Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Mężczyzna zazdrosny o dziecko

Mężczyzna zazdrosny o dziecko

Razem z partnerką wyczekiwałeś na narodziny dziecka, a po porodzie okazało się, że zszedłeś na drugi plan? Czujesz się odtrącony i nie potrafisz odnaleźć się w nowej sytuacji, a na horyzoncie widać kryzys w Waszym związku? Przeczytaj, jak radzić sobie z zazdrością i podejdź do całej sprawy po męsku!

czwartek, 12.09.2019

Po narodzinach dziecka w związku może pojawić się kryzys. Z taką sytuacją mierzy się mnóstwo par. Maluszek wywraca całe życie do góry nogami, a dawne przyzwyczajenia odchodzą w kąt. Nieprzespane noce i zmęczenie zaczynają frustrować. Czujesz się w tym wszystkim zagubiony? Mama dziecka skupia na noworodku całą swoją uwagę, a Ty zaczynasz być zazdrosny o dziecko i sam nie wiesz, jak masz sobie poradzić ze skrajnymi emocjami? Sprawdź, co robić!

Kryzys w związku po narodzinach dziecka – co robić?

Kiedy w życiu dwojga ludzi pojawia się trzecia osoba – dziecko – związek przechodzi pewnego rodzaju próbę. Nawet jeśli narodziny maluszka są długo i niecierpliwie wyczekiwane, wobec codziennej prozy życia niejeden tata zaczyna być zazdrosny o niemowlę. Też tak masz? Nie jest to najlepszy moment, aby manifestować, że to Ty jesteś samcem alfa.

Nie próbuj rywalizować z bezbronnym maluszkiem o uwagę partnerki ani skupiać na sobie całej jej uwagi. Kiedy czujesz się odrzucony, zaniedbywany i rodzi się w Tobie zazdrość o dziecko, porozmawiaj o tym z jego mamą. Wyrażaj i jasno komunikuj swoje emocje. Tylko szczera, partnerska rozmowa sprawi, że konflikty i niedomówienia nie będą między Wami narastać i w konsekwencji burzyć rodzinnego spokoju. Musisz po męsku przyjąć fakt, że teraz to dziecko jest pępkiem Waszego świata.

Młodzi rodzice z dzieckiem

Odciąż partnerkę i bądź zaangażowanym ojcem

Pierwsze tygodnie po porodzie i czas połogu to dla kobiety wyczerpujący okres. Do tego dochodzi zmęczenie oraz nieprzespane noce przy dziecku. Zamiast podsycać w sobie negatywne emocje i zazdrość o dziecko, zaangażuj się w opiekę nad niemowlakiem. Zregenerowana, wypoczęta mama, która w porze drzemki dziecka nie musi myśleć o prozaicznych czynnościach domowych, będzie miała więcej czasu dla Ciebie. Wszyscy na tym skorzystają!

 

Twoja sytuacja wygląda zupełnie inaczej i to mama dziecka odsuwa Cię od obowiązków związanych z opieką nad noworodkiem? Nie zgadzaj się na taki stan rzeczy. Ograniczone kontakty z dzieckiem mogą tylko zwiększyć zazdrość, poczucie zagubienia oraz Twoją złość. Spokojnie o tym porozmawiajcie i poszukajcie rozwiązania akceptowalnego dla Was obojga.

Obowiązki przy dziecku to dla każdego z Was nowa sytuacja, dlatego nie usuwaj się na bok. Aktywnie uczestnicz w życiu maluszka. Na początek spróbuj odciążyć partnerkę w prostych obowiązkach, takich jak: zakupy, przewijanie, kąpiel czy spacery z dzieckiem, i zacznij budować z maluszkiem wyjątkową ojcowską więź. Jeżeli pracujesz, postaraj się chociaż wieczorem zająć się dzieckiem. Wszystkiego można się nauczyć metodą prób i błędów, a instynkt tacierzyński i poczucie odpowiedzialności za dziecko powinny szybko zamienić zazdrość w bezgraniczną miłość do bobasa.

Tata i dziecko

Buduj relacje z partnerką i nie naciskaj na seks

Po porodzie nie zapominaj doceniać mamy maluszka, na nowo zobacz w niej kobietę i wzmacniaj Waszą relację! To bardzo ważne, aby także po narodzinach dziecka stale pielęgnować i podsycać uczucie między Wami. Wykorzystajcie te chwile na 100% i spędźcie razem czas, rozmawiając o czymś zupełnie innym niż rodzicielskie troski. Nawet wspólne wypicie porannej kawy, zamienienie kilku miłych słów lub zwykłe przytulenie i całus może wprawić Was w dobry nastrój.

Budowanie relacji po narodzinach dziecka

Pokaż partnerce, że potrzebujesz czułości i bliskości, ale też sam inicjuj nawet małe gesty, dzięki którym możecie okazywać sobie miłość. Wasze kontakty fizyczne są ograniczone, bo między Wami w nocy śpi dziecko? Spróbuj ustalić z partnerką, aby maluszek od samego początku uczył się spać we własnym łóżku. To rozwiązanie lepsze dla Waszego związku i bezpieczniejsze dla maluszka. W pierwszych miesiącach dobrym rozwiązaniem będzie dla Was łóżeczko dziecka w sypialni, dostawka do łóżka albo kosz Mojżesza.

 

Kobieta po porodzie może nie mieć ochoty na seks. Jej ciało potrzebuje czasu, aby dojść do siebie, a szalejące hormony muszą się ustabilizować. W tym okresie może pojawić się baby blues, a nawet depresja poporodowa. Minie co najmniej 6 tygodni zanim mama maluszka wróci do formy po ciąży i po wyczerpującym porodzie. Otocz ją w tym czasie czułą opieką, aby mogła poczuć się piękna i kochana. Z czasem pożądanie wróci samo. Bądź cierpliwy, nie nalegaj na seks i nie wywieraj presji na kobiecie! Postaraj się zrozumieć, że nieco mniejsze zainteresowanie partnerki tymi sprawami jest naturalne. Brak ochoty na pieszczoty nie oznacza, że schodzisz na boczny tor i ta sytuacja już nigdy nie wróci do normy sprzed ciąży.

Pamiętaj, że dziecko, które przyszło na świat, będzie szczęśliwe, gdy będzie wychowywało się w kochającej się rodzinie. Zupełnie nowa rzeczywistość, jaką jest ojcostwo, być może na początku będzie dla Ciebie tak pełna absurdów, że poczujesz się wręcz zagubiony. Zwalczaj zazdrość o dziecko. Nie kumuluj w sobie złych emocji. Rozmawiaj z partnerką, gdy tylko poczujesz, że brakuje Ci zainteresowania z jej strony. Spójrz również na sytuację z drugiej strony, spróbuj wczuć się w rolę mamy i sam oceń, czy aby na pewno dajesz z siebie wszystko, żeby ją odciążyć – wtedy łatwiej będzie jej wśród nowych obowiązków dostrzec również Ciebie!

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.