Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Leczenie zębów w ciąży – dlaczego jest takie ważne?

0
0 opinie

Nie ma wątpliwości – jeśli chcesz, aby Twoje dziecko urodziło się zdrowe, dbaj o zęby! Ich stan może mieć wpływ nie tylko na poczęcie maluszka, ale również na przebieg ciąży. Ginekolodzy coraz częściej informują o tym swoje pacjentki i kierują je na przegląd stomatologiczny. Jest to dowodem nie tylko troski o zdrowie przyszłej mamy, ale także i dziecka. Dlaczego? 

5min. czytania Marz 9, 2023

Stany zapalne dziąseł i infekcje przyzębia mogą być przyczyną nie tylko kłopotów z zajściem w ciążę, ale też przedwczesnych porodów lub porodów zakończonych urodzeniem dziecka z niską masą urodzeniową. By ochronić przed tym swoje maleństwo, konieczna jest odpowiednia profilaktyka stomatologiczna i podjęte w porę właściwe leczenie. Dlatego zanim zaczniesz planować ciążę, ustal termin wizyty u stomatologa. 

Ból zęba w ciąży i infekcje przyzębia

Bakterie obecne w chorym przyzębiu rozprzestrzeniają się wraz z krwią w całym organizmie i przez łożysko docierają do płodu. Inicjują powstawanie stanu zapalnego i produkcję substancji prozapalnych, zwiększając tym samym ryzyko przedwczesnego porodu – jako przyszła mama musisz mieć tego świadomość. Z leczeniem zębów najlepiej uporać się jeszcze przed zajściem w ciążę. Nie ma wtedy przeciwwskazań do wykonania zdjęć radiologicznych, które wykluczą obecność ewentualnych stanów zapalnych i próchnicy. Pamiętaj również, że wbrew panującym opiniom w ciąży można, a nawet trzeba leczyć zęby!

kobieta w ciąży u dentysty

Jeśli masz ubytki, najlepiej wylecz je jeszcze przed ciążą. W I trymestrze wskazana jest szczególna ostrożność w stosowaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i środków znieczulających. Należy wówczas unikać zabiegów stomatologicznych, ograniczając je do sytuacji absolutnie koniecznych – w I trymestrze ma bowiem miejsce najważniejszy etap kształtowania się płodu, zwany organogenezą. To w tym czasie tworzą się podstawowe narządy oraz układy Twojego maluszka. 

Warto również pamiętać, że w I trymestrze ciąży mogą nasilić się zmiany próchnicze. Przyczyną są:

 • zwiększona liczba bakterii tworzących płytkę nazębną,
 • obniżenie pH śliny i zmniejszenie jej ilości,
 • nawracające nudności i wymioty – sok żołądkowy niszczy szkliwo i powoduje obniżenie pH w jamie ustnej, 
 • zwiększone łaknienie i ochota na produkty zawierające duże ilości węglowodanów.

Również zmiany hormonalne związane z ciążą mogą wywoływać dolegliwości ze strony dziąseł. Wzrost stężenia estrogenów we krwi powoduje, że podatna na wahania hormonalne śluzówka ma tendencję do podrażnień i urazów mechanicznych, a ponadto mniejszą zdolność reperacyjną. Z kolei wzrost poziomu progesteronu zwiększa ukrwienie dziąseł, przyczyniając się do ich rozpulchnienia.

To wszystko sprzyja podrażnieniom dziąseł i prowadzi do przewlekłego zapalenia. Bakterie wykorzystują estrogen i progesteron do swojego wzrostu. Ponadto w ciąży naturalny jest stan immunosupresji – dochodzi wówczas do osłabienia reakcji obronnych organizmu na działanie płytki nazębnej. Stan taki sprzyja powstawaniu próchnicy. 

Czy wiesz, że...

Po wystąpieniu wymiotów lub refluksu żołądkowo-przełykowego nie należy od razu myć zębów, aby zbyt kwaśny odczyn nie doprowadził do nadtrawienia szkliwa kwasem żołądkowym. Trzeba odczekać kilka minut, aby ślina wyrównała pH i przepłukać jamę ustną wodą lub roztworem sody oczyszczonej (łyżeczka sody na szklankę przegotowanej, schłodzonej wody). Dopiero wtedy można wyszorować zęby. W ciąży stosuj pasty wzmacniające szkliwo z hydroksyapatytem i związkami fluoru (pasta powinna zawierać 1450 ppm fluoru).

Leczenie zębów w ciąży – kiedy zaplanować wizytę?

Kobiety w ciąży potrzebują planowej opieki stomatologicznej. Najbezpieczniejszym okresem na interwencje stomatologiczne jest II trymestr, a dokładnie czas między 14. a 20. tygodniem ciąży. W III trymestrze z oczywistych względów pewne niedogodności związane z leczeniem może stwarzać powiększony brzuch, a konkretnie zbyt długie przebywanie w pozycji leżącej, które może spowodować ucisk macicy na naczynia żylne i doprowadzić do spadku ciśnienia u ciężarnej lub zaburzenia ukrwienia łożyska. Może również dojść do wystąpienia czynności skurczowej. Tym niemniej należy podkreślić, że interwencja stomatologiczna – jeśli jest konieczna – może się odbyć na każdym etapie ciąży.

Jeżeli planujesz ciążę i chcesz zapobiec problemom stomatologicznym, pomyśl – jako przyszła mama – o profilaktyce i regularnych kontrolach. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pierwsza konsultacja stomatologiczna powinna się odbyć w I trymestrze (przed 12. tygodniem). Następnie, o ile nie ma konieczności leczenia, zalecane są kontrolne wizyty w każdym trymestrze.
 

W czasie ciąży nie ma żadnych przeciwwskazań do planowanego leczenia stomatologicznego, a najbezpieczniejszym okresem na to jest II trymestr.

Leczenie zębów w ciąży – co warto wiedzieć?

Badanie RTG w ciąży jest dozwolone – dawki promieniowania są małe i całkowicie bezpieczne dla płodu. Tym niemniej należy stosować dodatkowe środki ostrożności w postaci specjalnych osłon na brzuch i szyję oraz starannie wykonać zdjęcia, aby nie trzeba było powtarzać badania i niepotrzebnie narażać się na kolejne naświetlanie. 

Znieczulenie zęba w ciąży może być stosowane bez przeciwwskazań, podobnie jak inne znieczulenia miejscowe. Współczesna stomatologia oferuje szeroki wybór środków, a wśród nich odpowiednie znieczulenia dla kobiet spodziewających się dziecka. Trzeba jednak wcześniej poinformować lekarza o swoim stanie.

Leczenie kanałowe w ciąży może być przeprowadzone. Najkorzystniej jest to zrobić w II trymestrze, jednak ostatecznie o terminie powinien zdecydować lekarz. Zanim udasz się na wizytę, wybierz gabinet, który dysponuje mikroskopem endodontycznym. 

Higienizacja w ciąży jest jak najbardziej wskazana. Systematyczne usuwanie płytki nazębnej i kamienia chroni zęby przed rozwojem bakterii, stanowiąc skuteczną profilaktykę chorób jamy ustnej. NFZ refunduje dwukrotne usuwanie kamienia nazębnego w trakcie ciąży w odstępie 6 miesięcy, natomiast zalecenia stomatologiczne mówią o higienizacji jamy ustnej w każdym trymestrze ciąży.

Opieka stomatologiczna w ciąży powinna być nakierowana na profilaktykę, a nie jedynie na doraźne interwencje lecznicze. Próchnica zębów jest bowiem skutkiem braku profilaktyki – dlatego najlepiej do niej po prostu nie dopuścić.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Dołącz do programu Nestlé Baby&Me

Dołącz do programu Nestlé Baby&Me!

Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon

ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię