Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
dziecko pijące mleko z butelki

Karmienie mieszane niemowląt - pierś i butelka

 

Decyzję o częściowym dokarmianiu noworodka mlekiem modyfikowanym należy dokładnie przemyśleć i skonsultować z lekarzem. Dowiedz się więcej o karmieniu mieszanym.

piątek, 18.03.2016

Karmienie mieszane - dla kogo?

Rozwiązanie to najczęściej wprowadza się w przypadku niedostatecznego przybierania malucha na wadze. Jest to też idealny sposób na organizowanie posiłków niemowlęciu podczas nieobecności mamy w domu, np. w okresie powrotu do pracy (gdy jesteś w domu – karmisz piersią, gdy Cię nie ma – maluch dostaje mleko w proszku odpowiednie dla jego wieku). Karmienie mieszane to więc idealny moment na to, aby w karmienie dziecka zaangażować tatę :).

Decyzję o częściowym dokarmianiu mlekiem modyfikowanym należy dokładnie przemyśleć i skonsultować z lekarzem, ale na pewno zdecydowanie lepiej jest karmić w sposób mieszany, niż całkiem odstawić dziecko od piersi.

Karmienie piersią i butelką, kiedy?

Jeśli przestawienie maluszka z wyłącznego karmienia piersią na karmienie mieszane nie jest spowodowane wskazaniami medycznymi (np. dziecko urodziło się przedwcześnie, matka lub dziecko są chore, dziecko zbyt wolno przybiera na wadze), należy się do niego odpowiednio wcześniej przygotować (najlepiej na kilka tygodni przed). Może się bowiem zdarzyć, że maluszkowi nie od razu spodoba się nowy sposób karmienia. Przepisem na sukces jest stopniowe i delikatne przyzwyczajenie go do tej zmiany. Bez braku wyraźnych wskazań, nie zaleca się stosować karmienia mieszanego tuż po urodzeniu dziecka, gdyż ssanie naturalne różni się od ssania smoczka i może dojść do tego, że dziecko, które w pierwszej kolejności poznało smak smoczka, zniechęci się do ssania piersi. Aby uniknąć tego typu sytuacji, najmłodszym niemowlętom zamiast butelką, mleko można podawać za pomocą specjalnych kubeczków do karmienia lub przy użyciu pipetki (nie zaburzają one odruchu ssania).

Dokarmianie mlekiem modyfikowanym w praktyce.

Właściwym sposobem karmienia mieszanego jest każdorazowo karmić niemowlę piersią i jedynie dokarmiać go pokarmem uzupełniającym PO, a nie PRZED karmieniem pokarmem matki. Jeśli nie jest to możliwe, można karmić co drugie karmienie pokarmem własnym na zmianę z mlekiem modyfikowanym, albo rano, wieczorem i w nocy piersią, a w ciągu dnia mlekiem modyfikowanym.

Gdy w okolicach drugiego półrocza życia dziecka przyjdzie czas na stopniowe rozszerzanie jego diety, ilość podawanego mleka ulegnie zmniejszeniu i żywienie mieszane będzie polegało na karmieniu go mlekiem matki i/lub mlekiem w proszku oraz pokarmami stałymi. Uzupełniające posiłki nie powinny zastępować karmienia piersią, lecz go uzupełniać. W przypadku karmienia mieszanego, podaje się je zgodnie ze schematem żywienia niemowląt i tabelą karmienia podaną na opakowaniu mleka modyfikowanego.

Karmienie mieszane – decyzję podejmij z rozwagą! 

Karmienie mieszane wiąże się z pewnym ryzykiem (zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka), gdyż może prowadzić do szybszego zaniku pokarmu w piersiach. Wiele jest też dzieci, które najedzone sycącą mieszanką tracą zainteresowanie mlekiem mamy. Karmienie mieszane może zatem stanowić metodę przejściową między wyłącznym karmieniem piersią, a karmieniem mlekiem w proszku. Za sprawą częściowego zastępowania piersi butelką można płynnie odstawić malucha od piersi. Pamiętaj, że jeśli nie ma wskazań medycznych do wprowadzania mleka modyfikowanego, dla malucha jest najlepsze, abyś karmiła go piersią przynajmniej przez pierwszych 6 miesięcy życia. Całkowite wyeliminowanie karmienia piersią niesie ze sobą trudne do odwrócenia konsekwencje.

Po wprowadzeniu karmienia mieszanego powinnaś bacznie obserwować swojego malucha. Zmianie może ulec stolec dziecka (mogą się pojawić biegunki lub zaparcia). Sprawdzaj też, czy nie pojawiły się żadne inne niepokojące objawy:

mama-głaszcząca-dziecko-po-brzuszku

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

  • Odbierz darmową próbkę NAN OPTIPRO Plus 2
  • Weź udział w KONKURSACH i wygrywaj!
  • TESTUJ produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
  • Otrzymuj NEWSLETTER z informacjami od ekspertów

Zarejestruj się!

Powiązane tematy

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.