MyFeed Personalized Content
9 - 12 miesięcy
Rodzinna akademia zdrowia
Add this post to favorites

Magiczne kroki milowe

Kiedy patrzysz na swojego rosnącego brzdąca, trudno uwierzyć, że jeszcze chwilę temu był malusieńkim noworodkiem, który tylko spał, jadł i siusiał. Maluch szybko rośnie, a w drugim roku życia opanuje mnóstwo nowych umiejętności. Każda zmiana będzie z pewnością okazją do zachwytów i prawdziwej dumy – i oczywiście momentem, który warto uwiecznić.

5 min. czytania Lip 24, 2024

Aktywność i zdrowie

Każdy kolejny etap w rozwoju fizycznym Twojego malucha oznacza, że będzie mógł brać udział w kolejnych nowych aktywnościach. Zapewnienie dziecku w tym wieku odpowiedniej porcji ruchu pomaga kształtować nawyki, które pozwolą dziecku zdrowo się rozwijać. Więcej siły, lepsza równowaga i sprawność oznacza jeszcze więcej chęci do zabawy! Ruchliwy maluszek zmusi cię do większej aktywności - trzeba będzie przecież dotrzymać mu kroku. Jeśli Twoje dziecko już chodzi, za moment zacznie biegać!

Zabawa przynosi radość i wywołuje uśmiech na twarzy, ale daje też szereg innych korzyści. Stymuluje rozwój mózgu, zachęca do twórczego rozwiązywania problemów, uczy maluchy komunikowania się z rówieśnikami i buduje pewność siebie. Klocki i miękkie zabawki wspierają rozwój motoryki i pomagają ćwiczyć koordynację wzrokowo-ruchową.

Ważne, aby maluch każdego dnia miał wiele okazji do zabawy. Specjaliści zalecają, aby codziennie przeznaczyć na zabawę co najmniej 1 do 3 godzin, a w tym czasie proponować zarówno zorganizowane aktywności, jak i pozwalać pociechom na swobodną aktywność. Większość zabawek świetnie nadaje się zarówno do zorganizowanych gier, jak i swobodnej zabawy, w zależności od tego, jak z nich korzystamy. Nie wszystko musi oczywiście dziać się jednocześnie. Pamiętaj, że powyższe zalecenia wskazują minimalny czas na zabawę.

  • Zabawy zorganizowane: Ty lub inny dorosły proponujecie maluchowi gry lub wybieracie zabawki.
    Korzyści: Wspierasz dziecko w aktywnościach, których nie wykona bez pomocy. Uczy się, idąc za twoim przykładem.
    Przykład: śpiewanie piosenek zachęcających do podejmowania określonych działań (np. ...a my wszyscy „bęc”...), zabawa w naśladowanie, układanie puzzli, a w  odpowiednim momencie także gry zespołowe, np. piłka nożna lub gimnastyka.
     
  • Swobodna zabawa: Twój maluch sam decyduje, w co się bawić, ale może potrzebować pomocy w dostępie do zabawek. Dziecko samo wymyśla dla siebie zabawy.
    Korzyści: Swobodna zabawa zachęca do odkrywania, używania wyobraźni i wspiera kreatywność.
    Przykład: zabawy w udawanie, przebieranki, aktywności w wodzie lub piasku, zabawa na placu zabaw (zjeżdżalnie, huśtawki, tunele, wspinanie się, itp.)

Pierwsze próby w drugim roku życia

W pierwszych 12 miesiącach życia dziecko potraja swoją masę ciała, ale w kolejnym roku tempo to nieco się zmniejsza. Między pierwszymi a drugimi urodzinami maluch przybiera średnio tylko 1,5-2,5 kg. Podczas gdy mogłoby Ci się wydawać, że Twoje dziecko rozwija się teraz wolniej, przyswaja ono w tym okresie wiele nowych umiejętności, na przykład takich jak chodzenie czy mówienie.

  • Pierwsze kroki: Jeśli twoje dziecko jeszcze nie chodzi, zapewne lada dzień to się zmieni. Pierwsze kroczki będą chwiejne, więc przygotuj się na serię potknięć i upadków. Z czasem jednak maluch będzie przemieszczał się w ten sposób coraz pewniej.
    Jak możesz pomóc? Kiedy maluch zacznie chodzić, zachęcaj go do częstych ćwiczeń w Twoim towarzystwie. Co prawda wspólny spacer będzie powolny, ale to świetny trening dla was obojga. Kiedy już Twoja pociecha stanie na własnych nogach, możecie cieszyć się z nowych zabaw ruchowych.
  • Pierwsze „rozmowy”: Być może dziecko nie umie jeszcze odpowiadać, ale z pewnością rozumie już naprawdę dużo. Zanim nauczy się wypowiadać słowa, pozna ich znaczenie. Wykonywanie poleceń to całkiem odrębna kwestia! W pierwszym roku maluszek uwielbiał słuchać Twojego łagodnego głosu, a teraz przyszedł czas na kolejny krok.
    Jak możesz pomóc? Używaj prostych słów, mów wolno i powtarzaj konkretne wyrażenia. Maluch uczy się mowy od Ciebie i innych opiekunów, więc mów do woli! Powtarzaj słowa, które towarzyszą posiłkom, takie jak „jeszcze” i „koniec”, aby dziecko uczyło się wyrażać uczucie głodu i sytości.
  • Kiedy maluch po raz pierwszy udaje rodzica: Dziecko naśladuje każdy Twój gest i słowo.
    Jak możesz pomóc? Tańcz, ruszaj się i z radością patrz, jak maluch idzie w Twoje ślady. Wystaw dłoń, by przybił ci piątkę. Powtarzaj słowo i zachęcaj dziecko, by zrobiło to samo. To wszystko świetna zabawa! Pamiętaj tylko, aby unikać słów lub zachowań, których nie chcesz obserwować u swojej pociechy.

Nie martw się, jeśli akurat Twój maluszek nie doszedł jeszcze do tego etapu, ponieważ każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem.

Źródła

  • Ertem IO, Krishnamurthy V, Mulaudzi MC, et al. Similarities and differences in child development from birth to age 3 years by sex and across four countries: a cross-sectional, observational study. Lancet Glob Health 2018; 6(3):e279-91.

    Okely AD, Ghersi D, Hesketh KD, et al. A collaborative approach to adopting/adapting guidelines – The Australian 24-hour movement guidelines for the early years (birth to 5 years): an integration of physical activity, sedentary behavior, and sleep. BMC Public Health 2017; 17(Supple 5):869. doi: 10.1186/s12889-017-4867-6.

    Shelov SP & Altmann TR (Eds.). (2009). American Academy of Pediatrics. The complete and authoritative guide Caring for your baby and young child birth to age 5 (5th ed.). USA: Bantam Books.

    Society of Health and Physical Educators (SHAPE). Active start: A statement of physical activity guidelines for children from birth to age 5. 2nd ed. Reston, VA: SHAPE America; 2009. https://www.shapeamerica.org/standards/guidelines/activestart.aspx Prevention.aspx (dostęp w dniu 8 sierpnia 2018 r.)

    Tremblay MS, Chaput J, Adamo KB, et al. Canadian 24-hour Movement Guidelines for the Early Years (0-4 years): An integration of physical activity, sedentary behaviour, and sleep. BMC Public Health 2017; 17(Suppl 5):874 doi 10.1186/s12889-017-4859-6.

    https://pathways.org/growth-development/toddler/milestones (dostęp w dniu 8 sierpnia 2018 r.)

    https://pathways.org/topics-of-development/play (dostęp w dniu 8 sierpnia 2018 r.)

    https://pathways.org/watch/parents-guide-structured-vs-unstructured-play/ (dostęp w dniu 8 sierpnia 2018 r.)

Baby&Me_banner_rejestracyjny z wózkiem
Graj o wózek 3w1 dla Maluszka!

Dołącz do programu Nestlé Baby&me i poznaj wszystkie benefity, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Oceń artykuł

Nestlé Baby&me umożliwia konsumentom wystawianie opinii o swoich produktach i zapewnia dostęp do wystawianych przez konsumentów opinii o swoich produktach, jednakże na ten moment Nestlé Baby&me nie może zapewnić, czy publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli.