MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Odciąganie pokarmu? Łatwiejsze niż myślisz!

Jesteś w momencie, w którym chcesz zacząć odciągać pokarm z piersi. To kolejne nowe przeżycie na Waszej wspólnej drodze – Twojej i Twojego maluszka. Odciągnięte mleko może nadal służyć dziecku, a Ty skorzystasz z wielu zalet takiego rozwiązania. Chcemy Ci podpowiedzieć, kiedy ściągać mleko. Doradzimy również, jak odciągać pokarm laktatorem, który od tego momentu stanie się Twoim sprzymierzeńcem!

5min. czytania Sty 22, 2024

Ściąganie mleka do butelki dotyczy dużej części karmiących mam. Karmienie dziecka piersią jest dla niego oczywiście najlepsze. Zdarzają się jednak sytuacje, w których karmienie naturalne jest utrudnione lub wręcz niemożliwe – np. gdy mama ma zranione brodawki lub zapalenie piersi. Rozwiązaniem staje się wtedy czasowe lub stałe odciąganie pokarmu do butelki. Pamiętaj, że bez względu na przyczynę Twojej decyzji, odciągając mleko, podtrzymujesz naturalny sposób żywienia dziecka. Tym samym zapewniasz mu pokarm o optymalnym dla niego składzie, m.in. zawierający wysokiej jakości białko i oligosacharydy mleka kobiecego (HMO).

Odciąganie pokarmu do butelki – kiedy skorzystać z tego rozwiązania?

  • Przy zbyt małej ilości pokarmu w celu pobudzenia laktacji.
  • Przy nawale pokarmu, aby przy wzmożonej laktacji nie doszło do niedrożności kanalików mlekowych i zapalenia piersi.
  • Podczas choroby maluszka, kiedy na przykład musi on pozostać w szpitalu.
  • Jeśli dziecko niedostatecznie opróżnia pierś.
  • Podczas czasowej nieobecności mamy w domu – maluszka może wtedy nakarmić tata lub opiekunka. 
  • W związku z powrotem do pracy.
     
tata karmi dziecko

 

Ściąganie mleka i karmienia butelką krok po kroku

Przygotuj się na to, że nauczenie się odciągania mleka do butelki może trochę potrwać. Przy odrobinie cierpliwości szybko dojdziesz jednak do wprawy! Choć początki bywają trudne, większość mam korzysta później systematycznie z tego rozwiązania i cieszy się z możliwości, jakie ono daje.  Miej na uwadze, że odciąganie pokarmu do butelki nie jest tak samo skuteczne jak ssanie piersi przez dziecko. Nie martw się, jeśli odciągniesz mniej pokarmu niż oczekiwałaś.

Szczególnie na samym początku laktacji są to niewielkie ilości. Jeśli odciągasz mleko poza godzinami karmienia, podczas pierwszych dni jego ilość również będzie mniejsza. Spokojnie – Twój organizm przyzwyczai się i dostosuje do wszystkich zmian wynikających z innego trybu wytwarzania pokarmu.

Jak odciągać pokarm do butelki za pomocą dłoni? 

Odciąganie pokarmu - infografika

Mechaniczne odciąganie pokarmu laktatorem ręcznym lub elektrycznym

Ściąganie mleka laktatorem jest mniej wymagające. Musisz tylko wykonać poniższe czynności.

  1. Do piersi przyłóż plastikowy lub silikonowy lejek z pompką zakończony rurką. Mają one na celu odtworzenie procesu ssania. Nie rezygnuj, jeśli na początku poczujesz mały dyskomfort. To normalne. Szybko przyzwyczaisz się do urządzenia i już wkrótce nie będziesz odczuwała żadnych niedogodności.
  2. W przypadku laktatora ręcznego regularnie naciskaj na pompkę, a w przypadku elektrycznego – po prostu włącz laktator, ustaw moc ssania i po kilku sekundach mechanizm urządzenia sprawi, że mleko zacznie swobodnie wypływać. Widzisz, jakie to proste? 

Odciąganie pokarmu – zasady

Ściągając mleko, przestrzegaj poniższych wskazówek.

  • Zadbaj o codzienną toaletę piersi.
  • Zdezynfekuj sprzęt i akcesoria do odciągania pokarmu (a w przypadku wcześniaków używaj akcesoriów jednorazowych).
  • Zadbaj o spokojne, wygodne i czyste miejsce (nie odciągaj mleka w toalecie).
  • Dokładnie umyj ręce i paznokcie tuż przed odciąganiem mleka.
  • Zadbaj o odpowiednią pozycję (bez obciążania pleców i ramion).
  • Przed odciąganiem mleka ogrzej pierś, np. poprzez delikatny masaż.
  • Zrelaksuj się – stres blokuje wypływ pokarmu.
  • bądź dla siebie delikatna (nie ściskaj ani nie ugniataj boleśnie piersi).

Jak przechowywać odciągnięte mleko z piersi?

Odciągnięty pokarm ma swój termin przydatności do spożycia. Z uwagi na jego wrażliwość na czynniki fizyczne powinnaś przestrzegać kilku prostych zasad. Dzięki temu mleko nie straci swojej wartości.

  • Przechowuj pokarm w małych porcjach w jednorazowych lub uprzednio umytych i wyparzonych naczyniach (szklanych lub plastikowych), dostosowanych do kontaktu z żywnością.
  • Umieść na pojemniku/woreczku naklejkę z datą i godziną odciągania.
  • Do transportu pokarmu używaj odpowiednich toreb chłodzących z wkładami chłodzącymi i nie pozwól, by transport trwał dłużej niż 24 godziny.
  • Nie mieszaj mlek z różnych tur odciągania.
  • Nie zamrażaj ponownie uprzednio rozmrożonego mleka.
  • Zadbaj o odpowiedni czas przechowywania pokarmu w określonych warunkach.
     
przechowywanie odciagnietego pokarmu

 

Jak przygotować maluszkowi odciągnięty pokarm do butelki?

Zanim podasz dziecku odciągnięte mleko z piersi, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

  • Świeżo odciągnięty pokarm nie wymaga specjalnego przygotowania – jest gotowy do podania, nie musisz go podgrzewać.
  • Odciągnięty pokarm przechowywany w lodówce przed podaniem należy podgrzać do temperatury 36-37°C, polewając butelkę ciepłą wodą. Uważaj, by woda nie lała się zbyt blisko otworu butelki, aby uniknąć jej wymieszania z mlekiem.
  • Szybkie rozmrażanie pokarmu we wrzątku negatywnie wpłynie na jego skład. By rozmrozić mleko, pozostaw je w lodówce na 24 godziny w temperaturze ok. 4°C. Możesz też ogrzać je pod bieżącą wodą o temperaturze nie większej niż 37°C.
  • Nie gotuj mleka i nie podgrzewaj go w kuchence mikrofalowej, elektrycznej, gazowej.
  • Podgrzewaj taką porcję odciągniętego mleka, którą dziecko jest w stanie zjeść w trakcie jednego karmienia.
  • Nie wykorzystuj ponownie raz podgrzanego, a niezjedzonego przez dziecko pokarmu – wyrzuć go.
  • Nie mieszaj odciągniętego pokarmu z mlekiem modyfikowanym.

Dotarłaś do końca artykułu – to znak, że teoretycznie jesteś już przygotowana do odciągania pokarmu. Przy odrobinie cierpliwości wkrótce opanujesz tę umiejętność w praktyce. Pamiętaj też, aby zapoznać się z zasadami prawidłowego karmienia butelką. Wszystko z myślą o zdrowiu Twojego maluszka. Powodzenia!

 

question mark  Pytania i odpowiedzi

1. Jak odciągać mleko przy zastoju?

Najlepszym remedium na zastój pokarmu jest regularne przystawianie maluszka do piersi.  Przed karmieniem warto je ogrzać (np. ciepłym okładem lub pod prysznicem, żeby ułatwić wypływ mleka). Zawsze staraj się zwracać uwagę na prawidłową technikę i właściwe ułożenie dziecka. Jeśli to nie pomaga, użyj laktatora. Odciąganie mleka przy zastoju rozpocznij od delikatnego rozmasowania brodawki i całej piersi, aby poprawić ukrwienie i udrożnić zatkane kanaliki mlekowe. Mleko odciągaj regularnie po każdym karmieniu, a następnie rób chłodny okład na piersi, żeby poczuć ulgę.

2. Ile ml pokarmu powinno się odciągać?

Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi – każda mama jest inna i może być w stanie odciągnąć jednorazowo inną ilość pokarmu. To, że przy użyciu laktatora odciągana jest określona porcja nie oznacza, że dziecko nie byłoby w stanie zjeść więcej w ciągu jednego karmienia – w pobieraniu mleka może być ono zdecydowanie bardziej skuteczne niż jakikolwiek sprzęt. Nie ma więc powodu, by zniechęcać się zbyt małą ilością mleka z odciągania czy oceniać na tej podstawie swoją laktację. Na raz można odciągać np. po około 20-30 ml pokarmu 2-3 razy dziennie lub 60-80 ml, ale raz na dobę – najlepiej przetestować obie opcje i zdecydować się na tę, która będzie wygodniejsza dla mamy.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.