Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Nauka samodzielnego jedzenia
Gerber Deserek jabłko gruszka brokuł

Nauka samodzielnego jedzenia

Wasze dziecko chce samo sięgać po kawałki na talerzu? To świetnie – czas, aby spróbowało samodzielnie zjeść swój posiłek! Podpowiemy Ci, jak można mu w tym pomóc, aby nauka szła szybciej, i jakie posiłki można mu serwować.

środa, 02.11.2016

Gerber Deserek jabłko gruszka brokuł

Zastanawiasz się, kiedy Twoje dziecko powinno rozpocząć naukę samodzielnego jedzenia? Najlepszy moment to często ten, kiedy maluszek ukończył już 4. miesiąc życia, zaczyna wykazywać zainteresowanie jedzeniem dorosłych i jest gotowy, aby „wziąć sprawy w swoje ręce” – np. sam sięga po łyżeczkę lub wybiera paluszkami różne produkty z talerza. Istnieje metoda wprowadzania stałych pokarmów do diety dziecka, która nazywa się BLW (Baby Led Weaning). Dowiedz się, na czym ona polega i oceń, czy może pomóc Twojemu dziecku w nauce samodzielnego jedzenia!

Dziecko jedzące za pomocą metody BLW

Bobas Lubi Wybór, czyli BLW (Baby Led Weaning)

BLW (ang. Baby Led Weaning, pol. Bobas Lubi Wybór) to metoda wprowadzania stałych pokarmów do diety dziecka, pomagająca w nauce samodzielnego jedzenia. Metoda ta wykorzystuje naturalną ciekawość dziecka do poznawania świata.

Kawałki warzyw, owoców, jajka i chleba

W przypadku tej metody rola rodzica ogranicza się do przygotowania i podania posiłku. Rodzic kładzie przed dzieckiem kawałki jedzenia (np. różne rodzaje warzyw czy owoców) tak, aby miało do niego swobodny dostęp. Od dziecka zależy czy zje i ile zje – samo powinno chwycić jedzenie w rączkę i włożyć do buzi. Zdarza się, że jedzenie ląduje na podłodze, bo dziecko je wypluwa, ale w ten sposób również się uczy! Zapewne jeszcze wiele razy dziecko weźmie do rączki dany produkt, zanim go polubi.
Dziecko jedzące zieloną zupkę

Jakie są zalety metody BLW?

Metoda karmienia BLW kształtuje samodzielność. Dziecko karmione tym sposobem BLW rozwija nie tylko zmysł smaku, ale też dotyku. Dodatkowo ma okazję samodzielnie sprawdzić konsystencję jedzenia, jego gęstość, lepkość, twardość, papkowatość czy kleistość.

Podczas wprowadzania metody BLW i nauki jedzenia łyżeczką trzeba przygotować się na spory bałagan. Być może warto zakupić krzesełko do karmienia ze specjalnymi tackami na jedzenie, śliniaki (z kieszenią na spadające jedzenie) czy fartuszki. Na rynku dostępne są też naczynia dla dziecka, z przyssawkami, aby talerz czy miska nie przesuwały się podczas jedzenia.

Kiedy można rozpocząć naukę samodzielnego jedzenia?

Poza czasem rozpoczęcia rozszerzania diety (czyli po 4. miesiącu wg. schematu żywienia niemowląt) nie ma dokładnych wytycznych co do tego, kiedy można rozpocząć wdrażanie metody BLW. W tej kwestii mamy dla Was cenną wskazówkę: zacznijcie wtedy, kiedy dziecko i Wy sami jesteście na to gotowi. Wasz maluszek powinien jednak:

 • prosto siedzieć
 • sztywno trzymać głowę
 • interesować się jedzeniem
 • sięgać po jedzenie rączką

Dziewczynka jedząca brokuły

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o metodzie BLW? Pobierz nasz e-book dla rodziców, w którym wyjaśniamy podstawy tej metody i obalamy mity dotyczące samodzielnego jedzenia.

POBIERZ E-BOOK


 

Jak powinna wyglądać nauka samodzielnego jedzenia?

Nauka samodzielnego jedzenia, mimo że „samodzielna”, powinna odbywać się pod kontrolą osoby dorosłej. Dziecko powinno znajdować się w pozycji siedzącej.

Rączką do buzi

Pierwszym etapem samodzielnego jedzenia jest wkładanie przez dziecko do buzi małych kęsów jedzenia. Na początek mogą sprawdzić się np. słupki ogórka, kawałki gotowanego ziemniaka, kawałki gotowanego mięska.

Nie należy podawać dziecku produktów zbyt dużych (np. cała marchewka), zbyt małych (np. zielony groszek, kukurydza, jagody) i zbyt twardych (bakalie, orzechy), gdyż stwarzają one ryzyko zadławienia się.

Łyżeczką do buzi

Kolejnym etapem może być nauka samodzielnego jedzenia łyżeczką. Sztućce dla maluszka powinny być zaokrąglone, a naczynia nietłukące. Jedząc łyżeczką, czyli próbując trafiać nią do ust, dziecko ćwiczy koordynację ruchową.

 

Poznaj kilka propozycji posiłków do nauki samodzielnego jedzenia

 • Drobne kawałki miękkich owoców i warzyw, np. gotowana marchewka lub brokuł i malinki
 • Kasza manna ugotowana na gęsto lub mamałyga, ostudzona i pocięta w kostkę
 • Mini-kanapeczki z pieczywa posmarowane mięskiem Delikatny Indyk Gerber
 • Kulki z warzyw, mięsa i zbóż
 • Makaron ugotowany na miękko
 • Posiekana kiszona kapusta
 • Miśkopty

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
 • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
 • weź udział w konkursach i wygrywaj
 • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 3.66/5
avatar
avatar

Moja córka sama zadecydowała

Ja do BLW podchodziłam z dużymi obawami, jednak moja córka jest totalną Zosią samosią je bardzo chętnie ale tylko pod warunkiem że je sama! Wspaniałe sprawdza się ugotowany makaron wymieszany z jakimś słoiczkiem.

avatar

Błąd

Zęby nie są potrzebne by można było zacząć rozszerzać dietę metoda blw

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.