MyFeed Personalized Content
5 - 6 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Henri Nestlé i pierwsza kaszka dla niemowląt

Kaszki to pierwsze produkty zbożowe dla niemowląt opracowane przez firmę Nestlé. Ich historia trwa już 150 lat, od kiedy Henri Nestlé stworzył pierwszy, kompletny preparat dla dzieci – lactée FARINE. Zobacz, jak to wszystko się zaczęło!

3min. czytania Maj 28, 2024

Mamy maluszków chętnie sięgają po kaszki Nestlé. Za tym sukcesem stoi firma Anglo-Swiss Condensed Milk Company, której założycielem był farmaceuta niemieckiego pochodzenia – Henri Nestlé. Od kiedy w 1866 r. w Europie pojawiło się pierwsze mleko skondensowane, historia Nestlé trwa nieprzerwanie, a my do dzisiaj przygotowujemy dla niemowląt i małych dzieci pełnowartościowe posiłki na bazie zbóż.

W stronę pierwszej kaszki

Wspomniany już Henri Nestlé zaczynał skromnie, jako stażysta w jednej z niemieckich aptek. Kiedy w 1839 r. przeprowadził się do Szwajcarii i osiedlił we francuskojęzycznym Vevey, rozpoczął eksperymenty chemiczne, prace nad uzupełnianiem recept i sprzedaż leków. W latach 60. XIX wieku, śmiertelność wśród dzieci była bardzo wysoka. Jednocześnie nauka zaczynała rozumieć związek między żywieniem a zdrowym rozwojem wśród najmłodszych. Henri Nestlé, wizjoner z pasją do nauki zaczął szukać rozwiązań żywieniowych w celu zmniejszenia śmiertelności dzieci. Świat wówczas nie znał alternatywy dla kobiecego mleka.

Dzieci, które nie mogły być karmione mlekiem mamy, umierały z powodu niedożywienia, bądź chorób spowodowanych alergią na białko mleka krowiego. Podjęte przez Nestlé prace nad substytutem kobiecego pokarmu miały to wkrótce zmienić.

 

henri nestle

 

Stworzona przez Henriego Nestlé w 1867 r. mieszanka była połączeniem pełnotłustego, odpowiednio przygotowanego alpejskiego mleka krowiego, oczyszczonej z kwasu i skrobi mąki pszennej z wyselekcjonowanych ziaren pszenicy oraz cukru. Zanim jednak produkt przyjął nazwę lactée FARINE (mąka z mlekiem), znany był jako Kindermehl (mąka dzieci).

 

child meal

 

W swoich studiach nad pierwszą kaszką Nestlé korzystał m.in. z dorobku wybitnego niemieckiego chemika Justusa von Liebiga i po kilku latach udoskonalania receptury jego zupy dla niemowląt (baby soup), opracował prostszy przepis, którego wartość szybko została doceniona również w środowisku medycznym. Produkt sygnowany jego nazwiskiem jako Farine Lactée Henri Nestlé (mleczna mąka Henri Nestlé) wkrótce był sprzedawany w większości krajów Europy.

Nestlé, czyli „gniazdo”

W 1867 r. Heinrich po raz pierwszy użył także logo „gniazda”, które stało się znakiem koncernu rozpoznawanym do dziś. Skąd ten pomysł? Otóż w dialekcie południowej Szwabii, skąd wywodziła się jego rodzina, Nestlé oznacza ptasie gniazdko. Ptasia mama, która karmi w nim swoje trzy pisklęta, widnieje od tego czasu w logo firmy.

 

first nestle logo

 

Każde dziecko jest inne

Długa historia badań i innowacji opartych na naukowych odkryciach w zakresie żywienia niemowląt pozwoliła rozbudować ofertę i dostosować ją do potrzeb najmłodszych konsumentów. W Nestlé dobrze wiemy, że każdy brzuszek maluszka jest inny. Dlatego z myślą o najmłodszych powstały różnorodne kaszki, które mogą pomóc m.in. w rozszerzaniu diety niemowlaka.

 

history of porridge

 

Dzisiaj w skład naszej oferty wchodzą: kleiki, kaszki mleczno-ryżowe, kaszki ryżowe bezmleczne, kaszki Dzień Dobry i Dobranoc oraz bezglutenowy produkt zbożowy Nestlé Sinlac, który polecany jest w diecie eliminacyjnej niemowląt. Wszystkie produkty powstają ze starannie dobranych surowców i są przygotowywane pod okiem ekspertów.

W trosce o jakość produktów, same tylko zboża przechodzą setki testów i analiz, zanim trafią do kaszek. Dzięki temu przygotowane na ich bazie posiłki mogą dostarczyć dziś niezbędnych składników odżywczych. I choć od czasów lactée FARINE produkty Nestlé dla niemowląt zmieniły się, nadal powstają z troski o najmłodszych, a my wciąż staramy się wspierać zdrowy i prawidłowy rozwój maluszków. Po ponad 150 latach doświadczenia w tworzeniu kaszek, dziś możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy liderem w żywieniu niemowląt i małych dzieci.

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.