0-4 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Brzuch po cesarce: zrosty i bliznowce

5
5/5 1 opinie

Cesarka wiąże się z przecięciem skóry na brzuchu, mięśni i macicy mamy. Chociaż lekarze dokładnie zszywają każdą z tych warstw, czasami może zdarzyć się, że na skutek operacji wewnątrz jamy brzusznej powstaną zrosty. Czy można w jakiś sposób ich uniknąć? Czy zrosty mają wpływ na kolejną ciążę? A czym są bliznowce po cesarskim cięciu i jaką rolę odgrywa w rekonwalescencji gojącej się rany fizjoterapeuta uroginekologiczny? Wyjaśniamy to w naszym artykule!

5min. czytania Lut 23, 2023

Czego dowiesz się z artykułu?

 

Zazwyczaj po cesarskim cięciu blizna na brzuchu mamy szybko się goi, a po operacji zostaje tylko niewielki znak. Czasami jednak zdarza się, że dochodzi do tzw. włóknistego bliznowacenia tkanek, czyli zrostów, które są nieprawidłowymi połączeniami między narządami a tkankami. To coś zupełnie innego niż bliznowce po cesarskim cięciu, czyli przerośnięte i stwardniałe blizny. W prosty i zrozumiały sposób wyjaśniamy, czy takie zmiany w obrębie gojącej się rany mogą mieć wpływ na kolejną ciążę, a także jak sobie z nimi radzić.

 

Zrosty po cesarskim cięciu – co to jest?

Ginekolodzy i położne mianem zrostów po cesarce nazywają określone zmiany w obrębie jamy brzusznej, które mogą powstawać wskutek gojenia się ran. Zalicza się je do powikłań po cesarskim cięciu, jednak mogą dać o sobie znać nawet kilka lat po przebytej operacji. Kobiety, u których wystąpiły zrosty, najczęściej skarżą się na ból brzucha czy zaburzenia perystaltyki jelit. Takich objawów nie należy lekceważyć. Gdy podobne dolegliwości pojawią się także u Ciebie, warto skonsultować je z lekarzem. Jeśli planujesz ponownie zostać mamą, być może zastanawiasz się, czy zrosty mają wpływ na kolejną ciążę. Okazuje się, że nie. Mogą one jednak utrudniać ponowne wykonanie cesarki, a potem gojenie się rany.

 

Jak uniknąć powstawania zrostów po cesarskim cięciu?

Najlepiej zaraz po zakończeniu połogu udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Specjalista może Ci pomóc w mobilizacji blizny, wzmocnieniu mięśni dna miednicy i przyspieszeniu rekonwalescencji po przebytej operacji. Regularne wizyty są też dobrym remedium, aby uniknąć powstawania zrostów. Podczas wizyt fizjoterapeuta najczęściej stosuje specjalne techniki manualne – np. rozluźniający masaż mięśniowo-powięziowy w obrębie blizny, który pomaga ją rozmasować. Może wykorzystać też drenaż limfatyczny oraz kinesiotaping. Taka rehabilitacja sprawia, że blizna po cesarce jest elastyczna, ruchoma i oddzielona od otaczających ją tkanek.

 

Jak wyglądają bliznowce po cesarskim cięciu?

Podczas cesarki lekarz wykonuje cięcie poniżej spojenia łonowego, a po wyjęciu maluszka precyzyjnie zszywa skórę. Powstała na niej rana intensywnie goi się w pierwszych tygodniach po porodzie. Na początku ma kolor czerwono-różowy, a z czasem staje się coraz mniej widoczna i blednie. Czasami zdarza się, że w miejscu przecięcia i zszycia powstaje bliznowiec, czyli charakterystyczne zgrubienie na bliźnie o nieregularnym kształcie (nazywane przez ekspertów keloidem). Proces jego tworzenia się czasami trwa nawet kilka miesięcy.

Bliznowiec może jedynie nieestetycznie wyglądać czy delikatnie swędzieć, ale nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia. Zmiana powstaje z tkanki łącznej włóknistej, a o tym, czy powstanie najczęściej decydują uwarunkowania genetyczne i karnacja skóry. Bliznowce po cesarskim cięciu zdecydowanie częściej tworzą się u kobiet z ciemną karnacją.

 

Kobieta pielęgnuje bliznę po cesarskim cięciu

 

Jak usunąć bliznowce po cesarskim cięciu?

Aby usunąć bliznowca – tak jak przy zrostach – potrzebne jest działanie miejscowe. Dlatego ważna jest mobilizacja blizny u fizjoterapeuty, mająca na celu rozluźnienie skóry i poprawę elastyczności na powstałym zgrubieniu. Oprócz tego możesz też zastosować np. specjalne preparaty oraz żele. W ich składzie znajdują się składniki przeciwzapalne, łagodzące, zmiękczające skórę i pielęgnujące ją. W aptece dostępne są również plastry na bazie silikonu, dzięki którym bliznowiec staje mniej widoczny, nieco blednie i potrafi się spłaszczyć. 

Można pomyśleć też o wizycie w salonie medycyny estetycznej i o laserowej terapii blizny, która pozwala zmniejszyć ślad po cesarskim cięciu. Podczas bezbolesnych zabiegów stosuje się np. ultradźwięki zwiększające rozciągliwość włókien kolagenowych, co pozwala wygładzić narośl skórną na bliźnie. Oczywiście wymienione produkty i zabiegi można stosować dopiero po całkowitym wygojeniu się rany. Warto jednak pamiętać, że bliznowce nie są problemem natury zdrowotnej. Jeśli delikatne zgrubienie w obrębie blizny w ogóle Ci nie przeszkadza, nie musisz nic z nim robić. W końcu to pamiątka po tym, że byłaś w ciąży i urodziłaś wspaniałe maleństwo.

Czy wiesz, że…

W walce z bliznowcem ogromne znaczenie ma jego wielkość i głębokość. Pamiętaj, że na efekty czasami trzeba poczekać, bo leczenie blizn potrafi być czasochłonnym procesem. Jeśli chcesz zmniejszyć narośl na skórze, specjalista w salonie medycyny estetycznej może pomóc Ci dobrać odpowiednie zabiegi, by bliznowiec nie był aż tak widoczny.

Brzuch po cesarce – jak o niego zadbać?

Okres połogu po cesarce jest dla świeżo upieczonej mamy przeznaczony na odpoczynek i regenerację po porodzie. Potrzebuje tego przede wszystkim macica, która się obkurcza, a także brzuch i gojąca się na nim rana. Warto wiedzieć, że brzuch po cesarce zmniejsza swój rozmiar stopniowo. Czas, w jakim wróci do rozmiarów sprzed ciąży, może zależeć m.in. od tego, ile przybrałaś w trakcie ostatnich miesięcy.

Podczas połogu mocno niewskazane jest stosowanie restrykcyjnych diet odchudzających. Niektóre mamy po cesarce zastanawiają się też nad noszeniem pasa poporodowego, aby brzuszek się szybciej wchłonął. Lekarze i położne nie zalecają jednak takich praktyk. Zakładanie obciskającego pasa może wręcz spowodować u Ciebie bóle brzucha, nieprawidłowe obkurczanie się macicy czy niewłaściwe gojenie się rany. Jeśli po cesarce chcesz wrócić do aktywności fizycznej, pomyśl o niej dopiero wtedy, gdy skończysz połóg, a Twój ginekolog pozwoli Ci na treningi.

Oprócz wspomnianych już zrostów i bliznowców czasami może dojąć do rozejścia mięśni prostych brzucha (inna nazwa to rozejście kresy białej) lub wklęśnięcia blizny po cesarskim cięciu. Także w tych przypadkach nieoceniona będzie wizyta u fizjoterapeuty. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, możesz codziennie pielęgnować skórę wokół blizny po cesarce. Polecamy Ci szczotkowanie brzucha na sucho oraz regularne stosowanie pielęgnacyjnych olejków poprawiających napięcie i nawilżenie skóry, która po ciąży bywa rozciągnięta, a na jej powierzchni potrafią pojawić się rozstępy.

Dołącz do programu Nestlé Baby&Me
Dołącz do programu Nestlé Baby&Me!

Sprawdź, jak wiele korzyści dla Ciebie przygotowaliśmy.

rating review icon
ZOBACZ CO MYŚLĄ INNI RODZICE

Średnia ocena

5
5
1 opinie użytkowników

Oceny społeczności

 • 5 star
  1
 • 4 star
  0
 • 3 star
  0
 • 2 star
  0
 • 1 star
  0

Dodaj nową opinię

5
Aga Lab Kwie 13, 2023