Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
dłoń-mamy-i-dziecka

Ocena noworodka wg skali Apgar

Skala Apgar to ocena, na podstawie której lekarze określają stan zdrowia noworodka tuż po porodzie. Sprawdź tabelę oraz poznaj interpretację wyników.

środa, 02.11.2016

Skala Apgar to skala, na podstawie której ocenia się stan zdrowia noworodka tuż po porodzie.

Po porodzie neonatolog sprawdzi ogólny stan noworodka. Zbada czynność serca, napięcie mięśni, reakcję na odruchy, temperaturę, wagę, długość, wymiary główki… Wszystko jest przebadane i sprawdzone w najdrobniejszych szczegółach! Smykowi zakrapla się również oczy antybiotykiem i podaje kilka kropelek witaminy K (zapobiega krwawieniom, wspomaga krzepnięcie krwi). Następnie do noska wprowadzany jest malutki cewnik, dzięki któremu udrażnia się drogi oddechowe maluszka - zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, choć może sprawiać inne wrażenie (dziecko jest zazwyczaj niechętne). Stan zdrowia noworodka określa się na podstawie tzw. skali Apgar.

Tabela oceny w skali Apgar

Tabela oceny w skali Apgar powstała w latach 50. XX wieku. Przyznawane punkty Apgar zależą od badania i oceny:

 • czynności serca
 • czynności oddechowej
 • zabarwienia skóry
 • napięcia mięśni
 • reakcji na odruchy

Minimalnie dziecko może dostać 0, a maksymalnie 10 punktów. Gdy zachodzi taka potrzeba, test ten można powtórzyć w ciągu pierwszych kilku minut od porodu (w 1., 5. i 15. minucie życia).

Ocena noworodka wg skali Apgar
(za: Przedpełska-Winiarczyk, Kułak, 2011)
 Cecha0 punktów1 punkt2 punkty
AAppearance (Skin color)

kolor skóry

sinica całego ciałatułów różowy, sinica części dystalnych kończyncałe ciało różowe
PPulse

puls/na min.

niewyczuwalny<100>100
GGrimace (Reflex irritability)

reakcja na bodźce

 • wprowadzenie cewnika do nosa)
 • drażnienie podeszew stóp


brak
brak


grymas twarzy
słabe poruszanie


kaszel lub kichanie
płacz
AActivity (Muscle tone)

napięcie mięśni

brak napięcia, wiotkość ogólnanapięcie obniżone, zgięte kończynynapięcie prawidłowe, samodzielne ruchy
RRespiration

oddychanie

brak oddechuwolny i nieregularnygłośny płacz

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skala_Apgar​

Interpretacja wyników w skali Apgar

Nowo narodzone dziecko może otrzymać 10 punktów w skali Apgar – jest wtedy w stanie bardzo dobrym. Jeśli suma punktów wynosi 8 lub 9 – prognozy dla dziecka są bardzo dobre. Wynik w przedziale 4 – 7 punktów w skali Apgar oznacza, że stan noworodka jest średni i należy podjąć resuscytację polegającą na oczyszczeniu dróg oddechowych i podaniu tlenu. Gdy maluszek otrzyma 3 punkty Apgar bądź mniej – sytuacja jest bardzo poważna i niezbędna będzie natychmiastowa akcja ratująca życie.

Mała liczba punktów Apgar a rozwój dziecka

Wiele mam obawia się, że mała liczba punktów Apgar noworodka oznacza, że dziecko będzie gorzej się rozwijać lub chorować częściej, niż inne dzieci. Nic bardziej mylnego! Niewielka liczba punktów Apgar oznacza jedynie, że noworodek potrzebuje doraźnej pomocy bezpośrednio po narodzinach. Otrzymane punkty nie wskazują, jakie będzie jego zdrowie w przyszłości ani jak będzie się rozwijać. Wyjątek stanowi niedotlenienie, które może mieć odległe konsekwencje dla dziecka. Stan dziecka po urodzeniu może bardzo szybko się poprawić i nawet maluch, który otrzymał bardzo mało punktów, jest w stanie szybko nadrobić i normalnie się rozwijać.

Jeśli ocena w skali Apgar wypadnie pozytywnie, maluch jest ciepło opatulany i może już wrócić w ramiona mamy. Teraz możesz spokojnie nakarmić noworodka. Po dwóch godzinach, które spędzicie razem, dziecko zostanie dokładniej oczyszczone. Jeśli będziesz chciała, możesz także poprosić położne, aby dziecko najpierw zostało ubrane w asyście partnera, a dopiero następnie przekazane Tobie. Teraz możesz już zapomnieć o trudzie porodu i w pełni cieszyć się Waszą wspaniałą rodziną. Pierwsze chwile z maleństwem będziesz z rozrzewnieniem wspominać jeszcze przez wiele lat. Naciesz się nimi!

Monitorowanie rozwoju dziecka

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle intensywne dla rodziców, ale również dla samego maleństwa, które w tym czasie bardzo szybko się rozwija. Aby rodzice mogli sprawdzać, czy ich niemowlę prawidłowo się rozwija, mogą do celu wykorzystać siatki centylowe. W określonej grupie wiekowej można wskazać pewne normy dotyczące rośnięcia i zwiększania masy ciała. Pozwala to na wykrycie ewentualnych wad rozwojowych lub chorób zaburzających prawidłowy rozwój. Więc, aby monitorować rozwój dziecka warto skorzystać z siatek centylowych
 

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego maluszka!

 • pobierz jadłospisy stworzone przez dietetyków
 • odbierz darmowe próbki NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O
 • weź udział w konkursach i wygrywaj
 • testuj produkty Nestlé dla niemowląt i małych dzieci
Mamy oceniają tę treść na 0/5
avatar
Szukaj

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.