Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Naturalne metody łagodzenia bólu porodowego

Naturalne metody łagodzące ból podczas porodu

W miarę jak zbliża się termin porodu, wiele kobiet coraz bardziej obawia się czekających je dolegliwości. Nie ma się co oszukiwać – poród jest związany z bólem, ale istnieje wiele naturalnych metod łagodzenia bólu porodowego. I choć żadna z nich nie sprawi, że zniknie on jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, mogą naprawdę pomóc Ci przejść przez to doświadczenie.   

czwartek, 14.05.2020

Czy poród boli? Bez wątpienia ból porodowy należy do najsilniejszych rodzajów bólu. To, jak się go odczuwa, zależy jednak od kilku aspektów. Ważny jest próg odporności kobiety na ból – część z nas odczuwa ból silniej, część słabiej. Inny ważny czynnik to etap porodu –  ból porodowy narasta bowiem stopniowo. Najsilniejszy jest podczas II fazy porodu, czyli podczas przechodzenia główki przez kanał rodny. Później zwykle łagodnieje.

Bóle porodowe obejmują przede wszystkim podbrzusze, brzuch oraz okolicę krzyżową. Czasami towarzyszą im inne objawy: wymioty, biegunka, zwiększenie ilości śluzu pochwowego. Jest to zupełnie normalne, dlatego absolutnie nie musisz się tego wstydzić! Poród jest dla Twojego ciała olbrzymim wysiłkiem, więc możesz reagować na różne sposoby. Masz również prawo do skorzystania z dostępnych metod łagodzenia bólu, zarówno farmakologicznych, jak i niefarmakologicznych.

Zgodnie z nowymi standardami opieki okołoporodowej dozwolone farmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego to: podanie gazu rozweselającego, dożylne lub domięśniowe podanie bezpiecznych dla ciężarnych opioidów, a także znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie.  

Odpowiednia pozycja ciała złagodzi bóle porodowe

Znanym i cenionym naturalnym sposobem łagodzenia bólu porodowego jest tzw. kinezyterapia wertykalna. Choć pojęcie to może w pierwszym momencie wydawać się skomplikowane, jest to nic innego jak umożliwienie kobiecie spontanicznej zmiany pozycji ciała na taką, która w danej chwili przynosi jej największą ulgę. Zdecydowana większość pań instynktownie wybiera wówczas pozycję, w której kanał rodny skierowany jest do dołu.

Pozycja przy porodzie łagodzi ból

Jakie przynosi to korzyści? Po pierwsze, dzięki przyciąganiu ziemskiemu główka dziecka mocniej naciska na szyjkę macicy, przez co szybciej się ona rozwiera. Po drugie, pozycje takie pozwalają zwiększyć regularność i intensywność skurczów, a zatem poród trwa krócej. Po trzecie, ułatwia to kobiecie oddychanie oraz zmniejsza ryzyko urazów kanału rodnego.

Ból przy porodzie a prądy TENS

Zabieg TENS polega na przezskórnym stymulowaniu nerwów przy pomocy specjalnego urządzenia emitującego prąd o ściśle określonym, bezpiecznym dla kobiety i dla dziecka natężeniu. Do urządzenia podłączone są cztery elektrody, które przylepia się do pleców rodzącej. Gdy zaczynają się skurcze, kobieta sama, posługując się pilotem, reguluje siłę impulsów elektrycznych emitowanych przez stymulator. Impuls dociera do miejsca przyklejenia elektrod i wywołuje efekt przeciwbólowy.

Na czym opiera się skuteczność działania zabiegu TENS? Ból odczuwany podczas porodu jest przewodzony przez nerwy włókien trzewnych. Impuls elektryczny częściowo blokuje przekazywanie do mózgu bodźców bólowych, a poza tym zwiększa uwalnianie się w organizmie endorfin, które są naturalnym środkiem przeciwbólowym. Impulsy prądu TENS pozwalają łagodzić przede wszystkim bóle krzyżowe podczas porodu – kobieta odczuwa w tej okolicy przyjemne mrowienie. 

Zabiegu TENS nie można niestety stosować u wszystkich kobiet. Przeciwwskazaniem jest obecność rozrusznika serca, niewydolność krążenia czy zdiagnozowane wcześniej ryzyko przedwczesnego porodu.  

Inne metody łagodzenia bólu porodowego

Cenioną metodą złagodzenia bólu odczuwanego podczas porodu jest właściwy sposób oddychania, związany z rytmem skurczów macicy. Odpowiednie ćwiczenia oddechowe pozwalają zmniejszyć napięcie mięśniowe, a kobieta, koncentrując się na oddychaniu, odwraca uwagę od dolegliwości bólowych. 

Oddychanie łagodzi bóle porodowe

Podczas porodu ulgę przynieść może masaż, wykonywany przez męża, doulę czy inną osobę towarzyszącą. Zmniejsza on bolesność skurczów, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i relaksu. Z kolei w rozluźnieniu napiętych mięśni pomagają zimne i ciepłe okłady, wykonywane np. kompresami żelowymi, ogrzanymi ręcznikami czy termoforem. Przykłada się je do dolnych partii brzucha oraz w okolice kości krzyżowej.

Naturalne metody łagodzenia bólu porodowego są bezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Wiele z nich jest naprawdę prostych – pomagają jednak skutecznie zminimalizować dolegliwości odczuwane podczas porodu.

 

 

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.