MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Obawy w I trymestrze ciąży. Checklista

Niedawno dowiedzieliście się, że będziecie rodzicami! Choć przed Wami cudowny czas, to zupełnie normalne, że oprócz wielkiej radości możecie również odczuwać strach czy wątpliwości dotyczące tego, jak poradzicie sobie w nowej roli. 

3min. czytania Maj 31, 2024

Specjalnie dla przyszłych rodziców przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak można kontrolować własne uczucia i ze spokojem już od I trymestru przygotowywać się na przyjście dziecka na świat. 

 1. Jeśli w Waszej głowie pojawią się jakiekolwiek wątpliwości czy rozterki, spróbujcie porozmawiać o tym z najbliższym – może to być ktoś z rodziny czy znajomi, którzy mają już dzieci. Wsparcie kochających czy bliskich osób, ich dobre słowo i sama myśl o tym, że możecie na nich liczyć w każdej sytuacji, jest zawsze budujące. 

   

 2. W gorszych chwilach warto, abyście byli dla siebie wyrozumiali – macie prawo odczuwać w tym wyjątkowym czasie całą paletę emocji. 

   

 3. Jeżeli macie obawy związane z rodzicielstwem, warto spróbować zrelaksować się np. na świeżym powietrzu, aby odgonić negatywne myśli. Aktywność fizyczna wyzwala endorfiny i działa nie tylko na poprawę nastroju, ale także na Wasze zdrowie.  

   

 4. Odpoczynek jest bardzo ważny, aby zachować równowagę fizyczną i psychiczną organizmu, dlatego warto w ciągu dnia znaleźć czas na relaks.  

   

 5. Zawsze możecie uspokoić swoje myśli np. podczas spaceru, odprężającej kąpieli czy podczas chwili z dobrą książką albo podcastem. Wystarczy dobrać formę spędzania wolnego czasu do własnych preferencji, aby choć na moment zapomnieć o troskach.

   

 6. Jeśli czujecie, że zaczynają Was przerastać proste czynności, możecie poprosić o wsparcie swoich bliskich. Czasami warto poświęcić czas tylko sobie i zapomnieć o domowych obowiązkach.  

   

 7. Dla przyszłych rodziców bardzo często liczy się możliwość porozmawiania z innymi mamami i ojcami, którzy już mają za sobą podobne doświadczenia. Dlatego warto poszukać np. lokalnych grup wsparcia dla rodziców czy profili w mediach społecznościowych dla mam i tatusiów, aby podzielić się z innymi swoimi spostrzeżeniami czy wątpliwościami. 

   

 8. Czujecie, że nie macie na nic siły? Szczególnie u kobiet w ciąży takie spadki energii są zupełnie normalne. Przyszli ojcowie też mogą mieć czasami gorszy dzień. Aby poprawić sobie humor niekiedy wystarczy mała przyjemność. Może w Waszym przypadku będzie to np. wypicie wspólnie pysznej kawy albo spacer?

   

 9. W zachowaniu dobrego samopoczucia pomocne jest również prawidłowe odżywianie. Zbilansowana, różnorodna i pełnowartościowa dieta jest bardzo ważna zarówno dla kobiet w ciąży, jak i przyszłych ojców.

   

 10. Cały czas macie obawy, czy poradzicie sobie w roli rodziców? Aby choć na chwilę odprężyć ciało i umysł, możecie spróbować różnych terapii – np. masażu relaksacyjnego albo medytacji. A może posłuchacie wspólnie kojących dźwięków pianina, handpana i smyczków? Z myślą o Was skomponowaliśmy kołysanki na każdy miesiąc ciąży, które dostępne są za darmo!

   

 11. Oprócz aktywności fizycznej możecie spróbować prostych ćwiczeń oddechowych, które pomagają zredukować stres. To również doskonała forma przygotowania do porodu i jedna z metod łagodzenia bólu w przypadku kobiet w ciąży.

   

 12. Nie od dzisiaj wiadomo, że planowanie z wyprzedzeniem znacznie pomaga oswoić się z nową sytuacją. Dlatego jeśli czujecie się zagubieni i nie wiecie, od czego zacząć przygotowania do narodzin maluszka, może zapisywanie małych kroków i zadań na dany tydzień czy miesiąc pomoże Wam odzyskać kontrolę nie tylko nad przygotowaniem wyprawki, ale też własnymi myślami. 

   

 13.  Jeśli czujecie się przytłoczeni perspektywą narodzin Waszego dziecka, możecie również zapoznać się z naszym e-bookiem dla świeżo upieczonych rodziców, aby mieć wszystko pod kontrolą, bądź zerknąć do dedykowanych stref dla mam i ojców

   

 14. Czujecie, że potrzebujecie więcej wsparcia? Swoje wątpliwości albo ewentualne pytania dotyczące rodzicielstwa możecie skonsultować z naszymi ekspertami bądź zwrócić się po poradę do Waszego lekarza.
   
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.