Jeśli dręczą Cię wątpliwości, może przygotowane wskazówki okażą się pomocne.
1. Jak pogodzić karmienie piersią z pracą zawodową?
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim może być źródłem wielu stresów związanych m.in. z koniecznością zmiany sposobu karmienia dziecka. Jeśli w dalszym ciągu chcesz karmić maluszka piersią, nie musisz z tego rezygnować – opiekun lub opiekunka może podawać mu w trakcie Twojej nieobecności pokarm z butelki. Pamiętaj, że zgodnie z Kodeksem pracy przysługują Ci dwie 30-minutowe przerwy na karmienie dziennie. Warto porozmawiać o tym z pracodawcą jeszcze przed powrotem do pracy: możesz poprosić o przygotowanie czystego pomieszczenia, gdzie w prywatności odciągniesz pokarm. Jeśli oznaczysz sobie ten czas w kalendarzu, nikt nie będzie Ci przeszkadzał.
2. Jak wybrać odpowiedni żłobek?
Masz prawo denerwować się przy wyborze żłobka – w końcu Twoja pociecha będzie tam spędzać dużo czasu. Szukając najlepszego, możesz na przykład poprosić o rekomendacje innych rodziców, pójść tam z wizytą, żeby zobaczyć, jak bawią się dzieci, albo poszukać opinii w internecie – np. na lokalnych forach lub grupach w social mediach. Na pewno podejmiesz dobrą decyzję, a przekonanie, że Twój maluszek jest w dobrych rękach, pomoże Ci skoncentrować się na pracy.
3. Pomyśl o elastycznych godzinach pracy
Nie musisz wracać do pracy od razu na pełny etat. Jeśli nie chcesz zostawiać dziecka samego na cały dzień, możesz poprosić przełożonego o zmniejszenie Twojego wymiaru czasu pracy. Co ważne, Kodeks pracy obliguje go do wyrażenia na to zgody. Innym rozwiązaniem jest elastyczny czas pracy, który np. pozwoli Ci przychodzić do biura wcześniej, ale i wcześniej z niego wychodzić. A może rozwiązaniem będzie możliwość pracy z domu? Pracodawcy chętnie wspierają wartościowych pracowników, więc w ich interesie będzie dokładne rozważenie Twojej prośby.
4. Dobra komunikacja to klucz
Właściwa komunikacja ze współpracownikami jest bardzo ważna. Warto, żeby wszyscy zainteresowani wiedzieli, w jakim trybie pracujesz. Jeśli jesteś przełożoną, możesz zadbać o to, by Twoi pracownicy wiedzieli, na jakich zasadach pracujesz i gdzie Cię szukać. Nie bój się też reagować, gdy wyznaczone terminy kolidują z Twoimi godzinami pracy.
5. Możesz potrzebować czasu
Nie bądź dla siebie surowa. Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to ogromna zmiana, więc zrozumiałe, że dostosowanie się do nowych warunków zajmie trochę czasu. Może stopniowy powrót pomoże Ci wdrożyć się na nowo? Jeśli czujesz, że mogłoby Ci to pomóc, możesz zaproponować pracodawcy, że przez pierwsze kilka tygodni będziesz przychodzić do biura rzadziej albo na krócej, aby upewnić się, że i Ty, i maluszek dobrze radzicie sobie w tej nowej sytuacji.
6. Gdzie szukać wsparcia?
Powrót do pracy bywa stresujący i możesz czuć się przytłoczona. Na pewno znajdzie się jednak ktoś, kto przechodził przez to samo, i może Cię wesprzeć. Może to przyjaciółka, która kilka miesięcy temu wybierała między nianią a żłobkiem? A może koleżanka z pracy, która zna atmosferę panującą w Twojej firmie? Pomocne mogą się okazać także grupy wsparcia dla mam i oczywiście najbliższa rodzina: partner, rodzice czy rodzeństwo. Jeśli dręczą Cię jakieś konkretne pytania, możesz też zadać je w naszej Strefie Eksperta, gdzie specjaliści z różnych dziedzin rozwiewają wiele rodzicielskich wątpliwości.
Utrzymanie balansu między pracą a życiem rodzinnym to trudna sztuka, zwłaszcza wtedy, gdy jest się mamą maluszka. Nie zapominaj jednak o sobie i swoich potrzebach. Specjalnie z myślą o Tobie przygotowaliśmy Strefę Mamy, w której znajdziesz materiały edukacyjne i pomysły na to, jak zadbać o siebie.
Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.