MyFeed Personalized Content
9 - 12 miesięcy
Rodzinna akademia zdrowia
Add this post to favorites

Czy niemowlę może oglądać telewizję?

Czy wiesz, że zbyt dużo czasu spędzanego przed ekranem może sprawić, że maluszek nie będzie aktywny, niechętnie będzie się angażował w zabawę albo pojawią się u niego kłopoty ze spaniem? Jeśli chcesz wiedzieć, od kiedy dziecko może oglądać bajki na ekranie, warto poznać zalecenia ekspertów w tej kwestii.

2min. czytania Sty 15, 2024

Niektórzy rodzice wierzą w edukacyjną funkcję treści wyświetlanych na ekranach, inni używają wyświetlaczy jako rozrywki lub korzystają z nich jak z elektronicznych niań. Jednak warto pamiętać, że multimedia utrudniają dzieciom angażowanie się w różne aktywności i zabawę. Korzystanie z nich może także zaburzać rytm snu maluszka.

Wpływ telewizora na niemowlę – jakich zaleceń przestrzegać?

Eksperci rekomendują, aby w przypadku dzieci do lat dwóch ograniczyć lub wyeliminować czas spędzony przed ekranem. Co zaskakujące, wyniki badań pokazują, że wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z istnienia takich wytycznych. W jednym z badań wskazano, że:

  • 90% rodziców przypadkowo powalało dzieciom poniżej 2. roku życia oglądać telewizję lub korzystać z innych urządzeń elektronicznych,
  • niektóre z tych dzieci spędzały przed ekranem dwie i więcej godzin dziennie,
  • 40% niemowlaków w wieku trzech miesięcy regularnie oglądało filmiki lub telewizję.

Już od pierwszych dni i tygodni życia proste zabawy są znacznie korzystniejsze dla Twojego dziecka niż czas spędzony przez ekranem. Nie potrzebujesz drogich zabawek ani sprzętu, aby zachęcić maluszka do aktywności. Każdego dnia możesz zaplanować krótkie zabawowe sesje, podczas których dziecko będzie miało szansę nie tylko na spędzenie czasu z Tobą, ale także na interakcję i ćwiczenie swoich umiejętności ruchowych. 

Źródła

  • Cespedes EM, Gillman MW, Kleinman K et al. Television viewing, bedroom television, and sleep duration from infancy to mid-childhood. Pediatrics 2014; 133(5):e1163-71

  • Vaala S, Hornik R. Predicting US infants’ and toddlers’ TV/video viewing rates: Mothers’ cognitions and structural life circumstances. J Child Media 2014; 8(2):163-82.

  • Zimmerman FJ, Christakis DA, Meltzoff AN. Television and DVD/video viewing in children younger than 2 years. Arch Pediatr Adolesc Med 2007; 161(5):473-9.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.