Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista

0
0 opinie

Jesteś ciekawa, jak przebiega wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży? O co możesz zapytać lekarza i czy w jakiś sposób powinnaś przygotować się do badania? Oto krótka lista, w której znajdziesz odpowiedź na te i inne pytania!

2min. czytania Marz 9, 2023
 1. Jeśli to Twoja pierwsza wizyta u ginekologa, nie denerwuj się – najpierw lekarz przeprowadzi z Tobą krótki wywiad, a potem wykona badanie, przed którym należy rozebrać się od pasa w dół. Po badaniu ginekologicznym lekarz może również zbadać Twoje piersi – wtedy poprosi Cię o rozebranie się od pasa w górę.
 2. Gdy czujesz potrzebę, żeby zasłonić się, kiedy jesteś półnago, możesz w dniu wizyty założyć sukienkę, spódnicę lub dłuższą tunikę. W gabinecie zwykle dostępne są też jednorazowe spódniczki, więc tego dnia możesz założyć spodnie.
 3. W trakcie wizyty zapytaj lekarza o to, jakie badania będą wykonywane i co dzięki nim można sprawdzić. Pewnie same specjalistyczne nazwy niewiele Ci powiedzą, dlatego warto zgłębić temat, jeśli tego potrzebujesz.
 4. Pamiętaj, że zawsze możesz zapytać o stan zdrowia swojego dziecka – np. o to, czy maluszek prawidłowo się rozwija lub czy bicie serduszka jest miarowe itp.
 5. Dowiedz się, czy podczas badania USG będzie możliwość wykonania zdjęcia. Skonsultuj też to, czy USG jest dodatkowo płatne, czy w całości refundowane. Wszystko może zależeć od rodzaju placówki, którą wybrałaś.
 6. Możesz zapytać ginekologa, czy będziesz mogła nagrać dźwięk bicia serca na swoim telefonie podczas badania USG.
 7. Jeśli znasz jakieś aplikacje do monitorowania bicia serca płodu albo rozwoju dziecka możesz zapytać lekarza o ocenę takiej aplikacji. A może Twój ginekolog będzie mógł Ci polecić też coś ciekawego i sprawdzonego przez inne pacjentki?
 8. Na sam koniec wizyty doprecyzuj, kiedy jest następne badanie i czy musisz się do niego w jakiś szczególny sposób przygotować.

 

Chcesz wiedzieć, jakie badania czekają Cię podczas ciąży? Sprawdź to w naszym artykule!

KALENDARZ BADAŃ W CIĄŻY

Dołącz do programu Nestlé Baby&Me

Dołącz do programu Nestlé Baby&Me!

Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon

ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię