Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
dziecko-uczące-się-jeść-samodzielnie

Nauka samodzielnego jedzenia

Twoje dziecko interesuje się jedzeniem i chce samo sięgać po kawałki na talerzu? To świetnie! Czas, by spróbowało samodzielnie zjeść swój posiłek!

środa, 02.11.2016

Rodzice często zastanawiają się, który moment jest najlepszy do rozpoczęcia nauki samodzielnego jedzenia. Najlepszy moment to ten, kiedy dziecko wykazuje zainteresowanie jedzeniem dorosłych i jest gotowe, by „wziąć sprawy w swoje ręce” – np. samo sięga po łyżeczkę lub wybiera paluszkami różne produkty z talerza. Dowiedz się, jak rozpocząć naukę samodzielnego jedzenia i jakie posiłki serwować maluchowi na tym etapie.

Czym jest BLW?
BLW (EN - Baby led weaning, PL - Bobas Lubi Wybór) to metoda wprowadzania stałych pokarmów do diety dziecka, pozwalająca na naukę samodzielnego jedzenia. Metoda ta wykorzystuje naturalną ciekawość dziecka do poznawania świata. Dzieci karmione tą metodą już od pierwszego posiłku mają wolność wyboru. Rola rodzica ogranicza się do przygotowania i podania posiłku – kładzie przed dzieckiem kawałki jedzenia (np. różnych gatunków warzyw, mięsa), by miało do niego swobodny dostęp. To dziecko decyduje czy zje, ile zje – samo chwyta jedzenie w rączkę i wkłada do buzi. Bardzo często jedzenie ląduje na podłodze, bo dziecko je wypluwa, ale o to chodzi - uczy się. Zapewne jeszcze wiele razy dziecko weźmie do rączki dany produkt, zanim go polubi. 

dziecko jedzace owoc raczka

Kiedy można rozpocząć naukę samodzielnego jedzenia?
Naukę samodzielnego jedzenia można rozpocząć w 7-8. m.ż. dziecka, pod warunkiem, że maluch:

 • prosto siedzi
 • sztywno trzyma głowę
 • interesuje się jedzeniem
 • sięga po jedzenie rączką

Jak powinna wyglądać nauka samodzielnego jedzenia
Nauka samodzielnego jedzenia, mimo, że „samodzielna”, powinna odbywać się pod kontrolą osoby dorosłej, dziecko powinno być w pozycji siedzącej. 

 • Pierwszym etapem samodzielnego jedzenia jest wkładanie przez dziecko do buzi małych kęsów produktów. Na początek dobrze sprawdzą się tu kawałki pieczywa, plasterki banana, słupki ogórka, kawałki gotowanego ziemniaka, kawałki gotowanego mięska. Nie należy podawać dziecku produktów zbyt dużych (np. cała marchewka) i zbyt małych (np. zielony groszek, kukurydza, bakalie, orzechy jagody), gdyż stwarzają one ryzyko zakrztuszenia się. Początkowo naukę karmienia tą metodą rozpoczynamy od podania jednego samodzielnego posiłku dziennie. 
 • Kolejnym etapem nauki samodzielnego jedzenia jest jedzenie łyżeczką. Atrybuty jedzeniowe dla malucha powinny być zaokrąglone, a naczynia nietłukące. Jedząc łyżeczką, dziecko ćwiczy koordynację ręka-oko. 

Mamusiu, jem sam!

Obejrzyj film i dowiedz się, jak powinna wyglądać nauka samodzielnego jedzenia: 

Prezentujemy kilka propozycji posiłków do nauki samodzielnego jedzenia:

 • Minikanapeczki z pieczywa posmarowane mięskiem Delikatny Indyk Gerber
 • Drobne kawałki miękkich owoców i warzyw, np. gotowana marchewka lub brokuł i malinki
 • Miśkopty (dla niemowląt po 9. miesiącu życia)
 • Kasza manna ugotowana na gęsto, ostudzona i pocięta w kostkę 

Brakuje Ci pomysłów na posiłki dla swojego malucha? Obejrzyj poniższy film i przekonaj się:  

 • jak zainteresować malucha jedzeniem i sprawić, że chętnie sięgnie po różnorodne posiłki, ucząc się samodzielności przy stole
 • jak komponować posiłki dla dziecka, by mieć pewność, że dostarczysz mu wiele wartościowych składników
 • jak połączyć dziecięcy posiłek z edukacją i dobrą zabawą
 • jakie korzyści przynosi dziecku obcowanie z różnymi kolorami, kształtami i fakturami na talerzu
 • jak zachęcić malucha do jedzenia, nawet jeśli jest typowym niejadkiem

Jakie są zalety metody BLW?
Metoda karmienia BLW ma wiele zalet - rozwija wszystkie zmysły dziecka i jego samodzielność. Dziecko karmione wg BLW ma okazję popróbować chrupania, łamania na kawałki, skrobania dziąsłami/ząbkami, żucia, poznaje soczystość, suchość, chrupkość, papkowatość, kleistość. Dzieci karmione według BLW bardzo rzadko stają się przysłowiowymi Tadkami-Niejadkami. Nie boją się w późniejszym czasie odkrywania nowości jedzeniowych, są zawsze ciekawe kolejnego smaku, kształtu, faktury, koloru, konsystencji. 

Pobierz e-booka

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 3.66/5

Moja córka sama zadecydowała

Ja do BLW podchodziłam z dużymi obawami, jednak moja córka jest totalną Zosią samosią je bardzo chętnie ale tylko pod warunkiem że je sama! Wspaniałe sprawdza się ugotowany makaron wymieszany z jakimś słoiczkiem.

Błąd

Zęby nie są potrzebne by można było zacząć rozszerzać dietę metoda blw

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.