0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Jak pobudzić laktację i przetrwać kryzys laktacyjny?

0
0 opinie

Kryzys laktacyjny może dopaść każdą mamę karmiącą piersią. Jeśli tak się stanie i w Twoim przypadku, warto abyś wiedziała, jak pobudzić laktację. Postaraj się podejść do tego na spokojnie – stres nie wpływa dobrze ani na Ciebie, ani na Twojego maluszka.

5min. czytania List 3, 2023

Problemów z karmieniem piersią obawia się wiele kobiet. Zwykle tuż po porodzie mamy mają nawał pokarmu, jednak później – w miarę rozwoju maluszka – mogą pojawić się inne problemy. W takich sytuacjach najważniejsze to zachować spokój i postarać się wspomóc swój organizm na poszczególnych etapach laktacji. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci pobudzić laktację.

Kryzys w laktacji – co to jest i jak się objawia?

Kryzys laktacyjny to sytuacja, w której dochodzi do zmniejszania ilości pokarmu kobiecego w piersiach. Maluszek wówczas nie najada się, może być marudny i płaczliwy, a cały dobowy rytm karmienia ulega zaburzeniu. Pomimo opróźnienia obu piersi dziecko dalej chce jeść. Kryzys mleczny zwykle nie trwa długo – około 2–3 dni – jednak może wzbudzić w kobiecie duże obawy. Dlatego warto zrozumieć, jaki mechanizm za nim stoi, aby spokojnie przeczekać te przejściowe problemy.

 

 karmienie piersią

 

Kryzys laktacyjny – jakie są jego przyczyny?

Pojawianie się kryzysu laktacyjnego wiąże się zazwyczaj z tzw. skokami rozwojowymi w życiu dziecka. Jest to zjawisko polegające na nagłym, bardzo szybkim opanowaniu nowych umiejętności przez maluszka. W takim okresie na jakiś czas zmieniają się też jego potrzeby żywieniowe. Przyspieszony rozwój dziecka powoduje bowiem większy popyt na pokarm mamy, bogaty w składniki odżywcze. Organizm kobiety karmiącej piersią musi jednak mieć czas na to, by przystosować się do produkowania większej ilości mleka. Co więcej, zmienia się wówczas także skład pokarmu, który dopasowuje się do zapotrzebowania intensywnie rosnącego maluszka.

Gdy widzisz, że Twój maluszek wciąż domaga się karmienia, obserwuj go. Być może nie jest to wcale kryzys laktacji, tylko Twoje subiektywne wrażenie. Możesz być pewna, że dziecko jest najedzone, jeśli:

 • ssie pierś aktywnie przez 10–20 minut w odpowiednim rytmie (słyszysz miarowe połykanie),
 • ma mokrą pieluszkę w podobnych odstępach czasu w ciągu doby (przynajmniej 3–4 papkowate stolce i 6–8 mokrych pieluch),
 • prawidłowo przybiera na wadze – sprawdzisz to, korzystając z siatek centylowych,
 • Twoja pierś po karmieniu jest rozluźniona, a w trakcie karmienia odczuwasz jej mrowienie czy delikatne napięcie.

Jak pobudzić laktację?

Gdy pojawi się kryzys karmienia piersią, wiele mam reaguje nerwowo. Uznają one często, że jest to znak, iż samo karmienie naturalne nie wystarcza już do tego, aby spełnić potrzeby maluszka. Pamiętaj jednak, że wcale nie musi to być prawda! Jeśli podasz maluszkowi inny pokarm, zamiast przystawić go do piersi na dodatkowe karmienie, wówczas Twój organizm nie dostanie sygnału, że musi produkować więcej mleka. Co zatem pobudza laktację? Poznaj kilka sposobów, które mogą Ci pomóc w skróceniu kryzysu laktacyjnego.

rada
Najlepszą metodą na pobudzanie laktacji jest przystawianie dziecka do piersi, gdy tylko jest głodne. Pomoże to dostosować laktację do zwiększonego zapotrzebowania ze strony maluszka. Nie martw się, jeśli zajmie to trochę czasu – to naturalne!
 

rada
Nie zapominaj o nocnych karmieniach! To właśnie wtedy w pokarmie kobiecym znajduje się najwięcej prolaktyny – hormonu, który stymuluje proces produkcji mleka.

 

rada
Dobrym sposobem na pobudzenie laktacji jest też odciąganie pokarmu – ręczne lub za pomocą laktatora. Stanowi ono dodatkową stymulację organizmu do produkowania większej ilości mleka – działa tu stara zasada: podaż odpowiada na popyt.
 

rada
Dobrze jest też sprawdzić, czy na pewno przyjmujesz prawidłową pozycję do karmienia. Zła technika przystawiania może dodatkowo wpływać na kłopoty z najadaniem się maluszka.

 

rada
Aby pobudzić laktację, podczas karmień przystawiaj maluszka do obu piersi, nawet jeśli wydaje Ci się, że któraś jest kompletnie pusta. Już za jakiś czas zauważysz, że także ona napełnia się mlekiem w dużo większym stopniu!
 

rada
Zadbaj o odpowiednią dietę dla kobiet karmiących piersią. Uwzględnij w niej większą ilość napojów spożywanych każdego dnia – szczególnie wody. Pamiętaj bowiem, że w trakcie karmienia piersią zwiększa się zapotrzebowanie na płyny.
 

rada
Postaraj się nie stresować – to także osłabia produkcję mleka. Powiedz partnerowi i innym bliskim, że potrzebujesz ich wsparcia psychicznego. Możesz też porozmawiać z innymi mamami, które już to przeszły – poradzą Ci, jak przetrwać kryzys laktacyjny!
 

rada
Gdy kryzys laktacji się przedłuża (trwa więcej niż 2–3 dni) lub po prostu jeśli czujesz, że Twoje obawy o jakość pokarmu się nasilają – skonsultuj się z lekarzem lub doradcą laktacyjnym. Pomogą oni rozwiać Twoje wątpliwości, a to wpłynie na Twój komfort psychiczny.
 

radaAby zwiększyć produkcję mleka w okresie karmienia piersią, pomyśl o sprawdzonej suplementacji. Z myślą o Tobie stworzyliśmy NANCARE® Mama Lacto+™. To produkt, który swoje działanie zawdzięcza kozieradce – powszechnie stosowanej do stymulowania laktacji. Nie zawiera cukru, żelatyny i glutenu. NANCARE® Mama Lacto+™ możesz przyjmować od 1. dnia po porodzie.

 

Z myślą o Tobie przygotowaliśmy poradnik dla mam karmiących piersią. Pobierz go i dowiedz się więcej o zaletach karmienia naturalnego oraz różnych technikach przystawiania dziecka do piersi.

 odciąganie pokarmu laktatorem

 

Pamiętaj: nie obwiniaj się o to, że Twój maluszek wydaje się ciągle głodny! Kiedy już wiesz, dlaczego może się pojawić kryzys laktacyjny, powinnaś rozumieć, że jest to zupełnie naturalny sygnał, iż dziecko zdrowo się rozwija. Potraktuj to więc jako chwilową niedogodność, którą po prostu trzeba przeczekać. Jeśli dodatkowo odpowiednio wesprzesz swój organizm i zadbasz o pobudzenie laktacji, szybciej dogonisz zmieniające się potrzeby maluszka. Wierzymy, że nawet się nie obejrzysz, jak wrócicie do stałego rytmu karmień!

Pomożemy Ci zapamiętać ważne szczegóły, które dotyczą żywienia maluszka. Ściągnij harmonogram z logo Baby&me i zaznaczaj w nim m.in. daty i godziny karmień. Te ważne informacje mogą przydać się podczas wizyty u pediatry.

 

Benefity Nestle Baby&me
Dołącz do programu Nestlé Baby&Me!

Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

0
0
0 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  0
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię