W ciągu pierwszych dwóch tygodni ciąży, w ciąży w istocie nie jesteś – to czas, gdy będziesz się dopiero starać o to, by zostać mamą. Dlatego, jeśli planujesz dziecko, a objawy owulacji (jajeczkowania) nie są u Ciebie szczególnie odczuwalne, warto kupić test owulacyjny. Wzrost poziomu estrogenów sprawia, że czujesz się teraz lepiej i możesz mieć większą ochotę na seks – to dobrze, ponieważ przełom drugiego i trzeciego tygodnia to czas, kiedy szanse na zajście w ciążę są wysokie. Faza dni płodnych może nastąpić wcześniej, pod koniec 2. tygodnia, szczególnie jeśli masz cykle krótsze niż 28 dni. Obserwuj swój organizm i zwróć uwagę na rzadki, przejrzysty i rozciągliwy śluz, który jest sygnałem tego, że zbliża się owulacja.
Rozwój dziecka – 2. tydzień ciąży
Jeszcze nie doszło do zapłodnienia, ale z pewnością zastanawiasz się nad płcią dziecka. Oczywiście nie ma skutecznej metody na jej zaplanowanie. Powszechnie obowiązująca teoria mówi o tym, że seks podczas owulacji, a więc w okresie rozciągliwego śluzu, zwiększa prawdopodobieństwo na spłodzenie syna. Jeśli współżyje się w trakcie owulacji, rzeczywiście szansa na syna jest większa, a to z tego względu, że plemniki zawierające chromosom Y – odpowiedzialny za płeć męską – są dużo mniej żywotne i mniej odporne. Żyją też krócej niż plemniki X – decydujące o tym, że dziecko, które przyjdzie na świat, będzie dziewczynką. Jeśli więc do współżycia dochodzi kilka dni przed owulacją, wzrasta szansa na to, że to właśnie plemnik z chromosomem żeńskim zapłodni komórkę jajową.
2. tydzień ciąży – jak zmienia się Twoje ciało?
Drugi tydzień cyklu to zwykle faza przedowulacyjna, która utrzymuje się od końca miesiączki do momentu uwolnienia komórki jajowej. W tym czasie w Twoim organizmie wzrasta poziom estrogenów. Hormony zapewniają wzrost śluzówki macicy, co przygotowuje ją do zagnieżdżenia się zarodka. Wydzielina w pochwie staje się teraz bardziej płynna, co ułatwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej, która jest zdolna do zapłodnienia tylko w ciągu 24 godzin, a potem obumiera. Na poczęcie dziecka masz zatem 4 dni w całym cyklu!
Ważne
Owulucją (jajeczkowaniem) nazywamy uwolnienie dojrzałej komórki jajowej z pękniętego pęcherzyku jajnikoweg. U kobiet, które miesiączkują regularnie, a więc co około 28 dni, owulacja ma miejsce mniej więcej w połowie każdego cyklu menstruacyinego - zwykle między 13 a 17. dniem przed następną miesiączką.
2. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę?
Planujesz ciążę – plemnik żyje około 72 godzin, natomiast komórka jajowa tylko 24 godziny. Gdy jest w pełni dojrzała, trafia do jajowodu i tam oczekuje na zapłodnienie. Jeśli nie masz pewności co do tego, kiedy nastąpi owulacja, warto skorzystać ze wsparcia testu owulacyjnego lub kalkulatora dni płodnych.
Kochajcie się i czerpcie z tego przyjemność – nie celuj w dni płodne, ponieważ taki seks może stać się powodem frustracji. Poza tym prawdziwym zabójcą płodności jest stres.
Nieregularne miesiączki – Twoje cykle są nieregularne, skąpe lub obfite? To może być zwiastun zaburzeń hormonalnych.
Warto to skonsultować z lekarzem, który zleci badania poziomu hormonów (np. prolaktyny, estrogenów, progesteronu) i zawczasu podejmie terapię zmierzającą do tego, by w każdym Twoim cyklu dochodziło do owulacji.
Ważne
Wzrost poziomu estrogenów w 2. tygodniu odpowiada nie tylko za przygotowanie macicy do zagnieżdżenia się zarodka, ale także za podwyższone libido i rzadszy śluz, który ułatwia poruszanie się plemnikom, a w efekcie – zapłodnienie.
2. tydzień ciąży – jak dbać o siebie?
Już na etapie planowania ciąży warto zadbać o właściwą dietę, która będzie wspierać Waszą płodność. Ogranicz spożycie białek zwierzęcych, które powodują wzrost ryzyka niepłodności owulacyjnej i zastąp je roślinami strączkowymi tj. fasola, soja, czy soczewica. Zrezygnuj ze spożycia cukrów prostych i produktów z białej mąki, ponieważ zaburzają gospodarkę hormonami płciowymi. Jeśli chcesz stymulować swoją płodność, sięgaj po ryby takie, jak makrela, śledź, łosoś czy pstrąg. Nie zapominaj o odpowiedniej suplementacji – jedną z najważniejszych witamin mającą kluczowy wpływ na płodność jest witamina B9, znana szerzej jako kwas foliowy. Odpowiednie stężenie witamin A, C i E oraz B12 zapewni ochronę przed stresem oksydacyjnym oraz bezpieczny rozwój Twojego dziecka.
2. tydzień ciąży – jakie badania?
Jeśli przygotowujesz się do ciąży, zaplanuj wizytę u lekarza, który zleci Ci niezbędne badania. Aby potwierdzić owulację, warto zrobić USG narządu rodnego i sprawdzić poziom progesteronu.
Ważne
Wasz styl życia w okresie, w którym staracie się o to, aby zostać rodzicami, ma ogromny wpływ na Wasze przyszłe dziecko. Poza stosowaniem używek, także codzienny zawodowy stresem czy niska aktywność fizyczna mają negatywny wpływ na jakość nasienia. Jak podaje WHO, w ciągu ostatnich 30 lat istotnie obniżyła się męska płodność. Przyczynami są przede wszystkim zanieczyszczenie środowiska oraz źle skomponowana dieta. Również picie mocnych alkoholi, palenie papierosów i noszenie obcisłych spodni nie sprzyja kondycji plemników. Jednak ich największym zabójcą w naszych czasach jest praca z laptopem na kolanach.
Konsultacja merytoryczna:
DR. N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA
Specjalista położnictwa i ginekologii
II Klinika Położnictwa i Ginegologii CMKP
Szpital Bielański w Warszawie
Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.