Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Artykuł - udostępnij
X
mama_przytulająca_dziecko

Karmienie piersią a programowanie żywieniowe dziecka

(0 opinie)

 „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” - w myśl tego starego przysłowia, w życiu dorosłym w dużej mierze bazujemy na doświadczeniach zebranych w okresie dzieciństwa. 

czwartek, 03.11.2016

3 lata pod specjalną ochroną
Tzw. krytycznymi okresami w życiu dziecka są okres płodowy i niemowlęcy, gdyż to właśnie wtedy (od pierwszych dni po zapłodnieniu oraz przez pierwsze 3 lata życia) kształtują się i dojrzewają poszczególne narządy i układy oraz programuje się metabolizm. Skutki Twoich działań w tych okresach odczuwalne będą przez całe życie dziecka.

Czynniki wpływające na rozwój dziecka i jego zdrowie: 

w okresie płodowym:

 • stan zdrowia rodziców
 • natężenie stresu w życiu rodziców
 • sposób odżywiania rodziców (zwłaszcza mamy)
 • aktywność fizyczna przyszłej mamy
 • zanieczyszczenie środowiska
 • warunki socjoekonomiczne

w okresie niemowlęcym:

 • żywienie dziecka (w tym karmienie piersią)

Programowanie dietą

Od tego, co dziecko je w okresie prenatalnym i pierwszych latach życia, zależy nie tylko rozwój niemowlaka, nawyki żywieniowe, ale i jego przyszłe zdrowie. Tę zależność między żywieniem dziecka, a jego zdrowiem w przyszłości nazywamy programowaniem żywieniowym we wczesnym okresie życia. Dlaczego? Ponieważ odpowiednie żywienie niemowlaka w okresie krytycznym programuje metabolizm ustroju podobnie jak program komputerowy. Stosując się do zasad programowania żywieniowego wspierasz nie tylko metabolizm, ale także prawidłowy rozwój układu odpornościowego dziecka, wzroku i mózgu. Kluczowym elementem programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia jest karmienie piersią.

Karmienie piersią – najlepsze, bo naturalne! 

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowlaka, ponieważ mleko matki zapewnia mu idealnie zbilansowaną dietę oraz chroni je przed chorobami. Celem, do którego powinna dążyć mama w żywieniu swojego dziecka jest wyłączne karmienie piersią przez co najmniej pierwszych 6 miesięcy jego życia - jest to gwarantem zdrowego startu w przyszłość. Zdarzają się jednak sytuacje, w których karmienie piersią nie jest możliwe lub też przestaje być wystarczające. Wówczas, po konsultacji z lekarzem, należy wybrać odpowiednie mleko modyfikowane, o możliwie najniższym poziomie białka.

Zobacz czym kierować się przy wyborze mleka modyfikowanego

Obejrzyj film i poznaj korzyści wynikające z karmienia piersią: 

 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

 • Zdobywaj wiedzę
 • Korzystaj z narzędzi interaktywnych
 • Testuj produkty
 • Śledź aktualne promocje

Zarejestruj się!

Powiązane tematy
Opinie o artykule

Podziel się opinią

0 opinie