0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Zalety karmienia piersią – korzyści dla mamy

0
0 opinie

Mleko mamy jest dla dziecka najlepsze – przynosi mu wiele korzyści! Ale karmienie piersią jest wartościowe również dla mamy. Dlaczego? Sprawdź!

3min. czytania Sty 31, 2023

Mleko kobiece to najlepszy pokarm dla niemowlęcia. Ma olbrzymi wpływ na jego zdrowie teraz i w przyszłości, ale nie bez znaczenia jest dla samej mamy jej zdrowia czy samopoczucia. Pomaga budować więź z niemowlęciem i szybciej wrócić do formy po ciąży to tylko kilka pozytywnych aspektów karmienia.

Oksytocyna na doskonałe samopoczucie


Niewątpliwą zaletą karmienia naturalnego jest poprawa nastroju mamy. Fakt przystawiania maluszka do piersi wyzwala w organizmie całą gamę hormonów, m.in. powoduje wzrost poziomu oksytocyny. Efekty to lepsze samopoczucie, przypływ sił i optymizm, co ułatwia znoszenie trudów towarzyszących opiece nad noworodkiem i niemowlęciem. Dzięki takiemu hormonalnemu wsparciu kobiecie łatwiej może być wejść w wymagającą rolę mamy. 

Oxytocin for excellent well-being

Karmienie piersią przyspiesza także powrót macicy do rozmiarów sprzed ciąży. Wspomniana już wydzielana oksytocyna stymuluje mięśnie tego organu do obkurczania się i redukcji do normalnych rozmiarów. Skraca też czas krwawienia, minimalizując przy tym ryzyko infekcji. 

Budowanie więzi z dzieckiem


Kiedy maluszek ssie pierś, w organizmie mamy wydzielana jest wspomniana już oksytocyna. Hormon ten m.in. ma korzystny wpływ na stosunek mamy do dziecka. Wzajemną więź pogłębia również bliski kontakt fizyczny. Ma on duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju uczuciowego i psychicznego dziecka oraz jego relacji z ludźmi w przyszłości.

Ochrona przed chorobami


Bardzo istotną korzyścią z karmienia piersią jest obniżenie u mamy ryzyka zachorowania na raka piersi i raka jajnika. To najczęściej występujące nowotwory wśród kobiet.

Czy wiesz, że...

Szacuje się, że 1 na 3 kobiety prawdopodobnie zachoruje na raka piersi lub raka jajnika. Karmienie piersią stymuluje produkcję hormonów chroniących przed tymi chorobami.

Badania długoterminowe wykazały, że u kobiet, które karmiły piersią, szanse na wystąpienie raka piersi i raka jajnika są mniejsze. Udowodniono również, że karmienie piersią może zapobiec osteoporozie chorobie kości, która rozwija się w okresie menopauzy.

Szybsze gubienie kilogramów po ciąży


Jedną z korzyści płynących z karmienia piersią jest także większe zapotrzebowanie na energię, a więc zwiększone zużycie kalorii. Badania kliniczne wykazały, że matki, które karmiły wyłącznie piersią lub w sposób mieszany (pierś i butelka):

 • miały mniejszy obwód bioder
 • szybciej traciły na wadze już w pierwszym miesiącu po urodzeniu dziecka

w porównaniu do mam, które nie karmiły piersią.

Wytwarzanie pokarmu to dla organizmu spory wysiłek w czasie laktacji zapotrzebowanie na energię jest aż o 500 kcal wyższe niż przed ciążą, większe nawet niż w III trymestrze ciąży. W ten sposób karmienie piersią naturalnie sprzyja redukcji masy ciała po urodzeniu dziecka. Inaczej mówiąc, pomaga pozbyć się dodatkowych kilogramów nagromadzonych w czasie ciąży. 

Faster weight loss after pregnancy

 

Wygoda oraz oszczędność czasu i pieniędzy


Przystawienie maluszka do piersi zajmuje zwykle mniej czasu niż przygotowywanie mleka w butelce. Pokarm mamy zawsze jest pod ręką i ma odpowiednia temperaturę, by podać go dziecku. Karmienie piersią jest też rozwiązaniem tańszym nie trzeba kupować mleka modyfikowanego. Nawet jeśli niemowlę pije odciągnięty pokarm i konieczny jest zakup laktatora, nakłady finansowe są i tak mniejsze od tych związanych z kupnem mleka modyfikowanego.

Dołącz do programu i korzystaj z dodatkowych benefitów

MVP Logo

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • jadlopisy

  JADŁOSPISY

  Pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków.

 • Darmowe próbki

  DARMOWE PRÓBKI

  Odbierz bezpłatne próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO.

 • konkursy_ikona

  KONKURSY

  Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody.

 • testowania_produktów_ikona

  TESTOWANIA PRODUKTÓW

  Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt
  i małych dzieci.

rating review icon

ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię