MyFeed Personalized Content
5 - 6 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Białko – jego jakość i ilość w diecie dziecka ma znaczenie

Białko to kluczowy budulec rozwijającego się organizmu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby Twój maluszek spożywał odpowiedniej jakości białko w odpowiednich ilościach.

3min. czytania Maj 21, 2024

Karmisz piersią? A może podajesz dziecku mleko modyfikowane? Pamiętaj, że na każdym etapie rozwoju młodego organizmu ilość i jakość białka mają znaczenie, a zasada: im więcej, tym lepiej, niestety tutaj nie działa. Upewnij się więc, że dieta Twojego maluszka dostarcza mu odpowiedniej ilości białka do prawidłowego rozwoju.

Białko dla dzieci, czyli o co tyle hałasu

Pod względem ilościowym białko jest drugim po wodzie składnikiem naszego ciała, m.in.: mięśni, organów, enzymów, hormonów, krwi, skóry, włosów itp. To z niego, jak z cegiełek, zbudowany jest cały organizm. Białko składa się z mniejszych elementów zwanych aminokwasami. Każdy z nich odgrywa w organizmie określoną rolę. Obecność w danym białku różnych aminokwasów w odpowiednich ilościach to warunek jego wysokiej jakości. Co ważne, skład jakościowy białka mleka mamy jest zupełnie różny od składu białka mleka krowiego.

Białko dla niemowląt – najlepsze jest w mleku mamy 

Mleko kobiece jest niesamowite! Czy wiedziałaś, że jego skład zmienia się w zależności od wieku dziecka? To dlatego, że potrzeby niemowlaka zmieniają się na poszczególnych etapach jego wzrostu i rozwoju. Zasadniczym składnikiem mleka kobiecego, którego ilość również podlega istotnym zmianom, jest właśnie białko.

 

Karmienie piersią

 

Białko obecne w kobiecym mleku jest białkiem o wysokiej jakości, a ilość tego składnika idealnie dostosowuje się do wieku dziecka i jego potrzeb żywieniowych na każdym etapie rozwoju. Na początku życia dziecka mleko kobiece zawiera dużo białka, ponieważ maluszek potrzebuje go w tym okresie do intensywnego wzrostu. Z czasem ilość białka w pokarmie zmniejsza się, ponieważ i potrzeby dziecka maleją. Ma to również związek z faktem, że w pierwszych miesiącach życia noworodek wypija niewiele mleka, dlatego w tym okresie zawartość białka w 100 ml jest duża. W kolejnych miesiącach, gdy dziecko spożywa więcej pokarmu, ilość białka w 100 ml się zmniejsza.

Czy wiesz, że...

Dziecko w pierwszych miesiącach życia potrzebuje odpowiedniej ilości białka, ponieważ intensywnie rośnie. Już w pierwszym roku życia maluszek potraja swoją masę urodzeniową.

Białko u noworodka, gdy mama nie karmi piersią 

Badania naukowe pokazują, że dla prawidłowego rozwoju dziecka ważna jest przede wszystkim wysoka jakość białka w diecie. Najlepszym pokarmem dla dziecka jest oczywiście pokarm matki. Niestety zdarzają się sytuacje, w których mama z różnych powodów nie może karmić piersią. Wówczas po konsultacji z lekarzem powinna wybrać odpowiednie mleko zastępcze. Jeśli karmisz swoje dziecko mlekiem modyfikowanym, upewnij się, że zawiera ono najlepsze białko dla niemowląt w ilości dostosowanej do jego potrzeb.

Optymalny rozwój dziecka

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, ile posiłków dziennie należy podawać dziecku, by zaspokoić jego potrzeby. Maluszek, który jest karmiony wyłącznie piersią, przyjmuje odpowiednie ilości mleka, jeśli zużywa ok. 5-6 pieluszek w ciągu dnia. Dopóki Twoje dziecko dobrze się rozwija, nie ma potrzeby, by ważyć je codziennie. Oczywiście na bieżąco należy zgłaszać się na wszystkie badania, podczas których lekarz sprawdza także masę ciała dziecka.

 

 Prawidłowy rozwój dziecka

 

To ważne dla wzrostu Twojego dziecka:

 • Białko wysokiej jakości
  Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Zdarzają się jednak sytuacje, w których karmienie piersią z jakiegoś powodu nie jest możliwe – wówczas po konsultacji z lekarzem należy wybrać odpowiednie mleko modyfikowane. Wybierając je, zwróć szczególną uwagę na poziom białka oraz jego jakość. Odpowiednia ilość wysokiej jakości białka ma bowiem ogromny wpływ na zdrowy rozwój Twojego dziecka. Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt mleko krowie nie powinno być podawane w dużych ilościach dzieciom przed ukończeniem 12. miesiąca życia.
 • Aktywność fizyczna
  Odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu prawidłowej masy ciała dziecka. Zachęcaj swojego maluszka do ruchu, najlepiej kilka razy dziennie.
 • Powietrze
  Świeże powietrze jest bardzo ważne dla wzrostu dziecka. Wychodź na spacer ze swoim dzieckiem regularnie, nawet w chłodniejsze dni. Upewnij się tylko, że jego ubranko jest odpowiednio dostosowane do pogody.
 • Badania
  Pamiętaj, by nie przegapić żadnej z wizyt u pediatry. W czasie tych spotkań dokładnie sprawdzane jest zdrowie dziecka, a Ty masz pewność, że Twój maluszek prawidłowo się rozwija.

 

Kalendarz rozwoju dziecka
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.