Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
uśmiech dziecka
Prawidłowa dieta wcześniaka – jak powinna wyglądać?

Białko – jego jakość i ilość w diecie dziecka ma znaczenie

Białko to kluczowy budulec rozwijającego się organizmu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby Twój maluszek spożywał odpowiedniej jakości białko w odpowiednich ilościach. 

sobota, 01.10.2016

Prawidłowa dieta wcześniaka – jak powinna wyglądać?

Karmisz piersią? A może podajesz dziecku mleko modyfikowane? Pamiętaj, że na każdym etapie rozwoju młodego organizmu ilość i jakość białka mają znaczenie, a zasada: im więcej, tym lepiej, niestety tutaj nie działa. Upewnij się więc, że dieta Twojego maluszka dostarcza mu odpowiedniej ilości białka do prawidłowego rozwoju.

Białko, czyli o co tyle hałasu

Białko tworzy cegiełki, z których zbudowany jest cały organizm. Składa się ono z mniejszych elementów zwanych aminokwasami. Każdy aminokwas odgrywa w organizmie określoną rolę. Połączenie różnych aminokwasów w odpowiednich ilościach warunkuje wysoką jakość białka. Co ważne, skład jakościowy białka mleka matki jest zupełnie różny od składu białka mleka krowiego.

Białko w mleku mamy

Mleko kobiece jest niesamowite! Czy wiedziałaś, że jego skład zmienia się w zależności od wieku dziecka? To dlatego, że potrzeby dziecka zmieniają się na poszczególnych etapach jego wzrostu i rozwoju. Zasadniczym składnikiem mleka kobiecego, którego ilość również podlega istotnym zmianom, jest właśnie białko.

karmienie piersią

Na początku życia dziecka mleko kobiece zawiera duże ilości białka, ponieważ maluszek potrzebuje go w tym okresie do intensywnego wzrostu. Z czasem ilość białka w kobiecym mleku ulega zmniejszeniu, ponieważ potrzeby dziecka maleją. Innym powodem, dla którego ilość białka w mleku zmienia się w zależności od wieku dziecka, jest to, że jego ilość jest zależna od ilości mleka, które dziecko spożywa. W pierwszych miesiącach życia dziecko wypija małe ilości mleka, dlatego w tym okresie ilość białka w 100 ml mleka jest duża. W kolejnych miesiącach życia dziecko wypija większe ilości mleka, dlatego ilość białka w 100 ml się zmniejsza. Ilość białka w mleku matki zmniejsza się, dostosowując się do mniejszego tempa wzrostu i związanego z nim obniżenia zapotrzebowania dziecka na białko. Dzięki temu jest to pokarm idealnie odpowiadający potrzebom niemowlaka, w pełni zaspokajając jego dzienne zapotrzebowanie na mleko.


Czy wiesz, że...

Dziecko w pierwszych miesiącach życia potrzebuje odpowiedniej ilości białka, ponieważ instensywnie rośnie. Już w pierwszym roku życia maluszek potraja swoją masę urodzeniową.

Gdy mama nie karmi piersią

Badania naukowe pokazują, że dla prawidłowego rozwoju dziecka ważna jest przede wszystkim wysoka jakość białka. Najlepszym pokarmem dla dziecka jest oczywiście pokarm matki. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których mama z różnych powodów nie może karmić piersią. Wówczas po konsultacji z lekarzem powinna wybrać odpowiednie mleko zastępcze. Jeśli karmisz swoje dziecko mlekiem modyfikowanym, upewnij się, że zawiera ono najlepsze białko w ilości dostosowanej do potrzeb dziecka.

Optymalny rozwój dziecka

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, ile posiłków dziennie należy podawać dziecku, by sprostać jego potrzebom. Maluszek, które jest karmiony wyłącznie piersią, przyjmuje odpowiednie ilości mleka, jeśli zużywa ok. 5-6 pieluszek w ciągu dnia. Dopóki Twoje dziecko dobrze się rozwija, nie ma potrzeby, by ważyć je codziennie. Oczywiście na bieżąco należy zgłaszać się na wszystkie badania, podczas których lekarz sprawdza także masę ciała dziecka.

dziecko z zabawką dla niemowląt

To ważne dla wzrostu Twojego dziecka

  • Białko wysokiej jakości. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Zdarzają się jednak sytuacje, w których karmienie piersią z jakiegoś powodu nie jest możliwe – wówczas po konsultacji z lekarzem należy wybrać odpowiednie mleko modyfikowane. Wybierając je, zwróć szczególną uwagę na poziom białka oraz jego jakość. Odpowiednia ilość wysokiej jakości białka ma bowiem ogromny wpływ na zdrowy rozwój Twojego dziecka. Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt mleko krowie nie powinno być podawane w dużych ilościach dzieciom przed ukończeniem 12. miesiąca życia.
  • Aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu prawidłowej masy ciała dziecka. Zachęcaj swojego maluszka do ruchu, najlepiej kilka razy dziennie.
  • Powietrze – świeże powietrze jest bardzo ważne dla wzrostu dziecka. Wychodź na spacer ze swoim dzieckiem regularnie, nawet w chłodniejsze dni. Upewnij się tylko, że jego ubranko jest odpowiednio dostosowane do pogody.
  • Badania. Pamiętaj, by nie przegapić żadnej z wizyt u pediatry. W czasie tych spotkań dokładnie sprawdzane jest zdrowie dziecka, a Ty masz pewność, że Twój maluszek prawidłowo się rozwija.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.