MyFeed Personalized Content
9 - 12 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Wybór żłobka dla dziecka – co warto brać pod uwagę? Checklista

Zastanawiasz się, jak wybrać żłobek dla maluszka? Z myślą o rodzicach niemowląt i małych dzieci zebraliśmy listę najważniejszych rzeczy, które mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji dotyczącej najlepszej placówki.

4min. czytania Sty 15, 2024

W naszej checkliście skupiliśmy się m.in. na kosztach tego typu opieki, lokalizacji i ważnych pytaniach, które warto, aby postawił sobie każdy rodzic zamierzający posłać dziecko do żłobka. 

Lokalizacja placówki

 • Jeśli już niedługo zamierzasz posłać swoje maleństwo do żłobka, dobrze, jeśli placówka, którą wybierzesz, będzie zlokalizowana w pobliżu Waszego domu lub niedaleko pracy jednego z rodziców. To duże udogodnienie, jeśli można zostawić dziecko w żłobku, który znajduje się po drodze do pracy albo szybko dotrzeć do niego w godzinach szczytu komunikacyjnego, nie tracąc cennego czasu w korkach.
 • Zanim jeszcze wybierzesz żłobek, spróbuj zastanowić się, ile czasu zajmie Ci dotarcie na miejsce i jak się tam dostaniesz. Być może okaże się, że najlepszym rozwiązaniem będzie placówka zlokalizowana w pobliżu stacji metra albo kolejki, a nie żłobek w centrum zakorkowanego miasta.

Informacje od innych rodziców

 • Przed podjęciem decyzji warto porozmawiać z innymi rodzicami korzystającymi z lokalnych udogodnień w Waszej okolicy. Taki miniwywiad często pomaga w poznaniu doświadczeń i rozwiązań innych osób, które mogą sprawdzić się także w przypadku Twojej rodziny. 
 • Zawsze warto przeczytać opinie innych rodziców (np. na grupach facebookowych), aby sprawdzić, co sądzą o standardach, personelu czy wyposażeniu danego żłobka. 

 Wizyta w żłobku

 • Pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji może być np. zrobienie listy kilku żłobków w okolicy, a następnie odwiedzenie tych placówek podczas dnia otwartego i rozmowa z dyrektorem czy nawet rodzicami, którzy codziennie przyprowadzają tam swoje dziecko. 
 • Jeśli to możliwe, spróbuj zabrać na taką wizytę także maluszka. Być może pozwoli Ci to ocenić, w którym z odwiedzonych miejsc dziecko czuje się najbardziej swobodnie.  
 • Podczas zajęć adaptacyjnych w żłobku warto zwracać uwagę na takie rzeczy, jak to, w jaki sposób Ty i Twoje dziecko jesteście witani w żłobku. To cenna wskazówka, która może świadczyć o atmosferze w danym miejscu czy uprzejmości personelu, a to bardzo ważne kwestie. 
 • Podczas pobytu w żłobku możesz zaobserwować jak Twoje dziecko reaguje na personel i inne dzieci oraz w jaki sposób zachowuje się w nowej dla niego sytuacji i nieznanym mu dotąd otoczeniu. Taka obserwacja może pomóc Ci w ocenić, czy w żłobku, który planujesz wybrać, Twój maluszek jest tak samo spokojny i szczęśliwy jak inne dzieci, a może czuje się w tym miejscu nieswojo.
 • Ważną kwestią jest to, czy personel odpowiednio troszczy się i opiekuje dziećmi. 

 O co warto zapytać?

 • Warto również dopytać o dodatkowe zajęcia, z których będzie mogło skorzystać Twoje dziecko w ciągu dnia. 
 • Kolejną kwestią jest ilość opiekunek, które przypadają na daną liczbę maluszków w żłobku. Spróbuj ustalić, jak wygląda opieka nad dziećmi w wakacje i w okresie okołoświątecznym oraz jak placówka funkcjonuje, gdy kadra jest chora lub na urlopie. 
 • Jeśli w żłobku jest np. elektroniczna ewidencja dzieci, warto dopytać o wszystkie szczegóły, które są z nią związane.
 • W żłobku Twój maluszek może mieć tzw. leżakowanie, dlatego spróbuj ustalić, jakie warunki panują w salkach do tego przeznaczonych, w jakich godzinach odbywają się standardowe drzemki i ile trwają, a także na czym śpią maluszki.
 •  Jeżeli maluszek bywa niejadkiem albo ma uczulenie na określone pokarmy, warto dopytać, jak w takich przypadkach wyglądają posiłki w żłobku, czy jest w nim kuchnia albo z jakiego cateringu korzysta dana placówka.
 • Twoje dziecko jeszcze chodzi w pieluszce? Jeśli tak, warto ustalić z personelem żłobka, w jaki sposób wyglądają kwestie związane z sadzaniem dziecka na nocnik czy nauką samodzielnego korzystania z toalety. 
 • Podczas wizyty w żłobku możesz także porozmawiać z opiekunkami i dopytać o akcesoria i inne potrzebne rzeczy dla maluszka, aby przygotować listę i zrobić niezbędne zakupy.
 • Bardzo ważną kwestią są także kwestie rozliczeniowe. Jeśli zdecydujesz się na placówkę prywatną, warto wiedzieć, ile będzie wynosiło miesięczne czesne i czy w przypadku nieobecności dziecka w placówce może być ono nieco niższe. 
 • Warto dopytać o zasady bezpieczeństwa, które obowiązują w żłobku – czy placówka ma monitoring albo jakie zabezpieczenia obowiązują osoby odbierające dziecko. 
 • Przed posłaniem dziecka do żłobka warto dowiedzieć się, jakie są godziny otwarcia placówki i czy obowiązują one przez cały rok, czy tylko w czasie trwania semestru. 

 Co jeszcze warto sprawdzić?

 • Spróbuj ustalić, czy przysługują Ci ewentualne dofinansowania, z których możesz skorzystać w żłobku. W niektórych miejscowościach są realizowane programy sponsorowania żłobków (prywatnych i publicznych) bądź dopłaty do żłobków prywatnych. Takie informacje znajdują się też na stronie urzędu miasta lub gminy.
 • Przed wyborem placówki dla dziecka warto zapoznać się z jej regulaminem i panującymi zasadami, aby ocenić, czy dany żłobek spełnia Twoje wymagania.
 • Zdarza się, że w niektórych żłobkach rezerwacja miejsc dla dziecka odbywa się nawet z rocznym wyprzedzeniem, dlatego warto na stronie lub w placówce dowiedzieć się, jak wygląda i kiedy rozpoczyna się rekrutacja. 
 • Planujesz posłać dziecko do żłobka, ponieważ już niedługo wracasz do pracy? Z myślą o Tobie opracowaliśmy wskazówki, o których warto pamiętać. Znajdziesz je w naszym artykule.

 

Podpowiemy Ci także, jak możesz przygotować maluszka  na pierwszy dzień w żłobku.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.