Możliwe powikłania po cesarce dla mamy i maluszka
Czego dowiesz się z artykułu?
- Powikłania po cesarce u mamy – co można do nich zaliczyć?
- Blizna na macicy i zrosty w brzuchu po cesarskim cięciu – co warto o nich wiedzieć?
- Jakie powikłania po cesarce mogą wystąpić u maluszka?
Dobrze, abyś jeszcze przed porodem wiedziała, że cesarskie cięcie może wiązać się z pewnymi konsekwencjami dla Ciebie i Twojego dziecka. Ewentualne powikłania po cesarce mogą, chociaż wcale nie muszą wystąpić. Co możemy do nich zaliczyć i jak reagować, jeśli się pojawią?
Możliwe powikłania po cesarskim cięciu dla mamy
Cesarskie cięcie – jak każda inna operacja – może nieść za sobą negatywne konsekwencje. Na szczęście te nie przytrafiają się wszystkim świeżo upieczonym mamom. Podczas cesarki lekarz nacina powłoki oraz ścianę macicy, aby móc wydobyć dziecko z łona rodzącej. Nacięcie to ma od 10 do 15 cm i znajduje się tuż nad spojeniem łonowym. Cięcie przeprowadza się z ogromną precyzją, aby uniknąć zbędnego krwawienia lub uszkodzeń we wnętrzu jamy brzusznej. Po wyjęciu noworodka zarówno macica, jak i powłoki zostają zszyte, a mama jest obserwowana na sali pooperacyjnej. Ma m.in. sprawdzane ciśnienie i zazwyczaj dostaje leki przeciwbólowe.
Niektóre kobiety mają w trakcie zabiegu podane znieczulenie inne niż podpajęczynówkowe. Wówczas ich powrót do normalnego funkcjonowania trwa dłużej i nie mogą np. od razu przystawić dziecka do piersi. Kolejną niedogodnością związaną z cięciem cesarskim jest wydłużona rekonwalescencja. Gdy leki przestają działać, ból może utrudniać codzienne czynności szczególnie w początkowym okresie połogu po cesarskim cięciu.
W przypadku mamy powikłania po cesarce mogą wystąpić w postaci m.in. krwiaków, zakażeń rany pooperacyjnej czy zapalenia błony śluzowej macicy. Powikłaniem po operacji może być też zatorowość, której ryzyko wzrasta na początku połogu – kiedy kobieta jest jeszcze obolała po porodzie i nieco ograniczona ruchowo. Są to tzw. późne powikłania po cc.
Przy tej metodzie porodu zazwyczaj traci się też więcej krwi niż w przypadku porodu naturalnego. Warto jednak dodać, że rodząca w rękach personelu medycznego może czuć się bezpiecznie, bo zespół operacyjny z ogromną troską dba o to, aby jej i maluszkowi nic się nie stało.
Komplikacje po cesarce związane z blizną i zrostami wewnątrz brzucha
Czasami zdarza się, że blizna na macicy, która pozostaje po szyciu, podczas kolejnej ciąży bywa przyczyną niewłaściwej lokalizacji łożyska (tzw. łożysko przodujące). Lekarze do komplikacji przy kolejnych ciążach zaliczają również pęknięcia macicy czy wystąpienie ciąży w bliźnie po cięciu cesarskim. Dlatego rodzicom, którzy planują kolejne dziecko, zaleca się odczekać ze staraniami minimum rok od takiej operacji. To znacznie zmniejsza ryzyko rozejścia się blizny i pozwala macicy zregenerować się po poprzedniej ciąży.
Należy też wspomnieć o zrostach wewnątrz brzucha (tzw. włókniste bliznowacenie tkanek), które mogą w przyszłości powodować dolegliwości bólowe oraz sprawiać trudności w przeprowadzeniu kolejnych cięć cesarskich. Wraz z kolejnymi operacjami tego typu wzrasta też samo ryzyko komplikacji.
Ważne
Powikłania po cesarce związane z powstaniem zrostów pojawiają się nawet wiele lat po zabiegu. Mogą pogarszać perystaltykę jelit i powodować ból. Jeżeli zauważysz u siebie podobne dolegliwości, warto skonsultować się z lekarzem.
Po porodzie zakończonym cesarką dobrze jest po połogu udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który oceni kondycję układu mięśniowo-powięziowego i pomoże mu się zregenerować. Czasami specjalista zaleca specjalne ćwiczenia, jeśli u mamy doszło np. do rozstępu mięśni prostych brzucha. Niezwykle istotne są również regularne wizyty u ginekologa, który z pomocą USG oceni kondycję blizny tworzącej się na macicy po przebytym cięciu cesarskim.
Cesarskie cięcie – powikłania dla dziecka
Cesarka to nie tylko powikłania, które dotyczą mamy. Także w przypadku noworodka możemy mówić o pewnych negatywnych skutkach, jakie wiążą się z cesarskim cięciem. Przede wszystkim maluszek w trakcie takiej operacji nie przechodzi przez drogi rodne, przez co nie jest w stanie skolonizować się odpowiednią ilością dobrych bakterii. Lekarze twierdzą, że z tego powodu szkrab w przyszłości może być bardziej narażony na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, otyłość czy alergie, choć taki scenariusz może się w ogóle nie wydarzyć.
Podczas cesarki wydobywa się maluszka z brzucha mamy, dlatego zdarza się, że po narodzinach trzeba monitorować oddech dziecka. Noworodek może mieć też zasinione ciało i nieco mniej tlenu we krwi niż przy porodzie naturalnym. W jego płucach czasami zalega płyn owodniowy, jednak lekarze potrafią sobie z tym skutecznie poradzić. Przy przecinaniu mięśni macicy może też dojść do urazu ciętego na skórze dziecka, ale to bardzo rzadkie przypadki. Na pewno trafisz w ręce doświadczonego ginekologa, który ma za sobą niejedno perfekcyjne cięcie cesarskie. Dlatego nie martw się na zapas, bo dzieci, które przychodzą na świat właśnie dzięki tej metodzie porodu, są zdrowe i rozwijają się tak samo jak maluszki urodzone siłami natury.
Dobrze, abyś wiedziała, że kontakt skóra do skóry i karmienie piersią po cesarce będą możliwe dopiero po upływie kilkudziesięciu minut. W tym czasie noworodek będzie miał kontakt głównie z bakteriami szpitalnymi. Na szczęście po zakończeniu wszystkich procedur medycznych zacznie kangurować z tatą, a gdy poczujesz się lepiej po znieczuleniu i nabierzesz sił – także i z Tobą. Pierwsze spotkanie z noworodkiem to cudowny moment dla obojga rodziców, który z pewnością zapamiętacie na długo!
Konsultacja merytoryczna:
mgr Julia Ignaczak
Położna rodzinna
Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.