MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży – jakie pytania warto zadać lekarzowi? Checklista

Jesteś ciekawa, jak przebiega wizyta ginekologiczna w 12. tygodniu ciąży? O co możesz zapytać lekarza i czy w jakiś sposób powinnaś przygotować się do badania? Oto krótka lista, w której znajdziesz odpowiedź na te i inne pytania!

3min. czytania Sty 15, 2024

Krótki wywiad z ginekologiem

Jeśli to dopiero Twoja pierwsza wizyta u ginekologa, nie denerwuj się – najpierw lekarz przeprowadzi z Tobą krótki wywiad, a potem wykona badanie, przed którym należy rozebrać się od pasa w dół. Po badaniu ginekologicznym lekarz może również zbadać Twoje piersi – wtedy poprosi Cię o rozebranie się od pasa w górę.

Jak się ubrać na wizytę u ginekologa?

Gdy czujesz potrzebę, żeby zasłonić się, kiedy jesteś półnago, możesz w dniu wizyty założyć sukienkę, spódnicę lub dłuższą tunikę. W gabinecie zwykle dostępne są też jednorazowe spódniczki, więc tego dnia możesz założyć spodnie.

Jakie badania będą wykonywane?

Zgodnie z zaleceniami PTG między 11. a 13. tygodniem i 6. dniem ciąży należy wykonać przesiewowe badania genetyczne. Przed wizytą standardowo położna sprawdzi Twoje ciśnienie i wagę, a lekarz wykona w ramach NFZ USG I trymestru, aby ocenić wiek ciążowy i to, jak rozwija się m.in. serduszko, układ pokarmowy, nerwowy i moczo-płciowy Twojego dziecka. Rekomenduje się też wykonanie badania polegającego na oznaczeniu białka PAPPA z próbki krwi. W tym przypadku badanie jest jednak dodatkowo płatne.
Pozostałe obowiązkowe badania dodatkowe w tym okresie, które może Ci zlecić Twój lekarz, to:

  • badanie ogólne i ginekologiczne,
  • badanie cytologiczne, 
  • ocena ryzyka i nasilenia objawów depresji.

Zdjęcie USG dziecka

Podczas wizyty w okolicach 12. tygodnia ciąży i badania USG genetycznego będziesz mogła dostać pamiątkowe zdjęcie Twojego maluszka. Niektóre mamy mogą nawet otrzymać płytę DVD lub pendrive z nagraniem. Wszystko zależy od placówki, w której wykonywane jest USG. 

Checklista pytań na wizycie w 12. tygodniu

Aby nie zapomnieć o ważnych kwestiach podczas wizyty w 12. tygodniu ciąży, warto zapisać sobie kilka pytań, które chcesz zadać lekarzowi. 

  1. Zapytaj o stan zdrowia swojego dziecka – np. o to, czy maluszek prawidłowo się rozwija lub czy bicie serduszka jest miarowe itp.
  2. Możesz zapytać ginekologa, czy będziesz mogła nagrać dźwięk bicia serca na swoim telefonie lub całe badanie USG, aby przesłać je potem bliskim.
  3. Jeśli znasz jakieś aplikacje do monitorowania bicia serca płodu albo rozwoju dziecka możesz zapytać lekarza o ocenę takiej aplikacji. A może Twój ginekolog będzie mógł Ci polecić też coś ciekawego i sprawdzonego przez inne pacjentki?
  4. Jeżeli pojawiły się u Ciebie nudności lub wymioty, skonsultuj to z lekarzem i w razie potrzeby poproś o bezpieczne produkty z apteki, które złagodzą dolegliwości.
  5. Na sam koniec wizyty doprecyzuj, kiedy jest następne badanie i czy musisz się do niego w jakiś szczególny sposób przygotować.

Chcesz wiedzieć, jakie badania czekają Cię podczas ciąży? Sprawdź to w naszym artykule!

KALENDARZ BADAŃ W CIĄŻY

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.