Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X

Zalety karmienia piersią - korzyści dla mamy

Karmienie piersią to korzyści nie tylko dla dziecka ale także dla mamy. Dowiedz się ile dobrodziejstw czeka na mamę, która karmi swoje maleństwo własnym mlekiem.

sobota, 01.10.2016

Spalanie kalorii

Jedną z korzyści karmienia piersią jest większe zużycie kalorii. Karmienie naturalne pomaga pozbyć się kobiecie dodatkowe kilogramy i tym samym wspomaga spadek wagi po urodzeniu dziecka. Badania kliniczne wykazały, że matki, które karmiły wyłącznie piersią lub w sposób mieszany, miały mniejszy obwód bioder i traciły wagę już w pierwszym miesiącu po urodzeniu dziecka - w przeciwieństwie do matek, które nie karmiły piersią. Dzieje się tak dlatego, że do wytworzenia mleka w piersiach wydatkowana jest dodatkowa energia.

Samopoczucie i hormony

Niewątpliwą zaletą karmienia piersią jest poprawa samopoczucia mamy. Karmienie naturalne wyzwala w organizmie matki całą gamę hormonów, czego efektem jest poprawa samopoczucia, przypływ sił i optymizm, co bezpośrednio przekłada się na łatwiejsze znoszenie trudów opieki nad noworodkiem i niemowlęciem. Dzięki takiemu hormonalnemu wsparciu kobiecie jest łatwiej wejść w trudną rolę mamy.

Dodatkowo karmienie piersią stymuluje hormony, które pomagają kobiecie dojść do siebie po ciąży i porodzie. Karmienie piersią przyspiesza powrót macicy do rozmiarów sprzed ciąży, stymulując wydzielanie hormonu o nazwie oksytocyna.

Więź z dzieckiem

Podczas ssania piersi wydzielana jest wspomniana już oksytocyna. – hormon wpływający między innymi na stosunek mamy do dziecka. Więź z dzieckiem pogłębia również bliski kontakt fizyczny, który ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju uczuciowego i psychicznego dziecka oraz jego relacji z ludźmi w przyszłości.

Ochrona przed chorobami

Bardzo istotną korzyścią karmienia piersią jest obniżenie ryzyka zachorowania na raka piersi i raka jajnika.

Najczęściej występującymi nowotworami wśród kobiet są nowotwory hormonozależne. Szacuje się, że 1 na 3 kobiety prawdopodobnie zachoruje na raka piersi lub raka jajnika. Karmienie piersią stymuluje produkcję hormonów ochronnych.

Badania długoterminowe wykazały, że ryzyko wystąpienia raka piersi i raka jajnika jest mniejsze wśród kobiet, które karmiły swoje dzieci piersią. Wykazano również, że karmienie piersią pomaga chronić przed osteoporozą – chorobą kości, która rozwija się w okresie menopauzy.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Karmienie piersią zajmuje dużo mniej czasu niż przygotowywanie mieszanki z butelki. Nie trzeba kupować mleka modyfikowanego, myć ani sterylizować butelek czy też podgrzewać pokarmu. Karmienie naturalne nie wiąże się również z kosztami. Nawet jeśli niemowlę pije odciągnięty pokarm i w związku z tym trzeba kupić laktator, nakłady finansowe są i tak mniejsze od wydatków związanych z kupnem mleka modyfikowanego. 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.