0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Kolejna ciąża po cesarce

Temat następnej ciąży po cesarce budzi wiele wątpliwości. Wiele par zastanawia się, po jakim czasie zdecydować się na kolejne dziecko, aby zarówno ono, jak i mama byli możliwie bezpieczni. Z jakimi problemami może wiązać się szybkie zajście w ciążę? Czy po cesarskim cięciu można urodzić siłami natury? Jeśli masz wątpliwości dotyczące tych tematów, lektura naszego tekstu może okazać się dla Ciebie przydatna.

3min. czytania Lip 4, 2022

O czym przeczytasz w artykule:

Kiedy można zajść w ciążę po cesarce, by było to możliwie bezpieczne dla mamy i dziecka?

Czy po cesarce można jeszcze urodzić dziecko siłami natury?

 

Druga ciąża po cesarce – jaki czas warto odczekać?

Jeżeli urodziłaś dziecko przez cesarskie cięcie, Twoje krocze i mięśnie pochwy nie zostały naruszone, tak jak ma to miejsce w przypadku porodu siłami natury. Z tego powodu może wydawać Ci się, że jesteś gotowa na powrót do aktywności seksualnej, gdy tylko blizna przestanie Ci dokuczać. Nie do końca jest to prawda – część lekarzy twierdzi, że nie ma przeciwwskazań do współżycia już 4 tygodnie po porodzie, ale większość zaleca odczekać 6 tygodni. Warto jednak skonsultować to z ginekologiem, który przeanalizuje Twój stan zdrowia i doradzi, czy to już ten czas. Pamiętaj, że nie ma tu górnej granicy – jeśli nie masz ochoty na seks kilka tygodni po urodzeniu maluszka, nie musisz zmuszać się do niego nawet, jeśli lekarz da Ci zielone światło.

Trochę inną kwestią jest współżycie bez zabezpieczenia. Szybkie zajście w ciążę po cesarce – w kilka miesięcy po porodzie – jest wysoce niewskazane. Bezpieczny odstęp to minimum rok po przyjściu na świat poprzedniego dziecka. Dopiero wówczas ciało powraca do formy, a macica kończy długotrwały proces gojenia oraz regeneracji i staje się gotowa na przyjęcie nowego lokatora.

Czy wiesz, że...

Ciąża szybciej niż rok po cesarskim cięciu nie musi oznaczać poważnych problemów czy komplikacji. Istnieje jednak ryzyko pęknięcia macicy w miejscu szycia, dlatego mama przez cały okres ciąży znajduje się pod szczególną opieką lekarzy. Dzięki temu w razie niebezpieczeństwa zarówno ona, jak i maluszek w jej łonie szybko otrzymają pomoc.

Kolejna ciążą po cesarce – czy także skończy się operacją?

Przez wiele lat standardem było to, że jeśli pierwsza ciąża skończyła się cesarskim cięciem, to i kolejne rozwiązywane były w ten sposób. Dzięki rozwojowi nauki o porodach wiadomo jednak coraz więcej. Także pacjentki są do nich coraz lepiej przygotowane (m.in. dzięki zajęciom w szkołach rodzenia). Oba te czynniki sprawiły, że w ostatnich latach liczba porodów naturalnych po CC znacząco wzrosła.

Decyzję o sposobie rozwiązania ciąży podejmuje lekarz w III trymestrze. Podobnie jak w przypadku każdej innej ciąży sprawdza, czy istnieją wskazania do przeprowadzenia cesarskiego cięcia, a do tego ocenia m.in. stan blizny i macicy po przebytej cesarce. Jeśli nie znajduje wskazań do operacji, kwalifikuje pacjentkę do porodu siłami natury.

Z kolei jeśli wskazania do CC istnieją, postępowanie wygląda tak jak w przypadku pierwszej operacji. Poród przebiega według tego samego schematu i składa się z tych samych elementów. Co więcej, cięcie robi się zazwyczaj w miejscu blizny (bardzo rzadko centymetr wyżej lub niżej), dzięki czemu nawet po kilku porodach na Twoim brzuchu będzie widniał tylko jeden ślad.

Konsultacja merytoryczna:

mgr Julia Ignaczak

Położna rodzinna

Dołącz do programu

MVP Logo

Zyskaj pełen dostęp do wszystkich benefitów!

 • darmowe_probki_ikona

  DARMOWE PRÓBKI

  Odbierz bezpłatne próbki NAN OPTIPRO® Plus 2 HMO.

 • konkursy_ikona

  KONKURSY

  Weź udział w konkursach i wygrywaj nagrody.

 • testowania_produktów_ikona

  TESTOWANIA PRODUKTÓW

  Wypróbuj produkty Nestlé dla niemowląt
  i małych dzieci.

 • strefa_eksperta_ikona

  STREFA EKSPERTA

  Zadaj pytanie naszym ekspertom i uzyskaj darmową poradę.