Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
o-jak-owoce-elementarz-smakow
Z jak Zboża

O jak Owoce

Pyszne, zdrowe, słodkie i soczyste – owoce, bo o nich mowa, są ważnym elementem diety maluchów. Należy jednak kontrolować spożywane przez nie ilości. Sprawdź dlaczego.

poniedziałek, 03.10.2016

Z jak Zboża

o-jak-owoce

Owoce są ważnym elementem diety maluchów. Dostarczają cennych witamin, składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego rozwoju i wzrostu oraz błonnika. Wprowadź je 2 tygodnie po podaniu pierwszego posiłku warzywnego, kontynuując podawanie warzyw – w ten sposób maluszkowi łatwiej będzie zaakceptować kolejno poznawane smaki!

Owoce zawierają więcej cukru, a co za tym idzie - są zdecydowanie słodsze i bardziej wyraźne od warzyw i naturalnie będą smakować dziecku bardziej niż warzywa. Istnieje zatem ryzyko, że dziecko, które jako pierwszy pozna smak owoców, nie zechce jeść warzyw.

1-owoce

Jakie owoce są odpowiednie dla dziecka?

  • Idealne owoce na start to: jabłko, banan, gruszka, suszone śliwki, jagody, maliny, morela.
  • Jeśli dziecko zaakceptuje te smaki, nie bój się wprowadzać kolejnych (np. winogrono, brzoskwinia, czarna porzeczka, truskawka, aronia), a nawet tych egzotycznych (np. ananas, mango).
  • Podobnie jak w przypadku warzyw, nowe smaki wprowadzaj stopniowo - w kilkudniowych odstępach.

3-owoce

Ile owoców podawać dziecku?

Podawanie nowego składnika rozpocznij od niewielkiej ilości, tzn. 1-2 łyżeczki, stopniowo zwiększając. Jeśli nie wystąpi niepożądana reakcja, w kolejnych dniach można podać większą porcję owoców, a w następnych nowe gatunki.

Zalecane dzienne spożycie owoców u maluchów do 1. roku życia to 150 g dziennie, przy czym ilość ta powinna uwzględniać podawane soki.

2-owoce

W jakiej formie serwować dziecku owoce?

  • Rozpocznij od gładkich przecierów, musów i puree. Po nich wprowadź przecierowe soki owocowe. Upewnij się, że napoje, które podajesz dziecku, są bez dodatku cukru!
  • Przeciery owocowe o wyrazistych smakach możesz złagodzić łyżeczką kleiku bezglutenowego (ryżowego lub kukurydzianego).
  • Na początek podawaj posiłki złożone z pojedynczych składników, stopniowo wprowadzaj bardziej złożone.
  • Po ukończeniu przez dziecko 8. m. ż. rozpocznij podawanie posiekanych owoców, a w kolejnym etapie - miękkich cząstek (między 9. a 11. m. ż.).  

owoce-gerber-elementarz-smakow

Bogactwo owocowych smaków w produktach Gerber:

  • Rozszerzanie diety polecamy rozpocząć od jednoskładnikowych, delikatnych przecierów. Stopniowo można wprowadzać produkty bardziej złożone (dwuskładnikowe, trzyskładnikowe).
  • W miarę jak maluch będzie rósł, podawaj kolejne, coraz bardziej złożone kompozycje owoców lub kompozycje owoców i innych składników, np.:

Przykłady owoców zawartych w produktach Gerber:

po 4. m. ż.:

sok_gerber_po_4_miesiacu

po 6. m. ż.:

po 8. m. ż.:

deserek-owocowy-gerber-po-6-miesiącu

Przy wyborze produktu kieruj się wskazaniem wiekowym na jego etykiecie.

Asortyment produktów Gerber jest bardzo szeroki, więc mama łatwo znajdzie coś odpowiedniego dla swojego maluszka. Receptura każdego ze smaków została przygotowana przez specjalistów w dziedzinie żywienia, dzięki czemu połączenia składników w daniach zostały dobrze przemyślane.

Czy wiesz, że... Deserki Gerber zostały przygotowane ze starannie wyselekcjonowanych owoców, pochodzących od sprawdzonych dostawców, a ich smak może się zmieniać w zależności od panującej, w okresie dojrzewania, pogody? Im bardziej słoneczny rok, tym owoce i deserki są słodsze!

Nowość w tubce!
Twój maluch skończył 6.m. ż.?

Nowe tubki Gerber z owocowym musem to pyszna przekąska i wygodny sposób na naukę nowych smaków. W domu, na spacerze, na placu zabaw, w podróży. Twoje dziecko może uczyć się nowych smaków, gdziekolwiek zechcesz. 

Dowiedz się więcej >>

tubki_owocowe_gerber

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.