Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
matka trzymająca dziecko na rękach

Jak pobudzić laktację i przetrwać kryzys laktacyjny?

Mamy, które karmią piersią, często zastanawiają się, jakie są najlepsze sposoby na pobudzenie laktacji i jak przetrwać kryzys laktacyjny. Sprawdź, co jeść.

piątek, 18.03.2016

Laktacja

Karmienie piersią umożliwia stworzenie silnej, emocjonalnej więzi matki z dzieckiem, dając maluszkowi poczucie bezpieczeństwa i zapewniając jednocześnie składniki odżywcze niezbędne dla optymalnego rozwoju młodego człowieka. W pierwszych kilku miesiącach życia pokarm matki najlepiej zaspokaja potrzeby żywieniowe noworodka

 

Kryzys laktacyjny

Co zrobić, gdy mamy wrażenie, że pokarmu jest coraz mniej, że dziecko wciąż jest głodne? „Mam za mało pokarmu, mój maluch się nie najada, ciągle chce być przy piersi” - takie wątpliwości często rodzą się w głowach mam, których maluchy chcą stale być przy piersi. Przyczyną takiej sytuacji może być kryzys laktacyjny, który ma miejsce, gdy zapotrzebowanie dziecka na pokarm jest większe niż ilość mleka wytwarzanego przez organizm kobiety. Jest to dość częsty, naturalny i krótkotrwały proces, związany ze skokowym rozwojem dziecka. Zanim zaczniemy jednak mierzyć się z problemem, należy sprawdzić, czy nasz maluch się najada. Jak zatem sprawdzić, czy maluch się najada? 

 

Możesz być pewna, że Twoje maleństwo jest najedzone, jeśli:

  • ssie pierś spokojnie i aktywnie przez 10-20 minut i słyszysz miarowe połykanie
  • spokojnie śpi 3 godziny lub dłużej przynajmniej 1-2 razy na dobę
  • ma „mokrą” pieluszkę w podobnych odstępach czasu w ciągu doby
  • Twoja pierś po karmieniu wydaje się mniej napełniona
  • prawidłowo przybiera na wadze.

Jeśli masz wątpliwości, możesz regularnie ważyć swojego malucha. W pierwszych tygodniach po porodzie wystarczy, że będziesz ważyć dziecko raz na tydzień. W tym okresie noworodek karmiony piersią przybiera od 100 do ok. 250 g na tydzień.  Za punkt wyjścia zawsze wybieraj najniższą masę ciała dziecka po porodzie, a nie masę ciała urodzeniową dziecka. Po 3. miesiącu życia zaobserwujesz, że maluch wolniej przybiera na wadze niż w początkowym okresie, zazwyczaj około lub poniżej 100 g na tydzień. Spowolnienie tempa wzrostu jest zupełnie normalne.

Warto jest co miesiąc zaznaczać masę ciała dziecka na siatce centylowej opracowanej przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) dla dzieci karmionych piersią i obserwować, czy dziecko rozwija się harmonijnie, w tempie odpowiednim do jego wieku.Jeśli w kolejnych okresach pomiarowych dziecko nie przybiera właściwie na wadze, warto skontaktować się z lekarzem pediatrą.

Kliknij tutaj, aby otworzyć siatki centylowe.

Jak pobudzić laktację?

Obawy dotyczące zbyt małej ilości pokarmu pojawiają się często u mam, które przechodzą przez kryzys laktacyjny. Kryzys laktacyjny, pojawia się w okresie skoków rozwojowych malucha. Po ustabilizowaniu laktacji maluchy zazwyczaj jedzą w określonych odstępach, dość regularnie. Jednak co jakiś czas przechodzą przez skoki rozwojowe. Wtedy nagle, z dnia na dzień stają się bez przerwy głodne, marudne i chcą non stop być przy piersi, choć dotąd nie miały takiego zwyczaju. Wiele mam zadaje sobie wtedy pytanie: jak pobudzić laktację? Najlepszym sposobem na pobudzenie laktacji jest przystawianie dziecka do piersi, gdy tylko jest głodne.  Twoje ciało potrzebuje trochę czasu, aby dostosować produkcję mleka dla zwiększonego zapotrzebowania ze strony malucha. Kolejnym tematem, o który młode mamy często pytają specjalistów, jest dieta. 

Co jeść na pobudzenie laktacji?

Nie istnieje specjalna dieta dla mam karmiących piersią. Ważne, by obyła różnorodna, bogata w produkty o wysokiej wartości odżywczej. Dbaj o to, aby w Twojej diecie znalazło się dużo owoców i warzyw, produktów zbożowych (w tym wszelkiego rodzaju kasz), przetworów mlecznych, chudego mięsa i ryb. Pij dużo płynów, najlepiej wody i wykorzystuj każdy moment, kiedy maluszek śpi, na własny wypoczynek. Uzbrój się w cierpliwość i daj sobie i dziecku czas na powrót do normalnego rytmu. Żaden kryzys nie trwa przecież wiecznie.

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.