Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
mama_przytulająca_dziecko

Karmienie piersią a programowanie żywieniowe dziecka

Wiesz, że nawyki żywieniowe od pierwszego dnia życia programują metabolizm dziecka na całe życie? Karmienie piersią wpływa na programowanie żywieniowe.

czwartek, 03.11.2016

3 lata budowania nawyków żywieniowych

Tzw. krytycznymi okresami w życiu dziecka są okres płodowy i niemowlęcy, gdyż to właśnie wtedy (od pierwszych dni po zapłodnieniu oraz przez pierwsze 3 lata życia) kształtują się i dojrzewają poszczególne narządy i układy oraz programuje się metabolizm. Skutki Twoich działań w tych okresach odczuwalne będą przez całe życie dziecka. Dlatego tak ważne jest prawidłowe ukształtowanie metabolizmu i żywienia dziecka w tym czasie oraz wprowadzenie u niego odpowiednich nawyków żywieniowych we wczesnym okresie dzieciństwa.

Czynniki wpływające na rozwój dziecka i jego zdrowie:

w okresie płodowym:

  • stan zdrowia rodziców
  • natężenie stresu w życiu rodziców
  • sposób odżywiania rodziców (zwłaszcza mamy)
  • aktywność fizyczna przyszłej mamy
  • zanieczyszczenie środowiska
  • warunki socjoekonomiczne

w okresie niemowlęcym:

Programowanie żywieniowe

Od tego, co dziecko je w okresie prenatalnym i pierwszych latach życia, zależy nie tylko rozwój niemowlaka, nawyki żywieniowe, ale i jego przyszłe zdrowie. Tę zależność między żywieniem dziecka a jego zdrowiem w przyszłości nazywamy programowaniem żywieniowym we wczesnym okresie życia. Dlaczego? Ponieważ odpowiednie żywienie niemowlaka w okresie krytycznym programuje metabolizm ustroju na długie lata. Dlatego jest też nazywane programowaniem metabolicznym. Stosując się do zasad programowania żywieniowego wspierasz nie tylko metabolizm, ale także prawidłowy rozwój układu odpornościowego dziecka, wzroku i mózgu. Kluczowym elementem programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia jest karmienie piersią.

Karmienie piersią – najlepsze, bo naturalne!

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowlaka, ponieważ mleko matki zapewnia mu idealnie zbilansowaną dietę oraz chroni je przed chorobami. Celem, do którego powinna dążyć mama w żywieniu swojego dziecka, jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy jego życia - jest to gwarantem zdrowego startu w przyszłość. Zdarzają się jednak sytuacje, w których karmienie piersią nie jest możliwe lub też przestaje być wystarczające. Wówczas, po konsultacji z lekarzem, należy wybrać odpowiednie mleko modyfikowane o możliwie najniższej zawartości białka.

Zobacz, czym kierować się przy wyborze mleka modyfikowanego.

Obejrzyj film i poznaj korzyści wynikające z karmienia piersią:

 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.