W pierwszych tygodniach po porodzie może się u Ciebie pojawić sporo obaw związanych z karmieniem maluszka. Wiele kobiet nie wie, jak karmić piersią i jak często to robić. W rzeczywistości jednak wcale nie musi to być trudne! Rytm karmienia to indywidualna sprawa każdego maluszka. Wystarczy obserwować dziecko i wsłuchiwać się w jego potrzeby, które dość jasno komunikuje.
Żywienie dzieci – jak często karmić niemowlę?
Każde dziecko jest inne, dlatego trudno jest określić sztywne normy określające długość karmienia i ilość podawanego pokarmu. O tym, jak często karmić niemowlę, decyduje zwykle jego apetyt. Warto pozwolić mu samodzielnie decydować o tym, ile razy będzie ssać pierś.
- Liczba karmień w pierwszych tygodniach powinna wynosić przynajmniej 8 razy na dobę (także w porze nocnej), przy czym przerwy między kolejnymi karmieniami nie powinny być dłuższe niż 3 godziny w ciągu dnia i 4 godziny w nocy.
- Pory karmienia z czasem staną się bardziej regularne – maluszek wypracuje swój rytm posiłków. Przerwy między nimi z czasem się wydłużą, a liczba karmień w okolicach 6. miesiąca zmniejszy się do 5–6 na dobę.
Jak karmić niemowlę – z jednej czy z dwóch piersi?
Aby laktacja utrzymywała się na właściwym poziomie, dziecko powinno opróżnić w czasie jednego karmienia przynajmniej jedną pierś. Dopiero wtedy możesz podać mu drugą – oczywiście jeśli maluszek nadal chce jeść. Kilkukrotna zmiana piersi podczas jednego karmienia zaburza produkcję pokarmu.
Pamiętaj też, że nawet w czasie jednego karmienia skład mleka będzie się zmieniać. Na początku pokarm jest bardziej wodnisty i zawiera więcej cukru (laktozy). Pod koniec natomiast staje się gęstszy i dostarcza więcej tłuszczu i białka. Jeśli podasz dziecku na krótko najpierw jedną pierś, a następnie drugą, zje ono dwie porcje wysokocukrowe, co może skutkować kolkami, a dziecko znacznie szybciej będzie ponownie głodne.
Ile pokarmu potrzebuje dziecko?
Najważniejszym bodźcem do wytwarzania pokarmu jest regularne ssanie i opróżnianie piersi. Ilość mleka, jaka powstaje w organizmie mamy, jest w związku z tym sprawą indywidualną i zależy głównie od potrzeb jej maleństwa. Między 3. a 5. dobą po porodzie może wprawdzie pojawić się nawał mleczny (gwałtowny wzrost ilości wytwarzanego mleka), jednak stan ten zwykle ustępuje samoistnie.
Poza krótkimi okresami (określanymi jako kryzysy laktacyjne) pokarm wytwarzany jest już później w ilości odpowiadającej potrzebom dziecka. To ilość optymalna – ani zbyt mała, ani zbyt duża, więc jeśli maluszek prawidłowo przybiera na wadze, nie masz powodów do obaw. Ilość mleka zależy również od Twojego stylu życia. Pamiętaj, że powinnaś dbać o odpowiednią dietę i odpoczynek.
Kiedy maluszek jest najedzony?
Możesz być pewna, że maluszek się najada, jeśli:
- ssie pierś spokojnie i aktywnie przez ok. 15–20 minut (uwaga: starsze dzieci potrafią opróżnić pierś szybciej, nawet w ciągu 5 minut), a Ty słyszysz jego miarowe połykanie
- śpi spokojnie dłużej niż 3 godziny przynajmniej 1–2 razy na dobę (niekoniecznie w nocy)
- oddaje cały czas taką samą ilość moczu na dobę (mniej więcej tyle samo podobnie ciężkich pieluszek)
- jego masa ciała systematycznie przyrasta, zgodnie z określonymi dla wieku normami
Żywienie niemowląt – poradnik o utrzymaniu prawidłowej masy ciała dziecka
Prawidłowy wzrost i przyrost masy ciała to najlepszy dowód na to, że żywienie dziecka jest odpowiednie i świadczy o tym, że maluszek się najada. To naturalne, że w pierwszych dniach po porodzie dziecko odrobinę traci na wadze (nie powinno to być jednak więcej niż 10% masy urodzeniowej). Między 1. a 2. tygodniem życia maluszek powinien powrócić do początkowej masy ciała.
Czy wiesz, że...
Maluszek karmiony mlekiem mamy otrzymuje taką ilość składników odżywczych, by w ciągu pierwszych 6 miesięcy podwoić masę urodzeniową. W okolicy 1. urodzin powinien zaś już ją potroić.
Kiedy maluszek wypija za mało mleka z piersi?
Zdarza się to bardzo rzadko – zwykle laktacja idealnie dostosowuje się do potrzeb dziecka. Najczęstsze symptomy świadczące o tym, że maluszek wypija za mało mleka, to:
- zbyt wolne przybieranie na wadze
- mała ilość moczu, który dodatkowo jest intensywnie zabarwiony
- wypróżnienia są rzadziej niż raz na dzień
- apatia – niemowlę sprawia wrażenie osowiałego, sennego, rzadko dopomina się o pierś
Aby mieć pewność, że Twoje dziecko zdrowo rośnie, staraj się je ważyć i mierzyć co miesiąc przez cały 1. rok życia. Nasze siatki centylowe pomogą Ci zanotować wyniki pomiarów masy ciała i wzrostu, stworzyć wykresy i obserwować, jak rozwija się Twój maluszek.
Ważne
Twój karmiony piersią maluszek pomimo starań przybiera na wadze zbyt mało w stosunku do norm określonych dla jego wieku? Przyczyną może być niewłaściwa technika karmienia. Jeśli Twoją uwagę zwróci zbyt szybki przyrost masy ciała, najlepiej, abyś wszystkie wątpliwości przedyskutowała z pediatrą.
Poradnik żywienia niemowląt – PDF
Chcesz wiedzieć jeszcze więcej o odżywianiu niemowląt i małych dzieci? Pobierz nasz poradnik żywienia dzieci i ich rozwoju w wersji PDF!
Możesz też przejrzeć inne materiały do pobrania stworzone z myślą specjalnie o Was i Waszych potrzebach!
Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.