Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X

Schemat żywienia niemowląt. Tabela

Schemat żywienia niemowląt ułatwia rozszerzenie diety dzieci karmionych piersią lub sztucznie. Nasza tabela pozwoli Ci szybko przyswoić informacje.

czwartek, 29.09.2016

Jak pokazują badania* dotyczące sposobu żywienia i stanu odżywienia niemowląt w wieku 6 i 12 miesięcy, przeprowadzone w ostatnich latach, 39% rodziców nigdy nie słyszało o schemacie żywienia niemowląt...

Czym jest schemat żywienia niemowląt?

Schemat karmienia niemowląt jest przewodnikiem po sposobie żywienia dzieci w 1. r. ż. Przedstawia on zalecenia dotyczące właściwego rozszerzania ich jadłospisu. Zalecenia te dotyczą zarówno żywienia dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Rodzice znajdą w nim m.in. informacje dotyczące tego jakie pokarmy, w jakiej ilości i konsystencji oraz w którym miesiącu życia należy wprowadzać do diety dziecka. To pozwoli dziecku na sukcesywne odkrywanie nowych smaków i konsystencji

Układając jadłospis dla małego dziecka, trzeba też uwzględnić jego indywidualne potrzeby:

  • ewentualne alergie
  • nietolerancje pokarmowe
  • upodobania smakowe
  • apetyt

Należy jednak zwrócić uwagę, aby ogólny bilans składników diety był zgodny ze schematem, a rozszerzanie diety należy przeprowadzać stopniowo. To pozwoli dziecku na sukcesywne odkrywanie nowych smaków i konsystencji. Pamiętaj: nie karm dziecka na siłę, pod presją. Ty jako rodzic decydujesz, co dziecku podasz, kiedy i w jakiej formie. A Twój maluch decyduje czy zje to, co ma na talerzu, i jeśli tak, to ile.

Kto opracowuje kalendarz żywienia?

Schemat żywienia niemowląt został opracowany przez Sekcję Żywieniową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. W jego opracowaniu brali udział również pediatrzy, lekarze rodzinni, dietetycy oraz rodzice małych dzieci.

Zalecenia dotyczące żywienia niemowląt zmieniają się wraz z postępem nauki i wiedzy na ten temat. Przy tworzeniu modelu żywienia zawsze brane są pod uwagę wyniki aktualnych badań w tym zakresie, dlatego też wytyczne żywieniowe co jakiś czas ulegają zmianie. 

Aktualna tabela żywienia niemowląt

Najnowsze zalecenia dotyczące karmienia niemowląt pochodzą z 2016 roku. Poznaj optymalny dla Twojego dziecka czas i kolejność wprowadzania nowych produktów do diety:

tabelka-schemat-żywienia-niemowląt.jpg

*Ocena sposobu żywienia i stanu odżywienia niemowląt w wieku 6 i 12 miesięcy w populacji polskiej, przeprowadzone pod kierunkiem dr Anny Stolarczyk i prof. Piotra Sochy z Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” 

 

 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.