Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

CSS - kafelki

Article - udostępnij
X
mama-bawiąca-się-z-niemowlakiem.jpg

Jak bawić się z niemowlakiem - gry i zabawy

Zabawy z niemowlakiem to świetny sposób na poznawanie przez maleństwo otoczenia, rozwijania zmysłów i umiejętności. Poznaj gry i zabawy z niemowlakami.

czwartek, 22.06.2017

Jak się bawić z niemowlakiem

Postaraj się dopasować zabawy do wieku i etapu rozwoju dziecka. To, co ucieszy kilkumiesięczne maleństwo, może okazać się już nudne dla roczniaka i na odwrót - zbyt trudne zabawy, na które niemowlę nie jest jeszcze gotowe, niepotrzebnie je sfrustrują. Bawcie się w ulubione zabawy jak najczęściej. Powtarzanie pomoże dziecku zapamiętać to, czego uczy się w trakcie zabawy. Pamiętaj, że najlepszymi zabawkami bezsprzecznie są… rodzice. Maluchy bardzo potrzebują kontaktu, a poprzez interakcję z opiekunami uczą się mnóstwa rzeczy i nabywają umiejętności społecznych. Dodatkowo, wspólne gry i zabawy dla niemowląt wzmacniają więź pomiędzy rodzicami i dzieckiem. W co więc bawić się z małym brzdącem?

Zabawy z niemowlakami na każdy dzień

Dla maluchów dosłownie wszystko może stać się zabawą. Improwizuj, wykorzystuj przedmioty codziennego użytku i poprzez zabawę, pokazuj dziecku otaczający świat! Takie spontaniczne zabawy z niemowlakiem sprawdzają się co najmniej tak dobrze, jak specjalistyczne zabawki. Są doskonałą okazją do zdobywania nowych doświadczeń i poznawania kolorów, kształtów, faktur, smaków, zapachów, ale też logicznego myślenia, czy nabywania kompetencji społecznych. Dzięki odpowiednim zabawom z niemowlakiem pomożesz rozwinąć mu różne umiejętności i zdolności.

Zabawy budujące kompetencje społeczne

Spacer to też zabawa, podczas której maleństwo może poznawać nowe miejsca i zachowanie ludzi. Chodź z nim do parku i pokazuj dzieci bawiące się na placu zabaw, zaglądaj do sklepu i opowiadaj o rzeczach, które kupujesz, zabieraj malucha nawet na pocztę czy stację benzynową - niech dowie się, co się dzieje w tych miejscach! Wszystkie takie wyprawy będą dla niego wspaniałą przygodą.

Zabawy kształtujące zdolności matematyczne

Nigdy nie jest za wcześnie na naukę matematyki! Podczas zabawy z noworodkiem pokazuj mu geometryczne kształty i układaj z nich proste wzory, np. buzię, domek, łódkę. Z rocznym dzieckiem poćwicz orientację w przestrzeni - kładź różne przedmioty nad, pod i obok pudełka. Niech porównuje ze sobą różne przedmioty: dłuższy - krótszy, szerszy - węższy, wyższy - niższy itd. i szereguje je np. od najmniejszej do największej. Dwulatkowi sprawi frajdę grupowanie zabawek według wspólnych właściwości: koloru, kształtu czy zastosowania. Takiego malucha śmiało można już nauczyć liczenia do 10. Znaczenie cyfr utrwali się dziecku szybciej, jeśli będziecie razem liczyć np. podczas zakupów: jeden chlebek, dwa jogurty, trzy pomidorki.

Zabawy rozwijające słownictwo

Naśladuj dźwięki wydawane przez zwierzęta i maszyny - oboje będziecie się dobrze bawić! Śpiewaj dziecku, powtarzaj proste wierszyki i rymowanki. Wykonując codzienne czynności - opowiadaj o nich. Dla małego dziecka takie opowieści są równie atrakcyjne jak bajki. Używaj prostego języka i nazywaj przedmioty zawsze w ten sam sposób, aby maluchowi łatwiej było zapamiętać znaczenie poszczególnych słów.

Zabawy wspierające rozwój motoryczny

Zabawy ruchowe wzmacniają siłę, kształtują w dziecku świadomość swojego ciała i uczą koordynacji. Zachęcaj dziecko, aby wspinało się po Tobie albo pokonywało tor przeszkód z poduszek. Rób maluchowi „karuzelę” kręcąc się z nim na rękach, podrzucaj go do góry - takie zabawy stymulują układ przedsionkowy, odpowiedzialny m.in. za utrzymywanie równowagi.

Zabawy rozwijające zdolności muzyczne

Tańcz z dzieckiem na rękach, pomóż mu klaskać przy piosence, wybijajcie jej rytm na blacie stołu. Takie zabawy nie tylko sprawią niemowlęciu frajdę, lecz dzięki nim rozwinie się też poczucie rytmu i percepcja muzyczna malca.

Czytaj dalej

Dołącz do Programu Nestlé Baby&me

Pozwól nam wspierać Cię naszą wiedzą i doświadczeniem na poszczególnych etapach rozwoju Twojego malucha!

Mamy oceniają tę treść na 5/5

Odkrywanie świata poprzez zabawę

Polecam artykuł. Mówi o rzeczach prostych na tyle ze nieraz nawet nie zwracamy na nie uwagi. Wiele mozna wykorzystać.

Zabawy z niemowlakiem

Polecam artykuł, bardzo ciekawy i inspirujący ❤️ na pewno wykorzystamy kilka zabaw

Nadal nie znalazłaś tego
Czego szukasz?

Wypróbuj naszą nową wyszukiwarkę. Zawsze znajdziesz tam coś dla siebie.