9 - 12 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Jak pogodzić karmienie piersią z pracą zawodową

0
0 opinie

Wracasz do pracy, ale nadal chcesz zapewniać dziecku to, co dla niego najlepsze – pokarm mamy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak połączyć powrót do pracy, karmienie piersią i Twój własny komfort!

3min. czytania Lut 2, 2023

Twój urlop macierzyński dobiega końca, Ty zaś zastanawiasz się, jak karmić dziecko w pracy? Karmienie piersią a powrót do pracy to faktycznie spore wyzwanie. Zmęczenie, stres, dwa etaty (w pracy i po pracy) – wszystko to może przemawiać za odstawieniem dziecka od piersi, ale nie rezygnuj! Wystarczy odrobina determinacji, dobra organizacja, nieco optymizmu, zadbanie o swoje samopoczucie – i na pewno uda Ci się połączyć karmienie piersią z pracą zawodową! Uwierz, że to możliwe!

Dlaczego warto kontynuować karmienie piersią w pracy?

Dzięki karmieniu piersią pozostajesz ze swoim maleństwem w bardzo bliskim kontakcie. Ponadto maluszek codziennie zyskuje kolejny zastrzyk zdrowia – wysokiej jakości białko czy oligosacharydy mleka kobiecego (HMO). Abyście mogli nadal pielęgnować tę bliskość i czerpać z niej radość, warto kontynuować karmienie piersią również po powrocie do aktywności zawodowej. W krótkim czasie proces laktacji powinien przystosować się do wszystkich zmian w rytmie karmienia.

pracująca mama i dziecko

Wracam do pracy! Jak karmić dziecko?

 • Odpowiednio wcześniej zacznij oswajać się z odciąganiem pokarmu.
 • Dwa tygodnie przed powrotem do pracy stopniowo zacznij odstawiać maluszka od piersi w porach, w których później będziesz przebywać poza domem.
 • Podczas Twojej planowanej nieobecności podawaj dziecku odciągnięte mleko butelką – na początku co drugi dzień, później codziennie.
 • W pracy odciągaj mleko w spokojnym, zacisznym miejscu, najlepiej o stałej porze.
 • Odciągnięte mleko przechowuj w lodówce. Wtedy tata, niania lub babcia będą mogli je podać Twojemu maleństwu następnego dnia.
 • Jeżeli masz kłopoty z odciąganiem mleka laktatorem, podawaj maluszkowi w ciągu dnia mleko modyfikowane, a piersią karm go rano, wieczorem i w nocy.

Karmienie piersią a praca – jak często karmić dziecko?

Gdy planujesz powrót do pracy, ważne jest, by podtrzymać laktację – pomimo zmian w porach karmienia piersią wynikających z Twojej nieobecności. Pozwolą na to regularne karmienia. Staraj się podawać maleństwu pierś rano, wieczorem i w nocy tak często, jak tego potrzebuje – będzie to naturalny sposób utrzymania pokarmu.

Twoje piersi będą wytwarzać mleko również wtedy, gdy będziesz w pracy. Może się to wiązać z krępującymi sytuacjami, jak plamy mleka na ubraniu. Aby temu zapobiec: 

 • zawsze noś biustonosz,
 • miej w pracy zapasową bluzkę,
 • używaj wkładek laktacyjnych i zmieniaj je regularnie.

Karmienie dziecka w pracy – co na to prawo?

Prawo pracy chroni matki karmiące wracające do aktywnego życia zawodowego – warto o tym pamiętać! Zadbaj o to, aby przed powrotem do pracy uzgodnić z pracodawcą szczegóły dotyczące czasu na karmienie, który przysługuje Ci przez cały okres karmienia piersią. Przerwy na karmienie można wykorzystać w ciągu dnia i wychodzić do dziecka albo połączyć je i przesunąć np. na koniec dnia, aby wyjść wcześniej z pracy.

Zapamiętaj!

Polski Kodeks pracy przewiduje dla karmiących piersią mam szczególne uprawnienia.

§ 1.Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie

§ 2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6. godzin dziennie, przysługuje jej jedna półgodzinna przerwa na karmienie.

strefa taty

Dołącz do programu

MVP Logo

Zyskaj pełen dostęp do wszystkich benefitów!

 • Darmowe próbki

  DARMOWE PRÓBKI

  Odbierz bezpłatne próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO.

 • konkursy_ikona

  KONKURSY

  Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody.

 • testowania_produktów_ikona

  TESTOWANIA PRODUKTÓW

  Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt
  i małych dzieci.

 • strefa_eksperta_ikona

  STREFA EKSPERTA

  Zadaj pytanie naszym ekspertom i uzyskaj darmową poradę.

rating review icon

ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię