Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
Mama karmiąca maluszka
Żywność dla dzieci i niemowląt

Schemat żywienia niemowląt – tabela

Kiedy przychodzi czas na rozszerzenie diety Twojego maluszka, możesz zastanawiać się, kiedy podać mu pokarm inny niż mleko mamy: na przykład krem z warzyw czy mus z owoców. Sprawdź, jak wygląda tabela karmienia noworodka oraz niemowlaka od narodzin do 1. roku życia.

czwartek, 29.09.2016

Żywność dla dzieci i niemowląt

Kiedy Twój skarb dorasta i zmieniają się jego potrzeby żywieniowe, warto wiedzieć, jakie posiłki przygotowywać maluszkowi po odstawieniu od piersi, aby nadal rozwijał się prawidłowo i rósł zdrowo. Każdy rodzic powinien szukać wiarygodnych źródeł, aby mieć wiedzę, co można podać niemowlęciu w określonym miesiącu życia, a czego należy unikać w diecie dziecka.

Czym jest schemat żywienia niemowląt?

Schemat karmienia niemowląt jest przewodnikiem po sposobie żywienia dzieci w 1. roku życia. Przedstawia on zalecenia dotyczące właściwego rozszerzania ich jadłospisu. Wskazówki dotyczą zarówno żywienia dzieci karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Rodzice mogą znaleźć w schemacie żywienia niemowląt m.in. informacje dotyczące tego, jakie pokarmy, w jakiej ilości i konsystencji, oraz w którym miesiącu życia należy wprowadzać do diety dziecka. To może pozwolić Twojemu szkrabowi na sukcesywne odkrywanie nowych smaków i konsystencji. Schemat ten jest ustalany przez specjalistów na podstawie systematycznych badań w zakresie odżywiania niemowląt.

Mama karmiąca dziecko

Układając jadłospis dla małego dziecka, trzeba uwzględnić jego indywidualne potrzeby:

  • ewentualne alergie
  • nietolerancje pokarmowe
  • upodobania smakowe
  • apetyt

Należy także zwrócić uwagę, aby ogólny bilans składników diety był zgodny ze schematem, a rozszerzanie diety należy przeprowadzać stopniowo.


Czy wiesz, że...

Pamiętaj: nie karm dziecka na siłę, pod presją. Ty powinnaś decydować, co dziecku podasz, kiedy i w jakiej formie. Jednak to Twój maluszek decyduje, czy zje to, co ma na talerzu, i jeśli tak, to ile.

Kto opracował schemat żywienia?

Schemat żywienia niemowląt został opracowany przez Sekcję Żywieniową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. W jego tworzeniu brali udział m.in. pediatrzy, lekarze rodzinni czy doświadczeni dietetycy. Zalecenia dotyczące żywienia niemowląt zmieniają się wraz z postępem nauki i wiedzy na ten temat. Przy tworzeniu modelu żywienia zawsze brane są pod uwagę wyniki aktualnych badań w tym zakresie, dlatego też wytyczne żywieniowe co jakiś czas ulegają zmianie.

Aktualny schemat żywienia

Najnowsze zalecenia dotyczące karmienia niemowląt pochodzą z 2016 roku. Poznaj optymalny dla Twojego dziecka czas i kolejność wprowadzania nowych produktów do diety. Poznaj model źywienia niemowląt karmionych piersią i maluszków, którym są już wprowadzane pierwsze pokarmy stałe.

TABELA KARMIENIA NIEMOWLĄT

Ze schematu żywienia dzieci jasno wynika, że do końca 6. miesiąca możesz karmić dziecko wyłącznie piersią. Gdy maleństwo skończy 4 miesiące, możesz już jednak wprowadzać do jego diety pierwsze produkty. Możesz np. zacząć najpierw od warzyw, a potem wprowadzić owoce. Na początek możesz podać dziecku jednoskładnikową zupkę warzywną. Jeśli dziecko jako pierwsze zje słodkie jabłko, może być mu trudniej zaakceptować smak warzyw. Po około tygodniu zacznij dodawać do zupki warzywnej osobno ugotowane chude mięso (np. indyka, kurczaka, królika czy cielęcinę).

Dziecko jedzące samodzielnie

Wprowadzając owoce, możesz rozpocząć od ugotowanego na parze i zblendowanego jabłka. Każdy następny owoc wprowadzaj sukcesywnie. Możesz także zacząć również podawać dziecku jajko (ważne źródło żelaza i innych składników mineralnych), np. ugotowane lub dodane do zupek. Pamiętaj, aby danie zawsze było dostosowane konsystencją do umiejętności dziecka. W 7. lub 8. miesiącu, kiedy Twoje dziecko je już zupki z mięsem, raz w tygodniu zamiast mięsa możesz dodać do nich kawałek ryby, która jest źródłem kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 (np. halibut, dorsz).

Produkty mleczne (jogurt, kefir, serek) jako samodzielny posiłek możesz zacząć podawać około 11. miesiąca życia. Pamiętaj, aby przed ukończeniem dziecka 1. roku życia nie stosować mleka krowiego jako głównego produktu mlecznego.


Czy wiesz, że...

Pamiętaj, aby nie dosładzać dziecku posiłków ani napojów. Dzieci z natury mają preferencję do łatwiejszej akceptacji smaku słodkiego, a nadmiar cukru grozi otyłością i cukrzycą. Nie dodawaj do posiłków także soli. Możesz natomiast używać naturalnych, delikatnych ziół. Sól także w swojej diecie zawsze stosuj ostrożnie! Wspólnie z dzieckiem możecie dbać o swoje zdrowie!

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 5/5

Fajny podpis, że dziecko też decyduje :)

Jedyne do czego bym się przyczepiła, to że wg najnowszych wytycznych WHO to jednak rozszerzanie diety wyłącznie po 6msc życia się wprowadza :) ale poza tym wszystko okej. Karmimy nan optipro malucha ale nie tak sztywno wg wytycznych jak w tabeli ale pediatra mówi, że to nic że je czasem mniej, czasem więcej grunt że przybiera :)

nie jem nic poza mlekiem

Ja mam w domu małego terroryste jesli chodzi o jedzenie :D Pije mleko NAN optipro i czasem uda jej sie podać mus warzywny ale to tyle.. moze jest za młoda, może jeszcze nie pora.. Sama nie wiem ale nic na sile :)

Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.