MyFeed Personalized Content
13 - 24 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Wspólne pasje taty i dziecka

Czy zdarzyło Ci się słyszeć, że narodziny dziecka oznaczają koniec czasu na realizowanie swojego hobby? To wcale nie tak! Po prostu dziel pasje ze swoim maluszkiem i spróbuj go zarazić Twoimi zainteresowaniami. Dzięki temu będziesz się zajmował tym, co lubisz, a jednocześnie spędzisz wartościowy czas ze swoim potomkiem.

3min. czytania Sty 15, 2024

Przy dziecku nie jest łatwo zadbać o swój czas wolny choć oczywiście oboje rodzice nie powinni o nim zapominać. Dużą część swoich pasji możesz jednak realizować, nie rezygnując jednocześnie z opieki nad dzieckiem. Jeśli masz ciekawe hobby, pokaż je swojemu maluszkowi i spróbuj go tym zainteresować. Może się okazać, że zaszczepisz swoje zainteresowania dziecku i wspólnie będziecie odkrywać świat pasji. 

Pokaż dziecku ciekawe hobby

Oczywiście nie każde hobby da się realizować razem z dzieckiem, inne trzeba nieco dostosować do możliwości małego pasjonata. Wprowadzanie potomka w świat własnych pasji z pewnością okaże się jednak fantastycznym doświadczeniem. Rozwijasz bowiem wówczas swoje zainteresowania, a jednocześnie spędzasz w wartościowy sposób czas z dzieckiem. Dodatkowo budujesz z nim cenną więź i zyskujesz wiele tematów do rozmowy, które wzajemnie Was do siebie zbliżają.

 

tata majsterkowicz

 

Jakie mogą być hobby?

Do świata swoich pasji wprowadzaj dziecko stopniowo. Jeśli jesteś majsterkowiczem, zacznij od tego, by zaproponować mu wspólne budowanie czegoś, co może mu później posłużyć jako zabawka. Powoli zwiększaj zakres, w jakim dziecko może uczestniczyć w wykonywanych czynnościach. Zawsze pamiętaj oczywiście, by zapewnić mu bezpieczeństwo. Kochasz planszówki? Wkręć w to maluszka! Nie zapomnij tylko, aby zawsze dostosowywać gry i zabawy do wieku dziecka i z czasem podnoś stopień ich trudności. Jeżeli pasjonujesz się motoryzacją także wprowadzaj dziecko w tę dziedzinę. Oczywiście nie zaczynaj od przekazywania mu szczegółowych danych technicznych, ale np. rozpoznawania logo marek samochodów dzieci bardzo chętnie się tego uczą, ćwicząc jednocześnie swoją pamięć!

Ważne

Zawsze staraj się obserwować, czy dziecko jest naprawdę zainteresowane zajęciem, które mu proponujesz. Pamiętaj, że choć w jego żyłach płynie Twoja krew, nie jest ono jednak Twoim lustrzanym odbiciem. Może się więc okazać, że Twoje hobby zupełnie nie pasuje do jego zainteresowań czy temperamentu. Okaż dziecku uwagę i szacunek – i nie zmuszaj go do robienia czegoś, czego nie lubi. Może będzie bardziej zainteresowane pasjami swojej mamy albo czymś jeszcze innym? Zamieńcie się wtedy rolami – niech teraz dziecko spróbuje zainteresować Cię swoim ciekawym hobby. Może się okazać, że wówczas odnajdziecie wspólną rodzinną pasję.

Często spotykanym hobby są także rozmaite rodzaje sportu. Dzielenie takiej pasji z dzieckiem daje niepowtarzalną szansę na podjęcie wspólnej aktywności fizycznej, np. na świeżym powietrzu. Możesz jednocześnie pokazać swojemu szkrabowi, że sport to nie tylko zdrowie, lecz także doskonała zabawa. Grajcie razem w piłkę, wychodźcie na rower, idźcie popływać. Pamiętaj też, że pewną formą aktywności fizycznej jest nawet wyjście na wędrówkę po okolicy. Jeśli już teraz przyzwyczaisz dziecko do tego, by umiało (i lubiło!) trochę się zmęczyć, za jakiś czas przyjdzie pora na dłuższe wyprawy, które jeszcze bardziej umocnią istniejąca między Wami więź. Może znajdziecie w ten sposób hobby dla dzieci i dla Was.

 

tata uczy grac

 

Ojciec z córką a ojciec z synem 

Zapewne usłyszysz wiele opinii na temat tego, że z córką nie będziesz mógł dzielić takich pasji jak z synem. Staraj się jednak nie patrzeć na możliwości swojego dziecka w taki stereotypowy sposób. Wszystko bowiem zależy od jego indywidualnych cech. Nikt przecież nie powiedział, że Twoja córka nie może się zainteresować np. motoryzacją czy majsterkowaniem. Chłopcy z kolei okazują się czasem pasjonatami zajęć, które zwykle częściej interesują dziewczynki. Niezależnie więc od płci Twojego dziecka, postaraj się je zachęcić do Twojego hobby. Pokaż swoje zainteresowania w możliwie najatrakcyjniejszy sposób. Być może maluszek szybko podchwyci Twoje pasje. Dzieci mają w sobie mnóstwo ciekawości świata, a poza tym czas spędzany z tatą który jest dla nich wzorem i autorytetem sprawia im po prostu ogromną radość.

 

tata wedkuje
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.