MyFeed Personalized Content
5 - 6 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Jak będąc rodzicem dbać o środowisko?

Zastanawiasz się, dlaczego jedzonko dla Twojego Maluszka zostało zapakowane w taki, a nie inny materiał? A może ciekawi Cię, jak Nestlé dba o właściwe gospodarowanie zużytymi opakowaniami? Zdradzimy Ci tajemnicę, że chcemy, aby do 2025 roku wszystkie nasze opakowania nadawały się do recyclingu lub ponownego użycia. 

4min. czytania Sty 15, 2024

Opakowania do żywności pełnią bardzo ważną rolę. Jaką? Między innymi pozwalają nam na komunikację z Tobą, Drogi Rodzicu! To właśnie tam – na etykiecie opakowania, umieszczamy najważniejsze informacje dotyczące np. składu czy sposobu przygotowania produktu. Ale! Przecież to nie wszystko – opakowania są jednym z elementów zapewniających bezpieczeństwo żywności. Dobre opakowanie chroni przygotowane dla Maluszka jedzenie m. in. przed drobnoustrojami i powstawaniem pleśni, rozmoczeniem lub wyschnięciem, utlenianiem, ciepłem i zimnem, rozlaniem czy też uszkodzeniem.

Istotne jest jednak nie tylko to, do czego służy opakowanie zaraz po wytworzeniu. Ważne jest również, co się z nim dzieje, kiedy już przestanie być potrzebne do ochrony produktu. W Nestlé chcemy, aby żadne z naszych opakowań nie trafiało na wysypiska śmieci, do oceanów, jezior czy rzek. Zarówno opakowania jak i związane z nimi procesy mają wpływ na zmiany klimatu - jeśli nie są właściwie usuwane czy przetwarzane, mogą skończyć na łonie natury, stwaorzając zagrożenie dla ryb i dzikich zwierząt (nie wspominając już o wpływie na ludzi!).

W uproszczeniu, chodzi o to, żeby  nowych odpadów było jak najmniej. Można to uzyskać, np. wykorzystując ponownie materiały czy surowce. Jeśli uda nam się wykorzystywać odpady jeszcze raz, i jeszcze raz (i tak bez końca), pomoże nam to:

 • zmniejszyć ilość zasobów naturalnych zużywanych do produkcji opakowań, 
 • ograniczyć lub całkowicie wyeliminować przedostawanie się odpadów do środowiska,
 • sprawić, by nasze opakowania były cenniejsze ze względu na to „drugie życie”, które można im dać po pierwszym wykorzystaniu.

Słoiczek po obiadku, recyklingowalny plastik czy kartonikowe pudełko zużyte podczas rodzinnych posiłków mogą nie tylko ponownie stać się nowym opakowaniem do żywności. W zależności od surowca, z którego powstały, mogą zostać również wykorzystane jako surowiec do tworzenia dywanów czy materiał budowlany. Można by wręcz rzec, że istnieje jakaś szansa na zamieszkanie z użytym już wcześniej opakowaniem po jedzenia Maluszka!

A co jest potrzebne do tego, aby można było opakowania ponownie wykorzystywać? Niezbędne są:

 • materiały po opakowaniach, które nadają się do ponownego wykorzystania i recyclingu lub kompostowania,
 • sposób na zebranie wykorzystanych opakowań i przetworzenie ich w nowy materiał lub kompost,
 • Ty! Czyli świadomy konsument, świadomy rodzic, który będzie wiedział jak zarządzić posiadanymi odpadami tak, żeby mogły być one ponownie wykorzystane.

Jak Ty możesz przyczynić się do ochrony środowiska?

Oto siedem wskazówek, które mogą pomóc Ci chronić naszą planetę. Zachęcamy Cię do wprowadzenia ich w życie, by w ten sposób nie tylko zatroszczyć się o środowisko naturalne, ale także być wzorem proekologicznych postaw dla Twojego maluszka.

 1. Sprawdź co można, a czego nie można poddać recyclingowi w okolicy Twojego miejsca zamieszkania i wyrób w sobie nawyk recyclingu wszystkiego, co można przetworzyć.
 2. Zachęcaj innych, by również segregowali i odpowiednio wyrzucali odpady tak, aby mogły dostać „drugie zycie”.
 3. Kupując żywność i inne produkty wybieraj te, które mają opakowania dostosowane do rozmiaru produktu, wykonane z surowców, które można ponownie wykorzystać.
 4. Unikaj nadmiernych zakupów i kupuj takie ilość produktów, aby wszystko wykorzystać.
 5. Unikaj używania jednorazowych toreb na zakupy - torby wielokrotnego użytku są takie piękne!
 6. Poszerzaj swoją wiedzę np. o materiałach opakowaniowych, żeby podejmować świadome decyzje zakupowe.

Aż tyle, i tylko tyle! Może w głowie kołacze Ci się: „Po co będę to robić? Przecież jestem tylko jedną osobą i mój wkład nic nie zmieni”. Ale jesteś jedną osobą z całej świadomych rodziców, którym zależy na dobru ich dzieci, więc chcą zadbać o Ziemię, na której będą mieszkać kolejne pokolenia. Dołóż swoją kroplę do ochrony środowiska – bo czymże innym jest morze jak nie zbiorem wielu, wielu kropel!

Zmiana dotychczasowych nawyków nie zawsze jest łatwa. Wymaga to nie tylko chęci, ale też wysiłku. Dla Twojego Maluszka warto. Naprawdę warto!

Chcesz wiedzieć więcej o tym, co robimy dla lepszej przyszłości Maluchów? Nestlé uruchomiło Instytut Badań nad Opakowaniami Nestlé, zlokalizowany w ośrodku badawczym w Lozannie, w Szwajcarii. Jest to pierwszy taki ośrodek w naszej branży. To właśnie tam bada się i opracowuje innowacje takie jak np. nowe materiały opakowaniowe na bazie papieru i opakowania biodegradowalne.;

Jak obecnie wyglądają możliwości ponownego wykorzystania opakowań naszych produktów dla najmłodszych? Sprawdź tu.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.