MyFeed Personalized Content
7 - 8 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Poznaj 10 sposobów, aby Twoje dziecko nauczyło się dbać o zęby. Checklista

Jak można zachęcić maluszka do tego, aby codziennie mył zęby? Kiedy warto rozpocząć szczotkować małe ząbki i jak to robić poprawnie? Poznaj nasze wskazówki, które pomogą zadbać o higienę jamy ustnej szkraba. Oto krótka checklista przygotowana z myślą o Tobie i maluszku.

2min. czytania Sty 15, 2024
 1. Gdy tylko pojawią się u maluszka pierwsze zęby, możesz zaplanować Waszą pierwszą wizytę u stomatologa. Regularne odwiedzanie gabinetu to doskonały pomysł na to, aby stopniowo oswajać szkraba z dźwiękami oraz widokiem dentysty. Tym sposobem także uczysz swoje dziecko, że kontrolowanie stanu uzębienia jest ważne.
   
 2. Dentyści zalecają, aby rozpocząć szczotkowanie ząbków, gdy te tylko się pojawią. Warto, by dziecko od najmłodszych lat wiedziało, że poranna i wieczorna higiena jamy ustnej to podstawa, dlatego warto zachęcać je do dbania o stan zębów i piękny uśmiech.
   
 3. Jeśli maluszek nie potrafi jeszcze myć samodzielnie ząbków, możesz mu w tym pomóc. Potrzebne będą do tego dziecięca miękka szczoteczka i pasta z fluorem (odpowiednia dla najmłodszych). Spróbuj zachęcić dziecko do podjęcia samodzielnych prób szczotkowania zębów. Choć na początku mogą być one nieco nieporadne, z każdym kolejnym razem szkrab będzie nabierał wprawy.
   
 4. Dla Twojego dziecka jesteś wzorem do naśladowania, dlatego warto pozwolić maluszkowi na to, aby obserwował, jak myjesz zęby… i powielał w przyszłości dobre wzorce, które wyniesie z domu. W końcu dobry przykład zawsze idzie z góry!
   
 5. Aby pomóc dziecku w myciu ząbków, możesz stanąć za nim i lekko odchylić jego główkę. Maluszek zerkając w lustro będzie obserwować szczotkowanie, a Ty w odbiciu zobaczysz reakcję swojej pociechy.
   
 6. Czyszczenie małych ząbków najlepiej wykonywać małymi kółeczkami, pokrywając je pastą dla dzieci.
   
 7. W trakcie szczotkowania warto zachęcić swojego szkraba, aby za każdym razem wypluwał pastę.
   
 8. Najlepiej myć zęby 2 razy dziennie, dlatego spróbujcie trzymać się tej zasady. Gdy maluszek podrośnie, będzie już do niej przyzwyczajony.
   
 9. Warto, aby rodzic nadzorował szczotkowanie zębów swojego dziecka nawet do około 7.-8. roku życia.
   
 10. Jeśli masz pytania dotyczące tego, w jaki sposób dbać o zęby i higienę jamy ustnej maluszka, zawsze możesz porozmawiać o tym z Waszym dentystą.


Chcesz poszerzyć swoją wiedzę i sprawdzić, jak rozpoznać, że Twój maluszek ząbkuje? Zachęcamy Cię do przeczytania naszego artykułu, w którym znajdziesz ważne informacje na temat higieny jamy ustnej maluszka i metody łagodzenia dyskomfortu, który wiąże się z wyrzynaniem mleczaków.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.