Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X

Jak przekonać dziecko do nocnika

Nauka korzystania z nocnika nie zawsze jest szybka i łatwa. Jednak istnieje kilka zasad, którymi warto się kierować podczas przekonywania dziecka do nocnika.

poniedziałek, 22.01.2018

Porzucenie pieluchy to znaczne odciążenie rodziców w życiu codziennym, a także pewna ulga dla budżetu domowego. Niestety, należy się liczyć z tym, że ten proces nie przebiega tak szybko, jak mogłoby się wydawać i niejednokrotnie zdarzają się nawroty do starych nawyków (sikania w pieluszkę).

Kiedy uczyć dziecko siadania na nocnik?

Nauka korzystania z nocnika to nie jest najłatwiejsze zadanie. Dla maluszka to poważna zmiana, która wymaga kontrolowania potrzeb fizjologicznych. Moment, w którym dziecko osiąga taką dojrzałość, jest kwestią indywidualną – zwykle pojawia się między 15. a 36. miesiącem życia. W opanowaniu tej techniki niezbędne jest nabycie fizjologicznej umiejętności kontroli zwieracza (wstrzymywania, wydalania) i przełamanie bariery psychicznej – niejako częściowa rezygnacja z bycia małym dzieckiem. Odpowiedź na pytanie, jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika nie należy do prostych, ale z pomocą może przyjść kilka zasad, dzięki którym nauka będzie łatwiejsza zarówno dla dziecka, jak i rodzica.

Nauka korzystania z nocnika - zasady:

 • Dziecko ma swój własny rytm rozwoju. Zbyt duża presja, aby dziecko na nocniku zaczęło siadać samo, jedynie opóźni proces nauki. Jeśli zdecydowanie dziecko nie chce siadać na nocnik, nie sadzaj go na siłę. Jeśli jednak maluch nie chce rozstać się z pieluszką, postaw nocnik w widocznym miejscu i rozmawiaj z dzieckiem o tym, do czego służy nocnik i czego oczekujesz. Za jakiś czas sam będzie chciał spróbować.
 • Dobrze jest zostawić nocnik w łazience, gdzie będzie łatwo dostępny dla dziecka, żeby mogło się z nim oswoić. Na początku towarzysz dziecku, żeby było mniej zaniepokojone (i nie wylało na siebie zawartości nocnika po jego napełnieniu), tłumacz co następnie robimy z zawartością nocnika i gdzie ona trafia.
 • Pamiętaj, że nawet maluszek, który nabył już umiejętność kontroli załatwiania się w dzień na nocnik, w nocy w dalszym ciągu może potrzebować pieluszki. Zanim dziecko nauczy się budzić na „siusiu”, upłynie trochę czasu.
 • Kiedy Twój maluch opanuje umiejętność załatwiania się na nocnik, zaproponuj mu siadanie na specjalnej nakładce na sedes – może dziecku spodoba się „dorosły sposób” na korzystanie z toalety. W ten sposób możesz przekonać dziecko do nocnika.

Kiedy dziecko jest gotowe na nocnik?

Istnieje kilka znaków, które mogą wskazywać na to, że dziecko dojrzało już do etapu nauki sadzania na nocnik:

 • siada i podnosi się samo,
 • kopie piłkę,
 • pokonuje schody,
 • naśladuje gesty dorosłych,
 • je samodzielnie,
 • domaga się pewnej niezależności,
 • zaczyna interesować się swoim nocnikiem,
 • dotyka pieluchy, kiedy ją pobrudzi.

Co robić, jeśli dziecko nie chce siadać na nocnik?

Nauczyć dziecko siadać na nocnik to zdecydowanie nie jest prosta sprawa. Jest to proces, który może trwać nawet kilka miesięcy. Jeśli Twoje dziecko nie chce siadać na nocnik – spokojnie. Nie martw się. Twój maluch najwyraźniej jeszcze nie jest gotowy na zmiany. W tej sytuacji najlepiej byłoby na jakiś czas zapomnieć o nocniku i nie podejmować prób skłonienia dziecka do używania go. Nocnik może pozostać na swoim miejscu (np. w łazience). Nie okazuj rozczarowania ani nie pozwól innym krytykować dziecka za jego postępowanie. Na wszystko przyjdzie pora, na samodzielne siusianie do nocnika również. Wszystko w swoim czasie!

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.