Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Article - udostępnij
X

Składniki odżywcze dla dzieci

Białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne – to wszystko ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju Twojego maluszka. W tym artykule wyjaśniamy, jak właściwie komponować jadłospis dla dzieci.

sobota, 01.10.2016

Dzieci potrzebują diety bogatej w składniki odżywcze. Zapotrzebowanie na nie u niemowląt jest nawet 5 razy większe niż u dorosłych. Dbałość o odpowiednią ilość witamin, minerałów i makroskładników w diecie Twojego maluszka jest szczególnie istotna w okolicach 1. urodzin, kiedy ma miejsce skok w rozwoju fizycznym i psychicznym. To właśnie dlatego jadłospis dziecka powinien mu dostarczać składników niezbędnych do zdrowego wzrostu i rozwoju.

Mikroskładniki, czyli witaminy i składniki mineralne

Mikroskładniki w diecie dzieci są niezwykle ważne. Zapewniają im prawidłowy rozwój, a ich niedobór może skutkować zarówno zaburzeniami rozwojowymi, jak i zdrowotnymi. 

Makroskładniki, czyli podstawowe cegiełki diety

Białko jest niezbędne do rozwoju mięśni i optymalnego funkcjonowania mózgu.

Pozostałe makroskładniki, czyli węglowodany i tłuszcze, również są w diecie dziecka niezbędne. Węglowodany są przede wszystkim źródłem energii, ale mają także swój udział w prawidłowym rozwoju dziecka. Tłuszcze, a zwłaszcza DHA, są kluczowe dla rozwoju mózgu i układu nerwowego Twojego maluszka. 

Gęstość odżywcza posiłków maluszka

Pojemność brzuszka dziecka jest bardzo mała. Z tego względu żywność przeznaczona dla niemowląt powinna mieć wysoką gęstość odżywczą, czyli zawierać dużą ilość składników pokarmowych w stosunku do porcji dostarczanej energii. Produkty tworzone specjalnie dla dzieci odpowiadają ich potrzebom żywieniowym, dlatego są tak dobre dla małych brzuszków.

Mleko modyfikowane a potrzeby niemowlaka

Mleko modyfikowane Junior (powyżej 1. roku życia) dostarcza dziecku odpowiednią ilość składników, takich jak wysokiej jakości białko, w ilości dostosowanej do jego potrzeb. Zawartość białka w mleku modyfikowanym dla dzieci powyżej 1. roku życia została obniżona do poziomu nawet 1,5 g/100 ml i dostosowana do zapotrzebowania niemowląt na tym etapie rozwoju.

Zaletą podawania mleka modyfikowanego dzieciom powyżej 1. roku życia jest dostarczanie z nim ważnych składników odżywczych – wapnia immunoskładników (cynku*, żelaza*, wit. A* i C*), ważnych dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego dziecka, wapnia, istotnego dla zdrowia kości czy witaminy D. Mleko krowie nie zawiera odpowiednio wysokiego poziomu żelaza, wit. C, D oraz kwasów tłuszczowych omega 3.

Kiedy stajesz przed wyborem najlepszego mleka modyfikowanego dla Juniora, mleko modyfikowane oznaczone cyfrą 3, 4 lub 5 (w zależności od wieku dziecka) jest dobrym wyborem!

Kaszki, kleiki dla dzieci

Kiedy apetyt dziecka rośnie, poza przecierami warzywnymi i owocowymi do jego menu należy zacząć stopniowo wprowadzać produkty zbożowe, zaczynając od kleików i kaszek. W czasie pierwszych 1000 dni życia dziecka odgrywają one ważną rolę w zaspokajaniu potrzeb żywieniowych maluszka i łagodnie przyzwyczajają go do nowych smaków i konsystencji. Małe brzuszki mają wielkie potrzeby, dlatego każda porcja kaszki zbożowej Nestlé jest zbilansowanym posiłkiem zawierającym odpowiednią ilość składników odżywczych, aby dzień po dniu wspierać wzrost i rozwój Twojego dziecka. 1 porcja kaszki dostarcza ponad 50% dziennego zapotrzebowania dziecka na żelazo – składnik ważny dla rozwoju poznawczego oraz witaminę C, która wspomaga jego wchłanianie.

 

*zawartość zgodnie z przepisami prawa

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Zdrowy Start w Przyszłość

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Zarejestruj się!

Mamy oceniają tę treść na 0/5

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.