MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Seks po porodzie

Po narodzinach dziecka każdy związek staje przed nowymi wyzwaniami. Jednym z nich jest ponowne rozpoczęcie współżycia po ciąży i połogu. Intymne kontakty fizyczne są bardzo ważną sferą życia dla obojga partnerów, dlatego temat jest gorący! Kiedy seks po porodzie jest bezpieczny i jak wygląda powrót do aktywności seksualnej? O tym przeczytasz w naszym artykule!

5min. czytania Sty 15, 2024

Chcesz wiedzieć, od kiedy można współżyć po porodzie oraz jak to robić, aby nie narazić partnerki na ból i dyskomfort? Zobacz, jak ta intymna sfera Waszego życia będzie wyglądała po narodzinach dziecka. Odczekajcie kilka tygodni i wróćcie do gry! Dowiedz się więcej o seksie po ciąży, a także tego po jakim czasie po porodzie można współżyć!

Seks po porodzie – kiedy można zacząć współżyć?

Seks po porodzie dla wielu jest tematem tabu. Niesłusznie! O tych sprawach warto i należy mówić, aby rozwiać wszystkie wątpliwości, które pojawiają się zarówno u świeżo upieczonych mam, jak i ojców. Jedno jest pewne po narodzinach dziecka nie jesteście już tylko parą kochanków, których łączą miłosne uniesienia. Teraz musicie odnaleźć się w nowej roli: mamy i taty i przez pierwsze tygodnie skupić swoją uwagę na maluszku. Czy to oznacza, że musisz pożegnać się z seksem na długie miesiące, a może nawet lata, zanim dziecko podrośnie?
Absolutnie nie! Powrót do aktywności seksualnej jest możliwy po zakończonym okresie połogu, kiedy wszystkie rany po porodzie zagoją się, a ciało kobiety zregeneruje się po ciąży. Lekarze ginekolodzy zalecają, aby odczekać z pierwszym stosunkiem po porodzie do 4 tygodni po cesarskim cięciu i 6 tygodni po porodzie naturalnym. Gdy lekarz na wizycie kontrolnej stwierdzi, że nie ma do tego przeciwwskazań, możecie zacząć działać!

 

Seks po porodzie

 

Strach przed współżyciem – jak sobie z nim radzić? 

Jednym z aspektów, który może nieco utrudniać powrót do dawnej aktywności seksualnej, jest strach zarówno partnerki, jak i Twój. Kobiety często boją się bólu, który niekiedy może pojawić się podczas pierwszych prób zbliżeń po połogu. Twoja partnerka jeszcze przez długi czas może czuć pewien dyskomfort, nieco inaczej odczuwać przyjemność z seksu niż przed ciążą czy być skrępowana swoim wyglądem po porodzie i trwającą laktacją, która może wiązać się z niekontrolowanym wypływem mleka w najmniej oczekiwanych momentach. 


Musisz zrozumieć te obawy i wspierać kobietę w tych chwilach. W żadnym wypadku nie naciskaj na zbliżenia. To przede wszystkim kobieta musi być na nie gotowa fizycznie oraz psychicznie. Zmęczenie i wyczerpanie po nieprzespanych nocach i wciąż normujący się poziom hormonów powodują, że może pojawić się u niej spadek libido. Prolaktyna, która odpowiada za laktację, może sprawiać, że podczas stosunku partnerka będzie odczuwała suchość w pochwie. W takiej sytuacji użyjcie specjalnego żelu nawilżającego i wybierzcie wspólnie takie pozycje, które nie będą powodowały u partnerki bólu i zagwarantują jej kontrolę nacisku podczas penetracji (np. pozycja na jeźdźca).

 

Seks po porodzie

 

Czy jakość seksu i doznania po porodzie będą inne?

Aspekt psychologiczny i strach przed zbliżeniem dotyczy również mężczyzn. Świeżo upieczeni ojcowie często zastanawiają się i martwią, że charakter i częstość stosunków po porodzie może drastycznie się zmienić. Wielu panów boi się, że po porodzie naturalnym pochwa partnerki będzie rozciągnięta, przez co ucierpi jakość doznań. Nie martw się o to! Mięśnie dna miednicy są na tyle elastyczne, że z czasem pochwa wraca do stanu sprzed porodu. Potrzeba na to tylko czasu i trochę cierpliwości.

Ważne

Wiele par przeżywa kryzys po narodzeniu dziecka. Jedną z przyczyn są właśnie problemy z seksem i zanik bliskości między partnerami. Nie pozwól, aby taka sytuacja zdarzyła się również w Twoim związku. Rozmawiaj szczerze ze swoją partnerką, otocz ją wsparciem i zrozumieniem, postaraj odciążyć. Po ciąży i porodzie potrzebuje nabrać sił i zregenerować się, aby najpierw mogła wrócić do zdrowia, a dopiero potem do ponownej aktywności seksualnej.

Seks po ciąży – objawy świeżo upieczonych ojców

Byłeś przy porodzie, obserwowałeś wszystkie jego etapy, a teraz straciłeś ochotę na seks? Czujesz wewnętrzną blokadę i boisz się, że Twoja partnerka będzie odczuwała ból? Nie chcesz, żeby cierpiała, więc rezygnujesz z seksu? A może masz wrażenie, że zostałeś odsunięty na boczny tor, bo teraz liczy się tylko dziecko? Te uczucia są normalne i ma je wielu facetów. Czasami możesz też po prostu nie mieć ochoty na seks, a sam temat zbliżeń może powodować między Wami spięcia. Jeśli nie potraficie spokojnie rozmawiać o współżyciu, skorzystajcie z pomocy doświadczonego psychologa lub seksuologa.

 

Seks po porodzie

 

Antykoncepcja po porodzie

U większości kobiet podczas karmienia naturalnego występuje tzw. niepłodność laktacyjna, jednak trwa ona tylko przez pierwsze 6 miesięcy po porodzie i można o niej mówić, gdy w tym czasie nie wystąpiła miesiączka, a przerwy między karmieniem piersią nie przekraczają 5-6 godzin. Każdy organizm kobiety jest jednak inny i wcale nie oznacza to, że okres karmienia jest czasem, w którym Twoja partnerka nie może zajść w ciążę. 

Jeżeli nie planujecie szybko kolejnego dziecka, warto pomyśleć o rodzaju antykoncepcji. Możecie zastosować naturalne metody, oparte na obserwacji temperatury i śluzu partnerki. Musicie jednak wiedzieć, że podczas połogu i karmienia piersią w ciele kobiety zachodzą liczne zmiany hormonalne, dlatego trudno perfekcyjnie wyliczyć dni płodne. Możecie również wybrać inny rodzaj zabezpieczenia. W tej sprawie warto zasięgnąć pomocy lekarza ginekologa, ponieważ niektóre środki farmaceutyczne nie mogą być stosowane np. gdy kobieta jeszcze karmi piersią.

Ważne

Gdy w domu pojawia się maluszek, czasami trudno może być w seksie o spontaniczność. Kto jednak powiedział, że powinno się go uprawiać jedynie wieczorem i tylko w łóżku? Rozbudźcie swoją fantazję oraz pożądanie i dodajcie do Waszego związku odrobinę pikanterii. Gdy już zdecydujecie się na powrót do współżycia, a po całym dniu wieczorne zmęczenie będzie Was przytłaczać, zacznijcie wykorzystywać na intymne zbliżenia wolne chwile w ciągu dnia.

Seks pomaga budować relację między partnerami. To bardzo ważna, intymna sfera życia. Dajcie sobie czas, aby na nowo zacząć się cieszyć bliskością. Jeśli pojawią się problemy lub obawy, które dotyczą współżycia po porodzie, rozwiążcie je wspólnie.

 

Seks po porodzie

 

Seks po porodzie
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.