MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Kultura karmienia piersią. Checklista

Jesteś mamą, która karmi piersią? To wspaniale, bo z karmienia naturalnego płynie wiele korzyści dla Ciebie i dziecka. Czasami zdarza się jednak, że inni komentują to, że karmisz albo w jaki sposób to robisz. 

2min. czytania Sty 15, 2024

W naszej checkliście przygotowaliśmy kilka pomysłów, które mogą pomóc Ci zareagować w takich sytuacjach.
 

„Może warto poszukać jakiegoś bardziej ustronnego miejsca, żeby nakarmić dziecko?” 
Jeśli usłyszysz od kogoś takie pytanie, warto wiedzieć, że nie ma nic wstydliwego w karmieniu dziecka w publicznym miejscu. To naturalne, że niemowlę jest głodne, a Ty próbujesz zaspokoić tę potrzebę. Nie musisz wcale izolować się od innych, aby to zrobić. Jeśli jednak sama czujesz się skrępowana, oczywiście możesz skorzystać z miejsca, w którym w spokoju nakarmisz dziecko bez spojrzeń innych. 

„Czy potrzebujesz czegoś, żeby zakryć się podczas karmienia?” 
Tak może wyglądać inna klasyczna próba zawstydzenia mamy, która karmi piersią. To, czy chcesz się zakryć chustą lub specjalną peleryną, zależy wyłącznie od Ciebie. Nie ma powodów, abyś czuła się skrępowana tym, że karmisz dziecko piersią. W takiej sytuacji możesz odpowiedzieć np.: „Bez pelerynki czy chusty jest mi i maluszkowi znacznie wygodniej, ale dziękuję za troskę”. 

„Dlaczego Twoje dziecko jest ciągle głodne?”
Nie ma w tym nic dziwnego, że dzieci karmione piersią mogą domagać się karmienia częściej niż niemowlęta na mleku modyfikowanym, ponieważ mleko mamy jest szybciej trawione. Jeśli ktoś zapyta Cię, dlaczego Twój maluszek cały czas je, możesz powyższy argumentu rozjaśni rozmówcy sytuację.  

„Czy wiesz, że po podaniu dziecku butelki, już nie wrócisz do karmienia piersią?” 
Tego typu stwierdzenia nie są prawdą. Karmienie piersią oraz butelką jest całkowicie możliwe. Ta metoda nazywa się karmieniem mieszanym i bardzo często jest pomocna np. kiedy mama zdecyduje się wrócić do pracy. Aby uzyskać więcej informacji na temat tej techniki, warto przeczytać nasz artykuł, w którym podpowiemy Ci, jak możesz połączyć karmienie dziecka piersią i butelką. 

„Wciąż jeszcze karmisz piersią?” 
Jeśli jakaś osoba ze zdziwieniem zada Ci takie pytanie, możesz grzecznie wyjaśnić jej, że nie ma w tym nic nadzwyczajnego. W końcu Światowa Organizacja Zdrowia zaleca kontynuowanie karmienia piersią do dwóch lat i dłużej, jednak to od Ciebie i maluszka w głównej mierze zależy to, ile potrwa Wasza mleczna przygoda. Zamiast martwić się takimi pytaniami lub uszczypliwymi komentarzami, spróbuj cieszyć się, że dajesz swojemu maluszkowi tak wspaniały pokarm, jakim jest mleko mamy.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat karmienia piersią? 
Z myślą o Tobie przygotowaliśmy specjalny poradnik dla mam! 

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.