Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Article - udostępnij
X
mama-z-dzieckiem-w-schuście-i-telefonem-w-ręku

Jak pogodzić karmienie z pracą zawodową

(0 opinie)

Pogodzenie pracy zawodowej i karmienie piersią to nie lada wyzwanie. Może i nie jest to łatwe, ale na pewno nie niemożliwe!  ​

czwartek, 03.11.2016

Twój urlop macierzyński dobiega końca, mimo to nadal chciałabyś karmić dziecko piersią, by zapewnić dziecku zdrowy start w przyszłość. Ale przecież nie można być świetną businesswoman i wspaniałą mamą jednocześnie – myślisz. Owszem, pracować zawodowo i karmić piersią to nie lada wyzwanie. Jeden etat w pracy, drugi w domu, baby blues, zmęczenie, stres: wszystko to przemawia za odstawieniem dziecka od piersi. Jednakże, trochę determinacji, dobrej organizacji i uśmiechu na twarzy i zdołasz kontynuować karmienie piersią. Może i nie jest to łatwe, ale na pewno nie niemożliwe!  

Mama wraca do pracy

Skoro już wiesz, że naprawdę warto kontynuować karmienie naturalne nawet po powrocie do pracy, bo dzięki temu przedłużysz wyjątkowo bliski kontakt z dzieckiem i przyniesie to korzyści Wam obojgu, podpowiemy Ci jak sobie radzić z tym w praktyce. Odpowiednio wcześniej zacznij oswajać się z odciąganiem pokarmu, bo to będzie Twoja główna pomoc. Dwa tygodnie przed dniem powrotu do pracy, powoli zacznij odstawiać malucha od piersi w porach, kiedy będziesz w pracy i podawać mu butelką odciągnięte mleko, na początku co drugi dzień, później codziennie. Jeżeli nie wychodzi Ci odciąganie mleka laktatorem, podawaj dziecku w ciągu dnia mleko modyfikowane, a karm je piersią rano, wieczorem i w nocy. Twój proces laktacji sam przystosuje się do zmiany rytmu karmienia. 

W pracy, zgodnie z warunkami uzgodnionymi z pracodawcą, odciągaj mleko w spokoju, w zacisznym miejscu i jeśli to możliwe, w stałych godzinach. Pozwoli Ci się to rozluźnić i zwiększy ilość mleka w piersiach. Pokarm ściągaj, gdy czujesz, że piersi są nabrzmiałe, najlepiej o stałej porze, 1 lub 2 razy w ciągu dnia. Jeśli odciągnięte mleko przechowasz w lodówce, tata, niania lub babcia może je podać następnego dnia Twojemu maleństwu, gdy Ty będziesz w pracy. Więcej informacji na temat przechowywania odciągniętego mleka znajdziesz tutaj. Korzystaj z przysługujących Ci zgodnie z prawem przerw na karmienie. Można je wykorzystać w ciągu dnia i wychodzić do dziecka, a można połączyć je i przesunąć np. na koniec dnia i wychodzić wcześniej z pracy. W dalszej części znajdziesz informacje prawne w zakresie przerw na karmienie malucha, na które możesz powołać się w swoim zakładzie pracy.

Jak często karmić dziecko?

Postaraj się karmić piersią swoje maleństwo rano, wieczorem i w nocy, jeśli maluch będzie się budził na karmienie, gdyż jest to najlepszy na świecie sposób na podtrzymanie laktacji!
W celu uniknięcia krępujących plam od mleka na ubraniu, zawsze noś biustonosz i miej w pracy zapasową bluzkę. Pomyśl także o wkładkach laktacyjnych, a zwłaszcza o zapasie jednorazowych wkładek, które będziesz regularnie zmieniać w ciągu dnia i po ściągnięciu pokarmu. Ta czynność może wydawać się niestosowna w miejscu pracy, ale lepiej zaopatrzyć się w akcesoria niezbędne podczas odciągania mleka.

A co na to prawo pracy?
Zadbaj o to, by przed powrotem do pracy uzgodnić z pracodawcą szczegóły dotyczące czasu na karmienie, który przysługuje Ci przez cały okres karmienia piersią. Dokładnie przygotuj wszystkie argumenty, by skorzystać z przysługujących Ci praw. Polski kodeks pracy przewiduje dla karmiących pracownic szczególne uprawnienia w miejscu pracy: 
Art. 187.
§ 1. Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.
§ 2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6. godzin dziennie, przysługuje jej jedna półgodzinna przerwa na karmienie.

 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

  • Odbierz darmową próbkę NAN OPTIPRO Plus 2
  • Weź udział w KONKURSACH i wygrywaj!
  • TESTUJ produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
  • Otrzymuj NEWSLETTER z informacjami od ekspertów

Zarejestruj się!

Powiązane tematy
Opinie o artykule

Podziel się opinią

0 opinie

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.