MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Niedoczynność tarczycy w ciąży

Niedoczynność tarczycy to choroba, w przebiegu której gruczoł ten produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Ponieważ do pewnego etapu ciąży rozwijające się dziecko czerpie hormony tarczycy wyłącznie od matki, niedoczynność tarczycy może wpływać niekorzystnie na rozwój maluszka. 

4min. czytania Sty 15, 2024

Tarczyca to gruczoł produkujący trijodotyroninę (T3) oraz tyroksynę (T4), czyli hormony, które regulują pracę poszczególnych narządów. Gdy ich stężenie we krwi jest zbyt małe, oznacza to, że mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy. Pamiętaj, że tarczycę do pracy pobudza hormon tyreotropowy (TSH), produkowany przez przysadkę mózgową. Poziom TSH oraz T3 i T4 są ze sobą wzajemnie powiązane. Jeżeli hormonów tarczycy jest we krwi za mało, wzrasta stężenie hormonu tyreotropowego. Jeśli jest ich za dużo – stężenie TSH we krwi maleje. 

Niedoczynność tarczycy a ciąża

Do około 10.-12. tygodnia ciąży tarczyca dziecka nie produkuje jeszcze własnych hormonów, więc ich źródłem jest wyłącznie Twoja tarczyca. I choć później produkcja T3 i T4 u dziecka wzrasta, to jednak aż do porodu będzie ono korzystało z Twoich hormonów. Niedoczynność tarczycy w ciąży może sprawiać, że dziecko otrzyma ich mniej niż potrzebuje, a są one niezbędne m.in. do prawidłowego rozwoju jego mózgu.

Niedoczynność tarczycy może mieć wpływ nie tylko na rozwój dziecka, ale także na przebieg ciąży i porodu. Wiąże się ją m.in. z występowaniem niedokrwistości (anemii) w ciąży, nadciśnienia tętniczego, ale również ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnego porodu, oddzielenia się łożyska oraz krwawienia poporodowego.
 

Ważne

Niedoczynność tarczycy bywa przyczyną problemów z płodnością. Zbyt niskie stężenie hormonów tarczycy może zaburzać owulację oraz regularność cykli miesiączkowych. Z kolei u panów niedoczynność tarczycy negatywnie wpływa na jakość nasienia.

Niedoczynność tarczycy – przyczyny

Niedoczynność tarczycy w ciąży może mieć wiele przyczyn. Może być skutkiem m.in. choroby Hashimoto, niedoczynności podwzgórza oraz niedoczynności przysadki mózgowej, a także leczenia choroby Gravesa-Basedowa (objawiającej się nadczynnością tarczycy).

U niektórych kobiet niedoczynność tarczycy bywa również spowodowana niedoborem jodu. Pierwiastek ten jest podstawowym składnikiem hormonów produkowanych przez tarczycę. Na terenach nadmorskich jod występuje w sposób naturalny w powietrzu, znaleźć go można również w żywności: rybach, owocach morza oraz soli jodowanej. Dostępne są również wody mineralne zawierające jod.
 

Ważne

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia powinny spożywać około 250 mikrogramów jodu na dobę. Możliwe jest dostarczenie takiej ilości z dietą (np. 1 litr wody mineralnej z jodem i 100 g dorsza), ale nie jest to łatwe. Zalecana jest więc standardowa suplementacja 200 mikrogramów jodu u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących.

Niedoczynność tarczycy – objawy

Objawy niedoczynności tarczycy w ciąży nie są zbyt charakterystyczne. Zaliczają się do nich: stałe poczucie zmęczenia, nadmierna senność, problemy z koncentracją, nieuzasadniony przyrost masy ciała, bladość i suchość skóry oraz zaparcia. Jeżeli niedoczynność tarczycy nie jest nasilona, może nie dawać żadnych symptomów. Dodatkowo wiele z wymienionych objawów pokrywa się z objawami ciąży, dlatego u kobiet spodziewających się dziecka ważne jest wykonywanie badań w kierunku chorób tarczycy.

sleeping pregnant woman


Podstawą diagnostyki niedoczynności tarczycy w ciąży jest oznaczenie poziomu hormonu tyreotropowego, który reguluje pracę tarczycy. Norma TSH w ciąży jest różna w zależności od trymestru ciąży i nie ma tu niestety jednolitych rekomendacji, zarówno polskich, jak i zagranicznych. 

Badanie poziomu TSH ginekolog zleca zwykle już podczas pierwszej wizyty ciążowej, na początku I trymestru.
 

Ważne

U sporej grupy kobiet w ciąży występuje tzw. subkliniczna niedoczynność tarczycy. Jest to stan, w którym badania wykazują podwyższone stężenie TSH, ale jednocześnie prawidłowy poziom wolnych, niezwiązanych z białkami, hormonów tarczycy (T3 oraz T4) we krwi. Brak jest również objawów klinicznych lub są one bardzo słabe. Wówczas diagnozę stawia się na podstawie wyników badań hormonalnych.

Niedoczynność tarczycy – leczenie

Niedoczynność tarczycy w ciąży musi być oczywiście odpowiednio leczona. Jeśli lekarz stwierdzi u Ciebie to schorzenie, lekiem z wyboru jest preparat zawierający syntetyczną lewotyroksynę, która działa podobnie do hormonu wydzielanego przez tarczycę.

pills during pregnancy


Pamiętaj, że lekarz może zlecać Ci wykonywanie badań określających stężenie hormonów tarczycy we krwi nawet co kilka tygodni – jest to konieczne, by na bieżąco modyfikować dawkę przyjmowanego leku. 

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

 

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.