Czy poród boli? Bez wątpienia ból porodowy należy do najsilniejszych rodzajów bólu. To, jak się go odczuwa, zależy jednak od kilku aspektów. Ważny jest próg odporności kobiety na ból – część z nas odczuwa ból silniej, część słabiej. Inny ważny czynnik to etap porodu – ból porodowy narasta bowiem stopniowo. Najsilniejszy jest podczas II fazy porodu, czyli podczas przechodzenia główki przez kanał rodny. Później zwykle łagodnieje.
Bóle porodowe obejmują przede wszystkim podbrzusze, brzuch oraz okolicę krzyżową. Czasami towarzyszą im inne objawy: wymioty, biegunka, zwiększenie ilości śluzu pochwowego. Jest to zupełnie normalne, dlatego absolutnie nie musisz się tego wstydzić! Poród jest dla Twojego ciała olbrzymim wysiłkiem, więc możesz reagować na różne sposoby. Masz również prawo do skorzystania z dostępnych metod łagodzenia bólu, zarówno farmakologicznych, jak i niefarmakologicznych.
Ważne
Zgodnie z nowymi standardami opieki okołoporodowej dozwolone farmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego to: podanie gazu rozweselającego, dożylne lub domięśniowe podanie bezpiecznych dla ciężarnych opioidów, a także znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie.
Odpowiednia pozycja ciała złagodzi bóle porodowe
Znanym i cenionym naturalnym sposobem łagodzenia bólu porodowego jest tzw. kinezyterapia wertykalna. Choć pojęcie to może w pierwszym momencie wydawać się skomplikowane, jest to nic innego jak umożliwienie kobiecie spontanicznej zmiany pozycji ciała na taką, która w danej chwili przynosi jej największą ulgę. Zdecydowana większość pań instynktownie wybiera wówczas pozycję, w której kanał rodny skierowany jest do dołu.
Jakie przynosi to korzyści? Po pierwsze, dzięki przyciąganiu ziemskiemu główka dziecka mocniej naciska na szyjkę macicy, przez co szybciej się ona rozwiera. Po drugie, pozycje takie pozwalają zwiększyć regularność i intensywność skurczów, a zatem poród trwa krócej. Po trzecie, ułatwia to kobiecie oddychanie oraz zmniejsza ryzyko urazów kanału rodnego.
Ból przy porodzie a prądy TENS
Zabieg TENS polega na przezskórnym stymulowaniu nerwów przy pomocy specjalnego urządzenia emitującego prąd o ściśle określonym, bezpiecznym dla kobiety i dla dziecka natężeniu. Do urządzenia podłączone są cztery elektrody, które przylepia się do pleców rodzącej. Gdy zaczynają się skurcze, kobieta sama, posługując się pilotem, reguluje siłę impulsów elektrycznych emitowanych przez stymulator. Impuls dociera do miejsca przyklejenia elektrod i wywołuje efekt przeciwbólowy.
Na czym opiera się skuteczność działania zabiegu TENS? Ból odczuwany podczas porodu jest przewodzony przez nerwy włókien trzewnych. Impuls elektryczny częściowo blokuje przekazywanie do mózgu bodźców bólowych, a poza tym zwiększa uwalnianie się w organizmie endorfin, które są naturalnym środkiem przeciwbólowym. Impulsy prądu TENS pozwalają łagodzić przede wszystkim bóle krzyżowe podczas porodu – kobieta odczuwa w tej okolicy przyjemne mrowienie.
Ważne
Zabiegu TENS nie można niestety stosować u wszystkich kobiet. Przeciwwskazaniem jest obecność rozrusznika serca, niewydolność krążenia czy zdiagnozowane wcześniej ryzyko przedwczesnego porodu.
Inne metody łagodzenia bólu porodowego
Cenioną metodą złagodzenia bólu odczuwanego podczas porodu jest właściwy sposób oddychania, związany z rytmem skurczów macicy. Odpowiednie ćwiczenia oddechowe pozwalają zmniejszyć napięcie mięśniowe, a kobieta, koncentrując się na oddychaniu, odwraca uwagę od dolegliwości bólowych.
Podczas porodu ulgę przynieść może masaż, wykonywany przez męża, doulę czy inną osobę towarzyszącą. Zmniejsza on bolesność skurczów, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i relaksu. Z kolei w rozluźnieniu napiętych mięśni pomagają zimne i ciepłe okłady, wykonywane np. kompresami żelowymi, ogrzanymi ręcznikami czy termoforem. Przykłada się je do dolnych partii brzucha oraz w okolice kości krzyżowej.
Naturalne metody łagodzenia bólu porodowego są bezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Wiele z nich jest naprawdę prostych – pomagają jednak skutecznie zminimalizować dolegliwości odczuwane podczas porodu.
Konsultacja merytoryczna:
DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA
Specjalista położnictwa i ginekologii
II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP
Szpital Bielański w Warszawie
Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.