MyFeed Personalized Content
Ciąża
Artykuł
Add this post to favorites

Test ciążowy z krwi, czyli wszystko o badaniu b-hCG

Domyślasz się, że możesz być w ciąży? Choć test z apteki nie pokazał dwóch kresek, cały czas odczuwasz pierwsze symptomy ciążowe? Zrób badanie krwi potwierdzające ciążę i sprawdzające poziom hormonu b-hCG w Twoim organizmie. Dzięki tej metodzie będziesz miała pewność, że już wkrótce zostaniesz mamą! Dowiedz się, kiedy można sprawdzić poziom ciążowego hormonu za pomocą badania krwi i czy trzeba być wtedy na czczo. 

5min. czytania Maj 31, 2024

Produkcja gonadotropiny kosmówkowej (b-hCG) rozpoczyna się od momentu tworzenia i zagnieżdżania zarodka, tj. między 7. a 9. dniem ciąży. Najpierw hormon wydzielany jest przez zarodek, a po zagnieżdżeniu jajeczka także przez kosmówkę. Test z krwi jest bardziej precyzyjnym sposobem potwierdzenia ciąży w jej pierwszych tygodniach od tradycyjnego testu ciążowego z moczu czy badania USG.

Ważne

Hormon gonadotropina kosmówkowa odpowiada za pobudzanie ciałka żółtego do wytwarzania progesteronu, który podtrzymuje ciążę. W wypadku płodu męskiego – pobudza komórki jąder do produkowania testosteronu. Ma również działanie immunosupresyjne, zapobiegające odrzuceniu płodu jako „obcej tkanki”.

Kiedy zrobić test ciążowy z krwi?

Podwyższony poziom b-hCG jest obecny we krwi i w moczu, jeszcze zanim zaczniesz odczuwać pierwsze objawy ciąży. Test z krwi możesz zrobić już po 10 dniach od współżycia, po którym mogło dojść do zapłodnienia. Lekarze jednak zalecają poczekać do dnia spodziewanej miesiączki. Stężenie hormonu b-hCG rośnie z dnia na dzień aż do wartości maksymalnych między 8. a 10. tygodniem. W I trymestrze ciąży stężenie tego hormonu we krwi podwaja się średnio co 48 godzin. Następnie stężenie gonadotropiny kosmówkowej zaczyna powoli spadać do 18.-20. tygodnia, kiedy osiąga stały poziom, utrzymujący się do końca ciąży.

Test z moczu (płytkowy lub strumieniowy) w tak wczesnym stadium ciąży może jeszcze nie dać miarodajnego wyniku. Czasami dzieje się tak, gdy kobiety sięgają po testy o niskiej czułości na b-hCG lub robią je jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki. Z kolei na badanie USG może być jeszcze zbyt wcześnie. Pęcherzyk ciążowy w jamie macicy będzie widoczny dopiero od około 5.-6 tygodnia ciąży.

 

beta hcg

 

Test z krwi na ciążę – jak się przygotowywać?

Badanie beta-hCG nie wymaga od Ciebie żadnego specjalnego przygotowania. Można je zrobić w dowolnym momencie dnia, a dodatkowo nie musisz być na czczo przed pobraniem krwi. Badanie możesz wykonać w przychodni na podstawie skierowania od ginekologa – wówczas będzie bezpłatne. Jeśli zgłosisz się do laboratorium na własną rękę, za pobranie krwi będziesz musiała zapłacić.

Test polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej i oznaczeniu w laboratorium wspomnianego już hormonu b-hCG. Hormon składa się z dwóch podjednostek: alfa i beta. Podjednostkę beta można wykryć już we wczesnym etapie ciąży, stąd właśnie nazwa badania. Test z krwi jest najbardziej miarodajny, by potwierdzić ciążę lub ją wykluczyć. Wynik zazwyczaj jest gotowy do odebrania w ciągu 24 godzin od pobrania materiału.

 

pobranie krwi

 

Jakie są normy b-hCG?

Ginekolodzy na podstawie testu z krwi bardzo często określają, czy ciąża w łonie kobiety rozwija się prawidłowo, i prognozują jej przebieg. Świadczą o tym ustalone normy stężeń hormonu b-hCG we krwi oraz sposób jego przyrastania wraz z kolejnymi tygodniami po zapłodnieniu. Jeżeli jesteś w ciąży, stężenie gonadotropiny kosmówkowej powinno być większe niż 5 mIU/ml.

Analiza poziomu hormonu b-hCG pozwoli Twojemu lekarzowi zdiagnozować ciążę o nieprawidłowym przebiegu. Zbyt wysokie stężenie b-hCG może świadczyć m.in. o zespole Downa, a zbyt niskie stężenie alarmuje o ciąży pozamacicznej, zagrażającym poronieniu, nieudanym zabiegu in vitro czy pustym jaju płodowym.

Normy b-hCG dla kobiet w ciąży w poszczególnych tygodniach liczone od 1. dnia ostatniej miesiączki:

  • 3. tydzień ciąży – 5-50 mIU/ml
  • 4. tydzień ciąży – 5-426 mIU/ml
  • 5. tydzień ciąży – 18-7340 mIU/ml
  • 6. tydzień ciąży – 1080-56500 mIU/ml
  • 7.-8. tydzień ciąży – 7650-229000 mIU/ml
  • 9.-12. tydzień ciąży – 25700-288000 mIU/ml
  • 13.-16. tydzień ciąży – 13300-254000 mIU/ml
  • 17.-24. tydzień ciąży – 4060-165400 mIU/ml
  • 25.-40. tydzień ciąży – 3640-117000 mIU/ml

 

Pamiętaj, że normy b-hCG mogą być inne u różnych kobiet w tym samym okresie ciąży. Zdarza się, że wyniki są zróżnicowane w zależności od laboratorium, w którym pobiera się krew. Nigdy nie interpretuj wyników na własną rękę. Za każdym razem konsultuj badania z lekarzem prowadzącym ciążę!

Ważne

Określone stężenie hormonu b-hCG, oprócz wczesnego biochemicznego potwierdzania ciąży, pomaga również w diagnostyce chorób trofoblastu, do których należą zaśniad groniasty i inwazyjny oraz rak kosmówki.

Nie jesteś przekonana co do wiarygodności domowych testów ciążowych z moczu? Jeśli chcesz mieć niemalże 100% pewności, że jesteś w ciąży, udaj się do laboratorium i zrób test ciążowy z krwi. Wynik, który otrzymasz, z pewnością będzie dokładny i pozwoli stwierdzić, czy będziesz mamą. Trzymamy kciuki!

ikona 2
 Pytania i odpowiedzi

 


1. Kiedy zrobić test ciążowy z krwi?

Zasadniczo test ciążowy z krwi – badający poziom b-hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej – można zrobić już po 10 dniach od stosunku seksualnego, w wyniku którego mogło dojść do zapłodnienia. Zazwyczaj jednak zaleca się, aby kobieta poczekała do terminu spodziewanej miesiączki.

2. Czy test ciążowy z krwi może się mylić?

Test ciążowy z krwi jest jedną z najbardziej niezawodnych metod stwierdzających ciążę lub jej brak. Zawsze jednak może dojść do jakiegoś błędu – np. w laboratorium, w wyniku ludzkiej pomyłki itp. Test z krwi może też dać błędnie negatywny wynik, gdy zostanie zrobiony zbyt wcześnie.

3. Czy test ciążowy trzeba robić na czczo?

Przy wykonywaniu testu ciążowego z krwi kobieta nie musi być na czczo – nie wymaga to od niej żadnego przygotowania. Z kolei test ciążowy z moczu dobrze jest zrobić w ramach pierwszego porannego oddawania moczu, dlatego siłą rzeczy kobieta jest zwykle wówczas na czczo.

4. Jaki wynik b-hCG oznacza ciążę?

Zasadniczo uznaje się, że kobieta w ciąży powinna mieć stężenie b-hCG większe niż 5 mIU/ml. W 3. tygodniu ciąży wynik oscyluje zwykle w granicach 5–50 mIU/ml. Później wraz z każdym kolejnym dniem poziom b-hCG intensywnie się zwiększa. Maksymalną wartość przyjmuje między 9. a 12. tygodniem ciąży – na poziomie 25,700–288,000 mIU/ml. Wyniku testu ciążowego nie należy jednak interpretować samodzielnie – należy go skonsultować z lekarzem.

Konsultacja merytoryczna:

DR N. MED. M.SC. JAKUB RZEPKA

 

Specjalista położnictwa i ginekologii

II Klinika Położnictwa i Ginekologii CMKP

Szpital Bielański w Warszawie

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.