Jak się bawić z niemowlakiem
Postaraj się dopasować zabawy do wieku i etapu rozwoju dziecka. To, co ucieszy kilkumiesięczne maleństwo, może okazać się już nudne dla roczniaka i na odwrót - zbyt trudne zabawy, na które niemowlę nie jest jeszcze gotowe, niepotrzebnie je sfrustrują. Bawcie się w ulubione zabawy jak najczęściej. Powtarzanie pomoże dziecku zapamiętać to, czego uczy się w trakcie zabawy. Pamiętaj, że najlepszymi zabawkami bezsprzecznie są… rodzice. Maluchy bardzo potrzebują kontaktu, a poprzez interakcję z opiekunami uczą się mnóstwa rzeczy i nabywają umiejętności społecznych. Dodatkowo, wspólne gry i zabawy dla niemowląt wzmacniają więź pomiędzy rodzicami i dzieckiem. W co więc bawić się z małym brzdącem?
Zabawy z niemowlakami na każdy dzień
Dla maluchów dosłownie wszystko może stać się zabawą. Improwizuj, wykorzystuj przedmioty codziennego użytku i poprzez zabawę, pokazuj dziecku otaczający świat! Takie spontaniczne zabawy z niemowlakiem sprawdzają się co najmniej tak dobrze, jak specjalistyczne zabawki. Są doskonałą okazją do zdobywania nowych doświadczeń i poznawania kolorów, kształtów, faktur, smaków, zapachów, ale też logicznego myślenia, czy nabywania kompetencji społecznych. Dzięki odpowiednim zabawom z niemowlakiem pomożesz rozwinąć mu różne umiejętności i zdolności.
Zabawy budujące kompetencje społeczne
Spacer to też zabawa, podczas której maleństwo może poznawać nowe miejsca i zachowanie ludzi. Chodź z nim do parku i pokazuj dzieci bawiące się na placu zabaw, zaglądaj do sklepu i opowiadaj o rzeczach, które kupujesz, zabieraj malucha nawet na pocztę czy stację benzynową - niech dowie się, co się dzieje w tych miejscach! Wszystkie takie wyprawy będą dla niego wspaniałą przygodą.
Zabawy kształtujące zdolności matematyczne
Nigdy nie jest za wcześnie na naukę matematyki! Podczas zabawy z noworodkiem pokazuj mu geometryczne kształty i układaj z nich proste wzory, np. buzię, domek, łódkę. Z rocznym dzieckiem poćwicz orientację w przestrzeni - kładź różne przedmioty nad, pod i obok pudełka. Niech porównuje ze sobą różne przedmioty: dłuższy - krótszy, szerszy - węższy, wyższy - niższy itd. i szereguje je np. od najmniejszej do największej. Dwulatkowi sprawi frajdę grupowanie zabawek według wspólnych właściwości: koloru, kształtu czy zastosowania. Takiego malucha śmiało można już nauczyć liczenia do 10. Znaczenie cyfr utrwali się dziecku szybciej, jeśli będziecie razem liczyć np. podczas zakupów: jeden chlebek, dwa jogurty, trzy pomidorki.
Zabawy rozwijające słownictwo
Naśladuj dźwięki wydawane przez zwierzęta i maszyny - oboje będziecie się dobrze bawić! Śpiewaj dziecku, powtarzaj proste wierszyki i rymowanki. Wykonując codzienne czynności - opowiadaj o nich. Dla małego dziecka takie opowieści są równie atrakcyjne jak bajki. Używaj prostego języka i nazywaj przedmioty zawsze w ten sam sposób, aby maluchowi łatwiej było zapamiętać znaczenie poszczególnych słów.
Zabawy wspierające rozwój motoryczny
Zabawy ruchowe wzmacniają siłę, kształtują w dziecku świadomość swojego ciała i uczą koordynacji. Zachęcaj dziecko, aby wspinało się po Tobie albo pokonywało tor przeszkód z poduszek. Rób maluchowi „karuzelę” kręcąc się z nim na rękach, podrzucaj go do góry - takie zabawy stymulują układ przedsionkowy, odpowiedzialny m.in. za utrzymywanie równowagi.
Zabawy rozwijające zdolności muzyczne
Tańcz z dzieckiem na rękach, pomóż mu klaskać przy piosence, wybijajcie jej rytm na blacie stołu. Takie zabawy nie tylko sprawią niemowlęciu frajdę, lecz dzięki nim rozwinie się też poczucie rytmu i percepcja muzyczna malca.
Podziel się opinią
0 opinie