Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Niemowlę jedzące kaszkę Nestlé
Kaszka do picia wielozbożowa

Henri Nestlé i pierwsza kaszka dla niemowląt

Kaszki to pierwsze produkty zbożowe dla niemowląt opracowane przez firmę Nestlé. Ich historia trwa już 150 lat, od kiedy Henri Nestlé stworzył pierwszy, kompletny preparat dla dzieci – lactée FARINE. Zobacz, jak to wszystko się zaczęło!

środa, 27.05.2020

Kaszka do picia wielozbożowa

Mamy maluszków chętnie sięgają po kaszki Nestlé. Za tym sukcesem stoi firma Anglo-Swiss Condensed Milk Company, której założycielem był farmaceuta niemieckiego pochodzenia – Henri Nestlé. Od kiedy w 1866 r. w Europie pojawiło się pierwsze mleko skondensowane, historia Nestlé trwa nieprzerwanie, a my do dzisiaj przygotowujemy dla niemowląt i małych dzieci pełnowartościowe posiłki na bazie zbóż.

W stronę pierwszej kaszki

Wspomniany już Henri Nestlé zaczynał skromnie, jako stażysta w jednej z niemieckich aptek. Kiedy w 1839 r. przeprowadził się do Szwajcarii i osiedlił we francuskojęzycznym Vevey, rozpoczął eksperymenty chemiczne, prace nad uzupełnianiem recept i sprzedaż leków. W latach 60. XIX wieku, śmiertelność wśród dzieci była bardzo wysoka. Jednocześnie nauka zaczynała rozumieć związek między żywieniem a zdrowym rozwojem wśród najmłodszych. Henri Nestlé, wizjoner z pasją do nauki zaczął szukać rozwiązań żywieniowych w celu zmniejszenia śmiertelności dzieci. Świat wówczas nie znał alternatywy dla kobiecego mleka.

Dzieci, które nie mogły być karmione mlekiem mamy, umierały z powodu niedożywienia, bądź chorób spowodowanych alergią na białko mleka krowiego. Podjęte przez Nestlé prace nad substytutem kobiecego pokarmu miały to wkrótce zmienić.

Henri Nestlé – portret

Stworzona przez Henriego Nestlé w 1867 r. mieszanka była połączeniem pełnotłustego, odpowiednio przygotowanego alpejskiego mleka krowiego, oczyszczonej z kwasu i skrobi mąki pszennej z wyselekcjonowanych ziaren pszenicy oraz cukru. Zanim jednak produkt przyjął nazwę lactée FARINE (mąka z mlekiem), znany był jako Kindermehl (mąka dzieci).

Pierwsza kaszka dla niemowląt

W swoich studiach nad pierwszą kaszką Nestlé korzystał m.in. z dorobku wybitnego niemieckiego chemika Justusa von Liebiga i po kilku latach udoskonalania receptury jego zupy dla niemowląt (baby soup), opracował prostszy przepis, którego wartość szybko została doceniona również w środowisku medycznym. Produkt sygnowany jego nazwiskiem jako Farine Lactée Henri Nestlé (mleczna mąka Henri Nestlé) wkrótce był sprzedawany w większości krajów Europy.

Nestlé, czyli „gniazdo”

W 1867 r. Heinrich po raz pierwszy użył także logo „gniazda”, które stało się znakiem koncernu rozpoznawanym do dziś. Skąd ten pomysł? Otóż w dialekcie południowej Szwabii, skąd wywodziła się jego rodzina, Nestlé oznacza ptasie gniazdko. Ptasia mama, która karmi w nim swoje trzy pisklęta, widnieje od tego czasu w logo firmy.

Pierwsze logo Nestlé

Każde dziecko jest inne

Długa historia badań i innowacji opartych na naukowych odkryciach w zakresie żywienia niemowląt pozwoliła rozbudować ofertę i dostosować ją do potrzeb najmłodszych konsumentów. W Nestlé dobrze wiemy, że każdy brzuszek maluszka jest inny. Dlatego z myślą o najmłodszych powstały różnorodne kaszki, które mogą pomóc m.in. w rozszerzaniu diety niemowlaka.

Historia marki Nestlé

Dzisiaj w skład naszej oferty wchodzą: kleiki, kaszki mleczno-ryżowe, kaszki ryżowe bezmleczne, kaszki Dzień Dobry i Dobranoc oraz bezglutenowy produkt zbożowy Nestlé Sinlac, który polecany jest w diecie eliminacyjnej niemowląt. Wszystkie produkty powstają ze starannie dobranych surowców i są przygotowywane pod okiem ekspertów.

W trosce o jakość produktów, same tylko zboża przechodzą setki testów i analiz, zanim trafią do kaszek. Dzięki temu przygotowane na ich bazie posiłki mogą dostarczyć dziś niezbędnych składników odżywczych. I choć od czasów lactée FARINE produkty Nestlé dla niemowląt zmieniły się, nadal powstają z troski o najmłodszych, a my wciąż staramy się wspierać zdrowy i prawidłowy rozwój maluszków. Po ponad 150 latach doświadczenia w tworzeniu kaszek, dziś możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy liderem w żywieniu niemowląt i małych dzieci.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

  • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
  • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
  • weź udział w konkursach i wygrywaj
  • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.