Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X

Kaszki i kleiki - przygotowywane z myślą o niemowlętach

Podając swojemu dziecku kaszkę lub kleik dla niemowląt sprawdź czy jest to produkt specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

poniedziałek, 03.10.2016

Kaszki i kleiki zbożowe to jedne z ulubionych posiłków wielu maluchów. Należy jednak pamiętać o tym, że dzieciom do 3. roku życia powinno podawać się tylko te kaszki, które są dla nich przeznaczone - takie jak kaszki i kleiki Nestlé.

Jakie kaszki i kleiki dla niemowląt?

Kaszki i kleiki przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci znacznie różnią się od „dorosłych” kasz i innych produktów zbożowych przeznaczonych dla starszych dzieci. Kupując żywność dla niemowląt należy zwracać uwagę na informacje zawarte na opakowaniach i wybierać produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego, czyli produkty wyprodukowane z myślą o maluchach do 3. roku życia, ponieważ brzuszki dzieci są delikatniejsze.

Kaszek i kleików dla niemowląt i małych dzieci należy szukać na sklepowej półce, wśród innych produktów przeznaczonych dla najmłodszych. Dzięki specjalnym oznaczeniom na etykiecie produkty dla niemowląt w bardzo prosty sposób można odróżnić od innych produktów.

Co to znaczy: produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego?

Przeznaczenie produktu dla niemowląt potwierdza zamieszczany na etykiecie napis informujący o tym, że jest to „środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego”, czyli produkt, który ze względu na swój specjalny skład i sposób wytwarzania:

  • spełnia rygorystyczne wymagania żywności dla niemowląt i małych dzieci,
  • ma skład dostosowany do potrzeb dziecka, w tym odpowiednie proporcje białek, tłuszczów czy węglowodanów,
  • produkowany jest z surowców ściśle kontrolowanych, szczególnie na obecność pozostałości zanieczyszczeń, takich jak pestycydy czy metale ciężkie,
  • zgodnie z przepisami prawa nie zawiera substancji konserwujących, barwników ani wzmacniaczy smaku.

Czym powinna charakteryzować się żywność dla niemowląt?

W procesie produkcji kleików i kaszek Nestlé stosowane są rygorystyczne normy w zakresie prawa żywnościowego (zarówno krajowe, jak i określane przez prawodawstwo Unii Europejskiej), opracowane z myślą o niemowlętach i małych dzieciach. Kaszki dla niemowląt produkowane są z wysokiej jakości ziaren zbóż pochodzących od sprawdzonych dostawców. W ich procesie produkcji zgodnie z przepisami prawa nie można stosować dodatków do żywności, które mogą pojawiać się w produktach przeznaczonych dla starszych dzieci i dorosłych.

Kolejną z istotnych informacji umieszczanych na opakowaniu kaszek i innej żywności przeznaczonej dla niemowląt jest oznaczenie wiekowe, czyli wskazanie wieku, od którego dany produkt można podawać małemu dziecku (np. „po 6. miesiącu życia”). Dzięki niemu rodzice mają pewność, że podają dziecku produkt dostosowany do jego potrzeb żywieniowych na danym etapie jego rozwoju - zarówno pod kątem substancji odżywczych, jak i konsystencji. Jeżeli opakowanie nie ma wyróżnionej informacji dotyczącej wieku podawania, oznacza to, że jest to produkt przeznaczony dla dzieci powyżej 3. roku życia. Takich produktów nie należy podawać młodszym dzieciom!

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.