9 - 12 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

0
0 opinie

Gratulujemy! Po raz kolejny zostaniecie rodzicami! Wasz maluszek już wkrótce pojawi się na świecie. Podpowiadamy, jak przygotować starsze dziecko na rodzeństwo i pomóc mu z radością powitać nowego członka rodziny. W dużej mierze to od Was będzie zależało, czy starsze dziecko zaakceptuje młodszego braciszka lub siostrzyczkę. Ale spokojnie, na te przygotowania macie kilka najbliższych miesięcy.  

5min. czytania Marz 9, 2023

Powiększenie rodziny to bardzo ważne wydarzenie nie tylko w życiu rodziców. To prawdziwa rewolucja również dla starszego rodzeństwa. Szczególnie, jeżeli Twoje dziecko do tej pory było jedynakiem, warto dobrze przygotować je na pojawienie się maluszka w Waszym domu. Sprawdźcie, jak to zrobić!

W oczekiwaniu na dziecko

Już wkrótce po raz kolejny zostaniecie rodzicami, a noworodek pochłonie większość Waszego czasu. Zamiast obawiać się, czy starsze dziecko zaakceptuje maluszka, spróbujcie dobrze zaplanować ten ważny dla wszystkich moment. Starszak wcale nie musi potraktować małego brata lub siostry jak potencjalnego rywala, z którym będzie musiał walczyć o uwagę, miłość i czas spędzony z rodzicami. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób przygotujecie go na to wydarzenie.

Ważne

Starsze dziecko musi wiedzieć, dlaczego mama czasami źle się czuje, potrzebuje więcej odpoczynku i nie może brać go na ręce. Starajcie się tłumaczyć całą sytuację w bardzo delikatny sposób, aby dziecko nie poczuło się niekochane czy zaniedbywane. Pamiętajcie o tym nie tylko w trakcie ciąży, ale także po porodzie, kiedy wrócicie z nowo narodzonym maluszkiem ze szpitala.

Przekażcie wspólnie radosną nowinę;

Wspólnie przekażcie dziecku nowinę o młodszym rodzeństwie, zanim jeszcze u mamy pojawi się ciążowy brzuszek. Warto tłumaczyć starszakowi, że w środku rośnie maluszek, który już wkrótce przyjdzie na świat. Należy przy tym używać takich słów, które dla dziecka będą zrozumiałe. Najlepszym momentem na rozmowę może być początek II trymestru, kiedy już będziecie pewni, że minął okres największego zagrożenia dla ciąży.

child and younger siblings

 

Gdy pojawia się drugie dziecko...

W oznajmieniu informacji o ciąży może pomóc wspólne przeglądanie fotografii. Pokażcie dziecku zdjęcia, gdy było jeszcze niemowlakiem. Opowiadajcie o tym, jak z utęsknieniem wyczekiwaliście momentu jego narodzin. Wszystko po to, by czuło, że jest tak samo ważne i kochane jak bobas w brzuchu mamy. Nowego członka rodziny możecie pokazać maluchowi na zdjęciu USG. Dobrym pomysłem na budowanie świadomości dziecka jest również czytanie książeczek, które w fabule mają motyw rodzeństwa.  

Innym sposobem na oswojenie dziecka z nową sytuacją jest zachęcenie go, aby próbowało wyczuć ruchy maluszka. Może także mówić do swojego braciszka lub siostrzyczki i głaskać brzuszek mamy. Budowanie takiego kontaktu już w trakcie ciąży może zaowocować silną więzią między rodzeństwem.

Edukacja przez zabawę

Zobrazujcie małemu dziecku, jak zmieni się Wasze życie po narodzinach maluszka. Warto edukować przez zabawę! Dzięki takim sposobom dziecko łatwiej zaakceptuje nową sytuację. Gdy w domu pojawi się prawdziwy bobas, będzie wiedziało, jak się zachować. 

step1  Zaproponujcie np. wspólne przewijanie i przebieranie lalki, wożenie jej w wózeczku czy śpiewanie kołysanek na dobranoc. 

step2  Zaangażujcie starszaka w wybieranie imienia dla maluszka i razem urządzajcie pokoik dla niemowlaka. 

step3  Wspólnie kupujcie akcesoria i ubranka.

step4  Jeśli macie znajomych, którym niedawno urodził się kolejny maluszek, udajcie się do nich z wizytą i pokażcie dziecku, że już wkrótce i ono będzie mieć rodzeństwo. 

step5  Przygotujcie prezent dla maluszka, który wręczy mu starszak. Warto także zaplanować jakiś drobiazg od „niemowlaka” dla starszego dziecka i ofiarować go, gdy wrócicie ze szpitala do domu. 

 

Drugie dziecko w domu, czyli miłość dzielona na pół

Po powrocie ze szpitala do domu spróbujcie zaangażować starsze dziecko do drobnej pomocy przy noworodku. Starszak poczuje się ważny, gdy będzie mógł asystować przy kąpieli, podawać dziecięce akcesoria podczas przewijania i zabawiać niemowlaka grzechotką. 

Pokazujcie dziecku każdego dnia dobre strony bycia starszym rodzeństwem, mówiąc, że daną czynność wykonuje naprawdę świetnie, a maluszek będzie musiał się tego jeszcze nauczyć. Chwalcie dziecko za to, że pomaga Wam w opiece nad niemowlakiem, pięknie śpiewa mu kołysankę do snu albo z czułością głaska bobasa. Takie drobne gesty i pochwały sprawią, że starszak poczuje się kochany i potrzebny.

Ważne

Jeżeli pierwsze spotkanie rodzeństwa nie wypadło pomyślnie, nie martwcie się na zapas. Okażcie dziecku mnóstwo zrozumienia, miłości i pozwólcie mu wyrażać emocje. Dużo rozmawiajcie o nowej sytuacji i dajcie swoim pociechom czas na wypracowanie silnej więzi, która będzie się budować każdego dnia.

Zaplanujcie czas tylko dla starszego dziecka

W ciągu dnia warto poświęcić czas tylko starszemu dziecku. Kiedy maluszek śpi, oderwijcie się od codziennych zajęć i wymyślcie wspólną zabawę. Czytajcie dziecku książeczki, dużo rozmawiajcie i okazujcie mu mnóstwo miłości oraz czułości. Pamiętajcie, że starszy brat lub siostra nigdy nie może poczuć się na drugim miejscu w Waszej relacji z dziećmi. 

Przygotujcie rodzinę na pierwsze spotkanie z niemowlakiem

Przygotujcie swoich bliskich, którzy będą chcieli poznać nowego członka rodziny, aby podczas pierwszej wizyty nie zapomnieli o starszym dziecku i również jemu poświęcili swoją uwagę. Czasami zwykłe pytanie, jak się czuje w nowej roli jako starszy brat czy siostra, potrafi podbudować małego człowieka i dodać mu skrzydeł. Zachęćcie rodzinę, aby przygotowała drobny upominek nie tylko dla niemowlaka, ale i starszego dziecka. To sprawi, że poczuje się ono naprawdę kimś ważnym!

mom with children

 

Wspólne chwile w powiększonym składzie mogą być cudowne. Trzeba dobrze przygotować się na ten czas przez okres ciąży. Mamy nadzieję, że nasze porady ułatwią Wam przyjęcie nowego członka rodziny, a więź, która wytworzy się między starszakiem a maluszkiem, będzie wyjątkowa!

Dołącz do programu

MVP Logo

Zyskaj pełen dostęp do wszystkich benefitów!

 • Darmowe próbki

  DARMOWE PRÓBKI

  Odbierz bezpłatne próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO.

 • konkursy_ikona

  KONKURSY

  Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody.

 • testowania_produktów_ikona

  TESTOWANIA PRODUKTÓW

  Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt
  i małych dzieci.

 • strefa_eksperta_ikona

  STREFA EKSPERTA

  Zadaj pytanie naszym ekspertom i uzyskaj darmową poradę.

rating review icon

ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię