MyFeed Personalized Content
7 - 8 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Karmienie mieszane niemowląt – pierś i butelka

Karmienie piersią jest najlepsze i najzdrowsze dla Twojego maluszka. Czasem jednak zdarzają się sytuacje, gdy zastanawiasz się, czy można dokarmiać dziecko karmione piersią. Takie rozwiązanie nazywamy karmieniem mieszanym. Jak wprowadzić karmienie piersią i butelką, aby było to korzystne dla zdrowia Twojego dziecka? Przeczytaj nasz artykuł!

3min. czytania Lut 28, 2024

Karmienie piersią wiąże się z zaletami zarówno dla maluszka, jak i dla mamy. Pomaga tworzyć niepowtarzalną więź, buduje odporność dziecka i najlepiej wspiera zdrowy wzrost oraz rozwój dziecka. Zaleca się, by przez pierwsze 6 miesięcy życia niemowlę było karmione wyłącznie piersią. Jeśli mama z jakiegoś powodu zdecyduje się na rozpoczęcie dokarmiania niemowlęcia mlekiem modyfikowanym, warto, by jednocześnie jak najdłużej kontynuowała karmienie piersią.

Karmienie mieszane niemowląt – na czym to polega?

Karmienie mieszane to sposób na organizowanie posiłków dziecku podczas nieobecności mamy w domu, np. w okresie powrotu do pracy. Gdy jesteś w domu – karmisz piersią, gdy Cię nie ma – maluszek dostaje mleko modyfikowane odpowiednie dla jego wieku. Karmienie mieszane daje możliwość zaangażowania w karmienie niemowlęcia kolejnej osoby – na przykład jego taty.

Kiedy zdecydować się na mieszane karmienie niemowlaka?

Decyzji o wprowadzeniu karmienia mieszanego nie podejmuj pochopnie. Przygotuj się do tego odpowiednio wcześnie (najlepiej na kilka tygodni przed). Może się zdarzyć, że maluszkowi nie od razu spodoba się dokarmianie mlekiem modyfikowanym. Przepisem na sukces jest stopniowe i delikatne przyzwyczajenie go do tej zmiany.

Im dłużej karmisz wyłącznie piersią, tym lepiej. Jeśli nie jest to konieczne, nie zaleca się stosowania karmienia mieszanego u noworodka, gdyż ssanie naturalne różni się od ssania smoczka – i dziecko może zniechęcić się do piersi. Jeśli dokarmianie mlekiem modyfikowanym jest konieczne, najmłodszym niemowlętom można podawać mleko nie z butelki, a ze specjalnych kubeczków do karmienia lub przy użyciu pipetki (nie zaburzają one odruchu ssania).

 

karmienie piersią niemowlę

 

Jak dokarmiać dziecko karmione piersią?

Na początku kontynuuj karmienie piersią, dokarmianie butelką powinno być wprowadzane stopniowo. Gdy zastanawiasz się, jakie mleko modyfikowane wybrać, pamiętaj, aby było dostosowane do wieku dziecka. Butelkę należy podawać dopiero po karmieniu mlekiem mamy. Jeśli jednak nie jest to możliwe, można:

  • karmić co drugie karmienie pokarmem własnym na zmianę z mlekiem modyfikowanym

lub

  • karmić rano piersią, w ciągu dnia mlekiem modyfikowanym, wieczorem i w nocy ponownie piersią.

Karmienie piersią i butelką a rozszerzanie diety dziecka

Po 6. miesiącu życia dziecka przychodzi czas na stopniowe rozszerzanie jego diety. Ilość zjadanego przez maluszka mleka będzie mniejsza, a karmienie mieszane będzie polegało na podawaniu mu mleka mamy i/lub mleka modyfikowanego oraz pokarmów stałych. Dodatkowe posiłki nie powinny zastępować karmienia piersią, lecz je uzupełniać. Informacje na ten temat znajdziesz w aktualnym schemacie żywienia niemowląt.

Dokarmianie mlekiem modyfikowanym – decyzję podejmij z rozwagą!

Karmienie mieszane wiąże się z pewnym ryzykiem – może ono prowadzić do szybszego zaniku pokarmu. Ponadto wiele dzieci, które najedzą się sycącym mlekiem modyfikowanym, traci zainteresowanie mlekiem mamy.

Karmienie mieszane można jednak traktować jako metodę przejściową między wyłącznym karmieniem piersią a karmieniem mlekiem modyfikowanym. Stopniowo zastępując karmienie piersią podawaniem mleka z butelki, możesz płynnie odstawić maluszka od piersi.

Zapamiętaj!

Jeśli nie ma wskazań medycznych do wprowadzania mleka modyfikowanego, najlepsze dla Twojego maluszka jest, abyś karmiła go piersią przynajmniej przez pierwsze 6 miesięcy życia. Całkowite wyeliminowanie karmienia piersią niesie ze sobą trudne do odwrócenia konsekwencje.

Po wprowadzeniu karmienia mieszanego powinnaś bacznie obserwować swoją pociechę. Zmianie może ulec stolec dziecka (mogą się pojawić biegunki lub zaparcia). To zwykle stan przejściowy. Pamiętaj, by mleko modyfikowane wprowadzać stopniowo oraz nie zapominaj o dopajaniu maluszka wodą w ciągu dnia.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.