Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista
Krótki wywiad z ginekologiem
Jeśli to dopiero Twoja pierwsza wizyta u ginekologa, nie denerwuj się – najpierw lekarz przeprowadzi z Tobą krótki wywiad, a potem wykona badanie, przed którym należy rozebrać się od pasa w dół. Po badaniu ginekologicznym lekarz może również zbadać Twoje piersi – wtedy poprosi Cię o rozebranie się od pasa w górę.
Jak się ubrać na wizytę u ginekologa?
Gdy czujesz potrzebę, żeby zasłonić się, kiedy jesteś półnago, możesz w dniu wizyty założyć sukienkę, spódnicę lub dłuższą tunikę. W gabinecie zwykle dostępne są też jednorazowe spódniczki, więc tego dnia możesz założyć spodnie.
Jakie badania będą wykonywane?
Zgodnie z zaleceniami PTG między 11. a 13. tygodniem i 6. dniem ciąży należy wykonać przesiewowe badania genetyczne. Przed wizytą standardowo położna sprawdzi Twoje ciśnienie i wagę, a lekarz wykona w ramach NFZ USG I trymestru, aby ocenić wiek ciążowy i to, jak rozwija się m.in. serduszko, układ pokarmowy, nerwowy i moczo-płciowy Twojego dziecka. Rekomenduje się też wykonanie badania polegającego na oznaczeniu białka PAPPA z próbki krwi. W tym przypadku badanie jest jednak dodatkowo płatne.
Pozostałe obowiązkowe badania dodatkowe w tym okresie, które może Ci zlecić Twój lekarz, to:
- badanie ogólne i ginekologiczne,
- badanie cytologiczne,
- ocena ryzyka i nasilenia objawów depresji.
Zdjęcie USG dziecka
Podczas wizyty w okolicach 12. tygodnia ciąży i badania USG genetycznego będziesz mogła dostać pamiątkowe zdjęcie Twojego maluszka. Niektóre mamy mogą nawet otrzymać płytę DVD lub pendrive z nagraniem. Wszystko zależy od placówki, w której wykonywane jest USG.
Checklista pytań na wizycie w 12. tygodniu
Aby nie zapomnieć o ważnych kwestiach podczas wizyty w 12. tygodniu ciąży, warto zapisać sobie kilka pytań, które chcesz zadać lekarzowi.
- Zapytaj o stan zdrowia swojego dziecka – np. o to, czy maluszek prawidłowo się rozwija lub czy bicie serduszka jest miarowe itp.
- Możesz zapytać ginekologa, czy będziesz mogła nagrać dźwięk bicia serca na swoim telefonie lub całe badanie USG, aby przesłać je potem bliskim.
- Jeśli znasz jakieś aplikacje do monitorowania bicia serca płodu albo rozwoju dziecka możesz zapytać lekarza o ocenę takiej aplikacji. A może Twój ginekolog będzie mógł Ci polecić też coś ciekawego i sprawdzonego przez inne pacjentki?
- Jeżeli pojawiły się u Ciebie nudności lub wymioty, skonsultuj to z lekarzem i w razie potrzeby poproś o bezpieczne produkty z apteki, które złagodzą dolegliwości.
- Na sam koniec wizyty doprecyzuj, kiedy jest następne badanie i czy musisz się do niego w jakiś szczególny sposób przygotować.
Chcesz wiedzieć, jakie badania czekają Cię podczas ciąży? Sprawdź to w naszym artykule!
Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.