MyFeed Personalized Content
0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Kolejna ciąża po cesarce

Temat następnej ciąży po cesarce budzi wiele wątpliwości. Wiele par zastanawia się, po jakim czasie zdecydować się na kolejne dziecko, aby zarówno ono, jak i mama byli możliwie bezpieczni. Z jakimi problemami może wiązać się szybkie zajście w ciążę po CC? Czy po cesarskim cięciu można urodzić siłami natury? Jeśli masz wątpliwości dotyczące tych tematów, lektura naszego tekstu może okazać się dla Ciebie przydatna.

4min. czytania Maj 22, 2024

O czym przeczytasz w artykule:

Druga ciąża po cesarce – jaki czas warto odczekać?

Jeżeli urodziłaś dziecko przez cesarskie cięcie, Twoje krocze i mięśnie pochwy nie zostały naruszone, tak jak ma to miejsce w przypadku porodu siłami natury. Z tego powodu może wydawać Ci się, że jesteś gotowa na powrót do aktywności seksualnej, gdy tylko blizna przestanie Ci dokuczać. Nie do końca jest to prawda – część lekarzy twierdzi, że nie ma przeciwwskazań do współżycia już 4 tygodnie po porodzie, ale większość zaleca odczekać 6 tygodni. Warto jednak skonsultować to z ginekologiem, który przeanalizuje Twój stan zdrowia i doradzi, czy to już ten czas. Pamiętaj, że nie ma tu górnej granicy – jeśli nie masz ochoty na seks kilka tygodni po urodzeniu maluszka, nie musisz się do niego zmuszać, nawet jeśli lekarz da Ci zielone światło.

Trochę inną kwestią jest współżycie bez zabezpieczenia. Szybkie zajście w ciążę po cesarce – w kilka miesięcy po porodzie – jest wysoce niewskazane. Bezpieczny odstęp to minimum rok po przyjściu na świat poprzedniego dziecka. Dopiero wówczas ciało powraca do formy, a macica kończy długotrwały proces gojenia oraz regeneracji i staje się gotowa na przyjęcie nowego lokatora – dzięki czemu Twoja kolejna ciąża po cesarce może już być bezpieczniejsza.

Czy wiesz, że...

Ciąża po cesarskim cięciu w okresie krótszym niż rok nie musi oznaczać poważnych problemów czy komplikacji. Istnieje jednak ryzyko pęknięcia macicy w miejscu szycia, dlatego mama przez cały okres ciąży znajduje się pod szczególną opieką lekarzy. Dzięki temu w razie niebezpieczeństwa zarówno ona, jak i maluszek w jej łonie szybko otrzymają pomoc.

Kolejna ciąża po cesarce a następna operacja

Decyzję o sposobie rozwiązania ciąży podejmuje lekarz w III trymestrze. Podobnie jak w przypadku każdej innej ciąży sprawdza, czy istnieją wskazania do przeprowadzenia cesarskiego cięcia, a do tego ocenia m.in. stan blizny i macicy po przebytej cesarce. Jeśli nie znajduje wskazań do operacji, kwalifikuje pacjentkę do porodu siłami natury.

Z kolei jeśli wskazania do CC istnieją, postępowanie wygląda tak jak w przypadku pierwszej operacji. Poród przebiega według tego samego schematu i składa się z tych samych elementów. Co więcej, cięcie robi się zazwyczaj w miejscu blizny (bardzo rzadko centymetr wyżej lub niżej), dzięki czemu nawet po kilku porodach na Twoim brzuchu będzie widniał tylko jeden ślad.

Czy możliwy jest poród naturalny po CC?

Przez wiele lat standardem było to, że jeśli pierwsza ciąża skończyła się cesarskim cięciem, to i kolejne rozwiązywane były w ten sposób. Dzięki rozwojowi nauki o porodach wiadomo jednak coraz więcej. Także pacjentki są coraz lepiej przygotowane do ciąży po CC (m.in. dzięki zajęciom w szkołach rodzenia). Oba te czynniki sprawiły, że w ostatnich latach liczba porodów naturalnych po cesarce znacząco wzrosła. Decyzję o tym, jak rozwiąże się kolejna ciąża po cesarce, podejmuje oczywiście lekarz – mając na względzie dobro zarówno mamy, jak i jej dziecka. 

Jakie mogą być zagrożenia w kolejnej ciąży po CC?

Zacznijmy od tego, że jeśli tylko nie zdecydujesz się na kolejną ciąże po cesarce zbyt szybko, nie ma co się martwić o zagrożenia – stres nie jest bowiem sprzymierzeńcem kobiety w tym szczególnym okresie. W wypadku, gdy dojdzie do niej za wcześnie, możesz napotkać pewne trudności. Należy do nich m.in. rozejście blizny po CC. Może się też zdarzyć, że ścianki macicy są jeszcze zbyt słabe po noszeniu poprzedniego dziecka, co może skutkować ich rozwarstwieniem czy naderwaniem – a to niebezpieczne dla maluszka w brzuchu mamy. Dlatego decyzję o następnej ciąży po cesarce najlepiej skonsultować z lekarzem, który sprawdzi, czy Twoje ciało jest już gotowe do tego, by powitać na świecie kolejnego maluszka. 

Konsultacja merytoryczna:

mgr Julia Ignaczak

Położna rodzinna

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.