Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
karmienie dziecka
Żywienie niemowląt. Źródło białka w diecie dziecka

Składniki odżywcze dla dzieci

Białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne – to wszystko ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju Twojego maluszka. W tym artykule wyjaśniamy, jak właściwie komponować jadłospis dla dzieci.

sobota, 01.10.2016

Żywienie niemowląt. Źródło białka w diecie dziecka

Dzieci potrzebują diety bogatej w składniki odżywcze. Zapotrzebowanie na nie u niemowląt jest nawet 5 razy większe niż u dorosłych. Dbałość o odpowiednią ilość witamin, minerałów i makroskładników w diecie Twojego maluszka jest szczególnie istotna w okolicach 1. urodzin, kiedy ma miejsce skok w rozwoju fizycznym i psychicznym. To właśnie dlatego jadłospis dziecka powinien mu dostarczać składników niezbędnych do zdrowego wzrostu i rozwoju.

Mikroskładniki, czyli witaminy i składniki mineralne

Mikroskładniki w diecie dzieci są niezwykle ważne. Zapewniają im prawidłowy rozwój, a ich niedobór może skutkować zarówno zaburzeniami rozwojowymi, jak i zdrowotnymi. 

najważniejsze mikroskładniki w diecie dziecka

Makroskładniki, czyli podstawowe cegiełki diety

Zdrowe odżywianie dzieci to nie tylko mikroskładniki. Białko jest wręcz niezbędne do rozwoju mięśni i optymalnego funkcjonowania mózgu.

Pozostałe makroskładniki, czyli węglowodany i tłuszcze, również są w diecie dziecka niezbędne. Węglowodany są przede wszystkim źródłem energii, ale mają także swój udział w prawidłowym rozwoju dziecka. Tłuszcze, a zwłaszcza DHA, są kluczowe dla rozwoju mózgu i układu nerwowego Twojego maluszka.


Czy wiesz, że...

Potrzeby żywieniowe dzieci (w przeliczeniu na kilogram masy ciała) przewyższają potrzeby dorosłych. Około 6. miesiąca życia mleko mamy przestaje wystarczać do ich zaspokajania. W czasie pierwszego roku życia ma bowiem miejsce intensywny wzrost, w związku z czym rosną potrzeby żywieniowe. Do końca 12. miesiąca życia dziecko potraja urodzeniową masę ciała. Nic więc dziwnego, że potrzebuje do 5 razy więcej składników odżywczych i 2 razy więcej kilokalorii na kilogram masy ciała niz osoba dorosła!

Gęstość odżywcza posiłków maluszka

Pojemność brzuszka dziecka jest bardzo mała. Z tego względu żywność przeznaczona dla niemowląt powinna mieć wysoką gęstość odżywczą, czyli zawierać dużą ilość składników pokarmowych w stosunku do porcji dostarczanej energii. Produkty tworzone specjalnie dla dzieci odpowiadają ich potrzebom żywieniowym, dlatego są tak dobre dla małych brzuszków.

Mleko modyfikowane a potrzeby niemowlaka

Mleko modyfikowane Junior (powyżej 1. roku życia) dostarcza dziecku odpowiednią ilość składników, takich jak wysokiej jakości białko, w ilości dostosowanej do jego potrzeb. Zawartość białka w mleku modyfikowanym dla dzieci powyżej 1. roku życia została obniżona do poziomu nawet 1,5 g/100 ml i dostosowana do zapotrzebowania niemowląt na tym etapie rozwoju.

Zaletą podawania mleka modyfikowanego dzieciom powyżej 1. roku życia jest dostarczanie z nim ważnych składników odżywczych – wapnia immunoskładników (cynku*, żelaza*, wit. A* i C*), ważnych dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego dziecka, wapnia, istotnego dla zdrowia kości czy witaminy D. Mleko krowie nie zawiera odpowiednio wysokiego poziomu żelaza, wit. C, D oraz kwasów tłuszczowych omega 3.

Kiedy stajesz przed wyborem najlepszego mleka modyfikowanego dla Juniora, mleko modyfikowane oznaczone cyfrą 3, 4 lub 5 (w zależności od wieku dziecka) jest dobrym wyborem!

Kaszki, kleiki dla dzieci

Kiedy apetyt dziecka rośnie, poza przecierami warzywnymi i owocowymi do jego menu należy zacząć stopniowo wprowadzać produkty zbożowe, zaczynając od kleików i kaszek. W czasie pierwszych 1000 dni życia dziecka odgrywają one ważną rolę w zaspokajaniu potrzeb żywieniowych maluszka i łagodnie przyzwyczajają go do nowych smaków i konsystencji. Małe brzuszki mają wielkie potrzeby, dlatego każda porcja kaszki zbożowej Nestlé jest zbilansowanym posiłkiem zawierającym odpowiednią ilość składników odżywczych, aby dzień po dniu wspierać wzrost i rozwój Twojego dziecka. 1 porcja kaszki dostarcza ponad 50% dziennego zapotrzebowania dziecka na żelazo – składnik ważny dla rozwoju poznawczego oraz witaminę C, która wspomaga jego wchłanianie.

kaszka dla dziecka


Słowniczek

Gęstość odżywcza - wartość odżywcza produktu w odniesieniu do jego kaloryczności.
Im więcej niezbędnych składników (witamin, składników mineralnych) zawiera produkt w jednostce energii (kcal), tym większa jest iego gęstość odżywcza.

Składniki mineralne - składniki mineralne to grupa związków, których organizm człowieka nie potrafi syntetyzować, dlatego muszą być one dostarczane w odpowiednich ilościach i proporciach z pożywieniem. Zalicza się je do niezbędnych skladników odżywczych. Ze względu na zapotrzebowanie organizmu dzielimy je na dwie grupy: makroelementy (takie jak wapń czy magnez) i mikroelementy (inaczej pierwiastki Śladowe, na przyklad cynk czy żelazo).

Makroskładnikii - białka, tłuszcze i węglowodany. To podstawowe składniki odżywcze, które pełnią zarówno funkcję energetyczną, jak i budulcową.

Szukasz pomysłów na posiłki, które zawierają moc witamin, składników mineralnych oraz odpowiednią ilość białek, tłuszczów i węglowodanów? Pobierz książkę kucharską – przygotuj z naszą pomocą pełnowartościowy posiłek dla swojego małego smakosza.

Pobierz książkę kucharską

 

*zawartość zgodnie z przepisami prawa

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

Mamy oceniają tę treść na 0/5
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.