Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X
dziecko-z-misiem-w-ręce

Białko - jego jakość i ilość w diecie dziecka ma znaczenie

Czy wiesz, że najnowsze badania sugerują, że aby wzrost dziecka przebiegał prawidłowo, karmiąc dziecko należy zwracać uwagę nie tylko na jakość białka, ale także na jego ilość?

sobota, 01.10.2016

Białko jest jednym z kluczowych jednostek budujących wszystkie komórki i jest siłą napędową zdrowego wzrostu. W diecie dzieci dostarcza „cegiełek” budujących mięśnie i odgrywa decydującą rolę w rozwoju.

Jakość i ilość białka w diecie niemowląt ma znaczenie

Zapotrzebowanie Twojego dziecka na białko zmienia się na przestrzeni pierwszych 1000 dni życia. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż w pierwszym roku życia dziecko potraja swoją masę urodzeniową, a jego wzrost zwiększa się o ok. 2 cm w ciągu miesiąca.

Najnowsze badania sugerują, że aby wzrost dziecka przebiegał prawidłowo, karmiąc dziecko należy zwracać uwagę na to, by serwowane mu białko było przede wszystkim wysokiej jakości, a dopiero w drugiej kolejności należy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość. Najlepszym pokarmem dla dziecka jest pokarm matki. Niestety, istnieją przypadki, w których mama z różnych powodów nie może karmić piersią. Wówczas po konsultacji z lekarzem powinna wybrać odpowiednie mleko modyfikowane. Jeśli karmisz swoje dziecko mlekiem modyfikowanym, upewnij się, że zawiera ono najlepsze białko, w ilości dostosowanej do potrzeb dziecka.

Optymalny rozwój dziecka

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, ile posiłków dziennie należy podawać dziecku, by sprostać jego potrzebom. Dziecko, które jest karmione wyłącznie piersią, przyjmuje odpowiednie ilości mleka, jeśli produkuje ok. 5-6 podobnie ciężkich pieluszek w ciągu dnia. Dopóki Twoje dziecko dobrze się rozwija, nie ma potrzeby, by ważyć je codziennie. Oczywiście na bieżąco należy wykonywać badania zdrowotne, w których lekarz sprawdza także wagę dziecka.

5 praktycznych wskazówek dla wzrostu Twojego dziecka:

  • Nic tak nie wspomoże zdrowego rozwoju Twojego dziecka, jak poczucie bezpieczeństwa i poświęcanie mu uwagi. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Zdarzają się jednak sytuacje, w których karmienie piersią, z jakiegoś powodu nie jest możliwe, wówczas po konsultacji z lekarzem należy wybrać odpowiednie mleko modyfikowane. Przy wyborze mleka modyfikowanego, należy zwrócić szczególną uwagę na poziom białka oraz jego jakość. Odpowiednia ilość wysokiej jakości białka ma wpływ na zdrowy rozwój Twojego dziecka. Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt, mleko krowie nie powinno być stosowane w żywieniu dzieci jako główny napój przed ukończeniem 12. miesiąca życia.
  • Obok sposobu żywienia, ważną rolę w utrzymywaniu prawidłowej masy ciała odgrywa aktywność fizyczna. O tym, że aktywność fizyczna jest czymś dobrym, dziecko może przekonać się już podczas… kąpieli.
  • Równie ważna dla wzrostu dziecka jest odpowiednia ilość świeżego powietrza. Wychodź regularnie na zewnątrz ze swoim dzieckiem, nawet w chłodniejsze dni. Upewnij się, że ubranko Twojego dziecka jest dostosowane do pogody.
  • W pierwszych miesiącach, Twoje dziecko będzie intensywnie rosło i szybko będzie wyrastać ze swoich ubranek.
  • Bardzo ważne jest, by nie przegapić żadnej z wizyt i badań kontrolnych u pediatry. W czasie tych spotkań zdrowie dziecka jest bardzo precyzyjnie sprawdzane, żeby upewnić się, że wszystko z nim w porządku i że prawidłowo się rozwija.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.