MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Na jakie znieczulenia mogę liczyć podczas cesarskiego cięcia?

Cesarskie cięcie to operacja, którą przeprowadza się w znieczuleniu. Przeważnie jest to znieczulenie, przy którym mama nie czuje bólu, ale pozostaje przytomna i może świadomie przeżywać narodziny swojego dziecka. Lekarz zalecił Ci cesarskie cięcie lub po prostu zbliża się termin porodu i chcesz być przygotowana na różne ewentualności? W tym tekście znajdziesz wyjaśnienie najważniejszych kwestii dotyczących znieczulenia przy cesarce.

5min. czytania Sty 15, 2024

Z artykułu dowiesz się:

Jakie znieczulenie przy cesarce może wybrać lekarz i od czego to zależy?

Jak przebiega podawanie znieczulenia do cesarskiego cięcia?

Czy znieczulenie do CC boli?

Ile trwa znieczulenie po cesarce i jakie skutki uboczne mogą się pojawić?

 

Jeśli masz wskazania medyczne do cesarskiego cięcia lub decydujesz się na nie z innych względów, jednym z pierwszych kroków przed zabiegiem będzie podanie znieczulenia. Jak to wygląda i z czym się wiąże? To prosta procedura, której nie musisz się obawiać.

Znieczulenie przy cesarce: przewodowe lub ogólne

Najczęstszym znieczuleniem do cesarskiego cięcia jest tzw. znieczulenie podpajęczynówkowe. To jeden z rodzajów znieczulenia przewodowego, czyli takiego, które podaje się w formie zastrzyku w dolną część pleców. Jest stosowane głównie do cięć planowych, których przyczyną może być np. zwężona miednica mamy, duża masa urodzeniowa dziecka lub jego nietypowe położenie. Niewątpliwą zaletą podpajęczynówkowego znieczulenia do cesarki jest to, że pozwala pacjentce świadomie uczestniczyć w zabiegu i od razu przywitać swoje nowo narodzone dziecko.

Znieczulenie podpajęczynówkowe a zewnątrzoponowe

Jeśli rodziłaś już siłami natury albo masz za sobą np. zabieg ginekologiczny, być może miałaś podawany inny rodzaj znieczulenia przewodowego, tzw. znieczulenie zewnątrzoponowe. Nie czuje się przy nim bólu od pasa w dół, ale czucie w nogach jest zachowane i można chodzić. Stosowane do większości cesarskich cięć znieczulenie podpajęczynówkowe z zewnątrz jest do niego trochę podobne. Tutaj jednak środek znieczulający działa od razu i znosi czucie od klatki piersiowej do stóp, tak że przez parę godzin kobieta nie jest w stanie samodzielnie się poruszać.

Zdarzają się również sytuacje, że do porodu siłami natury podaje się lekkie znieczulenie zewnątrzoponowe, a już w trakcie akcji porodowej pojawia się konieczność wykonania pilnej cesarki. Co wtedy? Przez założony na początku zabiegu cewnik zewnątrzoponowy anestezjolog po prostu dodaje silniejszy roztwór środka znieczulającego. Natomiast w wypadku cięć planowych raczej można spodziewać się znieczulenia podpajęczynówkowego.

Przy cesarskim cięciu istnieje też możliwość podania znieczulenia ogólnego, czyli narkozy. Ten rodzaj znieczulenia przeważnie jest stosowany z nagłych wskazań medycznych, które występują podczas porodu, lub gdy istnieją przeciwwskazania do znieczulenia miejscowego. Zdarzają się jednak również indywidualne sytuacje zdrowotne, kiedy znieczulenie ogólne przy cesarce jest najlepszym wyborem. Decyzję o tym, jakie znieczulenie przy CC będzie odpowiednie dla Ciebie, podejmie anestezjolog.

 

Kobieta w ciąży leży w szpitalu po znieczuleniu do CC

 

Jak wygląda znieczulenie przy cesarce?

Jeśli masz zaplanowane cesarskie cięcie ze znieczuleniem podpajęczynówkowym:

  1. Po wcześniejszym przygotowaniu, w którym pomoże Ci położna, zostaniesz przyjęta na blok operacyjny.
  2.  Anestezjolog i pielęgniarka poproszą Cię, byś usiadła, przygięła głowę do klatki piersiowej i rozluźniła plecy. Druga możliwa pozycja do przewodowego znieczulenia przy cesarce to leżenie na boku z plecami zgiętymi w łuk.
  3. Po zdezynfekowaniu skóry roztworem odkażającym (poczujesz chłodny płyn) lekarz poda pierwszy zastrzyk znieczulający skórę (możesz czuć lekkie pieczenie lub wrażenie rozpierania).
  4. Następnie anestezjolog wkłuje w Twoje plecy bardzo cienką igłę, by podać docelowe znieczulenie podpajęczynówkowe. Podczas wprowadzania igły mogą pojawić się odczucia lekkiego łaskotania lub mrowienia wzdłuż nogi. Należy wtedy leżeć nieruchomo. Przy podawaniu środka znieczulającego będziesz czuła rozchodzące się do nóg ciepło i drętwienie.
  5. Po podaniu znieczulenia lekarz wyjmuje igłę. Teraz możesz się już poruszać. Pielęgniarka pomoże Ci ułożyć się na stole, a po chwili nie będziesz już czuła swoich nóg. Drętwienie przebiega od stóp w górę i powinno sięgać do połowy klatki piersiowej.
  6. Cała procedura podania znieczulenia do CC zajmuje zwykle kilka minut.

Proces zakładania znieczulenia zewnątrzoponowego przebiega bardzo podobnie. Anestezjolog użyje natomiast nieco grubszej igły oraz umieści w okolicy nerwów w kręgosłupie cewnik
zewnątrzoponowy. Pozostanie on założony na czas porodu, a u niektórych pacjentek również po nim (przez cewnik można podawać środki przeciwbólowe).

 Kiedy konieczne jest znieczulenie ogólne przy cesarce:

  1. Po wcześniejszym przygotowaniu, w którym pomoże Ci położna, zostaniesz przyjęta na blok operacyjny.
  2.  Anestezjolog przez kilka minut będzie podawać Ci tlen przez specjalną maseczkę.
  3.  Następnie otrzymasz dożylnie środek znieczulający. Działa on bardzo szybko, więc od razu zaśniesz.
  4. Kiedy zaśniesz, lekarz założy Ci rurkę intubacyjną.

 

Pielęgniarka anestezjologiczna towarzysząca pacjentce po znieczuleniu do cesarki

 

Czy znieczulenie do CC boli?

Podczas zabiegu cesarskiego cięcia nie czujesz bólu. Kobiety, które miały znieczulenie przewodowe, najczęściej opisują poród w taki sposób, że czuły dotyk (np. rozciąganie brzucha czy poruszanie ciałem przez lekarza), ale nie czuły bólu.

Samo podanie znieczulenia przewodowego również nie boli, choć wkłucie igły może być nieprzyjemne. To, co możesz czuć, to łaskotanie, mrowienie, a gdy znieczulenie zaczyna działać – rozchodzące się ciepło i ciężkość nóg. W rzadkich przypadkach miejsce po wkłuciu igły może pozostać tkliwe jeszcze przez kilka tygodni po znieczuleniu.

Razem ze znieczuleniem podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym dostajesz też leki przeciwbólowe, które powinny działać jeszcze przez kilka godzin po ustąpieniu znieczulenia, tak aby uśmierzyć ból pooperacyjny. Kolejne środki przeciwbólowe otrzymasz według zaleceń lekarza.

Ile trwa znieczulenie po cesarce i co jeszcze warto wiedzieć?

To, jak długo trwa znieczulenie przy cesarce, zależy od procedur, wybranego leku i innych czynników. Dokładnie poinformuje Cię o tym lekarz lub pielęgniarka anestezjologiczna. Jednak w przybliżeniu można powiedzieć, że przy znieczuleniu podpajęczynówkowym pacjentki nie odczuwają bólu przez ok. 4 godziny po zabiegu, a po ok. 6-8 godzinach mogą już wstawać z łóżka z pomocą położnej. Czucie w nogach będzie wracać stopniowo, postępując od stóp w kierunku bioder. W tym czasie możesz odczuwać mrowienie i swędzenie. Z kolei po narkozie przez jakiś czas możesz być senna i czuć nudności oraz dyskomfort od rurki intubacyjnej.

Na koniec warto podkreślić najważniejsze: znieczulenie do CC jest bezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka. Ponadto znieczulenie podpajęczynówkowe i zewnątrzoponowe nie wpływają ani na dziecko, ani na Twój pokarm, więc krótko po zabiegu będziesz mogła nakarmić swoje maleństwo.

Czasami zdarza się, że po przewodowym znieczuleniu do cesarki pojawiają się skutki uboczne, takie jak bóle głowy, wymioty, bóle kręgosłupa, obniżone ciśnienie krwi czy powikłania neurologiczne. W rzadkich przypadkach trzeba też liczyć się z ewentualnymi powikłaniami i dolegliwościami spowodowanymi gojeniem się rany. W takich sytuacjach najlepiej zwrócić się do swojej położnej lub lekarza.

Konsultacja merytoryczna:

mgr Julia Ignaczak

Położna Rodzinna

Graj o wózek dla Maluszka baner
Dołącz do programu Nestlé Baby&Me!

Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.

Rate this article

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.