Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
uśmiech dziecka
Prawidłowa dieta wcześniaka – jak powinna wyglądać?

Białko – jego jakość i ilość w diecie dziecka ma znaczenie

Białko to kluczowy budulec rozwijającego się organizmu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby Twój maluszek spożywał odpowiedniej jakości białko w odpowiednich ilościach.

sobota, 01.10.2016

Prawidłowa dieta wcześniaka – jak powinna wyglądać?

Karmisz piersią? A może podajesz dziecku mleko modyfikowane? Pamiętaj, że na każdym etapie rozwoju młodego organizmu ilość i jakość białka mają znaczenie, a zasada: im więcej, tym lepiej, niestety tutaj nie działa. Upewnij się więc, że dieta Twojego maluszka dostarcza mu odpowiedniej ilości białka do prawidłowego rozwoju.

Białko dla dzieci, czyli o co tyle hałasu

Białko tworzy cegiełki, z których zbudowany jest cały organizm. Składa się ono z mniejszych elementów zwanych aminokwasami. Każdy aminokwas odgrywa w organizmie określoną rolę. Połączenie różnych aminokwasów w odpowiednich ilościach warunkuje wysoką jakość białka. Co ważne, skład jakościowy białka mleka matki jest zupełnie różny od składu białka mleka krowiego.

Białko dla niemowląt – najlepsze jest w mleku mamy 

Mleko kobiece jest niesamowite! Czy wiedziałaś, że jego skład zmienia się w zależności od wieku dziecka? To dlatego, że potrzeby niemowlaka zmieniają się na poszczególnych etapach jego wzrostu i rozwoju. Zasadniczym składnikiem mleka kobiecego, którego ilość również podlega istotnym zmianom, jest właśnie białko.

Białko u noworodka – dziecko ssące pierś mamy

Na początku życia dziecka mleko kobiece zawiera dużo białka, ponieważ maluszek potrzebuje go w tym okresie do intensywnego wzrostu. Z czasem ilość białka w pokarmie zmniejsza się, ponieważ i potrzeby dziecka maleją. Ma to również związek z faktem, że w pierwszych miesiącach życia noworodek wypija niewiele mleka, dlatego w tym okresie zawartość białka w 100 ml jest duża. W kolejnych miesiącach, gdy dziecko spożywa więcej pokarmu, ilość białka w 100 ml się zmniejsza.


Czy wiesz, że...

Dziecko w pierwszych miesiącach życia potrzebuje odpowiedniej ilości białka, ponieważ intensywnie rośnie. Już w pierwszym roku życia maluszek potraja swoją masę urodzeniową.

Białko u noworodka, gdy mama nie karmi piersią 

Badania naukowe pokazują, że dla prawidłowego rozwoju dziecka ważna jest przede wszystkim wysoka jakość białka w diecie. Najlepszym pokarmem dla dziecka jest oczywiście pokarm matki. Niestety zdarzają się sytuacje, w których mama z różnych powodów nie może karmić piersią. Wówczas po konsultacji z lekarzem powinna wybrać odpowiednie mleko zastępcze. Jeśli karmisz swoje dziecko mlekiem modyfikowanym, upewnij się, że zawiera ono najlepsze białko dla niemowląt w ilości dostosowanej do jego potrzeb.

Optymalny rozwój dziecka

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, ile posiłków dziennie należy podawać dziecku, by zaspokoić jego potrzeby. Maluszek, który jest karmiony wyłącznie piersią, przyjmuje odpowiednie ilości mleka, jeśli zużywa ok. 5-6 pieluszek w ciągu dnia. Dopóki Twoje dziecko dobrze się rozwija, nie ma potrzeby, by ważyć je codziennie. Oczywiście na bieżąco należy zgłaszać się na wszystkie badania, podczas których lekarz sprawdza także masę ciała dziecka.

Niemowlę sięgające po wiszące zabawki

To ważne dla wzrostu Twojego dziecka:

 • Białko wysokiej jakości
  Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Zdarzają się jednak sytuacje, w których karmienie piersią z jakiegoś powodu nie jest możliwe – wówczas po konsultacji z lekarzem należy wybrać odpowiednie mleko modyfikowane. Wybierając je, zwróć szczególną uwagę na poziom białka oraz jego jakość. Odpowiednia ilość wysokiej jakości białka ma bowiem ogromny wpływ na zdrowy rozwój Twojego dziecka. Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt mleko krowie nie powinno być podawane w dużych ilościach dzieciom przed ukończeniem 12. miesiąca życia.
 • Aktywność fizyczna
  Odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu prawidłowej masy ciała dziecka. Zachęcaj swojego maluszka do ruchu, najlepiej kilka razy dziennie.
 • Powietrze
  Świeże powietrze jest bardzo ważne dla wzrostu dziecka. Wychodź na spacer ze swoim dzieckiem regularnie, nawet w chłodniejsze dni. Upewnij się tylko, że jego ubranko jest odpowiednio dostosowane do pogody.
 • Badania
  Pamiętaj, by nie przegapić żadnej z wizyt u pediatry. W czasie tych spotkań dokładnie sprawdzane jest zdrowie dziecka, a Ty masz pewność, że Twój maluszek prawidłowo się rozwija.

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
 • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
 • weź udział w konkursach i wygrywaj
 • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 5/5
avatar
avatar

Nan

Bardzo przydatne informacje.

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.