MyFeed Personalized Content
13 - 24 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

5 sposobów, aby nauczyć dziecko pić wodę

Picie wody jest bardzo ważne, a Twój maluszek według przeliczeń, które dotyczą zapotrzebowania wody na kilogram masy ciała, po 1. roku życia potrzebuje jej aż cztery razy więcej niż Ty! Aby ułatwić Ci serwowanie wody, przygotowaliśmy kilka wskazówek. Sprawdź, co możesz zrobić, by już od najmłodszych lat kształtować w dziecku dobre nawyki związane z nawodnieniem organizmu.

5min. czytania Sty 15, 2024

Maluszek powinien codziennie wypijać określoną ilość płynów, a nauka picia wody to ważne zadanie dla każdego rodzica. Zapotrzebowanie na wodę zwiększa się wraz z wiekiem, gdy dziecko zaczyna być coraz bardziej aktywne. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj 5 sprawdzonych sposobów, dzięki którym dowiesz się, jak zachęcić swojego syna lub córkę do spożywania płynów – z naturalną wodą źródlaną dla niemowląt na czele!

Sposób 1. Zabawa jako metoda, która pozwala wyrobić nawyk picia wody u dziecka

Nauka picia wody wcale nie musi być trudna. Spróbuj zachęcić dziecko do spożywania odpowiedniej ilości płynów znaną metodą – poprzez zabawę! Sięganie po płyny powinno się kojarzyć dziecku z czymś miłym, dlatego tutaj liczy się kreatywność. Spróbuj podejść do całej sprawy sposobem. Przygotujcie wspólnie plakat, na którym oznaczycie ilość wypitej wody, a po jej skonsumowaniu maluszek będzie mógł pokolorować butelkę z wodą lub przykleić naklejkę, aby zaznaczyć, że spełnił swój „wodny obowiązek”.

Innym sposobem jest narysowanie flamastrem na butelce z wodą kreski, do której dziecko powinno wypić wodę np. do południa. Spróbuj też doceniać w jakiś sposób swoją pociechę i pokazywać jej, co zyska, wypijając określoną ilość wody. Wytłumacz dziecku, że dzięki wodzie Wasze ciało będzie lepiej nawodnione i lepiej poradzi sobie np. na spacerze, podczas zabawy czy w trakcie gorącego dnia.

Jeśli dziecko jest spragnione, najlepiej sięgać po niegazowaną wodę źródlaną dla niemowląt. A jaką wodę pić? Najlepiej Nestlé Pure Life z kolorową zakrętką "dzióbkiem" ułatwiającą picie i etykietą ze zwierzakami do wytropienia na butelce. Taka kolorowa forma podania wody jest dobrym pomysłem, by zachęcić dziecko do jej wypicia. Przy okazji może uda się Wam odnaleźć egzotyczne ptaki, kangury czy ośmiornice ukryte m.in. na łące, rafie koralowej czy w tropikalnym lesie? Pamiętaj, że Nestlé Pure Life to woda rekomendowana przez Instytut Matki i Dziecka. Mogą ją pić maluszki powyżej 1. roku życia, ale też kobiety w ciąży.

Sposób 2. Bądź dobrym przykładem i pokaż dziecku, że picie wody jest ważne

Chcesz, aby Twoja pociecha sięgała po wodę do picia? Słodzone napoje z dodatkiem cukru, który może przyczyniać się do próchnicy zębów, ale też otyłości i cukrzycy, warto zastąpić wodą. Wprowadzanie zdrowych nawyków będzie łatwiejsze, jeśli dasz dziecku dobry przykład. Maluszek z pewnością będzie Cię bacznie obserwować i chętnie powieli Twój wybór, a tym samym zacznie kształtował swoje dobre nawyki od najmłodszych lat.

girl drinks water from a bottle

 

Sposób 3. Aby zachęcić dziecko do picia wody, opowiedz mu o niej

Dziecko, szczególnie to, które już jest starsze, powinno wiedzieć, że picie wody jest bardzo ważne. Użyj do tego porównania, które dla dziecka będzie zrozumiałe, i posłuż się dobrym przykładem. Wspólnie np. podlejcie kwiaty albo wymieńcie wodę rybkom. Wspomnij przy tym, że woda jest potrzebna także maluszkowi, by mógł rosnąć. Aby zachęcić dziecko do sięgania po wodę źródlaną, zaciekaw go opowieścią np. o tym, że ma ona naturalne pochodzenie i pozyskuje się ją z zasobów podziemnych, a dopiero później zamyka w butelce z kolorową zakrętką z dzióbkiem.

Dzieci są ciekawe świata. Być może opowieści o tym, że wodę można znaleźć nie tylko w głębokich morzach i oceanach, długich i krętych rzekach czy różnorakich jeziorach, ale też wewnątrz ziemi, pomoże Ci zachęcić maluszka do tego, by chętniej sięgał po butelkę z wodą. A może poszukacie też współnie bajek, w których woda gra jedną z głównych ról? 

Ile wody dziennie podawać dziecku po 1. roku życia i co daje picie wody?

Po pierwszych urodzinach maluszka zapotrzebowanie na płyny w codziennej diecie wzrasta do 1250 ml na dobę. Woda dla dziecka jest niezwykle ważna. To substancja budulcowa, stanowiąca nawet 70% masy jego ciała; dodatkowo transportuje ona ważne składniki, reguluje temperaturę i ochrania narządy wewnętrzne. To dlatego należy ją dostarczać w odpowiedniej ilości wraz z pożywieniem i napojami. Ucz dziecko już od najmłodszych lat, że to ważny składnik, którego nie powinno zabraknąć na codzień.

Sposób 4. Picie wody, która jest zawsze pod ręką

Postaraj się, aby maluszek miał wodę w zasięgu ręki i swojego wzroku – i to właśnie ją serwuj zawsze w pierwszej kolejności. Butelka wody w zależności od miejsca powinna towarzyszyć dziecku w domu, na świeżym powietrzu czy w trakcie podróży. Możesz zorganizować wodny kącik i na stoliczku w pokoju pociechy wyznaczyć miejsce, w którym zawsze będzie dostępna woda dla niemowląt – np. w butelce z "dzióbkiem", który ułatwia picie i zapobiega jej wylewaniu. Wybierz np. wodę Nestle Pure Life KIDS i zabieraj ją na każdy spacer i pobyt poza domem.

Na co dzień wykorzystuj momenty, kiedy dziecko jest spragnione (np. podczas intensywnej zabawy). Proponuj orzeźwiającą wodę i często pytaj, czy maluszek chce pić. A może pomyślisz o wprowadzeniu w życie małych rytuałów i zaproponujesz dziecku wodę zaraz po wstaniu z łóżka i przed snem? Warto się zastanowić, który sposób sprawdzi się w Waszym przypadku.

Sposób 5. Kontroluj picie wody, dając dziecku pozorny wybór

Czasami, aby zachęcić dziecko do wypicia choć kilku łyków wody, potrzebny jest mały psychologiczny fortel. Spróbuj dać maluszkowi pozorny wybór. Co to oznacza? Postaw przed dzieckiem tę samą wodę, ale w dwóch różnych naczyniach – np. w kolorowym kubku i w butelce z kolorową etykietą – po czym zapytaj, co wybiera dzisiaj do picia. Twoja pociecha z pewnością na coś się zdecyduje, a Ty sprytnie podasz jej potrzebną porcję wody.

Mamy nadzieję, że spośród wymienionych sposobów znalazłaś ten, który najbardziej zaciekawi Twoje dziecko i skłoni je do regularnego picia wody. Pamiętaj też, że to Ty najlepiej znasz swojego maluszka i z pewnością bez błędu odczytasz jego wodne potrzeby oraz preferencje, zatem… powodzenia!

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.