Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
uśmiechnięta-mama-trzymająca-niemowlaka

Poradnik żywienia niemowląt

Jak ocenić, czy niemowlę się najada? Jak często karmić niemowlę? Sprawdź nasz poradnik żywienia niemowląt i poznaj najważniejsze zasady żywienia niemowląt. 

środa, 08.06.2016

Wydawać by się mogło, że u dzieci karmionych piersią znacznie trudniej jest kontrolować ilość spożytego pokarmu niż u tych karmionych mlekiem modyfikowanym z butelki, ale w rzeczywistości jest to równie łatwe! Wystarczy, że będziesz bacznie obserwować malucha i wsłuchasz się w jego potrzeby, które dość jasno manifestuje.

Poradnik żywienia niemowląt

Jak często karmić noworodka? Każde dziecko jest inne, różnią się też preferencje żywieniowe niemowląt. Trudno jest określić sztywne normy określające długość karmienia i ilość podawanego pokarmu. Zwykle o tym jak często karmić niemowlę decyduje apetyt dziecka.  Warto pozwolić, by samo decydowało o tym ile razy i jak często będzie ssać pierś. Podstawową zasadą żywienia niemowląt jest dostarczenie odpowiedniej ilości pokarmu. Liczba karmień w pierwszych tygodniach powinna wynosić przynajmniej 8 razy na dobę (także w porze nocnej), przy czym przerwy między kolejnymi karmieniami nie powinny być dłuższe niż 3 godziny. Nawet jeśli niemowlę może sprawiać wrażenie „przypiętego na stałe” do piersi, pozwól mu ssać tyle razy, ile ma ochotę. Stopniowo ten okres minie i pory karmienia staną się bardziej regularne, bo maluch wyrobi sobie swoisty, odpowiedni dla swoich potrzeb rytm posiłków - przerwy między posiłkami wydłużą się, a ilość karmień w okolicach 6. miesiąca zmniejszy się do 5-6 na dobę .

Odżywianie niemowląt a potrzebna ilość pokarmu

Obawiasz się, że może zabraknąć Ci pokarmu? Objętość wytwarzanego w piersiach pokarmu jest sprawą indywidualną i zależy głównie od zapotrzebowania Twojego dziecka, które, jak już wiesz, samo sygnalizuje swoje potrzeby. Jeśli karmisz na żądanie, Twój organizm wyprodukuje tyle mleka, ile potrzebuje Twoje dziecko – ani zbyt mało, ani zbyt dużo. Najważniejszymi bodźcami do wytwarzania pokarmu jest regularne ssanie i opróżnianie piersi. Ilość produkowanego przez Ciebie mleka zależy również, ale w mniejszym stopniu, od Twojego trybu życia, dlatego też w czasie laktacji powinnaś zadbać o odpowiednią dietę i odpoczynek. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, zasięgnij porad naszego eksperta.

 

Zdarza się jednak, że mimo Twoich starań maluch na mleku mamy przybiera zbyt mało w stosunku do norm określonych dla jego wieku. Przyczyną może być zbyt mała produkcja mleka wynikająca z choroby dziecka bądź matki. Jednak najczęstszym powodem jest niewłaściwa technika lub sposób karmienia
 

Jak karmić niemowlę: na jedną czy dwie piersi?

Aby zapewnić właściwą stymulację produkcji pokarmu dziecko powinno opróżnić przynajmniej jedną pierś w czasie jednego karmienia. Dopiero po opróżnieniu jednej piersi, jeśli maluch nadal chce jeść, możesz podać mu drugą. Częsta zmiana piersi podczas jednego karmienia zaburza produkcję pokarmu, a także staje się przyczyną zaburzenia faz wypływu pokarmu. Pamiętaj też o tym, że w czasie tego samego posiłku mleko się zmienia. Pokarm wypływający na początku ssania jest bardziej wodnisty, zawiera więcej cukru (laktoza), a pod koniec opróżniania piersi staje się gęstszy, dostarcza więcej tłuszczu i białka. Jeśli podasz dziecku na krótko najpierw jedną, następnie drugą pierś, zje ono dwie „porcje wysokocukrowe”, co może zaowocować nasilonymi objawami kolki, natomiast znacznie szybciej będzie ponownie głodne.

Żywienie niemowląt. Sprawdź, czy Twój maluch się najada!

Możesz być pewna, że maluch je odpowiednią ilość mleka, jeśli:

 • przystawiasz go do piersi przynajmniej 8 razy dziennie
 • ssie pierś spokojnie i aktywnie przez ok. 10-20 minut (uwaga: starsze niemowlęta potrafią opróżnić pierś szybciej, nawet w ciągu 5 minut)
 • słyszysz jego miarowe połykanie
 • śpi spokojnie dłużej niż 3 godziny przynajmniej 1-2 razy na dobę (niekoniecznie w nocy)
 • oddaje cały czas taką samą ilość moczu na dobę (mniej więcej tyle samo podobnie ciężkich pieluszek)
 • jego masa ciała systematycznie przyrasta, zgodnie z określonymi dla wieku normami
 • w czasie ssania wyraźnie odczuwasz, że pierś staje się jakby szczuplejsza

Jak zmienia się masa ciała niemowlęcia?

Stały wzrost i przyrost wagi to najlepszy dowód na to, że odżywianie dziecka jest prawidłowe i że maluch się najada.

W pierwszych dniach po porodzie dziecko traci odrobinę na wadze (nie więcej niż 10% masy urodzeniowej). Już pod koniec pierwszego tygodnia życia, a najpóźniej do drugiego tygodnia, jego masa ciała nie tylko wraca do pierwotnej, lecz także zaczyna systematycznie wzrastać.

Maluch karmiony mlekiem mamy otrzymuje odpowiednią ilość składników odżywczych, by w ciągu pierwszych 6. miesięcy podwoić masę urodzeniową, a w okolicy pierwszych urodzin potroić ją. Taki sposób żywienia niemowlęcia daje gwarancję prawidłowego i zdrowego rozwoju malucha.

Aby mieć pewność, że przyrosty masy ciała dziecka są satysfakcjonujące, zaleca się ważyć i mierzyć dziecko minimum co miesiąc przez pierwszy rok życia. Pomogą Ci w tym nasze siatki centylowe . Jeśli wydaje Ci się, że niemowlę za szybko lub za wolno przybiera na wadze, najlepiej abyś przedyskutowała to z pediatrą. 

Jak poznać, że maluch wypija za mało mleka?

Oto najczęstsze symptomy świadczące o tym że maluch wypija za mało mleka:

 • zbyt wolno przybiera na wadze
 • oddaje małą ilość intensywnie zabarwionego moczu
 • wypróżnia się rzadziej niż raz na dzień (a kupa jest mała)
 • sprawia wrażenie osowiałego, śpiącego, osłabionego dziecka, które rzadko przystawia się do piersi na własne żądanie

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.