MyFeed Personalized Content
13 - 24 miesiące
Artykuł
Add this post to favorites

Woda dla dziecka powyżej 1. roku życia – jaką wybrać?

Czy wiedziałaś o tym, że zapotrzebowanie na wodę u dzieci, w przeliczeniu na kilogram masy ciała, jest aż czterokrotnie wyższe niż u osoby dorosłej? Maluszek potrzebuje jej dla prawidłowego funkcjonowania. Sprawdź, od kiedy podawać wodę do picia, jaki rodzaj wybrać, a także ile płynów powinno przyjmować dziecko po 1. roku życia.

5min. czytania Czer 12, 2024

Maluszki, które skończyły roczek, każdego dnia uczą się nowych umiejętności i poznają świat wszystkimi zmysłami. W tym czasie zaczynają chodzić, następnie biegać, a ich aktywność fizyczna znacznie wzrasta. Zwiększa się więc zapotrzebowanie na ważne składniki odżywcze i na ilość płynów w diecie. Przeczytaj w naszym artykule, która woda dla dzieci będzie najlepsza i jakie ilości zaspokoją pragnienie Twojej pociechy.

Ile powinno pić dziecko i od kiedy podawać wodę do picia?

Pierwsze lata życia dziecka to czas, w którym jego organizm bardzo szybko się rozwija. Wraz ze wzrostem i rozwojem zmienia się zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze, których wcześniej dziecko nie potrzebowało w tak dużej ilości. A co z wodą? Podstawowe zapotrzebowanie na płyny u dziecka do 10 kg wynosi około 100 ml na każdy kilogram masy ciała. Pod koniec pierwszego półrocza życia niemowlaka będzie ono wynosiło około 700-1000 ml na dobę, a w drugim półroczu – około 800-1000 ml na dobę, wliczając mleko, wodę, zupki i inne płyny. Według obowiązujących zasad żywienia niemowląt, gdy karmisz swojego maluszka piersią, nie musisz dopajać go wodą do 6. miesiąca. Mleko mamy zapewnia bowiem wystarczającą ilość składników, a także płynów. Jeśli karmisz szkraba mlekiem modyfikowanym, można podawać mu wodę – zwłaszcza podczas upałów.

Ile powinno pić roczne dziecko?

Po 1. roku życia zapotrzebowanie dziecka na płyny wzrasta do 1250 ml na dobę. W przeliczeniu na kilogram masy ciała jest to około 4 razy więcej niż potrzebują dorośli. To oznacza, że maluszek powinien wypijać wtedy nawet 2-3 szklanki wody dziennie. Gdy wychodzicie na spacer, zawsze zabierajcie ze sobą butelkę wody, aby uzupełnić płyny w trakcie zabawy na świeżym powietrzu czy ugasić pragnienie – szczególnie w trakcie gorącego dnia.

Pamiętaj, że kiedy dziecko jest w ciągłym ruchu, traci sporo wody niezależnie od temperatury na zewnątrz, dlatego stale trzeba uzupełniać jej poziom. Kilka łyków wody warto zaproponować maluchowi nawet wtedy, kiedy nie zgłasza, że chce mu się pić. Gdy jesteście w domu, naucz go, jak pije się z kubeczka, a wodę w niewielkiej, poręcznej i lekkiej butelce z dzióbkiem zabierajcie np. na wspólne wycieczki czy spacery. Oczywiście dziecko powinno pić zawsze w pozycji siedzącej i pod Twoim czujnym okiem, aby się nie zakrztusiło.

Dlaczego woda jest ważna?

Woda pełni bardzo ważną rolę. Jest ona substancją budulcową, która występuje w naszym ciele w największej ilości – u dzieci stanowi nawet ok. 70% całkowitej masy ciała! Dzięki wodzie zachodzą niemal wszystkie procesy w organizmie. Transportuje ona składniki odżywcze, pomaga regulować gospodarkę cieplną, chroni nasze organy. To również najlepszy sposób na ugaszenie pragnienia (choć nie powinniśmy dopuszczać do uczucia pragnienia, gdyż to już pierwszy objaw lekkiego odwodnienia!). Nic dziwnego, że bez wody nie możemy normalnie funkcjonować. Niestety nie potrafimy jej magazynować, dlatego każdego dnia należy dostarczać ją do organizmu wraz z pożywieniem i płynami.

Jaka woda dla rocznego dziecka?

Pamiętaj, że nie wszystkie wody butelkowane będą odpowiednie dla Twojego dziecka. Jednym z polecanych przez ekspertów rodzajów wód dla dzieci są wody źródlane. Przy ich wyborze warto zwracać uwagę na etykietę i wybierać te, które są przeznaczone dla najmłodszych – np. Nestlé Pure Life. Ta źródlana woda jest rekomendowana przez Instytut Matki i Dziecka. Ma zrównoważony skład, dlatego mogą ją pić na co dzień zarówno kobiety w ciąży, jak i dzieci powyżej 1. roku życia. Wodę źródlaną Nestlé Pure Life można dostać w butelkach o pojemności 0,33 l oraz 0,5 l (w zależności od zapotrzebowania, jakie ma Twoje dziecko) z zapraszającymi do zabawy etykietami, na których kryją się zwierzęta do wytropienia. Dodatkowo butelki mają bezpieczne, różnokolorowe zakrętki z dzióbkiem.

Ważne

Najnowsze butelki wody źródlanej Nestlé Pure Life z serii Tropiciele zostały przygotowane z myślą o edukacyjnej zabawie dla najmłodszych. Kolorowe etykiety zachęcają do poszukiwania na nich dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Czekają tam na nas kangury, ośmiornice, egzotyczne ptaki i inni przedstawiciele różnych gatunków z całego globu, ukryci m.in. w rafie koralowej, na łące czy w tropikalnym lesie. Każda z butelek skrywa także ciekawostkę na temat wybranego zwierzaka, dzięki której dzieci mogą dowiedzieć się więcej na temat otaczającego ich świata oraz pobudzić swoją ciekawość. Czy wiedzieliście na przykład, że delfiny potrafią pływać i spać jednocześnie, a ośmiornica ma aż 3 serca?

Niestety czasami zdarza się, że rodzice sięgają po napoje słodzone, które mogą przyzwyczaić dzieci do słodkiego smaku i przyczynić się do budowania u nich niezdrowych nawyków żywieniowych. Pamiętaj, że spożycie cukrów prostych wiąże się z ryzykiem wystąpienia otyłości, nadwagi czy próchnicy w przyszłości. Dlatego też najlepszym wyborem będzie odpowiednia, czysta woda! Dobry przykład płynie z góry – dlatego zawsze miej butelkę z wodą pod ręką i wybieraj ją częściej niż inne napoje.

 

chlopiec sadzacy kwiatki

 

Kiedy podawać więcej wody?

Twój maluszek zachorował? Kiedy dziecko dopadają infekcje wirusowe lub bakteryjne i pojawiają się gorączka, wymioty lub biegunka – zapotrzebowanie na płyny wzrasta. W tym czasie należy dopajać szkraba wodą, serwując ją często, ale w małych ilościach – by zapobiec odwodnieniu. Wodę możesz w takich sytuacjach podawać np. łyżeczką, by dziecko piło małymi łykami. Zapotrzebowanie na wodę wzrasta także wtedy, kiedy panują upały lub wręcz przeciwnie – gdy jest zimno i zakładamy maluchowi kilka warstw ubrań, by było mu cieplej. Dziecko potrzebuje też więcej wody, kiedy jest aktywne fizycznie, np. intensywnie się bawi.

Pamiętaj zatem, aby dbać o odpowiednie nawodnienie dziecka w każdej sytuacji – bez względu na pogodę oraz niezależnie od tego, czy maluch jest zdrowy czy też chory!

Konsultacja merytoryczna:

Zalecenia dotyczące podawania wody u dzieci konsultowane z pediatrą Moniką Działowską

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.