Zapotrzebowanie na składniki odżywcze u niemowląt jest nawet 5 razy większe niż u dorosłych. Dbanie o odpowiednią ilość witamin, minerałów i makroskładników w diecie Twojego maluszka jest szczególnie istotne w okolicach 1. urodzin, kiedy ma miejsce skok w rozwoju fizycznym i psychicznym. To właśnie dlatego jadłospis dziecka powinien mu dostarczać substancji odżywczych niezbędnych do zdrowego wzrostu i rozwoju.
Rodzaje składników odżywczych w diecie
Wśród składników odżywczych możemy wyróżnić mikroskładniki, czyli witaminy i minerały, oraz makroskładniki, będące podstawowymi „cegiełkami” diety.
Mikroskładniki są w jadłospisie dzieci niezwykle ważne. Zapewniają im prawidłowy rozwój, a ich niedobór może skutkować zarówno zaburzeniami rozwojowymi, jak i zdrowotnymi.
Zdrowe odżywianie dzieci to nie tylko mikroskładniki. Białko jest wręcz niezbędne do rozwoju mięśni i optymalnego funkcjonowania mózgu. Pozostałe makroskładniki, czyli węglowodany i tłuszcze, również są w diecie dziecka konieczne. Węglowodany stanowią przede wszystkim źródło energii, ale mają także swój udział w prawidłowym rozwoju dziecka. Tłuszcze, a zwłaszcza DHA, są kluczowe dla rozwoju mózgu i układu nerwowego Twojego maluszka.
Czy wiesz, że...
Potrzeby żywieniowe dzieci (w przeliczeniu na kilogram masy ciała) przewyższają potrzeby dorosłych. Około 6. miesiąca życia mleko mamy przestaje wystarczać do ich zaspokajania. W czasie pierwszego roku życia ma bowiem miejsce intensywny wzrost, w związku z czym rośnie dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Do końca 12. miesiąca życia dziecko potraja urodzeniową masę ciała. Nic więc dziwnego, że potrzebuje do 5 razy więcej składników odżywczych i 2 razy więcej kilokalorii na kilogram masy ciała niż osoba dorosła!
Zapotrzebowanie na składniki odżywcze a gęstość odżywcza posiłków maluszka
Pojemność brzuszka dziecka jest bardzo mała. Z tego względu żywność przeznaczona dla niemowląt powinna mieć wysoką gęstość odżywczą, czyli zawierać dużą ilość składników pokarmowych w stosunku do porcji dostarczanej energii. Produkty tworzone specjalnie dla dzieci odpowiadają ich potrzebom żywieniowym, dlatego są tak dobre dla małych brzuszków.
Substancje odżywcze w mleku modyfikowanym
Zadaniem mleka modyfikowanego dla dzieci powyżej 1. roku życia jest dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych, takich jak wysokiej jakości białko. Jego zawartość w mleku modyfikowanym powinna być dopasowana do zapotrzebowania niemowląt na tym etapie rozwoju.
Zaletą podawania mleka modyfikowanego dzieciom powyżej 1. roku życia jest dostarczanie z nim ważnych składników odżywczych – immunoskładników (cynku*, żelaza*, wit. A* i C*), ważnych dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego dziecka, wapnia, istotnego dla zdrowia kości, czy witaminy D. Mleko krowie nie zawiera odpowiednio wysokiego poziomu żelaza, wit. C, D oraz kwasów tłuszczowych omega 3.
Jeśli stoisz przed wyborem mleka modyfikowanego dla Juniora, sprawdź produkty z linii NAN OPTIPRO® 3. Powstały one z myślą o dzieciach po 1. roku życia i zawierają białko dopasowane do potrzeb Juniora.
Kaszki i kleiki dla dzieci a dzienne zapotrzebowanie na wartości odżywcze
Kiedy apetyt dziecka rośnie, poza przecierami warzywnymi i owocowymi do jego menu należy zacząć stopniowo wprowadzać produkty zbożowe, zaczynając od kleików i kaszek. Pierwsze 1000 dni życia dziecka to okres, w którym odgrywają one ważną rolę w zaspokajaniu potrzeb żywieniowych maluszka i łagodnie przyzwyczajają go do nowych smaków i konsystencji.
Małe brzuszki mają wielkie potrzeby, dlatego każda porcja kaszki zbożowej Nestlé jest zbilansowanym posiłkiem zawierającym odpowiednią ilość składników odżywczych, aby dzień po dniu wspierać wzrost i rozwój Twojego dziecka. Jedna porcja kaszki zaspokaja ponad 50% dziennego zapotrzebowania dziecka na żelazo – składnik ważny dla rozwoju poznawczego – oraz witaminę C, która wspomaga jego wchłanianie.
Słowniczek
Gęstość odżywcza – wartość odżywcza produktu w odniesieniu do jego kaloryczności. Im więcej niezbędnych substancji odżywczych (witamin, składników mineralnych) zawiera produkt w jednostce energii (kcal), tym większa jest jego gęstość odżywcza.
Składniki mineralne – składniki mineralne to grupa związków, których organizm człowieka nie potrafi syntetyzować, dlatego muszą być one dostarczane w odpowiednich ilościach i proporcjach wraz z pożywieniem. Zalicza się je do niezbędnych składników odżywczych. Ze względu na zapotrzebowanie organizmu dzielimy je na dwie grupy: makroelementy (takie jak wapń czy magnez) i mikroelementy (inaczej pierwiastki śladowe, na przykład cynk czy żelazo).
Makroskładniki – białka, tłuszcze i węglowodany. To podstawowe składniki odżywcze, które pełnią funkcję zarówno energetyczną, jak i budulcową.
Szukasz pomysłów na posiłki, które zawierają moc witamin, składników mineralnych oraz odpowiednią ilość białek, tłuszczów i węglowodanów? Pobierz książkę kucharską – przygotuj z naszą pomocą pełnowartościowy posiłek dla swojego małego smakosza.
Nie udało Ci się znaleźć potrzebnych informacji?
Wypróbuj naszą wyszukiwarkę
Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.
Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.