Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Style - artykuły NAN

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
karmienie mieszane

Karmienie mieszane niemowląt – pierś i butelka

Karmienie piersią jest najlepsze i najzdrowsze dla Twojego maluszka. A co z łączeniem metod karmienia, czyli opcją „pierś i butelka”? Pytasz czy możliwe? Możliwe! Karmienie mieszane może  być wyjątkowym czasem dla Ciebie, Dziecka a także jego Taty, który w końcu będzie mógł karmić Waszego maluszka! 

piątek, 18.03.2016

Karmienie piersią wiąże się z korzyściami i dla mamy i dla maluszka. Pomaga tworzyć niepowtarzalną więź, budować odporność dziecka i najlepiej wspiera jego zdrowy wzrost i rozwój. Zaleca się, by przez pierwsze 6 miesięcy życia niemowlę było karmione wyłącznie piersią. Jeśli jednak mama z jakiegoś powodu zdecyduje się na rozpoczęcie dokarmiania maluszka mlekiem modyfikowanym, warto, by jak najdłużej kontynuowała karmienie piersią.

Karmienie mieszane to sposób na organizowanie posiłków niemowlęciu podczas nieobecności mamy w domu, np. w okresie powrotu do pracy. Gdy jesteś w domu – karmisz piersią, gdy Cię nie ma – maluszek dostaje mleko modyfikowane odpowiednie dla jego wieku. Karmienie mieszane daje więc możliwość zaangażowania w karmienie dziecka kolejnej osoby – na przykład jego Taty.

mleko nan optipro 2 dostępne opakowania

 

Od kiedy „pierś i butelka”?

Decyzji o wprowadzeniu karmienia mieszanego nie podejmuj pochopnie. Przygotuj się do tego odpowiednio wcześnie (najlepiej na kilka tygodni przed). Może się zdarzyć, że maluszkowi nie od razu spodoba się nowy sposób karmienia. Przepisem na sukces jest stopniowe i delikatne przyzwyczajenie go do tej zmiany. 

Im dłużej karmisz wyłącznie piersią, tym lepiej. Jeśli nie jest to konieczne, nie zaleca się stosowania karmienia mieszanego tuż po urodzeniu dziecka, gdyż ssanie naturalne różni się od ssania smoczka i dziecko może zniechęcić się do ssania piersi. Jeśli dokarmianie mlekiem modyfikowanym jest konieczne, najmłodszym niemowlętom można podawać mleko nie z butelki a ze specjalnych kubeczków do karmienia lub przy użyciu pipetki (nie zaburzają one odruchu ssania).

karmienie piersią niemowlaka

Dokarmianie mlekiem modyfikowanym w praktyce

Wprowadzając karmienie mieszane powinnaś nadal bazować na karmieniu piersią i jedynie dokarmiać maluszka butelką.

Ważne jest, aby mleko modyfikowane podawać dziecku dopiero po karmieniu mlekiem mamy. Jeśli jednak nie jest to możliwe, można: 

  • karmić co drugie karmienie pokarmem własnym na zmianę z mlekiem modyfikowanym lub 
  • karmić rano piersią, w ciągu dnia mlekiem modyfikowanym, wieczorem i w nocy ponownie piersią.

Karmienie mieszane a rozszerzanie diety dziecka

Po szóstym miesiącu życia dziecka przychodzi czas na stopniowe rozszerzanie jego diety. Ilość zjadanego przez maluszka mleka będzie mniejsza a karmienie mieszane będzie polegało na podawaniu mu mleka mamy i/lub mleka modyfikowanego oraz pokarmów stałych. Dodatkowe posiłki nie powinny zastępować karmienia piersią, lecz je uzupełniać. Informacje na ten temat znajdziesz w aktualnym schemacie żywienia niemowląt.

Karmienie mieszane – decyzję podejmij z rozwagą!

Karmienie mieszane wiąże się z pewnym ryzykiem – może ono prowadzić do szybszego zaniku pokarmu. Ponadto wiele dzieci, które najedzą się sycącym mlekiem modyfikowanym traci zainteresowanie mlekiem mamy. 

Karmienie mieszane można jednak traktować jako metodę przejściową między wyłącznym karmieniem piersią a karmieniem mlekiem modyfikowanym. Stopniowo zastępując karmienie piersią podawaniem mleka z butelki możesz płynnie odstawić maluszka od piersi.


Zapamiętaj!

Jeśli nie ma wskazań medycznych do wprowadzania mleka modyfikowanego, najlepsze dla Twojego maluszka jest, abyś karmiła go piersią przynajmniej przez pierwsze 6 miesięcy żyia. Całkowite wyeliminowanie karmienia piersią niesie za sobą trudne do odwrocenia konsekwencje.

Po wprowadzeniu karmienia mieszanego powinnaś bacznie obserwować swoją pociechę. Zmianie może ulec stolec dziecka (mogą się pojawić biegunki lub zaparcia). To zwykle stan przejściowy. Pamiętaj, by mleko modyfikowane wprowadzać stopniowo oraz nie zapominaj o dopajaniu maluszka wodą w ciągu dnia.


Czy wiesz, że...

Mleko następne NAN OPTIPRO® 2 przeznaczone jest także do dokarmiania.

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Mamy oceniają tę treść na 5/5

NAN2 OptiPro Plus

Mleko marki Nestlé jest najlepszym na rynku. Ma świetny skład, łatwo i szybko się go przyrządza, moja córcia nie ma problemów z brzuszkiem, jest najedzona i ma dużo energii na zabawę. Od pierwszych dni mała jest dokarmiana mlekiem modyfikowanym, nasz wybór padł na NAN, niedawno przeszliśmy na mleko następne NAN 2 i poszło bez problemów. Z czystym sumieniem mogę polecić mleczko Nestlé

Nan2 OptiPro Plus

Razem z moim synkiem gorąco polecam Mleko nastepne Nan2 OptiPro Plus. Mleko ma super skład i bardzo łatwo się go przyrządza. Odkąd synek się urodził karmiłam go tylko i wyłącznie piersią, po ukończeniu 6 miesięcy zdecydowaliśmy się okazyjnie dawać mu mleko modyfikowane i padło właśnie na Nan2. Genialne mleko żadnych problemów brzuszkowych, alergii czy biegunek, idealnie się przyjęło u nas w domu. Synek najedzony A rodzice od czasu do czasu mają wychodne! Polecam serdecznie

NAN OPTIPRO PLUS

Bardzo obawiałam sie przejścia na mleko następne. Opowieści znajomych o ich doświadczeniach z mlekami modyfikowanymi nie pomagały w podjęciu wyboru... Nan optipro plus to strzal w dziesiątkę ! Etap przejścia na mleko następne przeszliśmy łagodnie i bezpiecznie :-) Polecam :-)

NAN OPTIPRO 2 najlepszy dla naszych małych brzuszków

Najlesze mleko, jedyne odpowiednie dla mojego malucha :) okazało się najodpowiedniejsze

NAN OPTIPRO 2 mistrzem małych brzuszków

Jeżeli zastanawiasz się droga mamo nad wyborem mleka następnego to z czystym sumieniem mogę polecić mleko NAN OPRIPRO 2. Od kiedy moja córeczka dostaje to mleczko krzyki o jedzonko co pół godziny się skończyły . Jest najedzona, uśmiechnięta, a co najważniejsze szczęśliwa. NAN to zdecydowanie najlepsze mleko, takie którego szukałam od dawna!

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.