MyFeed Personalized Content
7 - 8 miesięcy
Artykuł
Add this post to favorites

Żelazo – ważny składnik dla rozwoju mózgu dziecka

Minie 5 lat zanim mózg niemowlaka osiągnie wielkość mózgu osoby dorosłej. Aby jego rozwój następował prawidłowo, wymaga dodatkowego wsparcia w postaci prawidłowej diety. Żelazo to ważny składnik, który odpowiada m.in. za sprawny rozwój mózgu.

3min. czytania Sty 15, 2024

Już na etapie ciąży dieta przyszłej mamy powinna być bogata w żelazo. Zdaniem naukowców, brak odpowiedniego poziomu tego składnika w diecie zwiększa ryzyko niedokrwistości, a nawet może mieć wpływ na późniejszy rozwój umysłowy i fizyczny dziecka.

Rozwój mózgu i układu nerwowego dziecka

W pierwszych miesiącach życia niemowlak intensywnie rośnie. W tym czasie także jego mózg odpowiednio zwiększa swoją masę. Dojrzewa układ nerwowy, tworzą się także kolejne połączenia między komórkami nerwowymi synapsy. W ten sposób rozwijają się funkcje poznawcze, takie jak uczenie się, uwaga, pamięć i myślenie.

Mózg dziecka

  • w momencie narodzin ma wielkość 25% mózgu osoby dorosłej
  • przed ukończeniem 1. roku życia osiąga 70% masy mózgu osoby dorosłej
  • przed końcem 2. roku życia ma wielkość 80% mózgu osoby dorosłej
  • osiąga rozmiar mózgu osoby dorosłej, gdy skończy ono 5 lat

Kiedy może pojawić się niedobór żelaza u niemowląt?

Zdrowe niemowlęta z prawidłową masą ciała przychodząc na świat mają już zgromadzone spore zapasy żelaza. Pokrywają one zapotrzebowanie w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia. Po tym czasie poziom żelaza jest już tak niski, że nie jest w stanie zaspokoić potrzeb dziecka. Jeśli maluszek nie będzie otrzymywał odpowiedniej ilości tego składnika z dietą, rośnie u niego ryzyko niedoborów, które mogą zaburzyć jego rozwój ruchowy i intelektualny. Ryzyko takie dodatkowo wzrasta u:

  • wcześniaków 
  • dzieci o małej masie urodzeniowej 
  • dzieci, których mamy nie stosowały odpowiedniej diety w trakcie ciąży 
  • dzieci, których mamy chorowały na cukrzycę

Składniki, które wpływają na rozwój mózgu i funkcji poznawczych dziecka

Niemowlę rozwija się niewiarygodnie szybko! Dlatego w jego diecie musi być odpowiednia ilość mikroskładników – w tym również żelaza.

 

Żelazo – ważny składnik dla rozwoju mózgu dziecka

 

Kluczowe dla rozwoju mózgu i funkcji poznawczych dziecka są także:

  • długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3, w tym kwas alfa-linolenowy, który przyczynia się do rozwoju mózgu i tkanek nerwowych. Jest on składnikiem kaszek mlecznych Nestlé
  • jod, który wspiera rozwój poznawczy dziecka

Składniki te można znaleźć w kaszkach Nestlé. Ułatwiają one dostarczenie maluszkowi każdego dnia składników ważnych dla rozwoju jego mózgu. Śniadanie albo kolacja to wyśmienite okazje do tego, by z kaszką Nestlé dostarczyć dziecku porcję żelaza – jedna porcja to ponad 50% potrzebnej każdego dnia ilości tego składnika.

Co powiesz na to, by każdego dnia, na dzień dobry Twój maluszek cieszył się smakami lata, jedząc sycący i pożywny posiłek, jakim są kaszki w owocowych smakach?
 

Poznaj również inne pomysły na dania, które w prosty i szybki sposób możesz przyrządzić swojemu dziecku. Zadbaj z nami o różnorodną dietę niemowlaka.

Strefa eksperta
Masz pytanie?

Napisz do ekspertów Nestlé Baby&me!

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.