Mleko kobiece to najlepszy pokarm dla niemowlęcia. Ma olbrzymi wpływ na jego zdrowie teraz i w przyszłości, ale nie bez znaczenia jest dla samej mamy – jej zdrowia czy samopoczucia. Pomaga budować więź z niemowlęciem i szybciej wrócić do formy po ciąży – to tylko kilka pozytywnych aspektów karmienia.
Oksytocyna na doskonałe samopoczucie
Niewątpliwą zaletą karmienia naturalnego jest poprawa nastroju mamy. Fakt przystawiania maluszka do piersi wyzwala w organizmie całą gamę hormonów, m.in. powoduje wzrost poziomu oksytocyny. Efekty to lepsze samopoczucie, przypływ sił i optymizm, co ułatwia znoszenie trudów towarzyszących opiece nad noworodkiem i niemowlęciem. Dzięki takiemu hormonalnemu wsparciu kobiecie łatwiej może być wejść w wymagającą rolę mamy.
Karmienie piersią przyspiesza także powrót macicy do rozmiarów sprzed ciąży. Wspomniana już wydzielana oksytocyna stymuluje mięśnie tego organu do obkurczania się i redukcji do normalnych rozmiarów. Skraca też czas krwawienia, minimalizując przy tym ryzyko infekcji.
Budowanie więzi z dzieckiem
Kiedy maluszek ssie pierś, w organizmie mamy wydzielana jest wspomniana już oksytocyna. Hormon ten m.in. ma korzystny wpływ na stosunek mamy do dziecka. Wzajemną więź pogłębia również bliski kontakt fizyczny. Ma on duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju uczuciowego i psychicznego dziecka oraz jego relacji z ludźmi w przyszłości.
Ochrona przed chorobami
Bardzo istotną korzyścią z karmienia piersią jest obniżenie u mamy ryzyka zachorowania na raka piersi i raka jajnika. To najczęściej występujące nowotwory wśród kobiet.
Czy wiesz, że...
Szacuje się, że 1 na 3 kobiety prawdopodobnie zachoruje na raka piersi lub raka jajnika. Karmienie piersią stymuluje produkcję hormonów chroniących przed tymi chorobami.
Badania długoterminowe wykazały, że u kobiet, które karmiły piersią, szanse na wystąpienie raka piersi i raka jajnika są mniejsze. Udowodniono również, że karmienie piersią może zapobiec osteoporozie – chorobie kości, która rozwija się w okresie menopauzy.
Szybsze gubienie kilogramów po ciąży
Jedną z korzyści płynących z karmienia piersią jest także większe zapotrzebowanie na energię, a więc zwiększone zużycie kalorii. Badania kliniczne wykazały, że matki, które karmiły wyłącznie piersią lub w sposób mieszany (pierś i butelka):
- miały mniejszy obwód bioder
- szybciej traciły na wadze już w pierwszym miesiącu po urodzeniu dziecka
w porównaniu do mam, które nie karmiły piersią.
Wytwarzanie pokarmu to dla organizmu spory wysiłek – w czasie laktacji zapotrzebowanie na energię jest aż o 500 kcal wyższe niż przed ciążą, większe nawet niż w III trymestrze ciąży. W ten sposób karmienie piersią naturalnie sprzyja redukcji masy ciała po urodzeniu dziecka. Inaczej mówiąc, pomaga pozbyć się dodatkowych kilogramów nagromadzonych w czasie ciąży.
Wygoda oraz oszczędność czasu i pieniędzy
Przystawienie maluszka do piersi zajmuje zwykle mniej czasu niż przygotowywanie mleka w butelce. Pokarm mamy zawsze jest pod ręką i ma odpowiednia temperaturę, by podać go dziecku. Karmienie piersią jest też rozwiązaniem tańszym – nie trzeba kupować mleka modyfikowanego. Nawet jeśli niemowlę pije odciągnięty pokarm i konieczny jest zakup laktatora, nakłady finansowe są i tak mniejsze od tych związanych z kupnem mleka modyfikowanego.
Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.