Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
żywienie niemowlaków nestle

Nestlé – lider w żywieniu niemowląt

Poznaj historię przełomowych odkryć Nestle. Dowiedz się, jak uzyskaliśmy oligosacharyd 2’FL o strukturze identycznej jak w mleku kobiecym.

piątek, 07.09.2018

Czy wiesz, że już w XIX wieku Henri Nestlé stworzył pierwszy pełnowartościowy posiłek przeznaczony dla niemowląt, które nie mogły być karmione mlekiem mamy? Od tego czasu tworzymy produkty, które pomagają najmłodszym zdrowo rosnąć i rozwijać się.

Od 60 lat prowadzimy badania poświęcone mleku kobiecemu, które jest dla niemowlęcia najlepszym pokarmem. Na ich podstawie stale udoskonalamy nasze mleka modyfikowane, by jak najbardziej zbliżyć je do tego wzorca. Właśnie dokonaliśmy kolejnego przełomu w żywieniu niemowląt – uzyskaliśmy oligosacharyd 2’FL o strukturze identycznej, jak w mleku kobiecym i dodaliśmy go do naszego mleka następnego. W ten sposób powstała unikalna receptura NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O. To jednak nie pierwsze tak ważne odkrycie Nestlé – zobacz, co udało nam się dokonać w przeszłości dla Ciebie i Twojego maluszka.

nestle i żywienie niemowląt

Czym skorupka za młodu…

Wiemy, jak bardzo każdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku najlepszy start w przyszłość, troszcząc się o jego zdrowie i potrzeby. Dlatego od 150 lat w Nestlé dbamy o zdrowe żywienie najmłodszych i wraz z rodzicami wspieramy rozwój dzieci już od pierwszych dni życia. Od stworzenia pierwszego pełnowartościowego posiłku dla niemowląt, które nie mogą być karmione piersią, dzieli nas ponad wiek. Wciąż jednak przyświeca nam ten sam cel – zapewnienie najmłodszym zdrowego rozwoju.


Przez lata prowadziliśmy badania, gromadziliśmy doświadczenie i wiedzę. Dzięki odkryciom staliśmy się liderem w tworzeniu żywności dla dzieci. Dziś korzystamy z tego, by być z Wami w pełnych emocji chwilach, gdy stajecie się rodzicami. Pomagamy Wam dokonywać wyborów najlepszych dla Waszego maluszka i wspieramy go w żywieniu na każdym etapie wczesnego rozwoju. Z tego powodu stworzyliśmy program edukacyjny Zdrowy Start w Przyszłość, który jest źródłem wartościowej wiedzy na temat żywienia niemowląt i małych dzieci.

Zdrowie, które płynie z mleka mamy

Mleko mamy ze względu na swój skład to pokarm najlepiej przystosowany do potrzeb dziecka. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt do końca 6. miesiąca życia. Karmienie naturalne:

 • zapewnia energię i prawidłowy wzrost najmłodszych
 • dostarcza składniki, które w naturalny sposób chronią dziecko przed zakażeniami i alergią, np. oligosacharydy mleka kobiecego;
 • dostarcza wielu prozdrowotnych korzyści także samej mamie, zapewniając wyjątkowy kontakt z dzieckiem, zmniejszając ryzyko krwawień poporodowych i zachorowania na raka piersi i jajników oraz ułatwiając pozbycie się dodatkowych kilogramów zgromadzonych podczas ciąży.

Mleko mamy stanowi dla niemowlęcia idealnie zbilansowaną dietę. Przeciwdziała takim chorobom, jak:

 • otyłość,
 • cukrzyca,
 • alergia,
 • astma,
 • zapalenie ucha środkowego i opon mózgowo-rdzeniowych,
 • zakażenie dróg oddechowych i układu moczowego.

Jak zatem zapewnić dziecku prawidłowy rozwój, gdy mama nie może karmić go piersią? W XIX wieku odpowiedź na to pytanie stała się jednym z kluczowych wyzwań.

Nowa receptura
                                                                                         

Henri Nestlé – twórca pierwszego pełnowartościowego pokarmu dla niemowląt, które nie mogą być karmione piersią.

Pod koniec XIX wieku warunki higieniczne i poziom wiedzy medycznej był nieporównywalnie niższy niż dziś. Świadomość zależności między żywieniem a zdrowiem dopiero świtała w umysłach naukowców. Już wtedy zwrócono jednak uwagę, że dzieci karmione piersią są zdrowsze i bardziej odporne na infekcje od tych, które nie mogły korzystać z tego dobrodziejstwa. To było punktem wyjścia do badań nad skomponowaniem produktu do żywienia dzieci, które rozpoczął farmaceuta Henri Nestlé.

Dzięki nim w szwajcarskim Vevey stworzył w 1867 roku Farine Lactée – pierwszy pełnowartościowy posiłek dla niemowląt, które nie mogły być karmione mlekiem mamy. Było to możliwe dzięki naukowemu doświadczeniu, współpracy z lekarzami i ogromnej determinacji.

Henri Nestlé do otrzymania Farine Lactée wykorzystał najlepsze składniki: mleko ze szwajcarskich Alp i wyselekcjonowane ziarna pszenicy. Jako pierwszy skorzystał z produktu przedwcześnie urodzony Wanner. W krótkim czasie maluszek nie dość, że nabrał sił, to zaczął także przybierać na wadze.

Produkt bardzo szybko zyskał powszechne uznanie w środowisku medycznym. Henri Nestlé sygnował go własnym nazwiskiem i rodowym symbolem. Elementem tego godła było gniazdo z pisklętami karmionymi przez mamę, które doskonale nawiązuje do idei realizowanej przez nas już od 150 lat.

60 lat badań mleka mamy i przełomowe odkrycia Nestlé

Skarby ukryte w mleku mamy nieustannie nas inspirują. Badania nad jego składem prowadzimy od 60 lat w ramach Centrum Badawczego Nestlé oraz Instytutu Żywienia Nestlé. Ich efektem jest ponad 60 prac opublikowanych na temat pokarmu mamy, z czego 17 poświęcono oligosacharydom mleka kobiecego.

Uzyskanie oligosacharydu 2’FL (2-fukozylolaktozy) o strukturze identycznej jak w mleku kobiecym stało się kolejnym przełomem w żywieniu dzieci, możliwym dzięki badaniom Nestlé. Pozwoliło to na stworzenie jeszcze doskonalszej receptury mleka następnego. W ten sposób powstało mleko następne NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O – w skład jego unikalnej receptury wchodzi:

 • oligosacharyd 2’FL o strukturze identycznej jak w mleku kobiecym,
 • wysokiej jakości białko OPTIPRO®,
 • aktywne szczepy bakterii L. reuteri, takie jak w mleku mamy,
 • immunoskładniki (cynk*, żelazo*, witamina A* i C*), które wspierają układ odpornościowy dziecka oraz
 • DHA*, ważny dla rozwoju wzroku i mózgu**.

 

Zbilansowane żywienie niemowląt – zdrowy start w przyszłość

Nasze mleka następne tworzymy zarówno dla tych niemowląt, które są jeszcze karmione mlekiem mamy, jak i maluszków, dla których mama szuka łagodnego przejścia po karmieniu piersią. Z myślą o dzieciach po pierwszych urodzinach skomponowaliśmy nasze mleka modyfikowane typu Junior. Wszystkie one zawierają składniki niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka.

Nasze mleka modyfikowane zmieniają się razem z dzieckiem i jego potrzebami. Skomponowaliśmy je tak, by mogły być obecne na każdym etapie rozwoju niemowlęcia i małego dziecka. Dzięki czytelnemu oznaczeniu (cyferka widoczna na froncie opakowania) każdy rodzic z łatwością wybierze produkt odpowiedni dla swojej pociechy. W trakcie przygotowań na radosną chwilę narodzin rodzice szukają informacji na temat pierwszych lat życia swojego dziecka. Dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, chcemy zapewnić Wam pełne wsparcie edukacyjne tak, by ułatwić podejmowanie właściwych wyborów żywieniowych opartych nie tylko na smaku, ale przede wszystkim na walorach odżywczych. Dla mamy i taty uśmiech jego dziecka, pierwsze słowo i pierwszy krok to najbardziej przejmujące chwile, które pragniemy wraz z Wami przeżywać.

 

*zawartość zgodnie z przepisami prawa
**przy dziennym spożyciu 100 mg DHA w jednej bądź większej liczbie porcji

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.