MyFeed Personalized Content
7 - 8 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Jak wybrać krzesełko do karmienia dla dziecka?

Fotelik do karmienia to przydatny gadżet, dzięki któremu mama i tata mogą spożywać posiłki przy jednym stole ze swoim maluszkiem. Na co zwrócić uwagę przy wyborze krzesełka dla niemowlaka, kiedy najlepiej je kupić i co sprawia, że szkrab będzie siedział w nim wygodnie i bezpiecznie? Przeczytaj artykuł i zdecyduj, jaki model będzie najlepszy w Waszym konkretnym przypadku.

5min. czytania Sty 15, 2024

Co będzie wygodniejsze dla Twojego dziecka – krzesełko do karmienia z regulowanym oparciem czy z regulowanym podnóżkiem? Model drewniany, a może plastikowy? W sklepach i na stronach internetowych znajdziesz przeróżne rodzaje fotelików dla niemowląt. Przeczytaj nasz krótki poradnik i poznaj kilka wskazówek, które ułatwią Ci ostateczny wybór.

Fotelik do karmienia – kiedy zdecydować się na jego zakup?

Najlepszy moment na kupno fotelika do karmienia to czas, kiedy dziecko skończy już 7 miesięcy. W drugim półroczu życia maluszki zazwyczaj potrafią już samodzielnie siadać i trzymać główkę oraz plecy w pozycji pionowej, a także ćwiczą gryzienie i żucie pokarmów stałych, które stopniowo rozszerzają ich dietę. Krzesełko do karmienia jest w tym czasie bardzo pomocne. Dzięki niemu możesz posadzić dziecko przy stole i od małego uczyć je, że wspólne posiłki w gronie najbliższych są czymś ważnym.

Dodatkowo pokazujesz maluszkowi, że jedzenie jest czynnością, podczas której nie ma czasu na zabawę czy oglądanie bajek. Takie dobre nawyki – nie tylko żywieniowe – mogą zaprocentować w przyszłości. Maluszek, który jest coraz bardziej zainteresowany tym, co dzieje się wokół niego, ma też większe pole widzenia niż np. z bujaczka postawionego na podłodze. Jedząc wspólnie z rodzicami, obserwuje to, co dzieje się przy stole, i uczestniczy w życiu rodziny.

 

view from the game of the baby

 

Krzesełko do karmienia – na co zwracać uwagę przed jego zakupem?

W sklepie znajdziesz zarówno wolnostojące foteliki do karmienia (plastikowe lub drewniane), jak i specjalne nakładki na zwykłe krzesła. Aby wybrać najlepsze krzesełko dla niemowlaka, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów. Przede wszystkim trzeba zapewnić dziecku bezpieczeństwo oraz komfort w trakcie jedzenia, ale ważne są też kwestie praktyczne – m.in. to, czy fotelik zmieści się do kuchni, czy będzie pasował do wystroju wnętrza lub czy pozwoli zaoszczędzić pieniądze i posłuży Wam przez kilka najbliższych lat.

Krzesełko do karmienia z regulowanym oparciem i podnóżkiem – tak czy nie?

Oczywiście, że tak! Wygodne krzesełko dla maluszka powinno mieć regulowaną wysokość, głębokość siedziska, a także stopień nachylenia, dzięki czemu bez problemu będzie można dopasować mebelek do wielkości stołu, przy którym odbywają się Wasze wspólne posiłki. Sprawdź, jakie jest dopuszczalne obciążenie krzesełka – te wartości mogą różnić się w zależności od danego modelu. Najczęściej foteliki z plastikowym stelażem są przeznaczone dla dzieci do 15 kg, a krzesełka drewniane – dla szkrabów do 22 kg. Niektórzy rodzice decydują się na foteliki do karmienia, które rosną wraz z dzieckiem. To oznacza, że mebel dopasowuje się do wzrostu oraz wagi szkraba, a po latach takie krzesełko wciąż może służyć dziecku do siedzenia i zabawy.

Pamiętaj, że krzesełko musi być stabilne, dobrze wyważone i niewywrotne (np. kiedy maluszek odepchnie się nóżkami od stołu lub będzie bardzo ruchliwy w trakcie jedzenia). Bezpieczeństwo zwiększają także pięciopunktowe szelki, którymi trzeba przypinać maluszka podczas każdego karmienia. Siedzisko powinno wspierać plecy dziecka na wysokości łopatek, być wygodne i miękkie, a także zapewniać maluszkowi swobodne ruchy. Dobrze jest zwrócić uwagę, czy wybrany model ma również podparcie dla małych stópek. Jeśli go nie ma, możesz rozejrzeć się za uniwersalną podkładką, którą montuje się między nóżkami krzesełka.

Ważne

Krzesełko do karmienia powinno mieć regulowany podnóżek. Maluszek może swobodnie oprzeć na nim nóżki, co zwiększa stabilność jego tułowia i wpływa na prawidłowe ułożenie bioderek, głowy i kręgosłupa. Pamiętaj, że właściwa postawa dziecka podczas posiłków jest bardzo ważna! Dzięki niej zmniejsza się ryzyko zakrztuszenia czy zachłyśnięcia. Dodatkowo nóżki dziecka nie zwisają z krawędzi fotelika, dlatego zapobiega to uciskowi tętnic, a kończyny są prawidłowo dotlenione.

Idealne krzesełko dla niemowlaka, czyli kilka praktycznych zalet

Zanim zamówisz krzesełko dla dziecka, warto zwrócić uwagę na praktyczne zalety, jakie oferuje dany model. Ważne jest m.in. to, czy:

  • można łatwo włożyć lub wyjąć dziecko z krzesełka do karmienia, 
  • można w szybki i prosty sposób zdemontować blat, aby przysunąć starsze dziecko bezpośrednio do stołu, 
  • można z łatwością wyczyścić blat i krzesełko, by dokładnie usunąć z nich resztki jedzenia, co zapobiega rozwijaniu się niepożądanych drobnoustrojów z pozostawionego pokarmu,
  • można szelki i wkładki wyściełające fotelik odpinać i prać np. w pralce. 

Ważne

Upewnij się, że krzesełko do karmienia ma wymagane atesty i pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Produkt powinien spełniać europejską normę bezpieczeństwa EN 14988-1:2007, która określa rodzaj tworzywa oraz zabezpieczenia, które musi zastosować producent przy wysokich krzesełkach przeznaczonych dla dzieci w wieku 6–36 miesięcy.

Jeśli często podróżujesz z dzieckiem, upewnij się, że fotelik do karmienia jest łatwy do składania i transportu. Dobrze, jeśli ma kółeczka, na których można go łatwo przestawiać, a poszczególne elementy są proste przy demontażu i ponownym składaniu. Podczas wyjazdów sprawdzi się też turystyczne krzesełko do karmienia – jest lekkie, nie zajmuje dużo miejsca i powinno zmieścić się w każdym bagażniku auta. Sporym ułatwieniem dla maluszka, który ćwiczy samodzielne jedzenie, jest wgłębienie w blacie, w którym można postawić kubeczek i talerzyk, aby dziecko nie wywracało swoich akcesoriów podczas posiłków. 

 

the baby eats in the feeding seat

 

Różnorodność krzesełek jest naprawdę imponująca. Niemniej pamiętaj, że przy wyborze liczą się przede wszystkim komfort dziecka oraz jego bezpieczeństwo. Możesz zdecydować się zarówno na drewniane krzesełko do karmienia, jak i model plastikowy. Ostateczna decyzja należy do Ciebie!

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.