Żelazo – ważny składnik dla rozwoju mózgu dziecka
Już na etapie ciąży dieta przyszłej mamy powinna być bogata w żelazo. Zdaniem naukowców, brak odpowiedniego poziomu tego składnika w diecie zwiększa ryzyko niedokrwistości, a nawet może mieć wpływ na późniejszy rozwój umysłowy i fizyczny dziecka.
Rozwój mózgu i układu nerwowego dziecka
W pierwszych miesiącach życia niemowlak intensywnie rośnie. W tym czasie także jego mózg odpowiednio zwiększa swoją masę. Dojrzewa układ nerwowy, tworzą się także kolejne połączenia między komórkami nerwowymi – synapsy. W ten sposób rozwijają się funkcje poznawcze, takie jak uczenie się, uwaga, pamięć i myślenie.
Mózg dziecka
- w momencie narodzin ma wielkość 25% mózgu osoby dorosłej
- przed ukończeniem 1. roku życia osiąga 70% masy mózgu osoby dorosłej
- przed końcem 2. roku życia ma wielkość 80% mózgu osoby dorosłej
- osiąga rozmiar mózgu osoby dorosłej, gdy skończy ono 5 lat
Kiedy może pojawić się niedobór żelaza u niemowląt?
Zdrowe niemowlęta z prawidłową masą ciała przychodząc na świat mają już zgromadzone spore zapasy żelaza. Pokrywają one zapotrzebowanie w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia. Po tym czasie poziom żelaza jest już tak niski, że nie jest w stanie zaspokoić potrzeb dziecka. Jeśli maluszek nie będzie otrzymywał odpowiedniej ilości tego składnika z dietą, rośnie u niego ryzyko niedoborów, które mogą zaburzyć jego rozwój ruchowy i intelektualny. Ryzyko takie dodatkowo wzrasta u:
- wcześniaków
- dzieci o małej masie urodzeniowej
- dzieci, których mamy nie stosowały odpowiedniej diety w trakcie ciąży
- dzieci, których mamy chorowały na cukrzycę
Składniki, które wpływają na rozwój mózgu i funkcji poznawczych dziecka
Niemowlę rozwija się niewiarygodnie szybko! Dlatego w jego diecie musi być odpowiednia ilość mikroskładników – w tym również żelaza.
Kluczowe dla rozwoju mózgu i funkcji poznawczych dziecka są także:
- długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3, w tym kwas alfa-linolenowy, który przyczynia się do rozwoju mózgu i tkanek nerwowych. Jest on składnikiem kaszek mlecznych Nestlé
- jod, który wspiera rozwój poznawczy dziecka
Składniki te można znaleźć w kaszkach Nestlé. Ułatwiają one dostarczenie maluszkowi każdego dnia składników ważnych dla rozwoju jego mózgu. Śniadanie albo kolacja to wyśmienite okazje do tego, by z kaszką Nestlé dostarczyć dziecku porcję żelaza – jedna porcja to ponad 50% potrzebnej każdego dnia ilości tego składnika.
Co powiesz na to, by każdego dnia, na dzień dobry Twój maluszek cieszył się smakami lata, jedząc sycący i pożywny posiłek, jakim są kaszki w owocowych smakach?
Poznaj również inne pomysły na dania, które w prosty i szybki sposób możesz przyrządzić swojemu dziecku. Zadbaj z nami o różnorodną dietę niemowlaka.
Masz pytanie dotyczące ciąży, porodu albo rozwoju Maluszka? Skorzystaj z bezpłatnej porady naszych Ekspertek.
Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.