MyFeed Personalized Content
5 - 6 miesięcy
Rodzinna akademia zdrowia
Add this post to favorites

Problemy ze snem u malucha - jak sobie z nimi radzić?

0
0 opinie

Kłopoty ze snem u małego dziecka mogą pojawiać się nawet wtedy, gdy przestrzegacie wieczornych rytuałów. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów, które pomogą Wam cieszyć się nocnym odpoczynkiem.

4min. czytania Sty 15, 2024

Pomocy! Gdy czytam mojemu dziecku bajeczkę, kończącą nasze wieczorne rytuały, maluch zasypia na moich rękach. Do tej pory odkładałam go do łóżeczka i dalej spał. Teraz od razu zaczyna płakać i nie przestaje dopóki znowu nie wezmę go na ręce. Co mogę zrobić?

Spróbuj...Odkładać dziecko do łóżeczka, kiedy jest wyraźnie zmęczone, ale jeszcze nie śpi. Wycisz je, czytając ulubioną bajkę i bądź w pobliżu, żeby móc je uspokoić. Maluch może oczekiwać, że będzie spał na Twoich rękach i ma kłopot z samodzielnym zasypianiem. Obecność opiekuna pomoże mu poczuć się bezpiecznie, nawet jeśli leży we własnym łóżeczku. Jeśli widzisz, że maluszek czuje się komfortowo, stopniowo możesz skracać czas przebywania z nim w pokoju, zaglądając do niego w razie potrzeby. Początkowo może być to dla Ciebie trudne, ale warto próbować odpowiednio zmodyfikować wieczorne rytuały, by z czasem maluch nauczył się zasypiać bez pomocy.

Pomocy! Coraz trudniej jest mi położyć dziecko do łóżka, kiedy przychodzi pora spania. Kiedyś w takich momentach maluch prosił o jeszcze jedną bajeczkę,teraz domaga się trzech, a do tego wody i tylu pluszaków, ile tylko zmieści się w łóżeczku! A to może trwać w nieskończoność!

Spróbuj...Przewidywać niektóre zachcianki malucha i włączyć je do waszych wieczornych rytyałów. Takie zachowanie to standardowy znak, że dziecko staje się bardziej samodzielne. Zaczyna mieć własne zdanie i uczy się rozpoznawać granice.

Pomocy! Mój maluch od kilku miesięcy przesypiał całe noce, a teraz nagle znów zaczął wybudzać się ze snu. Jest marudny i domaga się, żeby przyjść po niego i wziąć na ręce. Wydawało się, że ten etap mamy już za sobą. Mam tego dość. Jak sobie poradzić?

Spróbuj…Zapewnić maluszka, że jesteś w pobliżu. Jednym z głównych powodów nocnych pobudek jest zmiana wieczornych rytuałów. Może dziecko było ostatnio chore, podróżowaliście daleko, albo maluch ma nowy pokój? W nieznanym otoczeniu dziecko może szczególnie potrzebować Twojej bliskości. Spróbuj nie brać malucha od razu na ręce, ponieważ sen będzie kojarzył mu się z Twoim ramionami i później może nie być chętny, by spać samemu. Podczas choroby z pewnością przyzwyczaił się, że częściej towarzyszysz mu w nocy. Jeśli standardowy proces zasypiania został zakłócony, powrót do dotychczasowych przyzwyczajeń może chwilę potrwać.

Pomocy! Mój maluch niedługo kończy dwa lata i nadal ma dwie drzemki w ciągu dnia. Zdaję sobie sprawę, że już czas na jedną drzemkę, ale te kilka dodatkowych godzin to dla mnie moment na to, by wykonać wiele czynności w domu. Czy mogę nadal utrzymać dwie drzemki?

Spróbuj…podjąć decyzję dotyczącą dziennych drzemek w oparciu o sygnały, jakie wysyła maluch. Jeśli nadal drzemie dwa razy dziennie i dobrze śpi w nocy, nie ma potrzeby wprowadzać zmian w jego rozkładzie dnia. Niektóre dzieci w wieku około 18 miesięcy faktycznie przestawiają się na jedną drzemkę dziennie, ale w tym obszarze nie ma złych czy dobrych rozwiązań.

Pomocy! Moje dziecko wstaje bardzo wcześnie. Zdaje się, że uważa, że 5:00 rano to idealna pora, by zacząć dzień, ale ja jestem innego zdania!

Spróbuj... Zajrzeć do niego, jeśli Cię zawoła i sprawdź, czy wszystko jest w porządku. Jeśli nie chce już spać, być może przez chwilę samodzielnie pobawi się zabawką. Wypróbuj rolety zaciemniające, dzięki którym szczególnie w miesiącach letnich w sypialni malucha jest ciemniej, co może pomóc mu dłużej spać. Przeanalizuj, ile Twoje dziecko śpi w ciągu doby. Jeśli budzi się o 5:00 rano i w ciągu 24 godzin przesypia w sumie między 11 a 14 godzin, być może jest po prostu rannym ptaszkiem. W takim wypadku nie pozostaje Ci nic innego niż tylko wcześniej kłaść się spać, żeby razem z nim rozpocząć dzień.

Pomocy! Czytałam, że maluchy w tym wieku powinny przesypiać 11-14 godzin w ciągu doby. Moje dziecko z pewnością śpi krócej. Czy powinnam się tym martwić?

Spróbuj... Jeśli jeszcze nie przestrzegacie wieczornych rytuałów, warto je wprowadzić. Pamiętaj, że zalecane 11-14 godzin snu to suma drzemek i odpoczynku nocnego. Kiedy weźmiesz pod uwagę ogólną liczbę godzin, jaką w ciągu 24 godzin przesypia Twój maluch, może okazać się, że ta wartość jest wyższa niż się spodziewałaś. Przestrzeganie stałej pory spania i wykonywanie tych samych czynności na dobranoc każdego dnia także może pomóc - sprawi, że maluch przyswoi sobie wieczorne rytuały i będzie widział, czego się spodziewać. Może to być np. kąpiel, masaż i zakładanie piżamki, picie wody podczas czytania bajki na dobranoc lub śpiewania kołysanki, albo kładzenie do łóżeczka ulubionego misia. Na koniec mocno przytul malucha i daj mu buziaka na dobranoc. Jeśli dziecko często domaga się innych konkretnych czynności, spróbuj wpleść je w Wasze wieczorne rytuały.

Źródła

  • Hirshkowitz M, Whiton K, Albert SM et al. National Sleep Foundation’s sleep time duration recommendations: methodology and results summary. Sleep Health 2015; 1(1):40-43.

    Kitsaras G, Goodwin M, Allan J, et al. Bedtime routines child wellbeing & development. BMC Public Health 2018; 18 (1):386. doi: 10.1186/s12889-018-5290-3

    Mindell JA, Williamson AA. Benefits of a bedtime routine in young children: Sleep, development, and beyond. Sleep Med Rev 2018; 40:93-108.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    0
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.