Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
niemowlak a praca

Jak pogodzić karmienie piersią z pracą zawodową

Wracasz do pracy, ale nadal chcesz zapewniać dziecku to, co dla niego najlepsze – pokarm mamy? Pogodzenie pracy z karmieniem piersią to wyzwanie, ale jest możliwe! 

czwartek, 03.11.2016

Twój urlop macierzyński dobiega końca, ale Ty nadal chciałabyś karmić swoje dziecko piersią? Łączenie pracy zawodowej i karmienia piersią to faktycznie spore wyzwanie. Zmęczenie, stres, dwa etaty (w pracy i po pracy) – wszystko to może przemawiać za odstawieniem dziecka od piersi, ale nie rezygnuj! Wystarczy odrobina determinacji, dobra organizacja, nieco optymizmu i na pewno zdołasz kontynuować karmienie piersią w pracy! Uwierz, że to możliwe! 

Mama wraca do pracy

Dzięki karmieniu piersią pozostajesz ze swoim maleństwem w bardzo bliskim kontakcie. Ponadto maluszek codziennie zyskuje kolejny zastrzyk zdrowia – wysokiej jakości białko czy oligosacharydy mleka kobiecego (HMO). Abyście mogli nadal pielęgnować tę bliskość i czerpać z niej radość, warto abyś postarała się kontynuować karmienie naturalne również po powrocie do pracy. W krótkim czasie proces laktacji powinien przystosować się do wszystkich zmian w rytmie karmienia. 

powrót do pracy po urodzeniu dziecka

Jak praktycznie przygotować się na powrót do pracy?

  • Odpowiednio wcześniej zacznij oswajać się z odciąganiem pokarmu.
  • Dwa tygodnie przed powrotem do pracy stopniowo zacznij odstawiać maluszka od piersi w porach, w których później będziesz przebywać poza domem. 
  • W porach Twojej planowanej nieobecności podawaj dziecku odciągnięte mleko butelką, na początku co drugi dzień, później codziennie. 
  • W pracy odciągaj mleko w spokoju, w zacisznym miejscu, najlepiej o stałej porze.
  • Odciągnięte mleko przechowuj w lodówce. Wtedy tata, niania lub babcia będą mogli je podać Twojemu maleństwu następnego dnia.  
  • Jeżeli masz kłopoty z odciąganiem mleka laktatorem, podawaj maluszkowi w ciągu dnia mleko modyfikowane, a karm je piersią rano, wieczorem i w nocy.

Jak często karmić dziecko piersią?

Ważne jest, by podtrzymać laktację, pomimo zmian w porach karmienia piersią wynikających z Twojej nieobecności. Pozwolą na to regularne karmienia. Staraj się podawać maleństwu pierś rano, wieczorem i w nocy tak często, jak tego potrzebuje – będzie to naturalny sposób utrzymania pokarmu.

Twoje piersi będą wytwarzać mleko również wtedy, gdy będziesz w pracy. Może wiązać się to z krępującymi sytuacjami, jak plamy mleka na ubraniu. Aby temu zapobiec: 

  • zawsze noś biustonosz
  • miej w pracy zapasową bluzkę
  • używaj wkładek laktacyjnych i zmieniaj je regularnie

Kodeks pracy - karmienie piersią

Prawo pracy chroni matki karmiące, wracające do aktywnego życia zawodowego – warto o tym pamiętać! Zadbaj o to, aby przed powrotem do pracy uzgodnić z pracodawcą szczegóły dotyczące czasu na karmienie, który przysługuje Ci przez cały okres karmienia piersią. Przerwy na karmienie można wykorzystać w ciągu dnia i wychodzić do dziecka albo połączyć je i przesunąć np. na koniec dnia, wychodząc wcześniej z pracy. 


Zapamiętaj!

Polski kodeks pracy przewiduje dla karmiących piersią mam szczególne uprawnienia:


Art. 187.

§ 1. Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.

§ 2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6. godzin dziennie, przysługuje jej jedna półgodzinna przerwa na karmienie.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.