0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Pierwsza wizyta położnej

0
0 opinie

Obawiasz się pierwszej wizyty położnej? Zupełnie niepotrzebnie! Dowiedz się jak wygląda wizyta, ile razy położna może Cię odwiedzić w domu i kiedy ją wybrać.

3min. czytania Sier 8, 2022

Niektóre kobiety obawiają się pierwszej wizyty położnej środowiskowej. Boją się, że będą obserwowane i oceniane. Zupełnie niepotrzebnie! Wizyta pielęgniarki środowiskowej może być nieocenioną pomocą dla rodziców. To doskonały moment, żeby zadać wszystkie nurtujące pytania, rozwiać wątpliwości, a także nauczyć się przydatnych umiejętności.

Kiedy wybrać położną środowiskową?

Położną środowiskową można wybrać w każdym momencie życia. Najczęściej kobiety wybierają ją w trakcie ciąży lub po narodzinach dziecka. W pierwszym przypadku można umówić się na spotkania edukacyjne, w czasie których kobieta przygotowywana jest do narodzin dziecka, pielęgnacji noworodka oraz karmienia piersią. Po narodzinach dziecka położna środowiskowa przychodzi na wizytę patronażową. Wizyta taka odbywa się w ciągu 48 godzin od zgłoszenia. Położna opiekuje się kobietą w połogu i noworodkiem.

Jak zorganizować wizytę położnej w domu?

W większości przypadków szpital powinien poinformować przychodnię rejonową o narodzinach dziecka, a ta z kolei powinna skontaktować się z rodzicami w celu odbycia wizyty (w terminie kilku dni po powrocie matki i dziecka do domu). W praktyce wygląda to jednak różnie. Niektóre szpitale faktycznie informują przychodnie, w innych przypadkach sami będziecie musieli odwiedzić placówkę, wybrać położną i zgłosić chęć odbycia takiej wizyty. Wtedy będziecie mogli sami wybrać osobę, która ma was odwiedzić. Wizyty położnej po porodzie nie są obowiązkowe, ale warto się na nie zdecydować.

Jak przebiega wizyta patronażowa?

Podczas wizyty patronażowej położna zbiera szczegółowy wywiad odnośnie przebiegu porodu i oceny stanu zdrowia narodzonego dziecka. Położna zapisze wszystkie ważne dane rodziców i maluszka. Jeśli jeszcze nie wybraliście przychodni dla dziecka, położna może Wam w tym pomóc, a także razem z Wami wypełnić niezbędne dokumenty. Tyle w temacie formalności.

Położna powinna także obejrzeć i zbadać dziecko. Jeśli niepokoi Cię wygląd pępka maluszka, pokaż go położnej i zapytaj o prawidłową pielęgnację. Jeżeli nie masz pewności, czy stolce dziecka wyglądają prawidłowo – pokaż położnej brudną pieluszkę. Zadaj wszystkie nurtujące Cię pytania odnośnie pielęgnacji niemowlaka. Dobrym pomysłem będzie spisanie ich wcześniej na kartce. Jeśli chciałabyś, aby położna poinstruowała Cię w zakresie kąpieli malucha, poproś, abyście wykąpali dziecko wspólnie przy jej asyście.

Dobrym pomysłem będzie także skonsultowanie kwestii związanych z karmieniem niemowlaka i laktacją. Jeśli masz wątpliwości, czy dobrze karmisz maleństwo lub czy robisz to wystarczająco często, możesz zapytać o to położną. Jeśli chciałabyś poznać inne pozycje do karmienia, poproś specjalistkę, aby Ci je pokazała. Być może już dotknął Was problem kolek, a może jeszcze się z nim zetkniecie – warto dowiedzieć się jak sobie z nimi radzić. Zapytaj o kwestię związane ze szczepieniami, a także wizytami kontrolnymi w przychodni.

Spotkanie z położną to także dobry moment, aby porozmawiać o zdrowiu matki i połogu. Jeśli krwawienie Cię niepokoi i wolałabyś, aby położna sama sprawdziła, czy wszystko wygląda tak, jak powinno, poproś ją o to. Jeśli martwisz się o wygląd swojego brzucha lub szwów, o wszystkim otwarcie rozmawiaj ze specjalistą. Na początku może być to dla Ciebie nieco krępujące, ale pamiętaj, że położna takie rozmowy odbywa codziennie, a nawet kilka razy dziennie. Tu nie ma miejsce na tematy tabu.

Ile razy może odwiedzić Cię położna?

Położna środowiskowa odwiedzi Cię kilka razy – 4 lub maksymalnie 6 w zależności od Twoich potrzeb. Umów się na kolejną i następną wizytę, jeśli uważasz, że spotkanie było wartościowe i pomocne. Jeśli nie chcesz, aby położna odwiedziła Cię ponownie, podziękuj jej i nie umawiaj się na kolejną wizytę. Położna w trakcie wizyty może także zostawić Ci przydatne foldery i ulotki odnośnie opieki nad maluszkiem.

banner for articles 700x467

Dołącz do programu i korzystaj z dodatkowych benefitów

MVP Logo

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • jadlopisy

  JADŁOSPISY

  Pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków.

 • Darmowe próbki

  DARMOWE PRÓBKI

  Odbierz bezpłatne próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO.

 • konkursy_ikona

  KONKURSY

  Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody.

 • testowania_produktów_ikona

  TESTOWANIA PRODUKTÓW

  Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt
  i małych dzieci.

rating review icon

ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię