Kobieta w ciąży z butelką wody i jabłkiem

Jaką wodę pić w ciąży i jak często?

Ciąża
Artykuł
Wrz 23, 2024
5 min.

Odpowiednia dieta jest szczególnie ważna w okresie ciąży i karmienia piersią, kiedy dbasz już nie tylko o siebie, lecz także o rozwój swojego maleństwa. Jednym z jej kluczowych elementów jest właściwe nawodnienie organizmu. Dowiedz się, jaka woda w ciąży sprawdzi się najlepiej i ile powinna pić ciężarna.

Pijesz na co dzień wodę, bo zdajesz sobie sprawę, jak jest ważna dla zachowania zdrowia – ale czy wiesz, dlaczego w ciąży ten nawyk jest szczególnie istotny? Przeczytaj, jak zmienia się zapotrzebowanie na płyny, gdy nosisz w sobie maluszka.

Woda w ciąży – dlaczego jest tak ważna?

U osób dorosłych woda stanowi ok. 60% masy ciała. Jest składową wszystkich komórek i uczestniczy w procesie trawienia oraz wchłaniania składników odżywczych, a także wydalania z organizmu toksyn i produktów metabolizmu. Reguluje też gospodarkę wodno-elektrolitową i równowagę kwasowo-zasadową.

W czasie ciąży zapotrzebowanie organizmu na wodę wzrasta. Ma to związek z rozwojem płodu oraz ze zwiększeniem się objętości krążącej krwi, masy narządów kobiety – w tym powiększaniem się macicy – oraz objętości płynu owodniowego. Rośnie też wartość energetyczna diety kobiety ciężarnej, a więc większe ilości składników muszą zostać strawione i wydalone – do czego niezbędna jest woda.

Picie wody wpływa na prawidłowe nawodnienie, które jest bardzo ważne do utrzymania homeostazy organizmu (czyli równowagi jego wewnętrznego środowiska w zmieniających się warunkach zewnętrznych) – zarówno u Ciebie, jak i u rozwijającego się dziecka. Pamiętaj, że podobnie jak przed ciążą zapotrzebowanie na wodę wzrasta proporcjonalnie do jej utraty – czyli np. wtedy, kiedy jesteś aktywna fizycznie, panują upały czy obniżona wilgotność powietrza. Również typowe dolegliwości I trymestru, takie jak wymioty czy zapalenia układu moczowego, zwiększają ilość wody, którą powinnaś wypijać. Jednak dbanie o picie wody w ciąży powinno po prostu być Twoim dobrym nawykiem każdego dnia.

Ile wody pić w ciąży?

Regularne picie wody w ciąży jest bardzo ważne, ponieważ organizm nie potrafi jej magazynować – nadmiary są po prostu usuwane. Dostarczanie mu niewystarczającej ilości płynów łatwo może więc prowadzić do odwodnienia, które ma poważne skutki dla całego organizmu i zaburza jego prawidłowe funkcjonowanie.

Ile wody powinna pić ciężarna? Przeciętne zapotrzebowanie na płyny w ciąży to 2-2,5 litra dziennie. Zaleca się, by woda stanowiła 60-80% tej ilości. Staraj się więc każdego dnia wypijać mniej więcej 1-1,5 litra wody. Resztę możesz uzupełniać np. świeżo wyciskanymi sokami owocowymi lub warzywnymi (szklanka dziennie), herbatą, mlekiem, kefirem, maślanką lub jogurtem naturalnym oraz zupami. Dobrze dopełnią one Twoją dietę w ciąży. Spożywanie wody z różnych źródeł jest niezbędnym elementem zrównoważonej diety i zdrowego trybu życia.

Woda z cytryną w ciąży

Dobrym pomysłem na nawodnienie organizmu w czasie ciąży jest picie wody z cytryną. Niektórym kobietom zapach lub smak cytryn pomaga złagodzić poranne mdłości. Woda z miodem i cytryną w ciąży jest też przez niektórych uznawana za jeden z domowych sposobów na zapobieganie infekcjom.

Picie wody w ciąży – proste sposoby na nawodnienie

Jeśli masz tendencję do zapominania o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów w ciągu doby, w ciąży warto popracować nad poprawą swoich nawyków. Dobrym pomysłem jest zaczynanie dnia od szklanki wody oraz trzymanie dużej (1,5 l) butelki zawsze w zasięgu wzroku – tak aby nie czekać, aż zachce Ci się pić. Dzięki temu masz również kontrolę nad tym, ile wody wypiłaś w ciągu dnia. Dla ułatwienia możesz ustawić sobie przypomnienia w telefonie albo o stałych porach sprawdzać, czy z butelki ubyła założona ilość wody. A jeśli jesteś fanką technologii, możesz ściągnąć specjalną aplikację, która będzie Ci przypominać, że to Twoja pora picia wody.

 

drinking water while pregnant

 

Wodę w ciąży, podobnie jak inne płyny, powinno się pić:

  • w regularnych odstępach czasu,
  • powoli, małymi łykami,
  • zanim pojawi się uczucie pragnienia.

Systematyczne picie niewielkich ilości płynów sprawia, że łatwiej jest utrzymywać stały, odpowiedni poziom nawodnienia i nie dopuścić do sytuacji, w której czujesz pragnienie – stanowi ono bowiem pierwszy objaw lekkiego odwodnienia. Z kolei jeśli będziesz wypijać dużo wody naraz, zostanie ona szybko wydalona, więc takie nawodnienie będzie nieefektywne.

Woda gazowana w ciąży

Kobiety, które przed ciążą nie miały nawyku codziennego picia wody i nie przepadają za jej smakiem, często zastanawiają się, czy w ciąży można pić wodę gazowaną. Nie jest to jednak zalecane, ponieważ bąbelki mogą powodować wzdęcia i inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego oraz tuszować odczuwanie pragnienia.

Woda dla kobiet w ciąży

Jaką wodę pić w ciąży? By utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, warto sięgać po niegazowaną wodę źródlaną. Lepiej unikać wód wysokosodowych, ponieważ nadmiar tego składnika w diecie może mieć związek z powstawaniem obrzęków. Dlatego idealna woda dla kobiet w ciąży nie powinna zawierać go w zbyt dużych ilościach.

Jeśli masz wątpliwości, jaka woda w ciąży będzie odpowiednia, kieruj się wskazaniami Instytutu Matki i Dziecka. Jego rekomendację posiada np. woda mineralna niegazowana Nałęczowianka, która przechodzi rygorystyczny proces kontroli jakości. Spełnia więc najwyższe standardy, a do tego świetnie smakuje. Jest ona odpowiednia również dla dzieci powyżej 1. roku życia , będziesz więc później mogła podawać ją swojemu maluszkowi.

Zacznij budować zdrowe nawyki już dziś. Jeśli do tej pory jeszcze tego nie zrobiłaś, najlepiej od razu postaw koło siebie butelkę i popijaj wodę małymi porcjami przez cały dzień.

Konsultacja merytoryczna:

EDYTA BRALA

Dyplomowana położna, która pracuje od 18 lat w jednym z warszawskich szpitali o III stopniu referencyjności z wyspecjalizowaną opieką nad kobietami w ciąży.

*Miód jest wartościowym składnikiem i może być częścią zdrowej diety, także u dzieci.

Produkt ten może jednak zawierać bakterie, które mogą powodować botulizm niemowlęcy. Dlatego miód nie powinien być wprowadzany przed ukończeniem 12 miesięcy, chyba że zarodniki Clostridium botulinum zostały  inaktywowane odpowiednimi metodami wykorzystującymi wysokie ciśnienie i temperaturę, stosowanymi w produkcji żywności.

Jeśli miód jest składnikiem naszych produktów, przechodzi zewnętrznie zwalidowaną obróbkę cieplną, która gwarantuje, że nasze produkty są bezpieczne do spożycia.

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Poród przedwczesny i jego objawy
Artykuł
Poród przedwczesny

Poród przedwczesny i jego objawy

Poród przedwczesny to sytuacja, w której zakończenie ciąży następuje przed ukończeniem 37. tygodnia. W połowie przypadków pojawia się samoistnie – i może się zdarzyć z bardzo różnych przyczyn.

3 min. czytania

View details 2. trymestr ciąży
Artykuł
Kobieta w 2. trymestrze trzyma się za ciążowy brzuch

2. trymestr ciąży

Drugi trymestr przez wiele mam opisywany jest jako najprzyjemniejszy okres ciąży.

8 min. czytania

View details Fazy porodu
Artykuł
Fazy porodu

Fazy porodu

Poród kończy okres ciążowy i dla każdej mamy jest bardzo ważnym przeżyciem. Choć kojarzy się z bólem i dużym wysiłkiem, po jego zakończeniu nareszcie można wziąć w ramiona wyczekiwane maleństwo.

8 min. czytania

View details 21. tydzień ciąży
Artykuł
21 tydzień ciąży - ruchy dziecka

21. tydzień ciąży

21. tydzień to początek drugiej połowy ciąży. Jest to już druga połowa 5. miesiąca, dlatego dobrze, abyś teraz uważnie obserwowała swój organizm i nieco zwolniła tempo życia.

5 min. czytania

View details Mija termin porodu i nic – co dalej?
Artykuł
Kobieta w ciąży trzyma swój brzuch

Mija termin porodu i nic – co dalej?

Termin porodu, który orientacyjnie ustalił lekarz na początku ciąży, wcale nie musi oznaczać, że maluszek pojawi się na świecie dokładnie w tym dniu. Czasami zdarza się, że mija już 40.

6 min. czytania

View details Ostuda ciążowa
Artykuł
Kobieta z ostudą ciążową

Ostuda ciążowa

W ciąży wiele kobiet ze zmartwieniem obserwuje pojawianie się przebarwień na twarzy. Ten częsty problem dermatologiczny nosi nazwę ostudy ciążowej.

4 min. czytania

View details Poradnik dla przyszłych mam
Artykuł
Poradnik dla przyszłych mam

Poradnik dla przyszłych mam

Pierwsze dwa lata życia maluszka to bardzo intensywny okres w jego rozwoju. Sprawdź, w jaki sposób możesz zadbać o potrzeby żywieniowe swojego dziecka już od momentu poczęcia.

2 min. czytania

View details 4. tydzień ciąży
Artykuł
4 tydzień ciąży – czy to już czas na USG?

4. tydzień ciąży

Jeśli jeszcze nie podejrzewałaś u siebie ciąży, w czwartym tygodniu prawdopodobnie zaczniesz się domyślać, że wkrótce zostaniesz mamą.

5 min. czytania

View details Rozstępy – pielęgnacja skóry w ciąży
Artykuł
Rozstępy

Rozstępy – pielęgnacja skóry w ciąży

Statystyki nie pozostawiają złudzeń – z rozstępami boryka się nawet 90% kobiet w ciąży.

4 min. czytania

View details Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?
Artykuł
USG w ciąży

Wszystko o USG w ciąży – czy jest bezpieczne i jak często można je wykonywać?

USG to jedno z najważniejszych badań, które należy wykonać w ciąży. Warto się dowiedzieć, kiedy należy je robić, jak często oraz jaki ma ono wpływ na Twój organizm.

6 min. czytania

View details Dieta w ciąży – jak zmniejszyć ryzyko alergii u dziecka?
Artykuł
Kobieta w ciąży ze szklanką soku w kuchni

Dieta w ciąży – jak zmniejszyć ryzyko alergii u dziecka?

Nie wiesz, co jeść w ciąży? Martwisz się, że na ten czas musisz zrezygnować ze swoich ulubionych owoców czy jogurtów ze względu na potencjalną alergię dziecka? Niepotrzebnie!

2 min. czytania

View details Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy
Artykuł
9 month

Jestem w ciąży! Przebieg 9 cudownych miesięcy

Jesteś w ciąży? Gratulacje! Ciąża to szczególny czas dla Ciebie i rozwijającego się w Tobie życia. Poznaj przebieg i etapy ciąży miesiąc po miesiącu.

4 min. czytania

View details 39. tydzień ciąży
Artykuł
Kobieta w 39 tygodniu ciąży z małymi bucikami

39. tydzień ciąży

W 39. tygodniu ciąży z niecierpliwością oczekujesz na swojego maluszka, który lada moment przyjdzie na świat. Na tym etapie większość dzieci jest już w pozycji z główką zwróconą w dół.

5 min. czytania

View details Ból pleców w ciąży
Artykuł
Ból pleców w ciąży

Ból pleców w ciąży

Ból pleców w ciąży to jedna z dolegliwości, które pojawiają się niemal powszechnie.

4 min. czytania

View details Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie
Artykuł
Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie

Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie

Nietrzymanie moczu w ciąży to problem, który dotyka wiele przyszłych mam. Dolegliwość może powodować dyskomfort. Zdarza się, że jest bardzo męcząca i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

5 min. czytania

View details Jak liczyć ruchy dziecka?
Artykuł
Jak liczyć ruchy dziecka

Jak liczyć ruchy dziecka?

Liczenie ruchów dziecka to metoda, która pomoże Ci monitorować, czy z Twoim maluszkiem wszystko jest w porządku. Prowadzenie dziennika ruchów maleństwa ułatwia specjalna karta obserwacji płodu.

4 min. czytania

View details 10. tydzień ciąży
Artykuł
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch

10. tydzień ciąży

10. tydzień to 3 miesiąc ciąży – Twoje dziecko ma już ukształtowane nóżki i rączki. Coraz częściej nimi porusza, ale Ty jeszcze nie możesz tego poczuć.

6 min. czytania

View details Trening mięśni Kegla w ciąży
Artykuł
Ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży

Trening mięśni Kegla w ciąży

Mięśnie Kegla są dla kobiet szczególnie ważne. Otaczają one pochwę, odbytnicę i cewkę moczową, podtrzymują też od dołu narządy jamy brzusznej.

4 min. czytania

View details Pierwsze ruchy dziecka – jak je rozpoznać?
Artykuł
Kiedy czuć ruchy dziecka

Pierwsze ruchy dziecka – jak je rozpoznać?

Na pewno czekasz na nie z niecierpliwością!

8 min. czytania