Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
niemowlak a praca
Jakie mleko modyfikowane wybrać dla dziecka?

Jak pogodzić karmienie piersią z pracą zawodową

Wracasz do pracy, ale nadal chcesz zapewniać dziecku to, co dla niego najlepsze – pokarm mamy? Pogodzenie pracy z karmieniem piersią to wyzwanie, ale jest możliwe! 

czwartek, 03.11.2016

Jakie mleko modyfikowane wybrać dla dziecka?

Twój urlop macierzyński dobiega końca, ale Ty nadal chciałabyś karmić swoje dziecko piersią? Łączenie pracy zawodowej i karmienia piersią to faktycznie spore wyzwanie. Zmęczenie, stres, dwa etaty (w pracy i po pracy) – wszystko to może przemawiać za odstawieniem dziecka od piersi, ale nie rezygnuj! Wystarczy odrobina determinacji, dobra organizacja, nieco optymizmu i na pewno zdołasz kontynuować karmienie piersią w pracy! Uwierz, że to możliwe! 

Mama wraca do pracy

Dzięki karmieniu piersią pozostajesz ze swoim maleństwem w bardzo bliskim kontakcie. Ponadto maluszek codziennie zyskuje kolejny zastrzyk zdrowia – wysokiej jakości białko czy oligosacharydy mleka kobiecego (HMO). Abyście mogli nadal pielęgnować tę bliskość i czerpać z niej radość, warto abyś postarała się kontynuować karmienie naturalne również po powrocie do pracy. W krótkim czasie proces laktacji powinien przystosować się do wszystkich zmian w rytmie karmienia. 

powrót do pracy po urodzeniu dziecka

Jak praktycznie przygotować się na powrót do pracy?

  • Odpowiednio wcześniej zacznij oswajać się z odciąganiem pokarmu.
  • Dwa tygodnie przed powrotem do pracy stopniowo zacznij odstawiać maluszka od piersi w porach, w których później będziesz przebywać poza domem. 
  • W porach Twojej planowanej nieobecności podawaj dziecku odciągnięte mleko butelką, na początku co drugi dzień, później codziennie. 
  • W pracy odciągaj mleko w spokoju, w zacisznym miejscu, najlepiej o stałej porze.
  • Odciągnięte mleko przechowuj w lodówce. Wtedy tata, niania lub babcia będą mogli je podać Twojemu maleństwu następnego dnia.  
  • Jeżeli masz kłopoty z odciąganiem mleka laktatorem, podawaj maluszkowi w ciągu dnia mleko modyfikowane, a karm je piersią rano, wieczorem i w nocy.

Jak często karmić dziecko piersią?

Ważne jest, by podtrzymać laktację, pomimo zmian w porach karmienia piersią wynikających z Twojej nieobecności. Pozwolą na to regularne karmienia. Staraj się podawać maleństwu pierś rano, wieczorem i w nocy tak często, jak tego potrzebuje – będzie to naturalny sposób utrzymania pokarmu.

Twoje piersi będą wytwarzać mleko również wtedy, gdy będziesz w pracy. Może wiązać się to z krępującymi sytuacjami, jak plamy mleka na ubraniu. Aby temu zapobiec: 

  • zawsze noś biustonosz
  • miej w pracy zapasową bluzkę
  • używaj wkładek laktacyjnych i zmieniaj je regularnie

Kodeks pracy - karmienie piersią

Prawo pracy chroni matki karmiące, wracające do aktywnego życia zawodowego – warto o tym pamiętać! Zadbaj o to, aby przed powrotem do pracy uzgodnić z pracodawcą szczegóły dotyczące czasu na karmienie, który przysługuje Ci przez cały okres karmienia piersią. Przerwy na karmienie można wykorzystać w ciągu dnia i wychodzić do dziecka albo połączyć je i przesunąć np. na koniec dnia, wychodząc wcześniej z pracy. 


Zapamiętaj!

Polski kodeks pracy przewiduje dla karmiących piersią mam szczególne uprawnienia:


Art. 187.

§ 1. Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.

§ 2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6. godzin dziennie, przysługuje jej jedna półgodzinna przerwa na karmienie.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.