Krzesełko dla niemowlaka – zadowoleni rodzice karmią dziecko

Jak wybrać krzesełko do karmienia dla dziecka?

7 - 8 miesięcy
Artykuł
Sty 15, 2024
5 min.

Fotelik do karmienia to przydatny gadżet, dzięki któremu mama i tata mogą spożywać posiłki przy jednym stole ze swoim maluszkiem. Na co zwrócić uwagę przy wyborze krzesełka dla niemowlaka, kiedy najlepiej je kupić i co sprawia, że szkrab będzie siedział w nim wygodnie i bezpiecznie? Przeczytaj artykuł i zdecyduj, jaki model będzie najlepszy w Waszym konkretnym przypadku.

Co będzie wygodniejsze dla Twojego dziecka – krzesełko do karmienia z regulowanym oparciem czy z regulowanym podnóżkiem? Model drewniany, a może plastikowy? W sklepach i na stronach internetowych znajdziesz przeróżne rodzaje fotelików dla niemowląt. Przeczytaj nasz krótki poradnik i poznaj kilka wskazówek, które ułatwią Ci ostateczny wybór.

Fotelik do karmienia – kiedy zdecydować się na jego zakup?

Najlepszy moment na kupno fotelika do karmienia to czas, kiedy dziecko skończy już 7 miesięcy. W drugim półroczu życia maluszki zazwyczaj potrafią już samodzielnie siadać i trzymać główkę oraz plecy w pozycji pionowej, a także ćwiczą gryzienie i żucie pokarmów stałych, które stopniowo rozszerzają ich dietę. Krzesełko do karmienia jest w tym czasie bardzo pomocne. Dzięki niemu możesz posadzić dziecko przy stole i od małego uczyć je, że wspólne posiłki w gronie najbliższych są czymś ważnym.

Dodatkowo pokazujesz maluszkowi, że jedzenie jest czynnością, podczas której nie ma czasu na zabawę czy oglądanie bajek. Takie dobre nawyki – nie tylko żywieniowe – mogą zaprocentować w przyszłości. Maluszek, który jest coraz bardziej zainteresowany tym, co dzieje się wokół niego, ma też większe pole widzenia niż np. z bujaczka postawionego na podłodze. Jedząc wspólnie z rodzicami, obserwuje to, co dzieje się przy stole, i uczestniczy w życiu rodziny.

 

view from the game of the baby

 

Krzesełko do karmienia – na co zwracać uwagę przed jego zakupem?

W sklepie znajdziesz zarówno wolnostojące foteliki do karmienia (plastikowe lub drewniane), jak i specjalne nakładki na zwykłe krzesła. Aby wybrać najlepsze krzesełko dla niemowlaka, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów. Przede wszystkim trzeba zapewnić dziecku bezpieczeństwo oraz komfort w trakcie jedzenia, ale ważne są też kwestie praktyczne – m.in. to, czy fotelik zmieści się do kuchni, czy będzie pasował do wystroju wnętrza lub czy pozwoli zaoszczędzić pieniądze i posłuży Wam przez kilka najbliższych lat.

Krzesełko do karmienia z regulowanym oparciem i podnóżkiem – tak czy nie?

Oczywiście, że tak! Wygodne krzesełko dla maluszka powinno mieć regulowaną wysokość, głębokość siedziska, a także stopień nachylenia, dzięki czemu bez problemu będzie można dopasować mebelek do wielkości stołu, przy którym odbywają się Wasze wspólne posiłki. Sprawdź, jakie jest dopuszczalne obciążenie krzesełka – te wartości mogą różnić się w zależności od danego modelu. Najczęściej foteliki z plastikowym stelażem są przeznaczone dla dzieci do 15 kg, a krzesełka drewniane – dla szkrabów do 22 kg. Niektórzy rodzice decydują się na foteliki do karmienia, które rosną wraz z dzieckiem. To oznacza, że mebel dopasowuje się do wzrostu oraz wagi szkraba, a po latach takie krzesełko wciąż może służyć dziecku do siedzenia i zabawy.

Pamiętaj, że krzesełko musi być stabilne, dobrze wyważone i niewywrotne (np. kiedy maluszek odepchnie się nóżkami od stołu lub będzie bardzo ruchliwy w trakcie jedzenia). Bezpieczeństwo zwiększają także pięciopunktowe szelki, którymi trzeba przypinać maluszka podczas każdego karmienia. Siedzisko powinno wspierać plecy dziecka na wysokości łopatek, być wygodne i miękkie, a także zapewniać maluszkowi swobodne ruchy. Dobrze jest zwrócić uwagę, czy wybrany model ma również podparcie dla małych stópek. Jeśli go nie ma, możesz rozejrzeć się za uniwersalną podkładką, którą montuje się między nóżkami krzesełka.

Ważne

Krzesełko do karmienia powinno mieć regulowany podnóżek. Maluszek może swobodnie oprzeć na nim nóżki, co zwiększa stabilność jego tułowia i wpływa na prawidłowe ułożenie bioderek, głowy i kręgosłupa. Pamiętaj, że właściwa postawa dziecka podczas posiłków jest bardzo ważna! Dzięki niej zmniejsza się ryzyko zakrztuszenia czy zachłyśnięcia. Dodatkowo nóżki dziecka nie zwisają z krawędzi fotelika, dlatego zapobiega to uciskowi tętnic, a kończyny są prawidłowo dotlenione.

Idealne krzesełko dla niemowlaka, czyli kilka praktycznych zalet

Zanim zamówisz krzesełko dla dziecka, warto zwrócić uwagę na praktyczne zalety, jakie oferuje dany model. Ważne jest m.in. to, czy:

  • można łatwo włożyć lub wyjąć dziecko z krzesełka do karmienia, 
  • można w szybki i prosty sposób zdemontować blat, aby przysunąć starsze dziecko bezpośrednio do stołu, 
  • można z łatwością wyczyścić blat i krzesełko, by dokładnie usunąć z nich resztki jedzenia, co zapobiega rozwijaniu się niepożądanych drobnoustrojów z pozostawionego pokarmu,
  • można szelki i wkładki wyściełające fotelik odpinać i prać np. w pralce. 

Ważne

Upewnij się, że krzesełko do karmienia ma wymagane atesty i pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Produkt powinien spełniać europejską normę bezpieczeństwa EN 14988-1:2007, która określa rodzaj tworzywa oraz zabezpieczenia, które musi zastosować producent przy wysokich krzesełkach przeznaczonych dla dzieci w wieku 6–36 miesięcy.

Jeśli często podróżujesz z dzieckiem, upewnij się, że fotelik do karmienia jest łatwy do składania i transportu. Dobrze, jeśli ma kółeczka, na których można go łatwo przestawiać, a poszczególne elementy są proste przy demontażu i ponownym składaniu. Podczas wyjazdów sprawdzi się też turystyczne krzesełko do karmienia – jest lekkie, nie zajmuje dużo miejsca i powinno zmieścić się w każdym bagażniku auta. Sporym ułatwieniem dla maluszka, który ćwiczy samodzielne jedzenie, jest wgłębienie w blacie, w którym można postawić kubeczek i talerzyk, aby dziecko nie wywracało swoich akcesoriów podczas posiłków. 

 

the baby eats in the feeding seat

 

Różnorodność krzesełek jest naprawdę imponująca. Niemniej pamiętaj, że przy wyborze liczą się przede wszystkim komfort dziecka oraz jego bezpieczeństwo. Możesz zdecydować się zarówno na drewniane krzesełko do karmienia, jak i model plastikowy. Ostateczna decyzja należy do Ciebie!

View details Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!
Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem

Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.

Powiązane artykuły

View details Zdrowe żywienie dziecka w pierwszych 2 latach życia
Artykuł
Uśmiechnięte dziecko

Zdrowe żywienie dziecka w pierwszych 2 latach życia

Zastanawiasz się, ile razy dziennie karmić swoje dziecko? Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Przygotowaliśmy jednak schemat, który może Ci trochę pomóc.

1 min. czytania

View details Jak zadbać o prawidłową wagę dziecka?
Artykuł
Jak zadbać o prawidłową wagę dziecka

Jak zadbać o prawidłową wagę dziecka?

Nawyki żywieniowe Twojego dziecka kształtujesz już od pierwszego dnia jego życia.

4 min. czytania

View details 10 zdrowych nawyków na dalszą drogę
Artykuł
10 zdrowych nawyków na dalszą drogę

10 zdrowych nawyków na dalszą drogę

Pierwsze 1000 pierwszych dni Twojego maluszka właśnie dobiega końca. Nie oznacza to jednak, że to, co już wiesz, nie przyda Ci się w przyszłości!

9 min. czytania

View details Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka
Artykuł
Jak wyglądają skoki rozwojowe

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

Pierwszy rok życia dziecka to czas, w którym można zaobserwować siedem skoków rozwojowych. Na czym polegają i kiedy się ich spodziewać? Jak zachowuje się maluszek, który przechodzi skok rozwojowy?

7 min. czytania

View details Dziecko na basenie
Artykuł
Nauka pływania dla niemowląt – maluszek z nauczycielką w basenie

Dziecko na basenie

Pływanie ma wiele pozytywnych aspektów: wzmacnia mięśnie, rozwija koordynację ruchową, relaksuje, a do tego wszystkiego jest doskonałą zabawą!

7 min. czytania

View details Wspólne posiłki uczą zdrowych nawyków
Artykuł
Wspólne posiłki uczą zdrowych nawyków

Wspólne posiłki uczą zdrowych nawyków

Czy wiesz, że badania wskazują, że wspólne jedzenie posiłków przy rodzinnym stole wspiera kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci i pomaga utrzymać odpowiednią wagę u dzieci w wieku pr

2 min. czytania

View details Probiotyki dla niemowląt i dzieci – co warto o nich wiedzieć?
Artykuł
Probiotyki dla niemowląt i dzieci – co warto o nich wiedzieć?

Probiotyki dla niemowląt i dzieci – co warto o nich wiedzieć?

W jaki sposób probiotyki pomagają wspierać mikroflorę jelitową maluszka i kiedy warto je stosować? O tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule.

6 min. czytania

View details Prawidłowa waga dziecka
Artykuł
Kontrola wagi małego dziecka

Prawidłowa waga dziecka

Przyrost masy ciała jest ważnym wskaźnikiem prawidłowego rozwoju, jednak musisz wiedzieć, że niemowlęta przybierają na wadze w różnym tempie.

6 min. czytania

View details Stymulacja wzroku u dzieci
Artykuł
Dziecko w białej pościeli

Stymulacja wzroku u dzieci

Na czym polega stymulacja sensoryczna wzroku dziecka? Dlaczego czarno-białe obrazki dla niemowląt i maty kontrastowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród świeżo upieczonych rodziców?

5 min. czytania

View details Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka
Artykuł
Uśmiechnięte dziecko leży na brzuchu

Kluczowa rola kwasu DHA w rozwoju mózgu i wzroku dziecka

Musisz wiedzieć, że nie wszystkie tłuszcze są złe. I nie wszystkich należy unikać! Na szczególną uwagę zasługuje kwas DHA – „dobry” tłuszcz z rodziny kwasów tłuszczowych omega-3.

4 min. czytania

View details Badania profilaktyczne u dzieci w 1. roku życia
Artykuł
Badania profilaktyczne u dzieci w 1. roku życia

Badania profilaktyczne u dzieci w 1. roku życia

Już jesteś rodzicem albo właśnie przygotowujesz się do tej ważnej roli? Sprawdź, dlaczego bilans zdrowia dziecka jest bardzo ważny, i z jakiego powodu warto pilnować wyznaczonych wizyt u pediatry.

5 min. czytania

View details Napoje - kiedy I co podawac dziecku?
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Napoje - kiedy I co podawac dziecku?

Napoje - kiedy I co podawac dziecku?

1 min. czytania

View details Błonnik GOS/FOS – z czym to się je?
Artykuł
Mama z dzieckiem

Błonnik GOS/FOS – z czym to się je?

Błonnik pokarmowy – co to jest i dlaczego nie powinno go zabraknąć w diecie małego dziecka? Przeczytaj ważne informacje na ten temat.

4 min. czytania

View details Badanie wzroku u dziecka
Artykuł
Okulista dziecięcy prowadzący badanie wzroku u dziecka

Badanie wzroku u dziecka

Regularne badanie wzroku u dziecka to coś, czego warto pilnować, bo ma duże znaczenie dla jego zdrowia.

7 min. czytania

View details Rozwój umiejętności samodzielnego jedzenia u dziecka
Artykuł
13 sposobów na słodkie sny

Rozwój umiejętności samodzielnego jedzenia u dziecka

Jak nauczyć dziecko korzystać z kubeczka i co podawać mu do picia? Sprawdź też, jakie akcesoria mogą przydać się, gdy maluszek uczy się samodzielnie jeść!

6 min. czytania

View details Zabawy dla niemowlaka – 5 pomysłów na spędzenie wspólnego czasu z maluszkiem
Artykuł
Mom breastfeeding baby

Zabawy dla niemowlaka – 5 pomysłów na spędzenie wspólnego czasu z maluszkiem

Okres między czwartym a szóstym miesiącem życia to wyjątkowy czas. Właśnie wtedy Twój maluszek zaczyna zauważać wiele rzeczy wokół siebie.

4 min. czytania

View details Mikrobiota jelitowa u dzieci – czym jest i jak o nią dbać?
Artykuł
Mama z dzieckiem

Mikrobiota jelitowa u dzieci – czym jest i jak o nią dbać?

Mikrobiota jelitowa (nazywana kiedyś mikroflorą) to bakterie, które zamieszkują przewód pokarmowy człowieka.

5 min. czytania

View details Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji
Artykuł
Jak dziecko uczy się przemieszczać i chwycic

Rozwój postawy ciała, lokomocji, chwytania i manipulacji

Obserwuj rozwój motoryczny dziecka, aby śledzić, jakie zmiany zachodzą w jego organizmie. W pierwszych latach życia Twoje dziecko będzie bowiem stopniowo nabywać kolejne umiejętności.

4 min. czytania

View details Zabawki Montessori
Artykuł
Dwoje dzieci bawiących się w otoczeniu materiałów Montessori

Zabawki Montessori

Rozwój dziecka odbywa się przede wszystkim przez zabawę. Wbrew pozorom zapewnienie mu wszystkiego, co najlepsze, nie wymaga wielkich zakupów.

8 min. czytania