MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Zostań supertatą – poznaj 10 wskazówek dla każdego ojca! Checklista

5
5/5 20 opinie

Jesteś przyszłym lub świeżo upieczonym ojcem? Już nie musisz czuć się odtrącony w trakcie ciąży albo po narodzinach Twojego dziecka. Jest bowiem wiele sposobów, abyś mógł nawiązać więź z maluszkiem i każdego dnia wspierać swoją partnerkę. Poznaj 10 pomocnych wskazówek dla każdego mężczyzny. Przygotuj się z naszą pomocą do swojej nowej roli. Sprawdź, jak możesz postępować, by mama niemowlaka, a wkrótce też i Twoje dziecko, mogli zgodnie stwierdzić, że jesteś prawdziwym supertatą!

7min. czytania Sty 15, 2024

Poznaj 10 wskazówek, które pomogą Ci być najlepszym tatą pod słońcem! Podpowiemy Ci, jak możesz jeszcze przed narodzinami dziecka budować z nim ojcowską więź. Naucz się też wspierać swoją partnerkę i rób to nie tylko podczas ciąży, ale przede wszystkim po porodzie!

1. Supertato przygotuj się na poród

Postaraj się dać wsparcie swojej partnerce i razem z nią przejdź przez okres ciąży. Nie wiesz, jak to zrobić? Koniecznie zajrzyj do Strefy Taty. Przygotowaliśmy w niej porady, z których naprawdę warto skorzystać. Dzięki naszym artykułom dowiesz się np jak przygotować się do ojcostwa i co zrobić, aby pomóc przyszłej mamie, kiedy rozpocznie się akcja porodowa.

Spróbuj też pokazać swojej partnerce, że najzwyczajniej w świecie interesujesz się nią. Rozważacie kurs w szkole rodzenia? Jeśli tak, bierz w nim czynny udział, aby dowiedzieć się więcej o byciu rodzicem. Uczęszczanie na zajęcia z innymi przyszłymi rodzicami to także świetny sposób na znalezienie dodatkowego wsparcia. Być może poznasz nowych znajomych, którzy tak jak Wy właśnie rozpoczynają swoją nową drogę. Pomyśl też o tym, aby dołączyć do grup parentingowych na Facebooku, aby móc zadawać pytania innym rodzicom i korzystać z ich doświadczenia.
 

2. Supertata czynnie opiekuje się dzieckiem

Mamy nadzieję, że na zajęciach ciążowych nauczyłeś się zmieniać pieluchę, ubierać i kąpać noworodka, a także radzić sobie z płaczącym dzieckiem. Od samego początku możesz wykorzystywać swoje nowe umiejętności związane z opieką nad maluszkiem. Gdy bobas jest karmiony piersią, możesz w nocy dbać o to, aby mu się odbiło, a potem utulać go ponownie do snu. Jeśli szkrab je z butelki, to świetna okazja, aby cieszyć się wspólnym karmieniem o zmierzchu lub w nocy i dbać o tworzenie się więzi między ojcem a dzieckiem od samego początku.
 

3. Jako supertata odczytuj sygnały swojego dziecka

Zwróć uwagę na wczesne oznaki głodu i zmęczenia u dziecka, abyś mógł zadziałać zanim maluszek zacznie płakać. Głodne dziecko najczęściej ssie paluszki, mlaska ustami, ma zaciśnięte piąstki i wykonuje gwałtowne ruchy kończyn. Z kolei szkliste oczy czy rozdrażnienie mogą być oznaką zmęczenia dziecka.
 

4. Supertata i kangurowanie

Kangurowanie dziecka (czyli bliski kontakt z maluszkiem skóra do skóry) może przynieść wiele korzyści zarówno Tobie, jak i maluszkowi. To doskonała forma budowania więzi tata-dziecko, a także sposób na regulację tętna i temperatury szkraba. Dobrym momentem na kangurowanie mogą być np. chwile po kąpieli dziecka, a także momenty w trakcie bądź zaraz po porannym karmieniu.
 

5. Każdy supertata rozmawia z dzieckiem

Każde słowo, które wypowiadasz, może pomóc dziecku rozwijać jego umiejętności językowe i wzmacnia więź z Tobą. Od najmłodszych lat dużo rozmawiaj z maluszkiem i czytaj mu bajki. W przyszłości może to zaowocować bogatym słownictwem u szkraba. Pamiętaj, że dzieci uczą się, obserwując rodziców i słuchając ich. Staraj się również tłumaczyć szkrabowi, co robisz – np.: „Właśnie szukam śliniaczka i zaraz będziemy coś jeść”. Nie zapomnij też po prostu często mówić dziecku, że je kochasz.

 

Zostań supertatą i poznaj 10 wskazówek dla każdego ojca! Checklista


6. Supertato wspieraj supermamę podczas karmienia

Dla świeżo upieczonej mamy karmienie piersią na początku może być niełatwe, szczególnie w pierwszych dniach życia dziecka, więc postaraj się wesprzeć swoją partnerkę, jeśli potrzebuje pomocy. Jak to zrobić? Przynieś szklankę wody do picia (karmienie wzmaga pragnienie) albo po prostu potowarzysz mamie maluszka, gdy przystawia dziecko do piersi. Możesz również ułożyć jej poduszki pod plecami, aby mogła usiąść w wygodnej pozycji. Karmienie może potrwać, dlatego w międzyczasie pomyśl, co warto zrobić w domu – np. szybkie sprzątanie czy przygotowanie posiłku. Jeśli z różnych powodów mama nie może karmić piersią, możesz włączyć się aktywnie w rytuał karmienia i samodzielnie podaj dziecku mleko z butelki.

7. Supertata dba o związek po narodzinach dziecka

Urodzenie dziecka to ważne przeżycie dla obojga rodziców, ale i spora zmiana. Czasami jednak codzienność może nie być romantycznym obrazem rodzicielstwa, o którym jeszcze niedawno myśleliście. Dlatego teraz ważniejsze niż kiedykolwiek są między Wami otwartość i szczerość. Nie zapomnij doceniać swojej partnerki za to, co robi. Rozpieszczaj ją i pomagaj tak, by mogła mieć dla siebie chwilę wytchnienia.

Jeśli ciężko jej oderwać się od obowiązków, możesz delikatnie zachęcić partnerkę, że Ty zajmiesz się dzieckiem, podczas gdy ona będzie mogła chwilę odpocząć. To wszystko może pomóc Wam złagodzić pojawiające się napięcia i problemy. A jeśli Ty i mama dziecka czujecie, że potrzebujecie więcej czasu na przystosowanie się do życia we trójkę, zorganizujcie sobie więcej czasu na taką adaptację.

Możecie na przykład zrezygnować na jakiś czas ze spotkań ze znajomymi, aby zapewnić sobie więcej czasu na przystosowanie się do nowej rzeczywistości. Po prostu przez jakiś czas bądźcie asertywni i powiedzcie gościom, że spotkacie się w wyznaczonym przez Was terminie. A może jest wręcz odwrotnie i brakuje Wam spotkań ze znajomymi? Jeśli tak, spróbujcie zabrać dziecko ze sobą na spokojny wypad do bliskich i nie rezygnujcie z wyjazdów czy życia socjalnego.
 

8. Pamiętaj o sobie supertato

To bardzo ważne, abyś czuł się dobrze. Dzięki temu będziesz mógł lepiej zadbać o swoją rodzinę. Spróbuj znaleźć coś, co będzie Ci sprawiało przyjemność – np. majsterkowanie, prace w ogrodzie albo słuchanie winyli? A może zaczniesz regularnie ćwiczyć? Jeśli nie masz czasu na wizyty na siłowni, spróbuj przy okazji spaceru z dzieckiem poruszać się i np. zrób głębokie wykroki albo przysiady. Latem w parkach bardzo często organizowane są zajęcia jogi dla rodziców i dzieci – polecamy się przyłączyć!

Spędzając po swojemu czas wolny z dzieckiem można nie tylko dać dobry przykład obserwującemu świat maluszkowi, ale też budować z nim wspólną więź i mieć wspólne pasje. Zatroszcz się też o swoje dobre samopoczucie. Pamiętaj, że masz rodzinę i przyjaciół, z którymi możesz dzielić wzloty i upadki rodzicielstwa. Najbliżsi mogą pomóc Ci także z natłokiem obowiązków – wystarczy ich o to poprosić.
 

9. Supertata a obowiązki domowe

To może wydawać się oczywiste, ale podział obowiązków domowych, gdy już pojawi się dziecko, jest bardzo ważny. W ciągu pierwszych kilku tygodni po porodzie Twoja pomoc będzie zwykle bardzo potrzebna. Należy m.in. zadbać o realizację większości prac domowych. Na przykład zamiast pytać: „Co zjemy dziś obiad?”, zaskocz partnerkę jednym z jej ulubionych posiłków czy nowym daniem, które spróbujesz zrobić.

Mama maluszka może czuć się zbyt wyczerpana, aby nawet pomyśleć o przygotowaniu jedzenia. Najlepiej porozmawiaj ze swoją partnerką i ustal, jak dzielicie obowiązki rodzicielskie i dotychczasowe obowiązki domowe. To pomoże uniknąć Wam niepotrzebnych konfliktów. Warto też weryfikować co jakiś czas ten podział obowiązków, ponieważ może okazać że w czymś czujecie się lepiej, a w czymś gorzej. Często też zmieniają się inne okoliczności, które mogą na taki podział obowiązków wpłynąć.
 

10. Supertato rób dużo zdjęć na pamiątkę

Pierwsze tygodnie i miesiące rodzicielstwa mogą minąć w mgnieniu oka, a Twoje dziecko zmienia się każdego dnia. Aby upamiętnić te chwile, rób zdjęcia. Fotografuj bobasa, mamę maluszka i nie zapomnij o Waszym wspólnym rodzinnym zdjęciu. Zatrzymaj w kadrze także dziadków rozpływających się nad maleństwem, i znajomych, którzy Was odwiedzają. Pamiętaj, że wcale nie muszą to być zdjęcia pozowane i przygotowane do publikowania w mediach społecznościowych. Czasami zwykłe fotografie, które pokazują Waszą codzienność, są najpiękniejszą pamiątką na długie lata, dzięki której będziecie mogli przypomnieć sobie chwile, w których zostaliście rodzicami.

A może chcesz spróbować coś namalować lub spisać dziennik? Notowanie tego, kiedy dziecko nauczyło się mówić, raczkować czy chodzić, może być bardzo ciekawe. Kiedyś będziesz mógł pokazać te wspomnienia swojemu szkrabowi. Z kolei rysunki wcale nie muszą być mistrzowskie – nawet kilka symbolicznych kresek może wprowadzić Cię w dobry nastrój i wywołać falę pozytywnych emocji.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

5
5
20 opinie użytkowników

Oceny społeczności

  • 5 star
    20
  • 4 star
    0
  • 3 star
    0
  • 2 star
    0
  • 1 star
    0

Dodaj nową opinię

5
Andrzej W. Paź 2, 2023

"Zapewne wielu mężczyzn powie, że po raz pierwszy tatą poczuli się kiedy urodziło się ich dziecko lub kiedy zabrali je po raz pierwszy na ręce. W moim przypadku było inaczej. Po raz pierwszy tatą poczułem się dość późno ale mam wrażenie, że było to bardzo świadome i bardzo emocjonalne dla mnie przeżycie. Otóż kiedy urodziła się nasza pierwsza córka nie do końca czułem się tatą. Byłem nim ale wszystkim zajmowała się żona. To ona karmiła i zmieniała pieluchy dziecku, wstawałam w nocy czy wychodziła na spacer z naszym dzisiaj. Ja oczywiście jej pomagałem ale nie czułem się ani zmęczony ani żeby jakoś diametralnie moje życie się zmieniło. Sytuacja zmieniła się kiedy urodził nam się drugi syn. Obowiązków było znacznie więcej i wtedy wiedziałem że coś w moim życiu się zmienia. Był to też monet kiedy nasza córka poszła do przedszkola. Z okazji dnia babci i dziadka moja córka miała nauczyć się wierszyka na pamięć. To właśnie mnie przypadło aby ją tego nauczyć. Kilka prostych zdań ale żeby zapamiętało to 3 letnie dziecko stanowiło nie lada wyzwanie. Ćwiczyliśmy kilka dni. W dzień przedstawienia jako jedna z nielicznych moja córka powiedziała swój wierszyk. Dziadkowie byli bardzo wzruszeni, że ich wnuczka umiała swój tekst. Na pytanie ""Kto Cię tak pięknie nauczył tego wierszyka?"" Moja córka bez wahania odpowiedziała ""Tata mnie nauczył""
I wtedy to poczułem. Poczułem, że jestem ojcem na 100%. Że moim zadaniem jest uczyć i wychowywać dziecko tak aby właśnie mogło powiedzieć ""tata mnie nauczył"". To był jeden z najpiękniejszych momentów w moim życiu. Duma i zachwyt, że jestem ojcem. Że jestem i czuję się prawdziwym ojcem dla moich dzieci."

5
Łukasz K. Paź 2, 2023

Kiedy żona schowała mi maleńkie buciki do torebki i zobaczyłem je w pracy! Serce zabiło mi wtedy szybciej. A kiedy poszliśmy razem na wizytę i zobaczyłem te maleństwo na ekranie, to wtedy poczułem się szczęśliwym Tatą. Ogromnym szczęściarzem.

5
Stanisław C. Paź 2, 2023

Kiedy usłyszałem bicie serduszka na nagraniu.. nie mogłem oderwać wzroku od monitora. To prawdziwy cud, że stworzyliśmy nowe życie z żoną. Wtedy poczułem się Tatą, tak bardzo. Nie mogłem doczekać się dziecka w ramionach. Pozdrawiam serdecznie.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.