Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Dziecko ssące pierś mamy

Karmienie piersią a programowanie żywieniowe dziecka

Preferencje żywieniowe zaczynają się kształtować już w brzuchu mamy. Już od pierwszych dni ciąży masz też wpływ na to, jak w przyszłości funkcjonować będzie organizm Twojego dziecka. Kolejnym ważnym etapem jest czas karmienia piersią, które jest elementem tzw. programowania żywieniowego Twojego maluszka. Sprawdź zatem, jak odpowiednio zadbać o zdrowie dziecka, uwzględniając jego potrzeby żywieniowe!

czwartek, 03.11.2016

Nawyki i preferencje żywieniowe zaczynają kształtować się bardzo wcześnie. Naukowcy udowodnili, że pewne czynniki działające już w okresie płodowym mogą mieć wpływ na późniejszy sposób żywienia maluszka. W ten sposób przyszła mama, odpowiednio planując swoją dietę, może już w trakcie ciąży zadbać o prawidłowy rozwój swojego dziecka.

Programowanie żywieniowe, czyli 3 lata budowania nawyków żywieniowych

Od tego, jakie składniki dziecko otrzymuje w okresie prenatalnym i co je w pierwszych latach życia, zależy nie tylko jego rozwój i nawyki żywieniowe, ale też przyszłe zdrowie. Okres płodowy i niemowlęcy są bowiem szczególnie ważne dla całej przyszłości dziecka to właśnie wtedy (od pierwszych dni po zapłodnieniu, przez pierwsze 3 lata życia) kształtują się i dojrzewają poszczególne narządy i układy.

Odpowiednie żywienie niemowlaka i małego dziecka właściwie „programuje” jego metabolizm na długie lata, dlatego też cały proces nazywany jest programowaniem metabolicznym lub żywieniowym.

Zależność między żywieniem maluszka w pierwszych latach życia a jego zdrowiem w przyszłości nazywamy programowaniem żywieniowym we wczesnym okresie życia.

Stosując się do zasad płynących z programowania żywieniowego, wspierasz nie tylko kształtowanie metabolizmu dziecka, ale także prawidłowy rozwój jego układu odpornościowego, wzroku i mózgu.


Czy wiesz, że...

Czynników, które wpływają na rozwój dziecka i jego zdrowie w okresie płodowym, jest wiele. To m.in. stan zdrowia przyszłych rodziców, ich aktywność fizyczna i natężenie stresu. Bardzo ważny jest także sposób odżywiania – zwłaszcza przyszłej mamy. Nie bez znaczenia są status społeczny rodziców czy poziom zanieczyszczenia powietrza. Z kolei w okresie niemowlęcym kluczowym czynnikiem jest żywienie dziecka (w tym karmienie piersią).

Karmienie piersią – najlepsze, bo naturalne!

Celem, do którego powinna dążyć mama w żywieniu swojego dziecka, jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy jego życia to najlepszy sposób na zdrowy start w przyszłość. Mleko mamy to pokarm najlepiej dopasowany do potrzeb dziecka. Składnikiem szczególnie ważnym w kontekście programowania żywieniowego dziecka jest wysokiej jakości białko zawarte w mleku kobiecym. Dzięki szczególnej budowie może być ono najpełniej wykorzystane przez organizm maluszka na jego potrzeby, m.in. do budowy nowych komórek. Ważna jest także ilość białka w mleku kobiecym:

  • tuż po narodzinach, gdy zapotrzebowanie dziecka na białko jest szczególnie wysokie, zawartość tego składnika w mleku kobiecym jest najwyższa średnio prawie 2 g w 100 ml
  • w kolejnych tygodniach i miesiącach, gdy tempo wzrostu dziecka naturalnie spada, stopniowo zmniejsza się też ilość białka w mleku kobiecym pod koniec 5. miesiąca wynosi mniej niż 1,2 g w 100 ml

To, że ilość białka w mleku mamy z czasem się zmniejsza, jest bardzo cenne dla maluszka. Nadmiar białka w diecie dziecka na początkowym etapie życia może bowiem niewłaściwie programować jego metabolizm i predysponować w przyszłości do rozwoju nadwagi i otyłości. Naukowcy uważają, że wysoka jakość białka mleka kobiecego i jego ilość dostosowująca się na każdym etapie do potrzeb niemowlęcia to jeden z mechanizmów, dzięki którym mleko matki zmniejsza ryzyko otyłości. To właśnie jeden z elementów programowania żywieniowego.


Zapamiętaj!

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia Twojego dziecka, ponieważ mleko matki zapewnia maluszkowi idealnie zbilansowaną dietę oraz chroni go przed chorobami.

Zdarzają się sytuacje, w których karmienie piersią nie jest możliwe lub też przestaje być wystarczające. Nie stresuj się wtedy i nie obwiniaj. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kontakt ze specjalistą i konsultacja z lekarzem, który pomoże wybrać odpowiednie mleko modyfikowane o możliwie najniższej zawartości białka.

Mama karmiąca butelką swoje dziecko

 

Pomożemy Ci zapamiętać ważne szczegóły, które dotyczą żywienia maluszka. Ściągnij harmonogram z logo Baby&me i zaznaczaj w nim m.in. daty i godziny karmień. Te ważne informacje mogą przydać się podczas wizyty u pediatry.

 

Pobierz plan karmienia

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 5/5
avatar
avatar

Nan

Ja również trzecie mimo to wiele się nowego tu dowiedziałam.

avatar

Zgadzam się

Karmię już trzecie dziecko

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.