4. miesiąc życia dziecka

4. miesiąc życia dziecka

0-4 miesiące
Artykuł
Sty 13, 2025
6 min.

Wasz maluszek dalej się rozwija – wkroczył już w 4. miesiąc życia. Jest coraz silniejszy i jeszcze bardziej ruchliwy. Ochoczo odkrywa świat, poznając go wszystkimi zmysłami. Na tym etapie życia dziecko szczególnie upodoba sobie zmysł dotyku. Z pewnością zauważycie, że niemal wszystko, co znajduje się obok niego, dostaje się w jego małe ręce i trafia do buzi.

U 4-miesięcznego dziecka możecie zaobserwować, jak próbuje opanować umiejętność zmiany pozycji i przemieszczania się. Dalej bawi się swoimi rękami, a ponieważ udoskonaliło również technikę chwytu, to chętnie sięga po przedmioty znajdujące się obok niego. Dzieci w tym wieku zazwyczaj dość regularnie śpią, a w ciągu dnia są pogodne i mają masę energii do dalszego odkrywania świata!

Kalendarz rozwoju dziecka z zaznaczonym czwartym miesiącem

Rozwój fizyczny

Dwoje 4-miesięcznych maluszków leżących na brzuszkach

Gdy położy się czteromiesięczne niemowlę na brzuchu, z pewnością szybko uniesie wysoko głowę, by lepiej obserwować otoczenie. Może też przy tym prostować nogi, jak również wyciągać do przodu ręce. Są to wyraźne przymiarki do prób pełzania. Maluszek będzie też próbował przekręcać się na boki. W pozycji na plecach bawi się natomiast swoimi rękami, ale i sięga po inne przedmioty znajdujące się obok niego. Ogląda je uważnie, a następnie zwykle wkłada do buzi. Takie dotykanie i smakowanie rzeczy pozwala dziecku poznawać świat, ale i przygotowuje je do nauki jedzenia (gryzienia, żucia i przesuwania językiem).

Pod koniec 4. miesiąca dziecko zazwyczaj

Ikona - małe dziecko podnosi główę
podnosi wysoko główkę w leżeniu na brzuchu i podpiera się na przedramionach, próbując jak najbardziej unieść klatkę piersiową,
 

Ikona - mam trzyma dziecka

samodzielnie utrzymuje już głowę, gdy nosi się je na rękach czy w chuście,



Ikona - dłoń dziecka

chwyta przedmioty całą dłonią, ale jeszcze bez użycia kciuka,
 

Ikona - noworodek leży na boku

potrafi się przekręcić z leżenia na plecach do pozycji na boku – jest to tzw. przewrót całym ciałem (en block),


Ikona - twarz dziecka

wkłada przedmioty do buzi – usprawnia koordynację między ręką a ustami,



Ikona - stopy dziecka
intensywnie, naprzemiennie kopie nóżkami – w pozycji zarówno na plecach, jak i na brzuchu – oraz doskonali odpychanie się stopami od podłoża, aby się przemieścić. 

Rozwój psychiczny

Dziecko w 4. miesiącu życia uczy się wyraźnie okazywać radość. Zaczyna się głośno śmiać, gdy jest zadowolone lub rozbawione. Wydaje się też bardzo „rozgadane” – intensywnie grucha, a do tego bawi się swoim głosem, odkrywając coraz to nowe dźwięki. Co więcej, już niemal bezbłędnie rozpoznaje bliskich – i wyraźnie się wtedy ożywia!

Pod koniec 4. miesiąca dziecko zazwyczaj:

Ikona - uśmiechnięta twarz dziecka

głośno się śmieje, dając w ten sposób wyraz swojej radości,
 

rozwija głużenie
rozwija głużenie, dodając do niego kolejne spółgłoski – wypowiada takie zbitki głosek jak np. „ba-ba”, „ga-ga”,
 

Ikona - twarz dziecka
bawi się swoim głosem, sprawdzając różne formy jego wykorzystania – takie jak mruczenie, piszczenie, parskanie, krzyczenie,
 

Zabawki
uczy się bawić przedmiotami – przygląda się im dokładnie, poznaje różne kształty i faktury,

 

Oko
potrafi patrzeć na wszystkie strony, rozglądać się i wodzić wzrokiem za poruszającymi się obiektami.

 

Żywienie

Na tym etapie nie czas jeszcze na rozszerzanie diety dziecka. Waszemu niemowlęciu wciąż wystarcza mleko mamy. Pierwsze stałe posiłki możecie zacząć wprowadzać nie wcześniej niż po 4. miesiącu życia i nie później niż pod koniec 6. miesiąca. To wtedy u większości niemowląt pojawiają się umiejętności niezbędne do jedzenia i trawienia pokarmów stałych. Warto więc uważnie obserwować dziecko i cierpliwie poczekać na moment, gdy będzie gotowe na nowe smaki i konsystencje. 

Szczepienia i badania

Zgodnie z zaleceniami w 3. lub 4. miesiącu życia maluszka wykonywane są kolejne szczepienia. M.in. podawana jest kolejna dawka szczepionki przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi (tzw. DTP) – oraz pierwsza przeciw polio, czyli chorobie Heinego-Medina (tzw. IPV). Skonsultujcie się z lekarzem, żeby mieć pewność, że wszystkie szczepienia wykonywane są we właściwym czasie.

Wspieranie rozwoju dziecka - 4. miesiąc

Jak najwięcej układajcie dziecko na podłodze – oczywiście odpowiednio przygotowanej, aby była dla maluszka bezpieczna. Jeśli tylko temperatura na to pozwala, zdejmijcie maluszkowi skarpetki i pozwalajcie na trenowanie ruchów boso, jeszcze bez butów. Warto też zadbać o to, aby w pobliżu niego znalazły się wspierające rozwój zabawki dla 4. miesięcznego dziecka. Dziecko będzie bardzo zainteresowane rzeczami wydającymi rozmaite dźwięki i mającymi zróżnicowane faktury. Podawajcie mu je do dłoni, aby rozwijać u maluszka technikę chwytu. Można też położyć zabawkę w zasięgu jego rąk, żeby niemowlak spróbował sam po nią sięgnąć.

Warto wiedzieć!

Już w wieku niemowlęcym można zacząć uczyć dziecko czytać. Nauka ta polega na pokazywaniu maluszkowi kart z kluczowymi wyrazami i tłumaczeniu ich znaczenia. W tym przypadku, podobnie jak w nauce mówienia, maluszek przyswaja całe słowa, a nie pojedyncze litery. Nauka czytania u niemowląt może być prowadzona tzw. metodą Domana (od nazwy twórcy), w której prezentowane są wyłącznie słowa, lub metodą globalną, gdy na kartach dodatkowo pojawiają się obrazki ilustrujące poszczególne wyrazy.

Dalej jak najwięcej mówcie do dziecka – opowiadajcie mu, co robicie lub np. co widzicie na spacerze. Ponieważ maluszek uwielbia teraz ćwiczyć różne sposoby wykorzystywania głosu, możecie mu potowarzyszyć w tej zabawie! Rozmaite mlaśnięcia, piski, pomruki będą go bardzo bawić, a co więcej będą ćwiczyć jego zmysł obserwacji i zachęcać do naśladowania głosu rodzica. Stymulujcie też słuch dziecka. Można to robić grzechotką czy delikatnym dzwoneczkiem. Wystarczy lekko potrząsać nimi raz z jednej strony maluszka, raz z drugiej. Pozwoli mu to zlokalizować źródło dźwięku. Nie zapominajcie o docenianiu osiągnięć dziecka. Niech Wasz niemowlak czuje wsparcie i radość z czynionych przez niego postępów. 

Warto wiedzieć!

Maluszki w 4. miesiącu życia uwielbiają przeglądać się w lustrze. Oczywiście jeszcze nie są w stanie zrozumieć, że widzą w nim własne odbicie. U dziecka dopiero zaczyna wykształcać się świadomość, ale na razie wciąż uważa siebie i rodzica za jedność. Niemniej widoki w lustrze, obserwowanie w nim ruchu i mimiki – są dla maluszka fascynujące. Róbcie razem do lustra śmieszne miny. Pozwoli to niemowlęciu potrenować mięśnie buzi. Możecie też poszukać specjalnych zabawek z lusterkiem – grzechotek, zawieszek czy maskotek. Maluszek na pewno je polubi i będzie chętnie podziwiał w nich swoje odbicie!

Pytania i odpowiedzi

  1. Co potrafi 4-miesięczne dziecko?

    Pod koniec 4. miesiąca dziecko potrafi już utrzymywać główkę, gdy jest noszone na rękach oraz gdy leży na brzuchu i podpiera się na przedramionach. Samodzielnie przekręca się też z pleców na bok i doskonali odpychanie się nóżkami od podłoża oraz kopanie. Chwyta przedmioty (jeszcze bez użycia kciuka) i często wkłada je do buzi. W tym wieku dziecko głośno się śmieje oraz bawi się swoim głosem, wydając różne dźwięki. Tzw. głużenie rozwija się o kolejne spółgłoski, np. „b” i „g”.
     

  2. Ile powinno ważyć 4-miesięczne dziecko?

    Dziecko w 4. miesiącu życia waży średnio 5,3-8,5 kg.
     

  3. Ile śpi 4-miesięczne dziecko?

    Dziecko w wieku 4 miesięcy w ciągu doby może przesypiać łącznie nawet 16 godzin. Jednak generalna tendencja jest taka, że okres snu stopniowo się skraca, a czuwania – wydłuża. Oprócz snu nocnego 4-miesięczny maluch zwykle ucina sobie 2-3 drzemki w ciągu dnia. Warto pamiętać, że sen u dziecka to kwestia indywidualna, a powyższych informacji nie należy traktować jak uniwersalnych reguł.
     

  4. Jak nosić 4-miesięczne dziecko?

    4. miesiąc życia to etap, gdy dziecko umie już samodzielnie utrzymać główkę i jest ciekawe otaczającego je świata, dlatego można spróbować nosić je, opierając plecami o swoją klatkę piersiową. Ważne, by w tej pozycji podtrzymywać nóżki niemowlęcia dość wysoko, tak aby ani nie zwisały swobodnie, ani nie tworzyły kąta prostego z korpusem. Drugą ręką stabilnie trzeba trzymać klatkę piersiową dziecka.
     

  5. Ile je 4-miesięczne dziecko?

    Dzieci karmione mlekiem mamy jedzą częściej niż te, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione piersią. Mamy, które wcześniej karmiły piersią na żądanie, nadal mogą trzymać się tej metody. W innym wypadku najlepiej sprawdzić tabelę karmienia dołączoną do konkretnego produktu. Potwierdzeniem tego, że dziecko jest prawidłowo odżywiane, jest jego odpowiednie przybieranie na wadze.
     

  6. Ile powinno jeść 4-miesięczne dziecko karmione piersią?

    Przyjmuje się, że od 2. do 4. miesiąca życia niemowlę powinno być wciąż karmione na żądanie. Maluszek może zgłaszać chęć jedzenia nawet 8-12 razy na dobę.

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details 3. miesiąc życia dziecka
Artykuł
3. miesiąc życia dziecka

3. miesiąc życia dziecka

W 3. miesiącu życia dziecko jest zwykle bardzo pogodne i roześmiane. Żywo reaguje na obecność rodziców, cieszy się, piszczy z radości – ale może też okazywać niezadowolenie, np.

7 min. czytania

View details 2. miesiąc życia dziecka
Artykuł
2. miesiąc życia Dziecka

2. miesiąc życia dziecka

W 2. miesiącu życia maluszek przestaje być noworodkiem. Możecie zaobserwować, że nie śpi już tak dużo jak wcześniej. Wykazuje się też znacznie większą ruchliwością. W 2.

8 min. czytania

View details 1. miesiąc życia dziecka
Artykuł
1. miesiąc życia Dziecka

1. miesiąc życia dziecka

Pierwszy miesiąc życia dziecka to okres noworodkowy.

5 min. czytania

View details Mikrobiota jelitowa u dzieci – czym jest i jak o nią dbać?
Artykuł
Mama z dzieckiem

Mikrobiota jelitowa u dzieci – czym jest i jak o nią dbać?

Mikrobiota jelitowa (nazywana kiedyś mikroflorą) to bakterie, które zamieszkują przewód pokarmowy człowieka.

5 min. czytania

View details Kiedy noworodek jest najedzony? Sam Ci to pokaże!
Artykuł
Kiedy noworodek jest najedzony

Kiedy noworodek jest najedzony? Sam Ci to pokaże!

Jak sprawdzić, kiedy noworodek się najada? Gdy jest karmiony piersią, zwykle sam to pokaże. Pozwól swojemu dziecku samodzielnie decydować, kiedy jest najedzone.

2 min. czytania

View details Napoje - kiedy I co podawac dziecku?
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Napoje - kiedy I co podawac dziecku?

Napoje - kiedy I co podawac dziecku?

1 min. czytania

View details Ćwiczenia na brzuchu dla niemowlaka
Artykuł
Leżenie na brzuszku – grafika

Ćwiczenia na brzuchu dla niemowlaka

Już od pierwszych dni życia możesz układać swojego maluszka na brzuchu.

3 min. czytania

View details Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka
Artykuł
Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Top 5 składników ważnych dla Twojego dziecka

Wybierz posiłki zawierające te kluczowe witaminy i składniki mineralne, by pomóc swojemu dziecku zdrowo się rozwijać.

1 min. czytania

View details Na czym polega metoda Montessori?
Artykuł
Dziecko bawiące się sorterem Montessori

Na czym polega metoda Montessori?

Niektórzy rodzice decydują się na wprowadzenie metody Montessori w domu lub wysłanie maluszka do żłobka czy przedszkola, gdzie jest stosowany właśnie ten model nauczania.

7 min. czytania

View details Zabawki Montessori
Artykuł
Dwoje dzieci bawiących się w otoczeniu materiałów Montessori

Zabawki Montessori

Rozwój dziecka odbywa się przede wszystkim przez zabawę. Wbrew pozorom zapewnienie mu wszystkiego, co najlepsze, nie wymaga wielkich zakupów.

8 min. czytania

View details Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka
Artykuł
Uśmiechnięte dziecko leży na brzuchu

Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka

Musisz wiedzieć, że nie wszystkie tłuszcze są złe. I nie wszystkich należy unikać! Na szczególną uwagę zasługuje kwas DHA – „dobry” tłuszcz z rodziny kwasów tłuszczowych omega-3.

4 min. czytania

View details Jak czytać bobomigi? Checklista
Artykuł
Jak czytać „język migowy” dziecka? Checklista

Jak czytać bobomigi? Checklista

Dzieci komunikują się z otoczeniem już od momentu urodzenia.

5 min. czytania

View details Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu i najbliższym otoczeniu?
Artykuł
Bezpieczeństwo dziecka w domu

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w domu i najbliższym otoczeniu?

Poznaj zasady, których przestrzeganie zwiększy bezpieczeństwo Twojego maluszka w domu i poza nim.

7 min. czytania

View details Pytania do położnej i pediatry – o co warto zapytać na pierwszej wizycie? Checklista
Artykuł
Świeżo upieczona mama podczas wizyty położnej

Pytania do położnej i pediatry – o co warto zapytać na pierwszej wizycie? Checklista

Wkrótce po urodzeniu przeprowadza się kontrolę zdrowia dziecka, aby upewnić się, że jego rozwój przebiega prawidłowo. Zapoznaj się z naszą listą pytań do położnej lub lekarza pediatry.

3 min. czytania

View details Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka
Artykuł
Jak wyglądają skoki rozwojowe

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

Pierwszy rok życia dziecka to czas, w którym można zaobserwować siedem skoków rozwojowych. Na czym polegają i kiedy się ich spodziewać? Jak zachowuje się maluszek, który przechodzi skok rozwojowy?

7 min. czytania

View details Kupka niemowlaka karmionego piersią i mlekiem modyfikowanym
Artykuł
Kupka niemowlaka karmionego piersia i mlekiem modyfikowanym

Kupka niemowlaka karmionego piersią i mlekiem modyfikowanym

Konsystencja, zapach i kolor kupy oraz częstotliwość wypróżnień dziecka to temat, który często spędza sen z powiek rodzicom.

6 min. czytania

View details Ile snu potrzebuje moje dziecko?
Artykuł
Ile snu potrzebuje moje dziecko

Ile snu potrzebuje moje dziecko?

Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy najciekawsze informacje o śnie maluszka. Przeczytaj naszą inforgrafikę i dowedź się więcej o tym dlaczego sen jest ważny dla zdrowia i rozwoju maluszka.

1 min. czytania

View details Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko
Artykuł
Sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe – sprawdź, jak szybko rośnie dziecko

Siatki centylowe chłopców i dziewczynek pomogą Ci sprawdzić, czy maluszek prawidłowo się rozwija.

5 min. czytania

View details Zdrowe żywienie dziecka w pierwszych 2 latach życia
Artykuł
Uśmiechnięte dziecko

Zdrowe żywienie dziecka w pierwszych 2 latach życia

Zastanawiasz się, ile razy dziennie karmić swoje dziecko? Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Przygotowaliśmy jednak schemat, który może Ci trochę pomóc.

1 min. czytania