Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X

Plan porodu - czy warto go mieć?

Co to jest plan porodu? Co powinien zawierać, czy i kiedy muszę go przygotować? Ktoś to w ogóle przeczyta? Czy powinnam go omówić go ze swoim lekarzem?

środa, 02.11.2016

Co to jest plan porodu? Co powinien zawierać, czy i kiedy muszę go przygotować? Ktoś to w ogóle przeczyta? Czy powinnam go omówić go ze swoim lekarzem?

Plan porodu to dokument, który powinien zawierać wszystkie Twoje oczekiwania dotyczące porodu. Powinnaś zawrzeć w nim wszystkie informacje odnośnie przygotowania do porodu, jego przebiegu na każdym jego etapie, planowanych metod uśmierzania bólu, a także kontaktu z dzieckiem po porodzie czy obecności osoby wspierającej.

Po przyjęciu do szpitala z Twoim planem porodu powinien zapoznać się personel medyczny, który będzie się Tobą opiekować. Poinformuj uprzednio lekarza prowadzącego poród lub położną, że posiadasz taki dokument.

Co powinien zawierać plan porodu?

  • Informacje odnośnie przygotowania do porodu

Możesz zaznaczyć, czy chcesz rodzić w pojedynczej sali, czy zgadzasz się na poród na sali wieloosobowej. Czy chciałabyś, aby w trakcie porodu towarzyszyła Ci bliska osoba lub dodatkowa położna, czy też wolisz rodzić sama? Czy zgadzasz się na obecność studentów w trakcie porodu? Czy wyrażasz zgodę na założenie wenflonu lub wykonanie lewatywy?

  • Informacje o przebiegu I okresu porodu

Czy chciałabyś móc przyjmować napoje lub drobne przegryzki? Czy w fazie rozwierania szyjki macicy chciałabyś korzystać z piłki, wanny, drabinki lub materaca? Czy zgadzasz się na masaż szyjki macicy? Z jakich metod uśmierzania bólu chcesz skorzystać?

  • Informacje o przebiegu II okresu porodu

Czy zależy Ci na przyjęciu dowolnej pozycji do porodu? Czy chciałabyś widzieć, jak rodzi się główka, móc jej dotknąć? Czy chciałabyś, aby nacięcie krocza zostało wykonane, czy też wolisz, aby położna starała się je ochronić? Czy chciałabyś, aby osoba towarzysząca przecięła pępowinę dziecka? Jaki jest Twój stosunek do cesarskiego cięcia czy podania oksytocyny?

  • Informacje o przebiegu III okresu porodu

Czy chciałabyś trzymać dziecko w czasie rodzenia się łożyska lub ewentualnego zszywania krocza. Czy chciałabyś być w nieprzerwanym kontakcie z dzieckiem przez 2 godziny? Czy chciałabyś po porodzie nakarmić dziecko najszybciej, jak to będzie możliwe?

Przykładowy wzór planu porodu

Tworząc plan możesz skorzystać z istniejących w Internecie gotowych formularzy lub stworzyć swoją własną listę. Możesz również wyszukać wzory planów porodu, a także przykłady planów porodu, dzięki którym lepiej poznasz wszystkie możliwości związane z czasem porodu. Plan nie musi być skomplikowanym i bardzo rozbudowanym dokumentem - ważne, aby znalazły się w nim najistotniejsze dla Ciebie informacje.

Plan po porodzie

Czy chciałabyś, aby dziecko po porodzie przebywało cały czas z Tobą na oddziale? Czy zgadzasz się na szczepienie dziecka w pierwszej dobie? Czy zgadzasz się na dokarmianie dziecka? Czy chciałabyś skorzystać z porady położnej laktacyjnej? Tworząc plan pamiętaj, że nie jest to sztywny dokument. W trakcie porodu wszystko może zmieniać się dynamicznie. Ty też możesz zmienić stosunek do różnych procedur. Plan może pomóc Ci uporządkować wszystkie informacje, ale pamiętaj, że przebiegu porodu nie da się zaplanować. Podobne jak każda ciąża, także każdy poród przebiega inaczej. Gdybyś natomiast zapomniała lub nie zdążyła przygotować go wcześniej, poproś położną w szpitalu, aby przeprowadziła z Tobą szczegółowy wywiad.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 5/5

6lat temu przyszedł na świat mój syn,podczas porodu nikt mnie nie zapytał czy chce lewatywe...po prostu ja zrobili i koniec.Tak samo z nacieciem krocza...nie uchronili mnie przed tym.nawet nie próbowali tylko od razu to zrobili... Teraz jestem w ciąży i aż się boję na samą myśl ze będę to znowu przechodzić

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.