Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Article - udostępnij
X
o-jak-owoce-elementarz-smakow

O jak Owoce

(0 opinie)

Pyszne, zdrowe, słodkie i soczyste – owoce, bo o nich mowa, są ważnym elementem diety maluchów. Należy jednak kontrolować spożywane przez nie ilości. Sprawdź dlaczego.

poniedziałek, 03.10.2016

o-jak-owoce

Owoce są ważnym elementem diety maluchów. Dostarczają cennych witamin, składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego rozwoju i wzrostu oraz błonnika. Wprowadź je 2 tygodnie po podaniu pierwszego posiłku warzywnego, kontynuując podawanie warzyw – w ten sposób maluszkowi łatwiej będzie zaakceptować kolejno poznawane smaki!

Owoce zawierają więcej cukru, a co za tym idzie - są zdecydowanie słodsze i bardziej wyraźne od warzyw i naturalnie będą smakować dziecku bardziej niż warzywa. Istnieje zatem ryzyko, że dziecko, które jako pierwszy pozna smak owoców, nie zechce jeść warzyw.

1-owoce

Jakie owoce są odpowiednie dla dziecka?

 • Idealne owoce na start to: jabłko, banan, gruszka, suszone śliwki, jagody, maliny, morela.
 • Jeśli dziecko zaakceptuje te smaki, nie bój się wprowadzać kolejnych (np. winogrono, brzoskwinia, czarna porzeczka, truskawka, aronia), a nawet tych egzotycznych (np. ananas, mango).
 • Podobnie jak w przypadku warzyw, nowe smaki wprowadzaj stopniowo - w kilkudniowych odstępach.

3-owoce

Ile owoców podawać dziecku?

Podawanie nowego składnika rozpocznij od niewielkiej ilości, tzn. 1-2 łyżeczki, stopniowo zwiększając ilość. Jeśli nie wystąpi niepożądana reakcja, w kolejnych dniach można podać większą porcję owoców, a w kolejnych dniach nowe gatunki.

Zalecane dzienne spożycie owoców u maluchów do 1. roku życia to 150 g dziennie, przy czym ilość ta powinna uwzględniać podawane soki.

2-owoce

W jakiej formie serwować dziecku owoce?

 • Rozpocznij od gładkich przecierów, musów i puree. Po nich wprowadź przecierowe soki owocowe. Upewnij się, że napoje, które podajesz dziecku, są bez dodatku cukru!
 • Przeciery owocowe o wyrazistych smakach możesz złagodzić łyżeczką kleiku bezglutenowego (ryżowego lub kukurydzianego).
 • Na początek podawaj posiłki złożone z pojedynczych składników, stopniowo wprowadzaj bardziej złożone.
 • Po ukończeniu przez dziecko 8. m. ż. rozpocznij podawanie posiekanych owoców, a w kolejnym etapie - miękkich cząstek (między 9. a 11. m. ż.).  

owoce-gerber-elementarz-smakow

Bogactwo owocowych smaków w produktach Gerber:

 • Rozszerzanie diety polecamy rozpocząć od jednoskładnikowych delikatnych przecierów. Stopniowo można wprowadzać produkty bardziej złożone (dwuskładnikowe, trzyskładnikowe).
 • W miarę jak maluch będzie rósł, podawaj kolejne, coraz bardziej złożone kompozycje owoców lub kompozycje owoców i innych składników, np.:

jedno_i_kilkuskladnikowe_dania_gerber.

Przykłady owoców zawartych w produktach Gerber:

po 4. m. ż.:

sok_gerber_po_4_miesiacu

po 6. m. ż.:

deserek-owocowy-gerber

po 8. m. ż.:

deserek-owocowy-gerber-po-6-miesiącu

Przy wyborze produktu kieruj się wskazaniem wiekowym na jego etykiecie.

Asortyment produktów Gerber jest bardzo szeroki, ale połączenie składników żadnego z dań nie jest przypadkowe. Receptura każdego „smaku” została przygotowana przez specjalistów w dziedzinie żywienia.

Czy wiesz, że... Deserki Gerber zostały przygotowane ze starannie wyselekcjonowanych owoców, pochodzących od sprawdzonych dostawców, a ich smak może się zmieniać w zależności od panującej, w okresie dojrzewania, pogody? Im bardziej słoneczny rok, tym owoce i deserki są słodsze!

Nowość w tubce!
Twój maluch skończył 6.m. ż.?

Nowe tubki Gerber z owocowym musem to pyszna przekąska i wygodny sposób na naukę nowych smaków. W domu, na spacerze, na placu zabaw, w podróży. Twoje dziecko może uczyć się nowych smaków, gdziekolwiek zechcesz. 

Dowiedz się więcej >>

tubki_owocowe_gerber

Obejrzyj film i dowiedz się, jak wprowadzać nowe smaki warzyw i owoców:

 

 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

 • Odbierz darmową próbkę NAN OPTIPRO Plus 2
 • Weź udział w KONKURSACH i wygrywaj!
 • TESTUJ produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
 • Otrzymuj NEWSLETTER z informacjami od ekspertów

Zarejestruj się!

Powiązane tematy
Opinie o artykule

Podziel się opinią

0 opinie

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.