U 4-miesięcznego dziecka możesz zaobserwować, jak próbuje opanować umiejętność zmiany pozycji i przemieszczania się. Dalej bawi się swoimi rączkami, a ponieważ udoskonalił również technikę chwytu, to chętnie sięga po przedmioty znajdujące się w zasięgu jego paluszków. Maluszki w tym wieku zazwyczaj dość regularnie śpią, a w ciągu dnia są pogodne i mają masę energii do dalszego odkrywania świata!
Rozwój fizyczny
Gdy ułożysz czteromiesięczne niemowlę na brzuszku, z pewnością szybko uniesie wysoko główkę, by lepiej obserwować otoczenie. Może też przy tym prostować nogi, jak również wyciągać do przodu ręce. Są to wyraźne przymiarki do prób pełzania. Maluszek ułożony na brzuszku będzie też próbował przekręcać się na boki. W pozycji na pleckach bawi się natomiast swoimi rączkami, ale i sięga po inne przedmioty znajdujące się obok niego. Ogląda je uważnie, a następnie zwykle wkłada do buzi. Takie dotykanie i smakowanie rzeczy pozwala dziecku poznawać świat, ale i przygotowuje je do nauki jedzenia (gryzienia, żucia i przesuwania językiem).
Pod koniec 4. miesiąca dziecko zazwyczaj:
podnosi wysoko główkę w leżeniu na brzuchu i podpiera się na przedramionach, próbując jak najbardziej unieść klatkę piersiową
samodzielnie utrzymuje już główkę, gdy nosisz je na rękach, w chuście czy nosidełku
chwyta przedmioty całą dłonią, ale jeszcze bez użycia kciuka
potrafi się przekręcić z leżenia na plecach do pozycji na boczku – jest to tzw. przewrót całym ciałem (en block)
wkłada przedmioty do buzi – usprawnia koordynację między rączką a ustami
intensywnie, naprzemiennie kopie nóżkami – w pozycji zarówno na pleckach, jak i na brzuchu – oraz doskonali odpychanie się stopami od podłoża, aby się przemieścić
Rozwój psychiczny
Z rozczuleniem odkryjesz, że dziecko w 4. miesiącu życia uczy się wyraźnie okazywać radość. Zaczyna się głośno śmiać, gdy jest zadowolone lub rozbawione. Wydaje się też bardzo „rozgadane” – intensywnie grucha, a do tego bawi się swoim głosem, odkrywając coraz to nowe dźwięki. Co więcej, już niemal bezbłędnie Cię rozpoznaje – i wyraźnie się wtedy ożywia!
Pod koniec 4. miesiąca dziecko zazwyczaj:
głośno się śmieje, dając w ten sposób wyraz swojej radości
rozwija głużenie, dodając do niego kolejne spółgłoski – wypowiada takie zbitki głosek jak np. „ba-ba”, „ga-ga”
bawi się swoim głosem, sprawdzając różne formy jego wykorzystania – takie jak mruczenie, piszczenie, parskanie, krzyczenie
uczy się bawić przedmiotami – przygląda się im dokładnie, poznaje różne kształty i faktury
potrafi patrzeć na wszystkie strony, rozglądać się i wodzić wzrokiem za poruszającymi się obiektami
Żywienie
Na tym etapie nie czas jeszcze na rozszerzanie diety dziecka – pierwsze posiłki inne niż mleko mamy można zacząć wprowadzać po 4. miesiącu życia. To wtedy u większości niemowląt pojawiają się umiejętności niezbędne do jedzenia i trawienia pokarmów stałych. Najlepiej jest więc cierpliwie poczekać na moment, gdy dziecko będzie już na to gotowe.
Szczepienia i badania
Zgodnie z zaleceniami w 3. lub 4. miesiącu życia maluszka wykonywane są następujące szczepienia:
- przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi (tzw. DTP) – druga dawka
- przeciw bakterii Haemophilus influenzae typu B (tzw. Hib) – druga dawka
- przeciw polio, czyli chorobie Heinego–Medina (tzw. IPV) – pierwsza dawka
Wspieranie rozwoju dziecka - 4. miesiąc
Jak najwięcej układaj dziecko na podłodze – oczywiście odpowiednio przygotowanej, aby była dla maluszka bezpieczna. Jeśli tylko temperatura w Twoim domu na to pozwala, zdejmij bobasowi skarpetki i pozwalaj na trenowanie ruchów boso, jeszcze bez bucików. Zadbaj też o to, aby w pobliżu niego znalazły się wspierające rozwój zabawki dla 4. miesięcznego dziecka. Twoje dziecko będzie bardzo zainteresowane rzeczami wydającymi rozmaite dźwięki i mającymi zróżnicowane faktury. Podawaj mu je do dłoni, aby rozwijać u maluszka technikę chwytu. Możesz też położyć zabawkę w zasięgu jego rączki, żeby spróbował sam po nią sięgnąć.
Dalej jak najwięcej mów do dziecka – opowiadaj mu, co robisz lub np. co widzicie na spacerze. Ponieważ maluszek uwielbia teraz ćwiczyć różne sposoby wykorzystywania głosu, możesz mu potowarzyszyć w tej zabawie! Rozmaite mlaśnięcia, piski, pomruki będą go bardzo bawić, a co więcej będą ćwiczyć jego zmysł obserwacji i zachęcać do naśladowania Twojego głosu. Stymuluj też słuch dziecka. Weź grzechotkę czy delikatny dzwoneczek i potrząsaj nimi raz z jednej strony maluszka, raz z drugiej. Pozwól mu się rozejrzeć i zlokalizować źródło dźwięku. Jeśli mu się to uda – pochwal go! Niech dziecko czuje Twoje wsparcie i radość z robionych przez nie postępów.
Warto wiedzieć!
Maluszki w 4. miesiącu życia uwielbiają przeglądać się w lustrze. Oczywiście jeszcze nie są w stanie zrozumieć, że widzą w nim własne odbicie. U dziecka dopiero zaczyna wykształcać się świadomość, ale na razie wciąż uważa siebie i Ciebie za jedność. Niemniej widoki w lustrze, obserwowanie w nim ruchu i mimiki – są dla maluszka fascynujące. Róbcie razem do lustra śmieszne miny. Pozwoli to niemowlęciu potrenować mięśnie buzi. Możesz też poszukać specjalnych zabawek z lusterkiem – grzechotek, zawieszek czy maskotek. Twój maluszek na pewno je polubi i będzie chętnie podziwiał w nich swoje odbicie!
Pytania i odpowiedzi
1. Co potrafi 4-miesięczne dziecko?
Pod koniec 4. miesiąca dziecko potrafi już utrzymywać główkę, gdy jest noszone na rękach oraz gdy leży na brzuchu i podpiera się na przedramionach. Samodzielnie przekręca się też z pleców na bok i doskonali odpychanie się nóżkami od podłoża oraz kopanie. Chwyta przedmioty (jeszcze bez użycia kciuka) i często wkłada je do buzi. W wieku 4 miesięcy dziecko głośno się śmieje oraz bawi się swoim głosem, wydając różne dźwięki. Tzw. głużenie rozwija się o kolejne spółgłoski, np. b i g.
2. Ile powinno ważyć 4-miesięczne dziecko?
Dziecko w 4. miesiącu życia waży średnio 5,3-8,5 kg.
3. Ile śpi 4-miesięczne dziecko?
Dziecko w wieku 4 miesięcy w ciągu doby może przesypiać łącznie nawet 16 godzin. Jednak generalna tendencja jest taka, że okres snu stopniowo się skraca, a czuwania – wydłuża. Oprócz snu nocnego 4-miesięczny maluch zwykle ucina sobie 2-3 drzemki w ciągu dnia. Warto pamiętać, że sen u dziecka to kwestia indywidualna, a powyższych informacji nie należy traktować jak uniwersalnych reguł.
4. Jak nosić 4-miesięczne dziecko?
4. miesiąc życia to etap, gdy dziecko umie już samodzielnie utrzymać główkę i jest ciekawe otaczającego je świata, dlatego można spróbować nosić je, opierając plecami o swoją klatkę piersiową. Ważne, by w tej pozycji podtrzymywać nóżki niemowlęcia dość wysoko, tak aby ani nie zwisały swobodnie, ani nie tworzyły kąta prostego z korpusem. Drugą ręką stabilnie trzymamy klatkę piersiową dziecka.
5. Ile je 4-miesięczne dziecko?
Dzieci karmione piersią jedzą częściej niż te żywione mlekiem modyfikowanym. Mamy, które wcześniej karmiły piersią na żądanie, nadal mogą trzymać się tej metody. W wypadku mleka modyfikowanego najlepiej sprawdzić tabelę karmienia dołączoną do konkretnego produktu. Potwierdzeniem tego, że dziecko jest prawidłowo odżywiane, jest jego odpowiednie przybieranie na wadze.
6. Ile mleka modyfikowanego dla 4-miesięcznego dziecka?
Optymalną wielkość porcji mleka modyfikowanego dla niemowlaka w wieku 4 miesięcy najlepiej zawsze sprawdzać na opakowaniu konkretnego produktu. Np. dla mleka NAN OPTIPRO® Plus 1 HM-O będzie to 5 płaskich miarek na 150 ml wody przy 6 karmieniach dziennie.
Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.